Ačkoli nás opravdu nikdo nemůže podezírat, že bychom se aktivně zabývali zvedáním činek, přemohli jsme se a otestovali pro vás technicky zajímavé posilovací zařízení. Osobní gyroskop Powerball. Teď víme, jak funguje, co se skrývá uvnitř, zda se s ním dá opravdu cvičit a zda je to vůbec zdravé.
V čem spočívá princip Powerballu? Jde o využití setrvačnosti rotujícího gyroskopu. Zjednodušeně řečeno - Powerball udržujete otáčením nebo komíháním zápěstí roztočený, a ten vám na oplátku klade odpor. Možná to zní nudně nebo odborně, ale ve skutečnosti to může být opravdu zábava.
Powerball má s trochou nadsázky tvar přišlápnutého tenisáku - na jedné straně je zploštělý trochu, na druhé hodně. Jinak zachovává kulatý tvar, velikostí se skoro vejde do dlaně. Což je důležité, v dlani jej budete roztáčet do závratných rychlostí.
Může pomoci i ublížit, záleží na použití
Powerbally lze použít i jako rehabilitační pomůcku. Fyzioterapeutka, se kterou jsme účinky konzultovali, považuje za vhodné použití například po zlomeninách, kdy může pomoci při posílení a takzvané stabilizaci kloubů, především zápěstí a částečně i prstů.
Avšak také se domnívá, že zároveň může dojít k přetěžování zvláště šlach flexorů prstů (ohýbačů prstů). Zařízení vyžaduje silový úchop a např. u pacientů s tzv. syndromem karpálního tunelu by toto cvičení bylo naprosto kontraproduktivní.
Podle stránek distributora je Powerball možno využít k trénování prstů, zápěstí, bicepsů, tricepsů a ramen. Podrobný návod na stránce Trénink.
Powerball tajemství zbavený, aneb pitva
Ačkoli Powerball je na první pohled zcela kompaktní, je možné jej rozebrat. Výrobce nás k tomu dokonce na svých stránkách povzbuzuje.
Jednotlivé součásti Powerballu.
Potřebujeme šroubovák na odstranění dvou šroubečků a pak svěrák. Do toho Powerball šetrně upevníme (pomůžeme si třeba textilií) a pak už jen otáčením stahujeme svěrák a krčíme se v očekávání obávaného zvuku oznamujícího nám zkázu našeho umělohmotného gyroskopu. Nic takového se naštěstí nestane, i když "puknutí powerballu" zní docela děsivě.
Uvnitř najdeme vlastně jen jednu jedinou součást: otočné závaží v kouli upevněné v umělohmotném kroužku. Tak je zajištěna pohyblivost závaží po obou osách. Kromě toho si můžeme blíže prohlédnout žlábek, kterým umělohmotný kroužek jezdí. Lépe tak pochopíme, jak a proč celý přistroj funguje.
Kovová osička se podle náklonu dotýká buď horní, nebo dolní části žlábku. A protože se otáčí rychlostí několika tisíc otáček za minutu, tření osičky bude posouvat vnitřní závaží otáčivým pohybem po druhé ose. To je právě ten pomalejší pohyb, který svým zápěstím sportovec kopíruje.
Powerball v praxi
Cvičení s gyroskopem je celkem zábavné. Tedy popravdě, zpočátku je opravdu hodně zábavné. To když se jedná o něco úplně nového a roztočený Powerball se vám škube v ruce. Pak je ještě o něco zábavnější, když zjistíte, že jste "chytili" rytmus otáček a svým kroužením zrychlujete otáčky vnitřního rotoru až někam k osmi tisícům za minutu. Paráda!
Odpor Powerballu je pak opravdu velmi silný a při rotaci dostanou zabrat snad všechny svaly v ruce ... včetně ramenních svalů a části zad. Po půl hodince intenzivního "vrtění" máte ve jmenovaných partiích pocit jako po návštěvě posilovny.
Poté, co vám tyto pohyby zevšední, můžete objevovat další zákoutí. Takovou metou může být třeba elegantní roztočení powerballu bez použití přiloženého provázku - v této kategorii se stal jasným vítězem kolega Roman Všetečka. Abyste rozuměli, ono s tím provázkem je to pochopitelně rychlejší, ale roztočení Powerballu prsty je o hodně těžší. A tak z toho budete mít i mnohem větší radost.
Na stránkách výrobce je i video, které nás tomuto postupu naučí. Podmínkou však je, že jste schopni zacházet s powerballem i v nízkých otáčkách, řekněme 2000 rpm. Pak už zbývá roztočit vnitřní kouli prstem - rychlost je zde pro úspěch klíčová - a chytit rytmus. Neúspěšných pokusů bude možná hodně, ale výsledek za to stojí. Nebo ještě lépe - výsledek oceníte tím spíše, čím více těch neúspěšných pokusů bylo.
Rehabilitace, posilování... ale i zábava
Kromě svých funkcí rehabilitačních a posilovacích, které jsme již zmínili, má osobní gyroskop ještě další rozměr - a tím je zábava. Powerball totiž splňuje všechny požadavky na zajímavou hračku: je přenosný, vysoce technologický (moderní materiály, geniální nápad...), ukazuje čísílka a bliká a výkon se dá měřit. Navíc je roztáčení powerballu celkem nenáročné, nicméně zručnost a cvik vyžaduje, takže se po chvíli budete cítit jako profesionál, který ostatní zasvěcuje do tajného umění jak zápěstím otáčet, aby otáčky neodumíraly.
Roztočte to s přáteli
Pokud máte soutěživé přátele, můžete vyzkoušet, jakých otáček dokážete dosáhnout. Měřit můžete pochopitelně pouze pokud je váš model vybaven počítačem otáček s displejem. O vaší kroutící síle vypovídá buď hodnota maximálních otáček, nebo měření tzv. silového indexu - počet otáček za půl minuty měření. Výsledky se zobrazují na digitálním dipleji. Soutěživost je na místě... Ostatní přihlížející si zatím můžou masírovat svaly, fandit nebo foťákem zachytit "soustředěný výraz" soutěžících.
Kromě amatérských soutěží, kdy se přátelé hecují, kdo to víc roztočí, se konají i mistrovství. Na stránkách Powerball Scoreboard zjistíte, že spousta siláků bere tenhle sport docela vážně. Pravidelně soutěží, kdo gyroskop více vytočí. A mnohonásobný rekordman, řecký silák Akis Kritsinelis, už nějakou dobu soutěží sám se sebou. Jeho poslední rekord, 16 317 otáček za minutu, si můžete prohlédnout i jako video na YouTube.
Čísla v pohyblivé matici - lahůdka pro technofily
Kromě toho, že různé verze Powerballů různými barvami a způsoby blikají a reagují tak na rychlost točení, přinesli vývojáři Powerballu i jednu velice originální technologickou lahůdku. Model Tech sice nedisponuje displejem, ale na povrchu vnitřní části gyroskopu uprostřed vidíme pět diod. Je jasné, že když budou tyto diody svítit, zatímco Powerball roztáčíme, budou, vezmeme-li v úvahu vysokou rychlost otáček, tvořit souvislé čáry.
Ale pokud dosáhnete určitých otáček a poté posilovátko uvedete do klidového stavu (tedy takového, kdy prostřední část rotuje jen kolem jedné osy), začnou se na povrchu míčku objevovat znaky. Číslice i písmena. Podobně jako třeba na displejích v tramvajích i zde jezdí nápis několikrát kolem dokola. V tmavé místnosti to vypadá opravdu efektně. A to nezapomeňme, že nápis je vytvářen jen pěti diodami - mikropočítač totiž zakalkuluje rychlost rotace a krátkým bliknutím rozsvítí diodu vždy právě v okamžiku, kdy projíždí bodem, který má osvětlit. Pokusili jsme se to pro vás nafotit:
Pro koho je powerball určen?
Reklama na ruční gyroskop pochopitelně tvrdí, že pro každého: pro tenisty, pro golfisty, pro kancelářské usedlíky, jako doplněk posilovny, při léčbě nejrůznějších onemocnění (artritida, zraněné zápěstí, syndrom karpálního tunelu, tenisový loket aj.), pro zábavu... Pokud však trpíte syndromem karpálního tunelu, raději powerball nepoužívejte. Mohl by vám spíše uškodit.
Marketingová lákadla je třeba brát s rezervou, v tomto případě je to ale s rozhodováním zda koupit, či nikoliv docela jednoduché. Pokud vám připadá roztáčení míčku rychlostí tísíců otáček za minutu jako uhozený nápad a ani po vyzkoušení svůj názor nezměníte, ušetříte. Pokud vás Powerball chytne a jeho roztáčení vás bude bavit, tak je to dobrá investice.
Za zapůjčení Powerballů děkujeme společnosti Alza.cz.
model: | cena: |
Powerball 250 Hz (základní verze) |
475 Kč |
Powerball Neon (blikací) |
760 Kč |
Powerball Neon Pro (blikací s displejem) |
1 058 Kč |
Powerball Techno (s maticovým zobrazením otáček) |
1 153 Kč |
Powerball 350 Hz Metal (kovový s displejem) |
2 974 Kč |