

V Londýně otevřeli unikátní výstavu, která ukazuje zákulisí práce britské kontrarozvědky MI5. Logicky jsou v londýnském Národním archivu k vidění především historické věci, ale i tak je to zajímavý náhled na práci kontrašpionážní agentury a vybavení agentů. Jako na tomto snímku, kde je k vidění rekonstrukce operační místnosti kolem roku 1944 s mapou vylodění během Dne D.
Autor: AP
Jeden z nejstarších exponátů ukazuje citron, který pomohl usvědčit Karla Mullera, německého vyzvědače v Británii za první světové války. Policie podle Sky News ovoce našla v jeho nočním stolku. Během tajného soudního procesu se ukázalo, že citronovou šťávu používal jako neviditelný inkoust ve zprávách, v nichž informoval o pohybu britských jednotek. Mullerův život nakonec ukončila popravčí četa v roce 1915 zastřelením v londýnském Toweru.
Autor: AP
Vůbec první špionážní kamera, kterou si MI5 koupila. Je z roku 1910 a vyrobena byla společností Houghtons se sídlem v Londýně. Nese název Enseignette.
Autor: AP
Seznam pracovníků MI5 z roku 1919. Samotná organizace letos slaví 115 let od svého založení.
Autor: AP
Šifrovací systém, který využíval německý špion Josef Jakobs, který se stal posledním popraveným v londýnském Toweru.
Autor: nationalarchives.gov.uk
Páska, kterou se označovali členové Britského svazu fašistů spolu s dokumentem „Británie na prvním místě“, což je doslovný záznam projevu Oswalda Mosleyho před 20 000 členy Britské unie fašistů, který se konal v Earls Court v červenci 1939 a který se považuje ze největší politické shromážděním pod střechou, jaké se kdy konalo.
Autor: AP
Kopie vyznamenání nacistický válečný kříž, které je k vidění na nově otevřené výstavě k historii MI5.
Autor: AP
Telefon používaný centrální vládou a zpravodajskými službami během druhé světové války.
Autor: Reuters
Miniaturní fotoaparát Robot Star 50, který byl hojně využíván pro tajné zpravodajské operace v 50. letech 20. století.
Autor: Reuters
Pas špiona Guy Burgesse, který v roce 1951 v obavách z prozrazení uprchl do Moskvy. Tento britský diplomat působil během druhé světové války a na počátku studené války jako dvojitý sovětský agent.
Autor: AP
Aktovka Burgesse, který byl také členem takzvané cambridgeské pětky, což byla skupina špionů ve Spojeném království, která předávala informace SSSR. Jedním s dalších členů byl poradce královny Alžběty II. Anthony Blunt. Součástí výstavy je poznámka potvrzující, že královský tajemník panovnici o Bluntově zradě informoval a ta reagovala na zprávu klidně.
Autor: AP
Rádiové vybavení špiona Petera Krogera (pravým jménem Morris Cohen), který patřil do tzv. Portlandského špionážního kruhu. Jeho pomocí posílal během Studené války zprávy sovětům.
Autor: AP
Na výstavě je k vidění i plechovka od pudru po holení Yardley z roku 1960, kterou používal jeden z tzv. portlandských špionů k prohlížení a ukrytí miniaturních snímků označovaných jako mikrotečky (microdot). To byl formát výrazně menší než mikrofilmy a měl průměr asi 1 milimetr.
Autor: AP
Instantní fotoaparát a láhev, které byly použity k výrobě bomby a sloužily jako důkaz v kauze Bomb Data Centre.
Autor: AP
MI5 sídlí v Thames House. Zkratka MI5 je označení pro Directorate of Military Intelligence, section 5 a je společně s rozvědkou MI6 (Directorate of Military Intelligence, section 6), zpravodajskou službou GCHQ (Government Communications Headquarters) a vojenskou tajnou službou DI (Defence Intelligence) součástí výzvědných struktur Británie. Vznikla v roce 1909, úřady její existenci podle médií formálně potvrdily teprve v roce 1989 zákonem, v němž se hovoří o jejím pokračování. Podle webu MI5 pro ni pracuje 5 000 lidí.
Autor: mi5.gov.uk/