Diskuze

Letadla nesmí spadnout ani s vadami. O nenápadném půvabu „superslitin“

Bez vad nic vyrobit nedokážeme, ale musíme vědět, kdy to praskne. To je ve velké a nepřesné zkratce základ pokroku, který udělala v posledních desetiletích věda o materiálech. Podrobněji ho v rozhovoru vysvětlují metalurg Karel Hrbáček a materiálový fyzik Ludvík Kunz.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je obecně málo článků o materiálech typu superslitiny, kompozity, keramiky. Nepočítám ty modní články o grafenu, nanovláknech a podobně.

To že PBS nemá HIP pec (Hot Isostaic Press), tak tím mě zklamali.8-o

0 0
možnosti

"Má to i ekologický přínos, protože vyšší provozní teplota vede ke snížení množství zplodin, a tedy nižší míře znečištění životního prostředí."

V případě oxidů dusíku bohužel nikoli. Tam platí, že vyšší teplota znamená více oxidu dusíku. Bohužel úředníci se vydali bojovat s CO2, který není jedovatý, je to dokonce potrava pro rostliny, a začali tlačit řešení, které ve větší míře produkuje jedovaté oxidy dusíku.

1 0
možnosti

To se dá řešit přiškrcením kyslíku při spalování. Prostě EGR, u stacionární turbíny to jde u letadla samozřejmě těžko :-)

0 0
možnosti

Měli byste to říct Íráncům ;-D

0 0
možnosti

jj, i koňské povozy mají před sebou velkou budoucnost!!

0 3
možnosti

Super článek, ač jsem v tomto oboru laik, pánové zde věci dokáží popsat a vysvětlit,způsobem, který člověka vtáhne do čtení. A pan Pacner a Folprecht mají stejně úžasné články. Snad jediné co mě zklamalo byla věta tlakové nádoby na jaderné reaktory, pár zemí na světě a bohužel BYLI jsme - ne vše co se tady dříve dělalo bylo komunistické, špatné , pozadu a zastaralé. Ještě jednou díky za článek.

2 0
možnosti

K95a55r46l 25R68i86e23g22e95l

28. 1. 2020 12:45

Letadla se navrhují v zásadě dvěma konstrukčními cestami: SAFE LIFE a FAIL SAFE...ta druhá je "konstrukce je bezpečná i při její poruše" tedy je vlastně předimenzovaná ve smyslu - při poruše jednoho prvku přebírají zatížení další prvky a nedochází k celkové destrukci....

2 0
možnosti

Frajeři, pěkný rozhovor R^

3 0
možnosti

Co se dá na turbínách ještě zlepšit?

To je otázka hodná do rubriky Ona. Ta v Technetu nemá co dělat. ;-D

1 4
možnosti
Foto

Bohužel je to s granty i tak, že vaši žádost bude posuzovat někdo z oboru, pro koho jste konkurence. Mockrát se stalo, že byl grant takto zamítnut a pak s podobným projektem přišla jiná skupina.

2 1
možnosti

F69i87l57i21p 24T71ř86e60b82a

28. 1. 2020 10:05

Coby ne-strojaře se zájmem o teoretickou fyziku mne naprosto fascinuje, jak (a proč!) dokáže změnit vlastnosti materiálu něco tak zdánlivě zanedbatelného, jako doba ohřevu/ochlazování. Pár stupňů rozdílu a kvantová fyzika se postará o rychlejší nebo pomalejší krystalizaci, a výsledný materiál má úplně jiné mechanické, elektrické, magnetické i chemické vlastnosti.

Nebo přidáte 0,1% nečistot, které mají o elektron míň, nebo víc, a s celým výzkumem teplot můžete začít od začátku, protože se to zase chová úplně jinak...

Víc takových lidí, článků a rozhovorů! R^

22 0
možnosti