Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Záchrana při blackoutu. Náhradní zdroje umí nastartovat sebe i elektrárny

  7:00aktualizováno  7:00 – ADVERTORIAL
Takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, je dlouhodobým strašákem moderních energetických soustav. I v Česku riziko blackoutu hrozí, zároveň však existují řešení, která ho snižují či pomohou se snáze vyrovnat s následky blackoutu.

Dojde-li k souběhu několika faktorů, je velmi pravděpodobné, že se na pokraji rozsáhlého blackoutu ocitne i Česká republika. Konkrétně se může jednat například o situaci, kdy je kvůli údržbě odstaveno vedení, zároveň dojde k jeho poškození a ve stejné chvíli „přiteče“ do české sítě velké množství elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách a větrných parcích v Německu.

V České republice by v takovéto situaci mohl být vyhlášen stav nouze v elektrárenství společně s vyhlášením regulačních stupňů spotřeby elektrické energie. Pokud by byl tento stav nedostačující, tak by došlo k vyhlášení stavu krizového, či nouzového.

Důležitost náhradních zdrojů

V případě, že by k takovému rozsáhlému výpadku skutečně došlo, jsou naprosto zásadním prvkem pro obnovu dodávky elektrické energie v daném území tzv. náhradní zdroje elektrické energie. Ty jsou naprosto nezbytné pro objekty, kde je co nejrychlejší obnova dodávky elektrické energie doslova životní nutností. Jde například o nemocnice a další komunální objekty.

Tyto náhradní zdroje jsou ovšem důležité i pro samotné elektrárny. V případě blackoutu totiž přechází elektrárny na takzvaný ostrovní systém dodávky energie, který je nezávislý na zbytku elektrizační soustavy. Než se však elektrárna do tohoto režimu dostane, je situace trochu složitější. V případě rozsáhlého blackoutu se totiž nejprve elektrárna vlastně automaticky odpojí od sítě a z bezpečnostních důvodů utlumí svou produkci. V takovém případě je nejprve potřeba počkat, až elektrárna takříkajíc „doběhne“ a pak je potřeba ji znovu nastartovat, tentokrát již ve zmíněném ostrovním systému.

Co je to blackout

Pojem blackout je podle různých zdrojů definován mírně odlišně. V tomto článku ho chápeme jako dlouhodobý územně rozsáhlý výpadek elektrické energie, který může být způsoben různými vlivy.
Mezi ty přírodní patří silný vítr, pád stromu, výrazná námraza či sněžení. Blackout může být také způsoben narušením rovnováhy v přenosové soustavě z důvodu přetoku ze zahraničních soustav, náhlé zvýšené produkce elektřiny a malá spotřeba. Dále technickou poruchou, požárem, teroristickým útokem, elektromagnetickým impulsem a samozřejmě také chybou lidského faktoru.

Vzhledem ke skutečnosti, že naše civilizace je velmi závislá na elektrické energii, je proto rozsáhlý výpadek energie velkým „strašákem“ současné doby. Z tohoto důvodu regulátor sítě věnuje jejímu stavu a dalším preventivním opatřením mimořádnou pozornost.

Pro jeho start je ovšem zapotřebí prvotní energetický impuls a ten jsou schopny zajistit právě náhradní zdroje. Proto jsou náhradní zdroje zásadní součástí celé energetické soustavy a musí být vždy funkční a připravené. Další důležitou pojistkou pro případné obnovení dodávek elektřiny při blackoutu jsou elektrárny a teplárny, které jsou schopny autonomního provést takzvaný „start ze tmy“ a následně fungovat v ostrovním režimu provozu.

Takové zdroje jsou technicky připravené na to nastartovat se a začít dodávat elektřinu do svého okolí. Zároveň dokážou vyslat impulz dalším náhradním zdrojům, mezi které patří například i lokální kogenerační zdroje tepla v jednotlivých objektech. Podmínkou fungování každého ostrovního provozu je však funkční a fyzicky nenarušená distribuční soustava v daném území.

Teplárna pomůže nastartovat středočeské zdroje

Jedním z těchto významných zdrojů Středočeského kraje je Teplárna Kladno ze skupiny Sev.en Energy. Ta je schopna „startu ze tmy“ i ostrovního provozu. V případě blackoutu tedy dokáže zásobit energií (elektřinou a teplem) například šedesátitisícové město Kladno včetně velké oblastní nemocnice, centrální hasičské stanice a řadu dalších důležitých objektů. Zároveň bude schopná dodávat elektrickou energii i do dalších částí Středních Čech. Svoji připravenost zajišťuje zejména důslednou údržbou zařízení a pravidelně ji testuje během bezpečnostních cvičení.

Teplárna je také jedním z největších nezávislých výrobců tepelné a elektrické energie v České republice. V Kladně provozuje pět výrobních bloků a má hrubý výkon 523,8 MWe. Primárním palivem je uhlí, které se moderní technologií převádí na elektřinu a páru. Od roku 2008 se také využívá biomasa, jakožto obnovitelný zdroj energie, která je spalována spolu s hnědým uhlím ve fluidních kotlích.

Základem pro ostrovní provoz v případě blackoutu je blok č. 8 s plynovou spalovací turbínou a pomocným dieselgenerátorem o výkonu 43 MWe. Tento blok v případě výpadku zajistí takzvaný start ze tmy pro ostatní kotle teplárny. Pro výrobu elektřiny a tepla v ostrovním provozu následně slouží uhelné bloky č. 4, 5 a 7.

Jde o oddělené bloky s fluidními kotli o výkonu cca 300 MWt. Každý z nich je spojen s vlastní turbínou o maximálním kondenzačním výkonu zhruba 135 MWe a jeho výkon je přes příslušné transformátory vyveden do distribuční soustavy v oblasti UO Řeporyje. Generátory těchto tří bloků tak prakticky zásobují elektrickou energií severozápadní část Středočeského kraje, včetně měst Kladno, Slaný a okrajové části Prahy.

Funkčnost tohoto zařízení byla ve spolupráci s dalšími partnery úspěšně odzkoušena také v rámci cvičení Blackout 2018, jehož organizátorem byl Středočeský kraj. Blok č. 8 byl zcela odpojen od soustavy 110 kV a následně spuštěn tak, jak by tomu bylo v případě blackoutu, tedy pomocí zmiňovaného dieselového agregátu.

Dalším zdrojem Skupiny Sev.en Energy, který umí velmi rychle regulovat výkon podle potřeby provozovatele soustavy a zvládá i nouzové obnovení dodávek v případě blackoutu, je elektrárna Chvaletice. Ta má jako jediná v Pardubickém kraji certifikaci na start ze tmy a ostrovní provoz. Pro obnovu provozu po blackoutu může elektrárně dodat primární energii vodní Elektrárna Orlík nebo přečerpávací Elektrárna Dlouhé Stráně.

Po naběhnutí do provozu by následně chvaletická elektrárna předala napětí i dalším producentům elektrické energie. V případě ostrovního provozu je elektrárna schopná dodat elektřinu do nemocnic, škol, podniků či úřadů v Pardubickém kraji a východní části středních Čech. Výhodou chvaletické elektrárny je její umístění v centrální části přenosové soustavy ČR, což z ní činí vhodného příjemce napětí při obnově po blackoutu i důležitý bod pro regulaci soustavy v normálním provozu.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Nový dron DJI Mavic Air 2 je větší a těžší, ale vydrží déle ve vzduchu

Nejznámější výrobce dronů pro domácí a poloprofesionální využití, společnost DJI, představil nový dron, který nahrazuje...

Statisíce odběratelů dostanou chytré elektroměry, odhalí poruchu i krádež

Optická datová síť, obousměrný tok energie, chytré elektroměry. Společnost ČEZ Distribuce představila v rozvodně...

Záchrana při blackoutu. Náhradní zdroje umí nastartovat sebe i elektrárny

Advertorial Takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, je dlouhodobým strašákem moderních energetických...

OBRAZEM: První elektrický krokodýl se objevil po Velké válce

V roce 1919 začaly ve Švýcarsku jezdit elektrické lokomotivy charakteristického tvaru a zajímavé konstrukce, které...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...