Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Záchrana při blackoutu. Náhradní zdroje umí nastartovat sebe i elektrárny

  7:00aktualizováno  7:00 – ADVERTORIAL
Takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, je dlouhodobým strašákem moderních energetických soustav. I v Česku riziko blackoutu hrozí, zároveň však existují řešení, která ho snižují či pomohou se snáze vyrovnat s následky blackoutu.

Dojde-li k souběhu několika faktorů, je velmi pravděpodobné, že se na pokraji rozsáhlého blackoutu ocitne i Česká republika. Konkrétně se může jednat například o situaci, kdy je kvůli údržbě odstaveno vedení, zároveň dojde k jeho poškození a ve stejné chvíli „přiteče“ do české sítě velké množství elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách a větrných parcích v Německu.

V České republice by v takovéto situaci mohl být vyhlášen stav nouze v elektrárenství společně s vyhlášením regulačních stupňů spotřeby elektrické energie. Pokud by byl tento stav nedostačující, tak by došlo k vyhlášení stavu krizového, či nouzového.

Důležitost náhradních zdrojů

V případě, že by k takovému rozsáhlému výpadku skutečně došlo, jsou naprosto zásadním prvkem pro obnovu dodávky elektrické energie v daném území tzv. náhradní zdroje elektrické energie. Ty jsou naprosto nezbytné pro objekty, kde je co nejrychlejší obnova dodávky elektrické energie doslova životní nutností. Jde například o nemocnice a další komunální objekty.

Tyto náhradní zdroje jsou ovšem důležité i pro samotné elektrárny. V případě blackoutu totiž přechází elektrárny na takzvaný ostrovní systém dodávky energie, který je nezávislý na zbytku elektrizační soustavy. Než se však elektrárna do tohoto režimu dostane, je situace trochu složitější. V případě rozsáhlého blackoutu se totiž nejprve elektrárna vlastně automaticky odpojí od sítě a z bezpečnostních důvodů utlumí svou produkci. V takovém případě je nejprve potřeba počkat, až elektrárna takříkajíc „doběhne“ a pak je potřeba ji znovu nastartovat, tentokrát již ve zmíněném ostrovním systému.

Co je to blackout

Pojem blackout je podle různých zdrojů definován mírně odlišně. V tomto článku ho chápeme jako dlouhodobý územně rozsáhlý výpadek elektrické energie, který může být způsoben různými vlivy.
Mezi ty přírodní patří silný vítr, pád stromu, výrazná námraza či sněžení. Blackout může být také způsoben narušením rovnováhy v přenosové soustavě z důvodu přetoku ze zahraničních soustav, náhlé zvýšené produkce elektřiny a malá spotřeba. Dále technickou poruchou, požárem, teroristickým útokem, elektromagnetickým impulsem a samozřejmě také chybou lidského faktoru.

Vzhledem ke skutečnosti, že naše civilizace je velmi závislá na elektrické energii, je proto rozsáhlý výpadek energie velkým „strašákem“ současné doby. Z tohoto důvodu regulátor sítě věnuje jejímu stavu a dalším preventivním opatřením mimořádnou pozornost.

Pro jeho start je ovšem zapotřebí prvotní energetický impuls a ten jsou schopny zajistit právě náhradní zdroje. Proto jsou náhradní zdroje zásadní součástí celé energetické soustavy a musí být vždy funkční a připravené. Další důležitou pojistkou pro případné obnovení dodávek elektřiny při blackoutu jsou elektrárny a teplárny, které jsou schopny autonomního provést takzvaný „start ze tmy“ a následně fungovat v ostrovním režimu provozu.

Takové zdroje jsou technicky připravené na to nastartovat se a začít dodávat elektřinu do svého okolí. Zároveň dokážou vyslat impulz dalším náhradním zdrojům, mezi které patří například i lokální kogenerační zdroje tepla v jednotlivých objektech. Podmínkou fungování každého ostrovního provozu je však funkční a fyzicky nenarušená distribuční soustava v daném území.

Teplárna pomůže nastartovat středočeské zdroje

Jedním z těchto významných zdrojů Středočeského kraje je Teplárna Kladno ze skupiny Sev.en Energy. Ta je schopna „startu ze tmy“ i ostrovního provozu. V případě blackoutu tedy dokáže zásobit energií (elektřinou a teplem) například šedesátitisícové město Kladno včetně velké oblastní nemocnice, centrální hasičské stanice a řadu dalších důležitých objektů. Zároveň bude schopná dodávat elektrickou energii i do dalších částí Středních Čech. Svoji připravenost zajišťuje zejména důslednou údržbou zařízení a pravidelně ji testuje během bezpečnostních cvičení.

Teplárna je také jedním z největších nezávislých výrobců tepelné a elektrické energie v České republice. V Kladně provozuje pět výrobních bloků a má hrubý výkon 523,8 MWe. Primárním palivem je uhlí, které se moderní technologií převádí na elektřinu a páru. Od roku 2008 se také využívá biomasa, jakožto obnovitelný zdroj energie, která je spalována spolu s hnědým uhlím ve fluidních kotlích.

Základem pro ostrovní provoz v případě blackoutu je blok č. 8 s plynovou spalovací turbínou a pomocným dieselgenerátorem o výkonu 43 MWe. Tento blok v případě výpadku zajistí takzvaný start ze tmy pro ostatní kotle teplárny. Pro výrobu elektřiny a tepla v ostrovním provozu následně slouží uhelné bloky č. 4, 5 a 7.

Jde o oddělené bloky s fluidními kotli o výkonu cca 300 MWt. Každý z nich je spojen s vlastní turbínou o maximálním kondenzačním výkonu zhruba 135 MWe a jeho výkon je přes příslušné transformátory vyveden do distribuční soustavy v oblasti UO Řeporyje. Generátory těchto tří bloků tak prakticky zásobují elektrickou energií severozápadní část Středočeského kraje, včetně měst Kladno, Slaný a okrajové části Prahy.

Funkčnost tohoto zařízení byla ve spolupráci s dalšími partnery úspěšně odzkoušena také v rámci cvičení Blackout 2018, jehož organizátorem byl Středočeský kraj. Blok č. 8 byl zcela odpojen od soustavy 110 kV a následně spuštěn tak, jak by tomu bylo v případě blackoutu, tedy pomocí zmiňovaného dieselového agregátu.

Dalším zdrojem Skupiny Sev.en Energy, který umí velmi rychle regulovat výkon podle potřeby provozovatele soustavy a zvládá i nouzové obnovení dodávek v případě blackoutu, je elektrárna Chvaletice. Ta má jako jediná v Pardubickém kraji certifikaci na start ze tmy a ostrovní provoz. Pro obnovu provozu po blackoutu může elektrárně dodat primární energii vodní Elektrárna Orlík nebo přečerpávací Elektrárna Dlouhé Stráně.

Po naběhnutí do provozu by následně chvaletická elektrárna předala napětí i dalším producentům elektrické energie. V případě ostrovního provozu je elektrárna schopná dodat elektřinu do nemocnic, škol, podniků či úřadů v Pardubickém kraji a východní části středních Čech. Výhodou chvaletické elektrárny je její umístění v centrální části přenosové soustavy ČR, což z ní činí vhodného příjemce napětí při obnově po blackoutu i důležitý bod pro regulaci soustavy v normálním provozu.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Delší než z Prahy do Košic. Nový rekordní blesk nemusel být výjimečný

Extrémní přírodní jevy vždy přitahovaly pozornost, už jen proto, že se odehrávají mimo naši kontrolu a navíc ve...

Záchrana při blackoutu. Náhradní zdroje umí nastartovat sebe i elektrárny

Advertorial Takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, je dlouhodobým strašákem moderních energetických...

Co musí zvládnout vlaky, než se dostanou do provozu. Crashtesty nečekejte

Množící se nehody na železnici mohou vyvolat otázku, jak jsou kolejová vozidla bezpečná a jak se jejich bezpečnost...

Při dezinfekci prostor opatrně, můžete napáchat více škody než užitku

Arzenál pro boj s viry, bakteriemi, plísněmi a různými patogeny je poměrně pestrý. Každý přístup má své výhody a...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...