Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Diskuse k článku

Správná odpověď zní: LETADLO VZLÉTNE, i když pod ním ubíhá pás

Vzlétne letadlo z protisměrně se pohybujícího pásu? Na tuto otázku jste odpovídali celý minulý týden. Do našich schránek došlo přes tři tisíce odpovědí a ačkoli převažovaly odpovědi chybné, těch správných se sešlo také hodně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pietro69

Kreténské zadání

Pro někoho, kdo tuto hádanku neznal z minulosti má takto formulované zadání naprosto smrtící dopad. Uvedených kecy o POHYBUJÍCÍM se pásu vedou čtenáře nevyhnutelně k úvaze, že rychlost pásu dosáhne stejné rychlosti jako rychlost letadla (a to klidně nějakým externím pohonem) a že celý problém se mu smrskává do otázky, jestli letadlo vzlétne při nulové rychlosti vůči okolí (což pochopitelně nemůže). Kdyby tam byla zmínka, že pás nemá žádný pohon... místo toho je tam napsáno, že pás se pohybuje proti pohybu letadla... což je mimochodem bez externího pohonu naprostá krávovina. Bez pohonu ten pás nemá nejmenší důvod pohybovat se PROTI pohybu letadla! ... to zadání je naprosto zprasené. Rv

0/0
4.10.2008 19:57

Pietro69

Re: Kreténské zadání

Věta "Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemi pohybuje." - je největší problém... Evokuje to představu, že pás se bude nějakým vnějším pohonem AKTIVNĚ snažit vyrovnat aktuální rychlosti letadla...

0/0
4.10.2008 20:10

Martin V

Blbé zadání

Ono také záleží na tom, jestli je letadlo vrtulové nebo proudové.

Vrtulové letadlo si "dělá vlastní vítr" přes křídla - tedy vzlétnout může. viz katapulty na starých lodích.

Proudové nevzlétne, protože potřebuje, aby se spaliny opíraly o vzduch, který letadlo tlačí a tím vzníká "vítr" na křídlech. Pokud se tedy letadlo neroztlačí, protože pohyb vpřed je vyrovnáván pohybem pásu vzad, nevznikne na křídlech vztlak. Z toho důvodu se za proudová letadla při krátkých vzletových drahách staví zed o kterou se proud spalin opírá a od ní se "odráží" letadlo.

0/0
4.10.2008 9:53

Bjo

Re: Blbé zadání

Heh. Tak vrtulový letadlo lítá protože si dělá vlastní vítr přes křídla. Ty budeš určitě nějakej leteckej inženýr.;-D

0/0
4.10.2008 11:20

Bjo

Re: Blbé zadání

Abych nebyl jenom za rejpala, tak do dneška, než jsem si přečet tenhle názor, jsem se teda já osobně domníval, že vrtule je tvarovaná tak, že se jakoby "zašroubovává" do vzduchu a tím letadlu dává dopředný pohyb ktereý následně způsobí vztlak na křídlech. Že by vrtule měla funkci větráku kterej dělá křídlům protivítr mi teda přijde trochu legrační a vliv větru od vrtule na křídla je podle mě zanedbatelný . Ale třeba se pletu žejo:-)

0/0
4.10.2008 11:33

Krygl /a nejsu fyzik/

Re: Blbé zadání

btw. A jak pracuje raketový motor ve vesmíru, tam se tah spalin nemuže o nic opřít ?

Proudový motor se o nic neopírá jedná se o fyzikální zákon akce a reakce. :-)

0/0
4.10.2008 22:54

VM

Re: Re: Blbé zadání

To je pravda jenom na 95% :-)

Raketový motor opravdu funguje primárně na principu akce a reakce, jenže to "opírání se o vzduch" výsledný tah motoru ovlivní (jsme-li v atmosféře).

0/0
5.10.2008 17:25

Saš

A co vodní lyže?

Hele, a co takhle umělou rječku igristuju pro vodní lyžování? By se táhnul lyžař dopředu a umělý prod vody proti němu a přitom by stál na místě, taky skvělej nápad, ne? I když je fakt, že kdyby tohle zafungovalo, podstatně by tím šetřili živ. prostředí. Takže bod. Jen žasnu, co ještě lidi napadne.

0/0
12.7.2008 18:34

os

...podvozek...

Myslím, že by nebylo při řešení otázky na škodu vzít v úvahu existenci hydroplánů, případně podvozků na sníh v pdobě lyžin - je úplně jedno, na čem letadlo při startu "sedí", hlavně, že ho to nebrzdí a soutěžící je hned o kus blíž ke skutečnosti, že není poháněno reakcí s "podložím", protože všichni víme, že hydroplán nemá lodní šroub a letadlo na lyžinách nemá pásy do sněhu... ;-)

0/0
23.6.2008 0:29

mapr

Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

V otázce: "Představte si ranvej, která má podobu masivního běžícího pásu. Na ní stojí letadlo, které chce, jak jinak, vzlétnout. Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu. Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemi pohybuje. Podaří se letadlu vzlétnout? Nebo zůstane na zemi?", je uvedeno, že letadlo "chce ... vzlétnout". Není ale napsáno, že pouhé chtění bylo podpořeno zapnutím motorů, které vytvářejí potřebný tah. Bez toho by letadlo nezvlétlo. Nejasně formulovaná otázka od idnes, zveřejnění chybného řešení a špatné ocenění soutěžících. Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahraničí.

0/0
13.6.2008 10:09

Iva

Re: Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

nemůže být každý takový génius jako vy, aby odhalil, že letadlo s vypnutými motory nevzlétne ani z dráhy, ani z pásu a dost možná ani z ničeho jiného

my ostatní jsme asi nějak usoudili, že půjde o standartní letadlo, které chtění vzlétnout podboruje i zapnutím motorů...;-D;-D;-D 

0/0
7.8.2008 1:53

Pche

Re: Re: Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

I standartní letadlo vzlétne bez zapnutých motorů, pokud jej odstatečně roztlačíte, roztáhnete .... ;)

Já osobně znění hádanky v podání idnes pochopil tak, že se snaží lidi nachytat na tom, že pás dodá rychlost kolečkům (zde by se někteří chytli, že tím pádem i letadlu) a díky tomu vzlétne .... což je nesmysl.

0/0
4.10.2008 9:47

Pche

Re: Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

Tak, aspoň nejsem jedinej, kdo v tom taky nenašel zapnutí motorů ...

0/0
4.10.2008 9:44

Akdas

Nedostatečné zadání

Nehodlám se prokousávat celou diskusí, jestli to tu už bylo zmíněno, ale mě po prvním přečtení zarazila celková nejasnost celého zadání. V zadání je zmíněno, že se pás pohybuje proti směru letadla a v druhé větě se píše, že je pás schopen se pohybovat jakoukoliv rychlostí. Takto položené zadání se dá vyložit i tak, že sice pás je schopen se pohybovat jakoukoli rychlostí, ale anení zmíněno, jakou rychlostí se pohybuje při startu, z toho pak můžu isoudit, že pás jede třeba pouhých 5 km/h a letadlo má rychlost km/h, pak by takové letadlo vzlétlo i v případě, že má stejný pohon jako automobil.

0/0
10.6.2008 12:25

Akdas

Re: Nedostatečné zadání

Chyby v mém předchozím textu jsou způsobeny chybou v textovém editoru na této stránce, kde nevidím, co píšu, jelikož je psaný text schovaný pod okýnkem. Pro úplnost: To letadlo se v mém textu pohybuje rychlostí 300 km/h ;-)

0/0
10.6.2008 12:35

mapr

Re: Re: Nedostatečné zadání

Podle čeho jste usoudil, že letadlo má rychlost 300 km/h? V přesném zadání otázky se mluví o pouhém chtění vzlétnout. Chtít zvlétnout můžete, ale to se vám nepodaří, bez běžících motorů .

0/0
13.6.2008 11:26

Mrázek ústředna

Re: Re: Nedostatečné zadání

Nojo , nechápu jak někdo může něco psát , když nevidí co píše, natož to pak publikovat. Díky nejasnému zadání jsem samozřejmě odpověděl také špatně, příště dám do odpovědi obě alternativy, a to se zapnutýmy motory a i s vypnutými motory. To by se klidně pás pak mohl pohybovat i ve směru plánovaného chtění vzletu a s vypnutými motory by nevzlétl a s se zapnutými ano. A na to nepotřebuju mít žádnej tytul ing fizyk, příště dejte laskavě žádné zadání, nazdar

0/0
1.10.2008 10:42

sadlo.sadlo

vzlétne

Letadlo VZLÉTNE, podle zadání totiž pás nepůsobí proti pohybu kol letadla, ale naopak jejich rychlost zvětšuje ("Letadlo

míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného

vzletu"). Pokud tedy bude mít letadlo rychlost 100km/h a pás 100km/h, tak na kolech letadla teoreticky bude rychlost

200km/h, letadlo se tedy vůči krajině bude

pohybovat rychlostí 100km/h.:-)

0/0
10.6.2008 8:59

crook.crook

Jen me tede zaujali vymluvari

halo panove. Pokud by letadlo i na pasu stalo a nemelo by zaple motory pravde podobne by- i kdyz jen na par vterin - vzletlo. Vzletlo by v tom okamziku kdy by pas dodal stejnou rychlost letadlu jako pri vzletu. Pro fyziku by proste pak patril "model auta". Takze zadne vymluvy!!!!

0/0
9.6.2008 13:29

Pche

Re: Jen me tede zaujali vymluvari

Jo, a letělo by dozadu, co?

0/0
4.10.2008 9:50

zdenek

nadpis prispevku

Mezi piloty je to celkem znama hadanka, vzdyt sam pisu, ze jsme ji znali a psali technetu, kde udelal v zadani chybu :) Je proste uplne fuk, jestli pas bezi nebo nebezi, letadlo zapne motory a pojede dopredu bez ohledu na zem. Kdyby ti neco rikal protivitr, tak bys mi nevykladal, ze jsi pilot a ja neuznavam chybu :) Nicmene je blbost rikat, ze letadlo stoji na bezicim pasu a chce vzletnout, to proste pojede dozadu po pasu - dokud nezapne motory. Zadani psal proste nejakej trouba, co letadlo nevidel ani z vlaku. A pokud je clanek srozumitelny, jaktoze si nedovedes predstavit, jak se na to da spravne zodpovedet?

0/0
8.6.2008 12:34

diskutující

Re: nadpis prispevku

Dobrý den,

budu citovat "Článek je srozumitelný a jasně pochopitelný. Mimo to, ani bych si potom nedokázal představit, jak se na to dá správně odpovědět"

Nevím jak to přispívající zamýšlel, mě z toho však vyplývá jediné - pokud by bylo zadání špatně formulované, nevím kde by se vzalo množství správných odpovědí.

Dále, pokud by letadlo opravdu motory zapnuté nemělo, vyplývá z toho jen jediné - pás by vzal letadlo s sebou. Jinak řečeno, místo letadla by se na pás mohlo postavit auto, kolo,... (představte si cokoliv). Při STK však auto najede na podobnou plošinu a též nevzlétne.

Obojí je však tak elementární, že by ani nebylo třeba formulovat. Hraní se slovíčky tudíž není na místě, jde jen o ztrátu času

0/0
8.6.2008 17:02

TBC

Re: Re: nadpis prispevku

Presne o hrani se slovicky pri jakemkoliv zadani jde, u hadanky naprosto. To co nam tady tvrdis je demagogie. Zadani je spatne !

0/0
11.6.2008 8:54

Mrázek ústředna

Re: Re: nadpis prispevku

myslím že auto bez křídel na STK nezvlétne ani se zapnutým motorem, letadlo letí protože na jeho křídla působí vztlak a je jedno jak rychle se mu kolečka kroutí,ale zkus to navrhnout leteckým ingenýrům, buď Tě nechaj odstranit, protože je potom jejich práce zbytečná, nebo Tě navrhnou na nobelovou cenu, protože jsou zbytečná křídla u letadel, a tudíš by se ušetřilo na jejich výrobě a projektech. Ostatně proč ještě vlastně nelítáme s osobáky když někde na STK to jde dle Tebe?

0/0
1.10.2008 10:52

Pche

Re: Re: nadpis prispevku

Vzhledem k tomu, že se zanedbávalo tření, tak pokud by letadlo nezaplo motory, tak by se ani nehlo. Ani dopředu, ani dozadu, protože pás by na letadlo nepůsobil vůbec nijak.

0/0
4.10.2008 9:52

imho

.

Jojo, taky jsem se nachytal - říkal jsem si, jak může ubíhající pás vyvolat vztlak na křídlech. Zapomněl jsem na zapnuté motory (o nichž tam nebyla zmínka).

Vidět to na živo jako na tom videu, tak nechápu, z čeho měl ten člověk takovou radost ;-D

0/0
8.6.2008 8:05

noname

aha

já to pochopil tak, že letadlo má vzlétnout bez motorů tím, že se točí pás, o motorech tam nebylo ani slovo, čtu to zadání znovu a znovu a prostě to stále chápu stejně.

0/0
7.6.2008 19:32

TBC

Re: aha

R^

0/0
11.6.2008 8:55

zdenek

zadani

Zadani bylo zavadejici, asi jako vetsina clanku na technetu. Dlouhy pas tazeny proti smeru letu je vazne neco uplne jineho, nez 'masivni bezici pas', ktery evokuje scenu z pasove vyroby. Takze kdo hadanku znal (a bylo nas zjevne vic), odpovedel spravne podle puvodniho zadani. Kdo neznal puvodni zneni, dostal se nanejvys k tomu, ze letadlo z pasu sjede a dal bude pokracovat po podlaze tovarny, pripadne fitcentra, z nehoz jsme jeste pro dokonale zmateni nepritele dostali nazornou ukazku. Technet, co dodat Rv

0/0
7.6.2008 14:08

moje maličkost

Re: zadani

"Technet, co dodat" - a že to teda všichni neustále čtou. Asi masochismus? Potřeba se nějak naštvat a pak se v diskuzi vyřvat?

Zadání zavádějící nebylo. Bylo přesné a popisné (včetně obrázku). Pokud je někdo "méně chytrý" a nepochopil něco tak triviálního (bez ohledu na to jak odpověděl), je to jen jeho problém a nedá se to dávat za vinu někomu jinému.

0/0
7.6.2008 17:25

zdenek

Re: Re: zadani

Resili jsme to pred par lety, bylo nas tam tehdy asi dvacet pilotu a pritahl to  jeden kamarad. Se stejnou 'chybou' v prekladu a az na tuhle malickost nam to nikomu nepripadalo divne: letadlo muze startovat na koleckach i z ledu, to uz neni takovy rozdil. Technet jinak nectu, tyhle dva clanky mi doporucil prave ten kamarad :) Ta hadanka je jasna a dokonce jsme na ni odpovidali a to spravne. Vysvetleni, kde udelal technet chybu jsme jim taky poslali. Klidne proti me postav pisalka z technetu a rekni, ze jsem mene chytry. Za 30 let ve vzduchu se me pokouseli rozhodit vetsi ptaci :)

0/0
7.6.2008 17:36

jako správný diskutující všemu r

Re: Re: Re: zadani

A aby se dodala slovům patřičná váha, řeknu že jsem také pilot.

Je snadné někoho soudit a těžké přiznat vlastní chybu. Což je Váš případ. Článek je srozumitelný a jasně pochopitelný. Mimo to, ani bych si potom nedokázal představit, jak se na to dá správně odpovědět

0/0
7.6.2008 22:55

mirek

Nevzlétne

v zadání otázky nebyla zmínka o použití motoru. Otázka se dala vyložit i tak, jestli letadlo vzlétne JEN pohybem pásu

0/0
7.6.2008 10:20

Lool

Re: Nevzlétne

Nevidel jsem jeste letadlo, ktere by k rozjezdu vyuzivalo silu pohybu kolecek ;-D

0/0
7.6.2008 11:25

zdenek

Re: Re: Nevzlétne

Silu kolecek jiste ne, ale mohl bys zkusit z takoveho bezciho pasu odstartovat kluzak. Premejslej, nez neco napises a ztrapnis se :)

0/0
7.6.2008 14:10

Opice Mikrosoftí

Re: Nevzlétne

R^ ano, zadání bylo nedostačující, proto se okolo toho tolik spekulovalo. moje úvaha byla stejná jako vaše.

0/0
7.6.2008 19:32

Ing.Risi Jan von Lauseker Lausek

rozpor

RvPokud rychlost pásu bude v okamžiku rozjezdu rychlejší a tažná síla ůměrou menší letadlo by směřovalo vzad a nestačilo vyvinout sílu vpřed a tím by nenastala síla vztlaková tím je to lež na ukázce ve skutečnosti pás jel pomalu a letadlo stačilo svou tažnou sílou vyvolat vztlakovou rychlost vpřed jinak by jelo vzad s malou tažnou silou [>-][>-][>-] vonlauseker@email.cz

0/0
31.5.2008 16:50

Qíteček

Re: rozpor

Tak nějak, podle článku jsem pochopil, že by se to letadlo mělo vznést při V=0 vzhledem k pozorovateli, který stojí na zemi mimo pás. Ale dle videa to bylo trochu jinak...

0/0
7.6.2008 0:25

Qíteček

Re: Re: rozpor

Jéééé no jasně, blondýna, šak už to chápu, akotát ten podvozek asi dostal sodu...

0/0
7.6.2008 0:32

dluwe

Re: Re: rozpor

pochopil jsem to naprosto stejně - V=0. A nejedná se o paradox, pouze o situaci, že pás právě ubíhá stejnou rychlostí jako je start letadla. Pokud se rychlost sníží, tak máte pravdu, ale to neplatí pro otázku. Ta zkouška nebyla provcedena pořádně.

Stojím si za tím, že LETADLO NEVZLÉTNE !!!!

btw. a byla by fakt prdel podat žalobu ;-D;-D

0/0
8.6.2008 20:31

crook.crook

Re: Re: Re: rozpor

JO JESTE SE DOPLNIM. Mate pravdu jen v tom pripade ze treci sila mezi kolecky a pasem by brzdila na tolik ze letadlo uz by nedokazalo vzletnout ale musela by to byt velka rychlost Vetsi nez dvojnasobna a tez by zalezo na celkovem treni kolecek..lozise..Muzete si stat za cim chete ale VZLETNE:D

0/0
9.6.2008 13:35

crook.crook

Re: rozpor

Volovina. Kolecka se jen protaci. Pochopte konecne ze kola v teto vztazne soustave hraji pouze roli jako snizitel treni vuci zemi po ktere musi letadlo jet. Pro vzlet je pas temer bezpredmetny a kola tez. Nepiste o necem cemu nerozumite,

0/0
9.6.2008 13:32

PetrK

paradox zadání

V případě, že se pás bude pohybat v zad rychlostí jako letadlo v před vzhledem k zemi... (např. 100km/h a pás 100km/h vzad), tak letadlo bude téměř stát, tím pádem se ale téměř musí zastavit i ten pás, jinak by se nepohyboval stejně jako letadlo vůči zemi. Jakmile se ale zastaví, tak letadlo setrvačností dosáhne 100km/h vůči zemi a pás by měl tedy zrychlit... takže je to celé kravina...

Letadlo ale vzlétne, protože využije toho, že pás zpomalil a uletí mu pryč. ;-D

0/0
15.5.2008 14:55

bubersson

Re: paradox zadání

NE! ten paradox tam není, protože ty pneumatiky na letadle to letadlo nepohání. Tyto pneumatiky se točí, takže nenastane situace, že by letadlo jelo 100km/h, pás 100km/h a výsledná rychlost byla 0km/h - to se prostě nestane. Letadlo se opravdu bude pohybovat 100km/h a jediný rozdíl oproti normálnímu vzletu bude ten, že se kola letadla budou točit rychlostí 200km/h.

0/0
18.5.2008 10:55

Ing.Risi Jan von Lauseker Lausek

Re: paradox zadání

záleží na třecí síle a odporové síle pneumatik letadla to je podstat že je to valivá síla vpřed.Pokud by třecí valivá síla byla s podhuštěním penumatik větší nestačila by síla vpřed menší o neůměru valivou

0/0
31.5.2008 16:53

tom

hospoda

Kámoš mi tuhle hádanku dával v hospodě teď v sobotu, jen řekl, že letadlo bude stát a že bude vyrovnávat rychlost pásu. Tedy, že získá vztlak při nulové rychlosti vůči okolí. Tak to sem se s ním hádal. Takhle je to jasný.

0/0
14.4.2008 7:45

http://planes.rajce.idnes.cz/

http://planes.rajce.idnes.cz/

http://planes.rajce.idnes.cz/

Fotografie letadel pro každého kdo má letadla rád.:-)R^

0/0
11.4.2008 20:05

Dr. Fe1

NEVZLÉTNE !!!

Prostě ne

0/0
10.4.2008 20:50

Standa

Re: NEVZLÉTNE !!!

nebudeš tomu věřit, ale přece se točí

0/0
11.4.2008 12:57

Dr. Fe1

Re: Re: NEVZLÉTNE !!!

Kolečka se jistě točit budou, ovšem letadlo NEVZLÉTNE.

0/0
12.4.2008 0:16

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....