Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Diskuse k článku

Správná odpověď zní: LETADLO VZLÉTNE, i když pod ním ubíhá pás

Vzlétne letadlo z protisměrně se pohybujícího pásu? Na tuto otázku jste odpovídali celý minulý týden. Do našich schránek došlo přes tři tisíce odpovědí a ačkoli převažovaly odpovědi chybné, těch správných se sešlo také hodně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pietro69

Kreténské zadání

Pro někoho, kdo tuto hádanku neznal z minulosti má takto formulované zadání naprosto smrtící dopad. Uvedených kecy o POHYBUJÍCÍM se pásu vedou čtenáře nevyhnutelně k úvaze, že rychlost pásu dosáhne stejné rychlosti jako rychlost letadla (a to klidně nějakým externím pohonem) a že celý problém se mu smrskává do otázky, jestli letadlo vzlétne při nulové rychlosti vůči okolí (což pochopitelně nemůže). Kdyby tam byla zmínka, že pás nemá žádný pohon... místo toho je tam napsáno, že pás se pohybuje proti pohybu letadla... což je mimochodem bez externího pohonu naprostá krávovina. Bez pohonu ten pás nemá nejmenší důvod pohybovat se PROTI pohybu letadla! ... to zadání je naprosto zprasené. Rv

0/0
4.10.2008 19:57

Pietro69

Re: Kreténské zadání

Věta "Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemi pohybuje." - je největší problém... Evokuje to představu, že pás se bude nějakým vnějším pohonem AKTIVNĚ snažit vyrovnat aktuální rychlosti letadla...

0/0
4.10.2008 20:10

Martin V

Blbé zadání

Ono také záleží na tom, jestli je letadlo vrtulové nebo proudové.

Vrtulové letadlo si "dělá vlastní vítr" přes křídla - tedy vzlétnout může. viz katapulty na starých lodích.

Proudové nevzlétne, protože potřebuje, aby se spaliny opíraly o vzduch, který letadlo tlačí a tím vzníká "vítr" na křídlech. Pokud se tedy letadlo neroztlačí, protože pohyb vpřed je vyrovnáván pohybem pásu vzad, nevznikne na křídlech vztlak. Z toho důvodu se za proudová letadla při krátkých vzletových drahách staví zed o kterou se proud spalin opírá a od ní se "odráží" letadlo.

0/0
4.10.2008 9:53

Bjo

Re: Blbé zadání

Heh. Tak vrtulový letadlo lítá protože si dělá vlastní vítr přes křídla. Ty budeš určitě nějakej leteckej inženýr.;-D

0/0
4.10.2008 11:20

Bjo

Re: Blbé zadání

Abych nebyl jenom za rejpala, tak do dneška, než jsem si přečet tenhle názor, jsem se teda já osobně domníval, že vrtule je tvarovaná tak, že se jakoby "zašroubovává" do vzduchu a tím letadlu dává dopředný pohyb ktereý následně způsobí vztlak na křídlech. Že by vrtule měla funkci větráku kterej dělá křídlům protivítr mi teda přijde trochu legrační a vliv větru od vrtule na křídla je podle mě zanedbatelný . Ale třeba se pletu žejo:-)

0/0
4.10.2008 11:33

Krygl /a nejsu fyzik/

Re: Blbé zadání

btw. A jak pracuje raketový motor ve vesmíru, tam se tah spalin nemuže o nic opřít ?

Proudový motor se o nic neopírá jedná se o fyzikální zákon akce a reakce. :-)

0/0
4.10.2008 22:54

VM

Re: Re: Blbé zadání

To je pravda jenom na 95% :-)

Raketový motor opravdu funguje primárně na principu akce a reakce, jenže to "opírání se o vzduch" výsledný tah motoru ovlivní (jsme-li v atmosféře).

0/0
5.10.2008 17:25

Saš

A co vodní lyže?

Hele, a co takhle umělou rječku igristuju pro vodní lyžování? By se táhnul lyžař dopředu a umělý prod vody proti němu a přitom by stál na místě, taky skvělej nápad, ne? I když je fakt, že kdyby tohle zafungovalo, podstatně by tím šetřili živ. prostředí. Takže bod. Jen žasnu, co ještě lidi napadne.

0/0
12.7.2008 18:34

os

...podvozek...

Myslím, že by nebylo při řešení otázky na škodu vzít v úvahu existenci hydroplánů, případně podvozků na sníh v pdobě lyžin - je úplně jedno, na čem letadlo při startu "sedí", hlavně, že ho to nebrzdí a soutěžící je hned o kus blíž ke skutečnosti, že není poháněno reakcí s "podložím", protože všichni víme, že hydroplán nemá lodní šroub a letadlo na lyžinách nemá pásy do sněhu... ;-)

0/0
23.6.2008 0:29

mapr

Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

V otázce: "Představte si ranvej, která má podobu masivního běžícího pásu. Na ní stojí letadlo, které chce, jak jinak, vzlétnout. Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu. Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemi pohybuje. Podaří se letadlu vzlétnout? Nebo zůstane na zemi?", je uvedeno, že letadlo "chce ... vzlétnout". Není ale napsáno, že pouhé chtění bylo podpořeno zapnutím motorů, které vytvářejí potřebný tah. Bez toho by letadlo nezvlétlo. Nejasně formulovaná otázka od idnes, zveřejnění chybného řešení a špatné ocenění soutěžících. Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahraničí.

0/0
13.6.2008 10:09

Iva

Re: Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

nemůže být každý takový génius jako vy, aby odhalil, že letadlo s vypnutými motory nevzlétne ani z dráhy, ani z pásu a dost možná ani z ničeho jiného

my ostatní jsme asi nějak usoudili, že půjde o standartní letadlo, které chtění vzlétnout podboruje i zapnutím motorů...;-D;-D;-D 

0/0
7.8.2008 1:53

Pche

Re: Re: Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

I standartní letadlo vzlétne bez zapnutých motorů, pokud jej odstatečně roztlačíte, roztáhnete .... ;)

Já osobně znění hádanky v podání idnes pochopil tak, že se snaží lidi nachytat na tom, že pás dodá rychlost kolečkům (zde by se někteří chytli, že tím pádem i letadlu) a díky tomu vzlétne .... což je nesmysl.

0/0
4.10.2008 9:47

Pche

Re: Idnes nedokonale, protože neúplně, překládá zdroje ze zahran

Tak, aspoň nejsem jedinej, kdo v tom taky nenašel zapnutí motorů ...

0/0
4.10.2008 9:44

Akdas

Nedostatečné zadání

Nehodlám se prokousávat celou diskusí, jestli to tu už bylo zmíněno, ale mě po prvním přečtení zarazila celková nejasnost celého zadání. V zadání je zmíněno, že se pás pohybuje proti směru letadla a v druhé větě se píše, že je pás schopen se pohybovat jakoukoliv rychlostí. Takto položené zadání se dá vyložit i tak, že sice pás je schopen se pohybovat jakoukoli rychlostí, ale anení zmíněno, jakou rychlostí se pohybuje při startu, z toho pak můžu isoudit, že pás jede třeba pouhých 5 km/h a letadlo má rychlost km/h, pak by takové letadlo vzlétlo i v případě, že má stejný pohon jako automobil.

0/0
10.6.2008 12:25

Akdas

Re: Nedostatečné zadání

Chyby v mém předchozím textu jsou způsobeny chybou v textovém editoru na této stránce, kde nevidím, co píšu, jelikož je psaný text schovaný pod okýnkem. Pro úplnost: To letadlo se v mém textu pohybuje rychlostí 300 km/h ;-)

0/0
10.6.2008 12:35

mapr

Re: Re: Nedostatečné zadání

Podle čeho jste usoudil, že letadlo má rychlost 300 km/h? V přesném zadání otázky se mluví o pouhém chtění vzlétnout. Chtít zvlétnout můžete, ale to se vám nepodaří, bez běžících motorů .

0/0
13.6.2008 11:26

Mrázek ústředna

Re: Re: Nedostatečné zadání

Nojo , nechápu jak někdo může něco psát , když nevidí co píše, natož to pak publikovat. Díky nejasnému zadání jsem samozřejmě odpověděl také špatně, příště dám do odpovědi obě alternativy, a to se zapnutýmy motory a i s vypnutými motory. To by se klidně pás pak mohl pohybovat i ve směru plánovaného chtění vzletu a s vypnutými motory by nevzlétl a s se zapnutými ano. A na to nepotřebuju mít žádnej tytul ing fizyk, příště dejte laskavě žádné zadání, nazdar

0/0
1.10.2008 10:42

sadlo.sadlo

vzlétne

Letadlo VZLÉTNE, podle zadání totiž pás nepůsobí proti pohybu kol letadla, ale naopak jejich rychlost zvětšuje ("Letadlo

míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného

vzletu"). Pokud tedy bude mít letadlo rychlost 100km/h a pás 100km/h, tak na kolech letadla teoreticky bude rychlost

200km/h, letadlo se tedy vůči krajině bude

pohybovat rychlostí 100km/h.:-)

0/0
10.6.2008 8:59

crook.crook

Jen me tede zaujali vymluvari

halo panove. Pokud by letadlo i na pasu stalo a nemelo by zaple motory pravde podobne by- i kdyz jen na par vterin - vzletlo. Vzletlo by v tom okamziku kdy by pas dodal stejnou rychlost letadlu jako pri vzletu. Pro fyziku by proste pak patril "model auta". Takze zadne vymluvy!!!!

0/0
9.6.2008 13:29

Pche

Re: Jen me tede zaujali vymluvari

Jo, a letělo by dozadu, co?

0/0
4.10.2008 9:50

zdenek

nadpis prispevku

Mezi piloty je to celkem znama hadanka, vzdyt sam pisu, ze jsme ji znali a psali technetu, kde udelal v zadani chybu :) Je proste uplne fuk, jestli pas bezi nebo nebezi, letadlo zapne motory a pojede dopredu bez ohledu na zem. Kdyby ti neco rikal protivitr, tak bys mi nevykladal, ze jsi pilot a ja neuznavam chybu :) Nicmene je blbost rikat, ze letadlo stoji na bezicim pasu a chce vzletnout, to proste pojede dozadu po pasu - dokud nezapne motory. Zadani psal proste nejakej trouba, co letadlo nevidel ani z vlaku. A pokud je clanek srozumitelny, jaktoze si nedovedes predstavit, jak se na to da spravne zodpovedet?

0/0
8.6.2008 12:34

diskutující

Re: nadpis prispevku

Dobrý den,

budu citovat "Článek je srozumitelný a jasně pochopitelný. Mimo to, ani bych si potom nedokázal představit, jak se na to dá správně odpovědět"

Nevím jak to přispívající zamýšlel, mě z toho však vyplývá jediné - pokud by bylo zadání špatně formulované, nevím kde by se vzalo množství správných odpovědí.

Dále, pokud by letadlo opravdu motory zapnuté nemělo, vyplývá z toho jen jediné - pás by vzal letadlo s sebou. Jinak řečeno, místo letadla by se na pás mohlo postavit auto, kolo,... (představte si cokoliv). Při STK však auto najede na podobnou plošinu a též nevzlétne.

Obojí je však tak elementární, že by ani nebylo třeba formulovat. Hraní se slovíčky tudíž není na místě, jde jen o ztrátu času

0/0
8.6.2008 17:02

TBC

Re: Re: nadpis prispevku

Presne o hrani se slovicky pri jakemkoliv zadani jde, u hadanky naprosto. To co nam tady tvrdis je demagogie. Zadani je spatne !

0/0
11.6.2008 8:54

Mrázek ústředna

Re: Re: nadpis prispevku

myslím že auto bez křídel na STK nezvlétne ani se zapnutým motorem, letadlo letí protože na jeho křídla působí vztlak a je jedno jak rychle se mu kolečka kroutí,ale zkus to navrhnout leteckým ingenýrům, buď Tě nechaj odstranit, protože je potom jejich práce zbytečná, nebo Tě navrhnou na nobelovou cenu, protože jsou zbytečná křídla u letadel, a tudíš by se ušetřilo na jejich výrobě a projektech. Ostatně proč ještě vlastně nelítáme s osobáky když někde na STK to jde dle Tebe?

0/0
1.10.2008 10:52

Pche

Re: Re: nadpis prispevku

Vzhledem k tomu, že se zanedbávalo tření, tak pokud by letadlo nezaplo motory, tak by se ani nehlo. Ani dopředu, ani dozadu, protože pás by na letadlo nepůsobil vůbec nijak.

0/0
4.10.2008 9:52

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...