Při projektu vyvíjí činnost Klub českých hlav. Sdružuje 69 špičkových osobností české vědy. Je to velmi elitní společenství, jehož členem se může stát pouze ten, koho navrhnou nejméně dva stávající členové a poté je schválen většinou valného shromáždění. Klub, jehož hosty se stávají významné osobnosti, zejména ze světa politiky, je významnou myšlenkovou platformou. V jeho čele stojí prof. Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny.
České nobelovky
Z této soutěže, které se přezdívá České nobelovky, se velmi rychle stalo nejprestižnější tuzemské ocenění, jehož mohou v České republice vědci dosáhnout. Nositele hlavní Národní ceny vlády Česká hlava jmenuje přímo vláda, o držitelích cen v dalších 6 kategoriích rozhoduje odborná porota. Na cenách bylo loni rozděleno téměř dva a půl milionu korun. Každoroční udílení cen probíhá na galavečeru, který vysílá Česká televize. Nejslavnější čeští, ale i zahraniční umělci na něm přicházejí vzdát hold lidem, které veřejnost téměř nezná, ale kteří jsou hnacím motorem pokroku a základem budoucí prosperity země. Dvě z cen jsou určeny mladým vědcům z řad vysokoškolských studentů a doktorandů.
K laureátům České hlavy patří řada významných českých vědců, například objevitel řady převratných léků na AIDS či proti žloutence typu B prof. Antonín Holý, chemik prof. Pavel Hobza, jehož objev způsobil přepisování učebnic chemie ve světě, nebo prof. Armin Delong, tvůrce elektronových mikroskopů.
Kdo další dosud toto ocenění získal, se můžete podívat zde.
Evropské fórum vědy a techniky
K nejprestižnějším událostem v životě České hlavy patří každoroční mezinárodní konference. Je pořádána ve spolupráci s VŠE v Praze a pod heslem "Věda – budoucnost Evropy“ se v našem hlavním městě setkávají špičky vědy, byznysu a politiky. Z významných osobností fórum uvítalo řadu nositelů Nobelovy ceny (mj. sira Harold W. Krotoa, prof. Claude Cohen-Tannoudjiho, prof. Richarda R. Ernsta či prof. Timothyho Hunta), ministry, premiéry, významné akademiky, vědce a průmyslníky. Loňskou "hvězdou“ se například stal Steve Ballmer, světový šéf Microsoftu. Letošní osmý ročník se koná 28. května.
Evropské fórum má letos hlavní téma "Věda motorem inovací“ a bude hostit mimo jiné dva laureáty Nobelovy ceny, Brita Cliva Grangera (Nobelovu cenu získal v roce 2003 za ekonomii) a Švýcara Kurta Wütricha (Nobelovu cenu získal v roce 2002 za chemii).
Program soutěží a všech akcí najdete přímo stránkách www.ceskahlava.cz
Harmonogram soutěže pro rok 2009
|
Sponzoři
|