Souhrn článků: Jak vypadá město budoucnosti?

aktualizováno 
Krajní pruhy silnice se večer promění v chodníky, a když se lidé podívají na ulici skrze skrze chytrý telefon, uvidí ve které budově probíhá jaká kulturní akce. To je město budoucnosti. Windows i Linux na PC najednou? Zeptejte se Intelu. Začalo nové tažení proti hudebním pirátům.

Sobota

Souhrn článků: Vybavte si PC programy, bez kterých se neobejdete

12.11. - Máte dostatečné programové vybavení, které vám umožní využívat počítač jako multimediální stroj? Máte stažené nové záplaty a opravené verze programů? A víte jak propojit ledničku s televizí? Odpověď vám dají články vydané tento týden na našem serveru.
rubrika: Prakticky

Neděle

Udělejte z Nastěnky Marfušku. Morpheus to dokáže

13.11. - Oblíbený grafický prohlížeč a editor ACDSee sám o sobě deformovat obrázky neumí. Touto funkcí jej ovšem můžete dovybavit pomocí plug-inu. Nástroj Morpheus Photo Animator obsahuje i ukázky toho co umí. V dnešním přehledu najdete rovněž nejnovější balíky kodeků k přehrávání videa a hudby.
autor: Radek Kubeš
rubrika: Software

Pondělí

Nový Pentax je určen jen pro Evropu a Minox představuje miniaturu flexaretky

14.11. - Pokud máte rádi staré fotoaparáty nazývané flexaretky možná vás potěší nejnovější počin společnosti Minox. Ta připravila miniaturu Rolleiflex, která navíc zvládne fotit digitálně. To Pentax vychází z osvědčeného konceptu kompaktních fotopřístrojů.
autor: Roman Všetečka
rubrika: Foto & Kamery

Stop vybitým bateriím a pohodlnější surfování po webu

14.11. - Další aplikace z naší freewarové rubriky čekají na vaše stažení. CalcNote kombinuje kalkulačku a poznámkový blok. TuSSH je SSH klient pro palmy, iBClock zobrazí hodiny na pět způsobů a BattSleep zabrání vybití akumulátoru.
rubrika: Palmare

I vás může operovat robot

14.11. - Když zadrnčel telefon a lékař z nemocnice Miloslavě Mrowiecové oznámil, jestli by jí nevadilo, že ji nebude operovat člověk, ale robot, dvaapadesátileté ženě na vteřinu trochu zatrnulo.
rubrika: CheckTech

Al-Kajda má na webu svůj zpravodajský pořad - Hlas chalífátu

14.11. - Jak se zdá, stratégové Al-Kajdy rychle pochopili, že slovo či obraz bývají mnohdy účinnější než kulomety nebo bomby. A tak nyní na internetu spustili vysílání vlastního zpravodajského pořadu. Nazvali ho příznačně - Hlas chalífátu.
rubrika: Internet

Sony končí s ochranou CD, která se nelíbí ani Microsoftu

14.11. - Vydavatelství Sony BMG nebude pozastavuje používání ochrany proti kopírování XPC, kterou zneužívali hackeři.
autor: Roman Všetečka
rubrika: Bezpečnost

Radioamatéři chtějí pohřbít internet ze zásuvek

14.11. - Připojení k internetu prostřednictvím elektrické sítě může ohrozit provoz všech radiokomunikačních služeb, včetně rozhlasu, televize a vojenských, leteckých i bezpečnostních služeb. Tvrdí to Český radioklub v memorandu, které rozeslal do parlamentu i na některá ministerstva.
rubrika: Internet

Vražda podle Googlu. Vyhledávaná slova jako důkaz

14.11. - Dejte si pozor jaká slova zadáváte do internetového vyhledávače. Před soudem v USA stojí Newyorčan obžalovaný z toho, že si před plánovanou vraždou manželky ´progoogloval´ slova jako hrdlo a zlomit. Paměť prohlížeče je teď jedním z důkazů proti němu.
autor: Jan Kužník
rubrika: Bezpečnost

Google nechce jen knihy prodávat, ale i půjčovat

14.11. - Zatímco původní projekt společnosti Google na vyhledávání v elektronických knihách naráží na odpor vlastníků autorských práv, hodlá firma zprovoznit jejich půjčovnu.
autor: Roman Všetečka
rubrika: Internet

Přecházet na Windows Vista před rokem 2008 je předčasné

14.11. - Renomovaná analytická společnost Gartner nevidí žádný důvod ke zbrklému přechodu na Windows Vista. Podle analytiků z Gartnera by firmy neměly přecházet na novou verzi operačního systému Windows před rokem 2008, ačkoli jeho vydání se očekává již v příštím roce.
autor: Pavel Škopek
rubrika: Software

Pracující! Navštivte náš Socialistický obchodní dům

14.11. - Vážení soudruzi pracující, nově otevřený Socialistický obchodní dům je tu pro vás. Dárky pro své nejbližší soudruhy můžete vybírat v každém ze sedmi pater obchodního domu. Naše vyškolené soudružky prodavačky vám s výběrem zboží ochotně nepomohou.
rubrika: CheckTech

Úterý

Seřiďte si monitor a LCD displej

15.11. - Máte na monitoru správně nastavený kontrast barev? Zdá se vám, že jeho obraz je nějak deformovaný a že v rozích je rozjetý? Potom nastal ten pravý čas na jeho správné vyladění. Zkuste použít jeden z testovacích programů a dejte nastavení monitoru do pořádku.
autor: Jakub Dvořák
rubrika: Software

Navštivte město budoucnosti. Doprava zdarma

15.11. - Krajní pruhy silnice se večer promění v chodníky, a když se lidé podívají na ulici skrze skrze chytrý telefon, uvidí ve které budově probíhá jaká kulturní akce. Takhle vypadají vize korejských urbanistů, a za pět let i jedno soulské předměstí.
rubrika: CheckTech

Podle čeho vybírat kapesní počítač

15.11. - Blíží se doba vánoc a mnozí z vás si budou chtít pořídit třeba kapesní počítač. Možná budete také vy řešit otázku, jaké PDA pro sebe či své blízké vybrat. Odpověď není jednoduchá, podle jakých kritérií tedy vlastně kapesní počítač vybírat?
rubrika: Palmare

Jak používat Total Commander z paměťové klíčenky - a se vším všudy

15.11. - Pro populárního správce souborů Total Commander je nyní k dispozici zdarma utilita, která jej umožní jednoduchým způsobem používat z libovolné klíčenky - a to včetně všech nastavení a nainstalovaných rozšíření. Navíc je k dispozici balíček pro klíčenky s podporou bezinstalační technologie U3.
rubrika: Notebooky

Windows i Linux na PC najednou? Zeptejte se Intelu

15.11. - Společnost Intel začíná nabízet desktopový procesor s virtualizační technologií Vanderpool, která například umožní simultánně provozovat dva operační systémy.
autor: Roman Všetečka
rubrika: Hardware

Notebooky pro Afriku nebudou macintoshe

15.11. - Generální ředitel Applu Steve Jobs nabídl zdarma použití operačního systému MacOS X v projektu stodolarového notebooku, který má být dodáván do rozvojových zemí. Byl však odmítnut.
rubrika: Hardware

USB flash disk, který je tenčí než plátek žvýkačky

15.11. - USB flash disky se těší stále větší popularitě jako pohodlný způsob pro přenášení většího množství dat. Většina z nich se vzdáleně podobá balíčku žvýkaček. My vám dnes představíme flashovou klíčenku, která jde ještě dál a připomíná spíše než balíček plátek žvýkačky.
autor: Pavel Škopek
rubrika: Hardware

Začalo nové tažení proti hudebním pirátům

15.11. - Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) zahájila nové právní tažení proti výměně souborů na internetu. IFPI dnes oznámila, že otevřela 2100 nových právních případů a zákrok rozšířila o pět nových zemí v Evropě, Asii a poprvé i v Jižní Americe.
rubrika: Bezpečnost

Středa

Programy, které v počítači nesmí chybět – kancelář a multimédia

16.11. - Kancelářský balík aplikací obsahuje řadu programů, které nám usnadňují práci na PC. Stejně tak, jako správce souborů či prohlížeč PDF. Pokud chcete mít v počítači nejen kancelář, ale budete na něm zpracovávat video, zálohovat filmy na DVD, vypalovat data či zpracovávat digitální fotografie, potom byste si ho měli vybavit potřebným softwarem.
autor: Jakub Dvořák
rubrika: Software

Zachrání Linux operační systém Palm?

16.11. - Poté, co společnost Palm Source ohlásila de facto přechod na Linux se účastní iniciativy, která by měla sjednotit tento operační systém v prostředí mobilních telefonů. Vedou podobné snahy ke šťastnějším zítřkům PalmOS, nebo pouze uspíší jeho ztroskotání?
rubrika: Palmare

Šéf UPC: „Naše technologie je připravena na další navyšování rychlostí“

16.11. - On-line rozhovor s Václavem Bartoněm UPC na téma kabelový internet se točil především kolem dostupnosti kabelového internetu a omezování rychlosti připojení po nadlimitním stažení dat. Mírně byly také poodhaleny plány UPC do budoucna.
rubrika: Internet

Základem domácí sítě je kvalitní spojení

16.11. - V minulém díle jsme se zamýšleli nad tím, co nám může přinést domácí síť. Dnes se budeme především zabývat otázkami z čeho je domácí síť složena a čím se jednotlivé komponenty propojují.
rubrika: Hardware

První evropské domény budou rozdávány 7. prosince

16.11. - Nejméně tři tuzemští registrátoři začali tento týden přijímat závazné objednávky na registraci evropských domén s koncovkou .eu. Samotné registrace začnou 7. prosince a během prvních čtyř měsíců se budou týkat jen jmen, ke kterým mají žadatelé přednostní práva.
rubrika: Internet

Prezentujte ruční poznámky přes datový projektor - a mobilně

16.11. - Projekční kamera c001 snímá poznámky z papíru - a promítá přes datový projektor. Ideální prezentační postup je znám léta: podklady na analogovém projektoru - a k tomu zvýraznění dopisované rukou. S nástupem digitální techniky však interakce zmizela - a nyní se díky Toshibě vrací, i v 3D a mobilně.
rubrika: Notebooky

Plzeňák si chtěl pronajmout vraha manželky přes internet

16.11. - Plzeňští kriminalisté odhalili přípravu vraždy. Na internetu se objevil inzerát, který hledal nájemného vraha. Ten měl zlikvidovat 43letou ženu tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda. Policie zjistila, že vraždu plánoval její o 13 let mladší manžel.
rubrika: Internet

Sony BMG stahuje CD se škodlivou ochranou z obchodů

16.11. - Vydavatelství Sony BMG se rozhodlo stáhnout řadu ze svých nejprodávanějších titulů z obchodů. CD obsahují ochranu proti kopírování, která instaluje soubory bez vědomí uživatele, skrývá se na počítači, nelze jí jednoduše odinstalovat, zatěžuje trvale systém a lze ji snadno využít k virovým útokům.
rubrika: Bezpečnost

Čtvrtek

Yahoo se spojilo s AOL v boji proti spywaru

17.11. - Software, který je nabízen na internetu ke stažení, bude v budoucnu prověřován, zda neobsahuje spyware či jinak nepřípustně neobtěžuje uživatele. Pokud neprojde testy, bude mu uzavřena cesta k umístění na významné servery.
rubrika: Bezpečnost

Vibrátor k MP3 přehrávači umocní váš požitek z hudby

17.11. - Objevili jsme zajímavé příslušenství pro iPod a jiné MP3 přehrávače. Zaujme pravděpodobně především ženy. Jedná se o vibrátor, který připojíte k přehrávači a on pěkně vrní do rytmu skladby. Monotónní vibrování klasických robertků je pasé. Jednou zkusíte a už nebudete chtít měnit.
autor: Pavel Škopek
rubrika: MP3 & Audio

Za komunistů zabíjel na hranicích elektrický proud a miny

17.11. - Důmyslné technické zabezpečení státních hranic během komunistické totality má na svědomí mnoho lidských životů. Poodhalte s námi technické pozadí akce, která proměnila Československo ve vězení obehnané ostnatým drátem. Seznamte se s kuriózními pokusy o útěk v balónu, skafandru i v podomácku sestrojeném tanku.
autor: Jan BeránekJan Kužník
rubrika: CheckTech

Sony má průšvih - jeho CD obsahují spyware

17.11. - Ta zpráva byla v posledních dvou týdnech snad všudypřítomná – mamutí vydavatelství Sony BMG přidávalo na svá CD program, který běžně používají tvůrci špehovacích programů a který mohl udělat velkou díru do bezpečnosti vašeho počítače.
rubrika: Bezpečnost

Pátek

Špičkový fotbalový simulátor na kapesním počítači

18.11. - Někteří šťastní jedinci si udělali nebo dostali díky včerejšímu státnímu svátku den volna. Můžete jej strávit zahráním si například tankové bitvy, nového fotbalového simulátoru či šibenice, která je k dostání zdarma.
rubrika: Palmare

Zrychlete si svého Firefoxe

18.11. - Představíme vám ladící nástroj pro zkrácení načítání stránek a celkové doby práce s internetovým prohlížečem Mozilla Firefox. Zajímat by vás mohl i nový firewall pro kontrolu komunikace se sítí, nebo utilitka na zamykání klávesnice, myši, CD/DVD mechaniky atd. A nechybí ani antikeylogger, který odhalí monitorování vaší klávesnice.
autor: Jakub Dvořák
rubrika: Software

Přední výrobce počítačových her z vás dělá zloděje

18.11. - Ve 46. týdnu roku 2005 nás pan Brouček informoval o neuvěřitelném. Společnost Electronic Arts, která je předním výrobcem her, si o vás všech myslí, že jste piráti. Příjemnější byly informace o novém originálním bluetooth handsfree do auta či nejmenším audio přehrávači s barevným displejem na světě.
autor: pan Brouček
rubrika: CheckTech

Poslouchejte kvalitní zvuk přes Bluetooth a na baterie

18.11. - Saitek nabízí reproduktory - a ne ledasjaké! Systém A-250 umožňuje plně bezdrátový provoz. Přes Bluetooth lze připojit reproduktory na vzdálenost desítek metrů - a vystačí si i bez napájecího kabelu, navíc lze reproduktory použít i jako dálkové ovládání pro notebook.
rubrika: Notebooky

Spojené státy si usurpují internet i nadále

18.11. - Na končícím Světovém summitu o informační společnosti v Tunisu si USA udrželo kontrolu na kořenovými doménovými DNS servery a tím v podstatě nad celým internetem.
autor: Roman Všetečka
rubrika: Internet

Konec války. Sony a Nec vyrobí HD-DVD i Blu-Ray systémy

18.11. - Boj o nástupnictví po současných DVD technologiích dopadne patrně naprosto stejně, jako v případě konkurenčních DVD-R/RW a DVD+R/RW formátů. Budou vyráběna zařízení, která zvládnou pracovat jak s HD-DVD formátem tak s Blu-Ray Disc.
rubrika: Hardware

Značku PC Brave koupil výrobce počítačů Lynx

18.11. - Jedna z předních českých počítačových značek mění majitele. Počítače pod značkou Brave totiž koupila společnost BGS Retail, dceřiná firma Levi International. Ta má ve svém portfoliu mimo jiné vlastní značku PC Lynx.
rubrika: Hardware

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Samošněrovací boty Nike jsou v nové generaci levnější a chytřejší

Nová generace samozavazovacích bot Nike

Firma Nike uvedla před lety první generaci samošněrovacích bot, které vzbudily pozornost, ale byly drahé. Nyní přichází...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Sedm speciálů Jumbo Jetu očima prvního českého kapitána této legendy

Boeing 747 společnosti Korean Air

Před půl stoletím poprvé vzlétl Boeing 747, ze země se slavný stroj poprvé odlepil 9. února 1969. V následující galerii...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz