Soudce se vám podívá přímo do mozku a pozná, zda mluvíte pravdu

  0:28aktualizováno  14:02
Pomocí "funkční magnetické rezonance" je možné zjistit, které části mozku jsou právě v činnosti. Newyorský právník doufá, že se mu povede dostat tuto metodu poprvé před soud - chce dokázat, že svědek mluví pravdu. Byl by to revoluční počin v dějinách soudnictví.

Tradiční detektory lži dosud nenašly před soudem jednoznačné přijetí- při měření vycházejí z druhotných projevů lhaní, jako je zvýšený tep, tlak nebo perspirace. A lze je ošálit.

Detektory lži

Podrobnosti o různých typech detektorů lži si přečtěte v našem rozsáhlém článku ze světa kriminalistiky.

Brooklynský právník David Zevin se ale domnívá, že našel spolehlivější metodu, a apeluje na soudce, aby ji akceptoval jako důkaz v probíhajícím civilním procesu. Hodnověrným důkazem toho, že předvolaný svědek mluví pravdu, má být funkční magnetická rezonance (fMRI), která umožňuje v reálném čase zaznamenat změnu krevního průtoku v mozku, a tedy účinně monitorovat, která mozková centra jsou právě aktivní. Společnost Cephos tvrdí, že vhodně zvolenými otázkami lze docílit vysoké úspěšnosti, a že tato neinvazivní technologie již pomohla Nejvyššímu soudu rozhodnout o pravdivé či lživé výpovědi v minulosti. Společnost Cephos na svých stránkách přímo nabízí, že (pokud to výsledky podpoří), budou její odborníci "svědčit ve váš prospěch".

Jak může detekce lži fungovat

Díky funkční magnetické rezonanci mohou vědci monitorovat činnost mozku člověka, který právě odpovídá na sérii otázek. Mohou tedy zaznamenat a zpětně analyzovat, které oblasti mozku byly aktivní při kterých odpovědích.

Rozpoznat lze například: pátrání v paměti, zapojení fantazie, rozrušení, vzrušení, strach a další anomálie. V korelaci s otázkami (a při dostatečném opakování a variaci otázek) je údajně možné poskytnout spolehlivé vyjádření o pravdivé či lživé výpovědi.

Podle analýzy z roku 2008 (článek zde v PDF) může úspěšnost fMRI detektoru dosahovat 76 až 90 procent. To podle Elizabeth Phelpsové z New York University není dostatečné k tomu, aby bylo technologie možné užít k důkazu před soudem. "Není důvod se domnívat, že (toto) bude spolehlivé měřítko toho, zda někdo říká pravdu," řekla pro magazín Wired. Zatímco již v minulosti bylo fMRI důkazů u soudu použito, zatím se tak nestalo při usvědčení někoho ze lži nebo naopak dokazování něčí pravdomluvnosti. Phlelpsová, odbornice na fungování mozku, navíc upozorňuje, že je v zájmu společností, které za technologiemi stojí, aby vybíraly studie, které hovoří ve prospěch této zatím neobvyklé metody.

Pro advokáty, porotu i soudce jde ale o jistě lákavou nabídku. "Jakmile bude na světě precedent, bude mnohem těžší udržet (tuto metodu detekce lži) mimo soudní místnosti," říká Phelpsová. "Proto je tak důležité, aby se do soudů nedostala."

Aby soud mohl metodu přijmout, musí být "obecně přijímána vědeckou komunitou". To je zatím obtížné posoudit. Rozhodnutí bude na soudci. Může ovlivnit způsob, jakým se v příštích letech povedou civilní i trestněprávní spory.

Těžko říci, co se mu teď honí hlavou.

Aktualizováno: Strana obhajoby uspěla se svou námitkou proti uvedení fMRI důkazu u soudu, a výsledky "mozkového detektoru lži" se tak nakonec před soudem vůbec neprojednávaly. Právník David Zevin, zastupující žalující stranu, uznal, že prozatím je tedy (možnost využít u soudu fMRI) vyloučeno. Wired ale zároveň přinesl informaci, že již příští týden se konají další procesy, ve kterých budou právníci usilovat o zařazení fMRI testů mezi důkazní materiály.

Zdroj:

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Když komunistický papaláš začal v rozhlase huhlat, byla to sabotáž

Vysílací pracoviště rozhlasové stanice Praha. Mixážní pult - šest „šavlí“ je...

Proč se v Americe hrálo v rádiu převážně z desek a u nás z magnetofonového pásku? Protože náš rozhlas byl lépe...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Kolik lidí se zraní na elektrických koloběžkách? Více než na kolech

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Statistiky z ambulantních pracovišť v Kalifornii ukazují, že elektrické koloběžky hrály roli ve větším počtu přijatých...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz