Evropská navigace Galileo již několik dní nefunguje

aktualizováno 
Evropskému satelitnímu systému Galileo již několik dní nefunguje služba na určování polohy, tedy základní funkce satelitní navigace. Příčina leží podle dostupných informací na Zemi, ale kdy bude závada odstraněna, stále není jasné.

Konstelace třiceti satelitů Galileo na oběžné dráze ve výšce 23 222 km nad Zemí | foto: ESA

Update: Provoz systému Galileo byl obnoven ve čtvrtek 18. července, tedy zhruba týden po výpadku. Příčina výpadku zatím oznámena nebyla.

Evropská Unie se již několik desetiletí pokouší zbavit závislosti na zahraničních navigačních systémech jako je americký GPS nebo ruský Glonass. Odpovědí je systém Galileo, který má být nejen obdobou, ale dokonce přesnější a otevřenější verzí jiných satelitních navigačních systémů.

První satelit Galileo se dostal do oběžnou dráhu v říjnu 2011, služby uživatelům nabízí v omezeném, „předběžném“ režimu od konce roku 2016. Tedy nabízel do druhé půlky minulého týdne – v současné době nefunguje.

Podle první zprávy agentury GSA, která systém provozuje, výpadek začal brzy nad ránem, kolem třetí hodiny, ve čtvrtek 11. července. Podle tehdejších informací se mohli „uživatelé potýkat se sníženou kvalitu služeb na všech Galileo satelitech.“ V sobotu pak vyšla nová informace, podle které budou služby až do odvolání zcela nedostupné.

Výpadek není kompletní, ale závažný. Stále pracuje lokalizace SAR pro vyhledávání a záchranu lidí v nouzi, nefunguje ovšem to nejpoužívanější, služba pro zjišťování polohy. Server Inside GNSS v sobotu 13. července uvedl, že podle vyjádření agentury GSA by měl být celý systém během víkendu znovu funkční. To se ovšem nestalo, výpadek pokračoval i během celého pondělí. Současný status satelitů si můžete ověřit na této stránce.

Uživatelů se potíže systému prakticky nijak nedotknou. Jak jsme již uvedli, Galileo je v režimu předběžného provozu, a to zřejmě až do příštího roku, takže by ho v současné době neměl nikdo používat jako jedinou navigační službu. Mobilní telefony, které již Galileo využívají, v případě potřeby automaticky přepnou na GPS či Glonass.

Potíže v Itálii?

Problém údajně nastal v „pozemní infrastruktuře“, tedy v některém z pozemních středisek zajišťujících provoz Galilea. Nejmenovaný zdroj Inside GNSS uvedl, že chyba nastala ve Precise Timing Facility, tedy „Středisku přesného času“ v italském Fucinu.

V něm se nachází velmi přesné atomové hodiny (přesnější než ty na satelitech), které pomáhají synchronizovat čas celého systému, a tím udržují jeho přesnost. Pozemní středisko by mělo v ostrém provozu korigovat čas na satelity nejméně jednou za 100 minut, aby si systém Galileo udržel plánovanou přesnost.

Zatím nemáme přesné informace o tom, k jakému problému přesně ve Fucinu došlo, a zda existuje nový odhad obnovení funkce systému. Obrátili jsme na agenturu GSA, její vyjádření do článku případně doplníme.

Galileo se do této chvíle zatím s podobně velkým výpadkem nesetkal. Na začátku roku 2017 se ukázalo, že v nečekaně velkém počtu selhávají atomové hodiny na palubách satelitů. Vyšetřování ukázalo, že u některých (záložních rubidiových hodin) byly použity díly, které mohly za určitých okolností způsobit zkrat. V jiných případech (u maserových atomových hodin) pak mohlo dojít k problémům s jejich zapnutím po delší době nečinnosti a změnily se tak pouze operační předpisy.

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Jak bude vypadat autonomní metro D? Praha se jela inspirovat do Vídně

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Že bude metro na nové lince D jezdit bez strojvedoucích se ví už dlouho. Konkrétní podoba však ještě rozhodnuta není....

Legendární závod: Kdo se dostane nejrychleji do Paříže jakýmkoliv způsobem

Collete Duval  v roce 1956 .

Padesát let po průkopnickém přeletu kanálu Louisem Blériotem se konal závod na paměť tohoto činu. Odpovědi na otázky...

Zemřel legendární tvůrce papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

S jeho papírovými modely vyrůstaly celé generace českých dětí a některým záliba v nich vydržela až do dospělosti....

Najdete na iDNES.cz