„Miluji práci! Vydržím se na ni dívat celé hodiny,“ může si tentokrát bez špetky provinilosti říci úplně každý a spustit si náš Slow TV přenos. Koukat pod ruce zkušenému hodináři, jak pod lupou opravuje složité mechanismy hodinek, je rozhodně zážitek. O to větší, že zajímavé kroky a momenty okomentuje a vysvětlí v textové reportáži vedle videa.
Co uvidíme?program přímého přenosu STŘEDA 29.7 Přenos sice poběží od půlnoci, práce na opravě prvního modelu však začne v 8:00. 1. kapesní hodinový stroj firmy Zenit (vyroben okolo roku 1900) - hotovo 2. náramkový mechanický automat Vostok (současná výroba) 3. dámský automatický stroj náramkových hodinek Eta (současná výroba) Pokud vše půjde hladce, stihne se Luděk Seryn pustit do dalších hodinek. Práci ukončí kolem 16:00 s tím, že si k ní možná sedne i ve večerních hodinách. Přenos SlowTV nebude přerušen. ČTVRTEK 30.7 Práce na opravě dalších hodinek započne v 8:00. 1. kapesní hodinky s chronografem (rok výroby 1920) 2. náramkový chronograf Enikar (rok výroby 1970) A pokud zbude čas, dojde i na další hodinky. |
Pro SlowTV uzpůsobil Luděk Seryn svou práci tak, aby na jedněch hodinkách pracoval od začátku do konce. Vždy tedy jeden konkrétní model rozebere, vyčistí, opraví a zase složí a teprve potom se pustí do dalších hodinek.
Běžná praxe je přitom jiná. Nejprve totiž rozebere všechny hodinky nachystané na ten den, poté je všechny hromadně čistí, opravuje a poté zase skládá. Běžný postup je samozřejmě rychlejší, ale ten pro Slow TV zvolený je divácky příjemnější.
Pracovní prostor je uspořádán do tvaru čtverce, v jehož vnitřku se Luděk Seryn pohybuje. Přemisťuje se tak mezi pracovištěm, kde hodinky rozebírá a skládá, zlatnickým a kovoobráběcím pracovištěm a mikroskopickým pracovištěm. Tady pomocí mikroskopu usazuje do hodinek ty nejmenší části.
Zbytek zmíněného čtverce tvoří plocha pro hodinky nachystané k opravě a plocha s hodinkami opravenými. To vše uvidíte.
Varování: Tohle doma nezkoušejte (alespoň ne s oblíbenými hodinkami). Luděk Seryn je profesionál a jako jeden z mála hodinářů v ČR hodinky nejen opravuje, ale také vyrábí.
Přímý přenos můžete spustit zde:
Na pracovišti Luďka Seryna není ticho. Při práci poslouchá playlist složený z jazzu, rocku a metalu. Pro Slow TV však kontaktní zvuk nepoužijeme, jelikož součástí hodinářského ateliéru je i obytná část a mohly by nás tak rušit jeho hrající si děti či ruchy z kuchyně.
Staré i nové
Jak vidíte v programu přenosu i lépe ve fotogalerii, opravou projdou jak historické, tak moderní hodinky a hodinové strojky.
„Historické hodinky mají ducha. Když vidíte mechanismy z 18. století a všimnete si drobných nuancí na kolech, které byly řezány ručně, získáte respekt jednak k hodinkám samotným a také k jejich tvůrci. Je to něco co u novodobých strojků nenajdete. Konstrukce starých hodin je vždy logická a dává smysl i po hodinářské stránce, ty moderní mnohdy ne,“ přibližuje nám svůj postoj Luděk Seryn.
„Dříve byly hodinky mnohem jednodušší přitom měly právě svého ducha. Přijde mi, že moderní hodinky s girotourbillionama jsou spíše technicistní hračky, kterými hodinářské značky demonstrují svoji technologickou vyspělost. Je trochu škoda, že zapomínáme, jaké je to tvořit věci rukama, jako to bylo kdysi.“ doplňuje s nádechem nostalgie Seryn.
Zvláštní výzva: Ve středu 29.7. se dvakrát v průběhu vysílání objeví na stole hodináře jedno ozubené kolečko navíc, které nepatří do rozebraného strojku. Zůstane v záběru nějakou dobu a pak zmizí. Poznáte, které to je? Pošlete fotografii s vyznačeným „kolečkem navíc“ na adresu slowtv@playtvak.cz. Dva vylosovaní získají možnost osobní návštěvy ateliéru Luďka Seryna a hodinářské konzultace.
Startuje Slow TVNejzábavnější televize i o zdánlivě úplně nudných věcech Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, tak jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. Je to nuda? Možná jen na první pohled! |