Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Sloni za světové války pomáhali tvrdou prací válečnému hospodářství

aktualizováno 
Píše se rok 1916 a život v anglickém Sheffieldu je plně podřízen válečnému hospodářství. Na evropském kontinentě zuří válka a sheffieldské železárny jedou na plné obrátky. V ulicích se zlověstně tetelí směs mlhy, prachu a kouřových zplodin. Z tohoto, nejen opticky degradovaného prostředí, se náhle vynoří Lizzie zapřažená do vozu naloženého železným šrotem. Lizzie je samice slona indického...

Lizzie při práci v době Velké války | foto: archivTechnet.cz

Před sto lety probíhal do té doby nejstrašnější konflikt v dějinách lidstva. Později se pro něj ujalo označení první světová válka. Hrůzy této války se však netýkaly pouze lidí, ale také zvířat, které pán tvorstva do svých šlamastik již po tisíce let tradičně zatahoval.

Nejhůře ze všech zvířat válku odnesli koně. To je celkem logické. Jejich válečný osud byl plný tragédie a utrpení, s čímž se můžete setkat i v románu Na západní frontě klid od Remarqua. Bojové ztráty koní, vzato obecně, nenechaly chladným ani našeho Fráňu Šrámka, který se s tím snažil vyrovnat prostřednictvím básně Raport, vydané 9 let před začátkem zmiňované války.

A neumírali jen nevinní koně. Velice těžké to měly například i kočky nasazované proti myším. Ty u námořnictva se dostaly do prakticky neřešitelného průšvihu v případě, došlo-li k potopení jejich lodi. Jinak měly službu relativně pohodovou. Zato ty zákopové byly první na ráně v případě chemického útoku, neboť to svinstvo je těžší než vzduch a drží se tedy pěkně při zemi. A pro kočky se samozřejmě nedělaly žádné plynové masky jako třeba pro koně a pro psy (ostatně ty zvířecí masky stejně byly vesměs k ničemu).

Fotogalerie

Výčet do války zapojených druhů zvířat je však širší. Ve velkých počtech se jako tažní používali kromě koní také osli a muly, méně pak velbloudi na blízkovýchodním bojišti. V roli spojařů nosili zprávy poštovní holubi, někdy i psi. Holubi se dokonce používali jako průzkumníci. A ti psi nakonec byli víceúčelovým prostředkem: hlídali, hledali raněné, nosili malé náklady a v neposlední řadě se tulili.

První světová válka pak zasáhla i do života těch několika málo slonů vyskytujících se v evropských zoologických zahradách a cirkusech. Účast chobotnatců však nebyla přímá, do první linie je nikdo neposílal. Remarque, případně Šrámek, jim tedy k jejich velkému štěstí nemuseli věnovat ani řádku. Přesto si alespoň malou publicitu zaslouží už jen proto, že o této konkrétní kapitole sloní historie z let 1914 až 1918 se u nás mnoho neví.

Za krále i za císaře, sloni, pochodem vchod!

Poté, co válka vypukla, začalo hromadné vykupováni a rekvírováni koní pro použití především ve funkci tažných dopravních prostředků pro armády. Automobilů tehdy ještě mnoho nebylo, i ty byly využívány ve válečném úsilí.

Po velkých odvodech tak v zázemí vyvstal nejen problém s nedostatkem mužů, ale také s tragickým nedostatkem koní. Za této situace přišli vhod i sloni, konkrétně sloni indičtí, z různých ZOO a hlavně cirkusů. Ti z cirkusů byli pro novou práci vyloženě vhodní, neboť s člověkem běžně kooperovali a stačilo je pouze přeškolit z dělání opiček na činnost řekněme užitečnější. Ostatně to slovo přeškolit berme v uvozovkách, neboť už cirkusáci je při přesunech samozřejmě běžně zapřahali.

Mezi dvě hlavní oblasti zapojení slonů ve válečném hospodářství patřila jednak doprava těžkých nákladů na kratší vzdálenosti, včetně manipulace s nimi, jednak obhospodařování polí, kdy tahali pluhy, případně brány. A stále mějme na zřeteli, že se pohybujeme v řádu jednotek kusů těchto zvířat (zkrátka ani za války nebylo vůbec běžné při procházce v polích na slona s pluhem natrefit).

Takové angažování slonů bylo celkem logické, což vystihuje výskyt tohoto fenoménu na straně Dohody i centrálních mocností. Určitě se tak dělo na území Velké Británie, Francie, Belgie a Německa. Minimálně jeden slon byl armádou zrekvírován i se svým ošetřovatelem ve Švýcarsku, ale pravděpodobně byli oba zanedlouho propuštěni, neboť země zůstala po celou dobu neutrální. Než se podíváme na některé prvoválečné chobotnatce blíže, musíme pro úplnost zmínit, že k podobnému použití slonů došlo i za druhé světové války. A to dokonce v nesrovnatelně větším měřítku, protože se bojovalo i na dálném východě, kde byli doma.

Lízinka tahá železo

Lizzie, chcete-li česky Lízinka, byla samice slona indického patřící kočovnému zvěřinci Williama Sedgwicka, což byl v podstatě zvířecí cirkus. Před válkou byla ve své cirkusové roli velice oblíbenou a samotnou ji to snad i bavilo. A pak přišla válka a odešli koně a Lizzie musela nastoupit do práce místo nich.

Právě působení Lizzie u společnosti Thomas W. Ward Ltd v severoanglickém Sheffieldu, která si sloní samici pronajala, je asi nejznámějším využitím tohoto živočišného druhu při práci během Velké války. Samozřejmě nelze hovořit o totálním nasazení, ale Lizzie si vybrat nemohla. A kdo byl vlastně její nový dočasný zaměstnavatel?

Firma Thomase W. Warda se v letech 1873 až 1982 zabývala zpracováním železného šrotu v tom největším měřítku. Nešlo o plechovky, ale o těžké vysloužilé stroje, lokomotivy, stavební konstrukce a v pobočkách v přístavech byly dokonce demontovány již nepotřebné námořní lodě. Získaný materiál pak byl prodáván železárnám.

Lizzie při práci v době Velké války

Lizzie při práci v době Velké války

Ale vraťme se do Sheffieldu prvoválečných let. Lizzie zastoupila práci tří koní, kteří zde před odvedením do války tahali vůz, nejčastěji právě se starým železem. Kromě druhotných surovin pak dopravovala i munici a funkční stroje. Při pohybu v nebezpečném prostředí s povalujícími se tvrdými a ostrými předměty na zemi prý měla k dispozici jakési kožené nožní návleky.

A stejně jako v cirkusu, i v ulicích Sheffieldu měli lidé Lizzie rádi. Byla to pěkná šibalka, tu vám vytáhla z kapsy chobotem jablko, jednomu nešťastníkovi snědla přes otevřené okno dokonce hlavní jídlo a neopatrnému školákovi spořádala jeho jedinou čepici.

Z ulic Sheffieldu je známa i fotografie se zapřaženým trojspřežím, tvořeným slonem a dvěma velbloudy, jak táhne vůz s velkými kotly pro společnost Thomas Oxley Ltd. Otázkou je, jestli i zde jde o Lizzie. Každopádně ti velbloudi pocházeli také ze Sedgwickova cirkusu.

Jenny pracuje se dřevem

Tak jako Britové měli svou Lizzie, tak Němci se mohli pochlubit, dá-li se to tak říci, slonicí Jenny. Ta byla navíc ze slonů v této válce jediná operující nedaleko fronty, z německého zázemí se dostala na území Francie a Belgie. Její práce nebyla vůbec lehká, ale alespoň pracovala často v lese a vůbec na venkově, takže byla na čerstvém vzduchu.

První světová válka pak zasáhla i do života těch několika málo slonů...

Jenny pracovala během Velké války se dřevem. A to intenzivně.

V hlubokých lesích v okolí severofrancouzské obce Felleries těžila dřevo, které se po rozřezání používalo například na zpevnění zákopů. Pracovní výsledky měla vynikající. Sama dokázala „sklízet“ stromy s průměrem kmene až dvě stopy. Žádný strom prý sama nezlomila v půli, ale vždy ho šikovně vyviklala a vytáhla s kořeny. Po zemi pak tahala i kmeny, se kterými by prý nepohnul ani tucet koní. Vytěžené dřevo dopravovala na pily v okolí. A některé večery, když se vrátila z těžké směny a člověk by čekal, že vyčerpáním lehne a usne, ještě bavila přítomné svými cirkusovými kousky.

Práce se dřevem byla sice hlavní činností Jenny, ne však jedinou. Mimo to také orala pole, ale to zvládne i skoro každý kůň. Zajímavější byla její činnost v roli posunovací lokomotivy na seřaďovacím nádraží.

Jak fronta postupovala k Německu, tak musela Jenny ustoupit. Její ošetřovatel byl zraněn, ona to však přestála bez úhony a po podepsání příměří se ještě více než dvacet let pohybovala po různých zoologických zahradách.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější
Premium

Říkali mu Bílá smrt. Nejúspěšnějšího odstřelovače historie Sověti nedostali

Nejúspěšnějším odstřelovačem v historii válčení byl Simo Häyhä z Finska. Proslavil se během zimní války, kdy na jeho...

Balí mě? Vědci ukázali, že především muži mají problém poznat flirt

Když flirtujeme, dáváme najevo zájem o intimní kontakt. Máme pocit, že jasněji už to dát najevo nemůžeme. Ostatní však...

Ano, nebo ne? Vyzkoušeli jsme, zda je televizor s Android TV 9 dobrý nápad

Při výběru televizoru hraje stále častěji důležitou roli, jaký operační systém v ní běží. Od něj se totiž odvíjí způsob...

Nový americký neviditelný bombardér B-21 Raider vzlétne v roce 2021

Společnost Northrop Grumman zveřejnila nové vizualizace vyvíjeného stealth bombardéru B-21 Raider. Dle zveřejněných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Může být u černé díry obyvatelná planeta? Podle českých fyziků ano

V okolí černých děr se teoreticky mohou vyskytovat planety, na kterých panují teploty podobné jako na Zemi. Vyplývá to...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

  • Další z rubriky
Premium

Sestřelené letadlo? Sami si ověřte pravost anonymního videa z Íránu

Tvar budov, pozice pouličního osvětlení, směr a rychlost letadla. Podívejte se, jak jsme ověřovali pravost íránského...

Jaderní osmdesátníci. Reaktory stárnou, odchody do důchodu se odkládají

Ve Spojených státech před pár dny schválili vůbec nejdelší prodloužení životnosti jaderné elektrárny. Dva floridské...

OBRAZEM: Malé túčko. Jedno přistálo na Něvě dřív než Sully na Hudsonu

Tupolev Tu-124 měl jako první sériový dopravní letoun východní provenience dvouproudové motory. Obecně se však o příliš...

Šest barev láme hlavu i prsty. Rubikovka vznikla před 45 lety omylem

Před 45 lety si dal maďarský vynálezce Ernő Rubik patentovat svůj mechanický hlavolam nazvaný „Magická kostka“. My jej...

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....