Členové Mezinárodní telekomunikační unie, organizace spadající pod OSN, se ve středu na konferenci dohodli na tom, aby všechny civilní lety ve světě byly z bezpečnostních důvodů sledovány družicemi. Podle agentury AFP se tak má zabránit opakování případu záhadného zmizení letadla malajsijských aerolinií z března 2014.
„Přidělení frekvencí, aby kosmické stanice mohly přijímat signály z letadel, umožní sledovat lety v reálném čase kdekoliv ve světě,“ řekl ředitel telekomunikační unie François Rancy. Hlavní změna tak bude patrně spočívat v nepřetržitém sledování letů a nové frekvenci. Již nyní jsou některé stroje pomocí družic sledovány.
Aby se výše zmíněnému ztracení letadla zabránilo, musel by ale takový vysílač signálu být odolný proti vnějšímu zásahu. Právě u letu MH370 totiž byly vypnuty všechny vysílací systémy, a i proto se nepodařilo najít trasu letounu.
LETIŠTĚ V PŘÍMÉM PŘENOSUSledujte letadla na Slow TV |
Již dříve začala Austrálie ve spolupráci s Malajsií a Indonésií testovat vylepšený systém pozorování zaoceánských letů. Ten by měl sledovat polohu letadla po 15 minutách na rozdíl od dosavadního stavu, kdy se údaj o pozici aktualizuje cca po 30 až 40 minutách. Austrálie se na spolupráci dohodla s Inmarsatem, jehož síť satelitů v současnosti zajišťuje sledování letecké dopravy.
Letectví tak reaguje na téměř rok staré zmizení malajsijského Boeingu 777 na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu, které se dodnes nepovedlo objasnit. O zavedení efektivnějšího způsobu sledování se začalo spekulovat, když se zjistilo, že letoun pokračoval v letu poté, co přestal komunikovat s řízením letového provozu, pravděpodobně až do chvíle, kdy mu došlo palivo.