Samsung stvořil televizi, co s vámi zacvičí. A ultrarychlý notebook

aktualizováno 
Berlín (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Samsung představil fotoaparát s dotykovým výklopným displejem, ultrarychlý notebook s přídavnou pamětí, nové tablety i telefony a ještě chytřejší televize. Firma už má v nabídce displeje snad všech uhlopříček, a chce upevnit svoje postavení nejen na trhu s obrazovkami.

Hala společnosti Samsung na IFA 2011 | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Jihokorejský výrobce je na veletrhu IFA již tradičně vidět ještě před vstupem na výstaviště Messe Berlin, který je lemován jeho modrými vlajkami. Návštěvníkům prezentuje své výrobky na prostoru celé jedné výstavní haly, a tiskové konference Samsungu tomu odpovídají. "Naše televize jsou nejlepší v Evropě již šestý rok v řadě," rekapituluje Michael Zöller, marketingový ředitel vizuálních technologií Samsung pro Evropu, a dokládá to řadou ocenění i čísly z prodeje.

Michael Zöller, evropský marketingový ředitel Samsung TV/AV
Michael Zöller, evropský marketingový ředitel Samsung TV/AV
Michael Zöller, evropský marketingový ředitel Samsung TV/AV
Michael Zöller, evropský marketingový ředitel Samsung TV/AV

"Každá čtvrtá prodaná TV v Evropě je Samsung, každé třetí utracené euro je za Samsung, každá druhá HD televize je Samsung, což dělá ze Samsungu jedničku trhu," říká Zöller.

Video na vyžádání i aplikace do televize

Většinu nových velkých, tenkých a 3D televizí představil Samsung již počátkem roku v Budapešti, v Berlíně jen zmínil novou šedesátipalcovou D8000. Prezentace se soustředila především na obsah, které tyto televize divákům nabídnou.

Pod názvem "Smart Hub" (Chytrý rozcestník) se v hlavním menu televizí skrývá nejen obligátní YouTube, ale i řada dalších aplikací, jejichž počet by měl koncem roku dosáhnout tisícovky. Nejžádanější jsou aplikace nabízející obsah na vyžádání, lze tedy například nakupovat filmy od třetích stran nebo procházet archiv videí.

Samsung Smart Hub

Samsung Smart Hub - vlevo nahoře je náhled současné aplikace, vpravo vlastní menu a dole výběr z nainstalovaných aplikací, mezi kterými se přechází standardním způsobem á la Android.

Místo dálkového ovládání lze použít i tablet nebo telefon s Androidem

Místo dálkového ovládání lze použít i tablet nebo telefon s Androidem.

Samsung Smart Hub lze ovládat i pomocí mobilního telefonu

Samsung Smart Hub lze ovládat i pomocí mobilního telefonu.

"Hlavně nepište, že Samsung zase vyrábí CRT televizory," směje se Zöller, když předvádí, jak díky přehrávačům Samsung uděláte chytrou televizi i ze starých modelů.

Mezi aplikacemi lze najít známé stanice, poskytující svůj obsah zdarma na internetu, i společnosti, které nabízejí zpoplatněné video na vyžádání. Mezi vyzdvižené aplikace patří třeba archiv koncertů Berlínské filharmonie nebo informace o fotbalistech Arsenalu.

V Česku Samsung slibuje spolupráci s půjčovnou Topfun, s televizí nebo přehrávačem získá uživatel i kupon na 24 filmů zdarma. Mezi další aplikace patří třeba CNBC Real-Time TV s on-line přístupnými archivy a analýzami, nebo HealthclubTV s desítkami lekcí pro cvičení před televizí: "Každý si může upravit svůj cvičební plán dle individuálních potřeb. Najdete zde dokonce i cvičení pro těhotné ženy, děti a rehabilitující osoby. Uživatelé si budou moci individuálně upravit mnoho forem cvičení, např. aerobik, kruhový trénink, tanec a bojová umění," uvedl Samsung.

Displeje všech uhlopříček

Od tří palců v zrcadlovce přes mobily, tablety a notebooky až po mnoho metrů do firem a škol.

S trochou nadsázky lze říci, že Samsung má pokryté všechny úhlopříčky LCD displejů, od dvou palců ve foťácích přes čtyři v telefonech, pět v novém Galaxy Note, sedm až deset v tabletech a 13, 14 i 15 palců v noteboocích.

Fotoaparát MultiView 800

Fotoaparát MultiView 800

Samsung 7 Series Slate PC s klávesnicí a dokovací stanicí

Samsung 7 Series Slate

Samsung Smart TV

Samsung Smart TV

Dotyková plazmová televize pro školy

Dotyková plazmová televize pro školy

Vyšší úhlopříčky pak patří monitorům k počítači a samozřejmě především plochým televizím Samsung, až do sto palců ve třídách nebo velkých firmách.

Přídavných 8 GB rychlé paměti přímo na desce notebooku

Svoje portfolio stylových rychlých notebooků doplnil Samsung v léte Chromebookem (Series 5) s operačním systémem Google Chrome OS, který proslul rychlým startem a probuzením za sekundu. Tomuto času se teď přibližuje nový notebook Samsung Series 7 Chronos.

Na motherboard mu vývojáři přidali 8 GB rychlé flash paměti pro cachování operační paměti i dalších programů. Díky technologii ExpressCache (vyvinuté firmou Diskeeper) notebook nabootuje dvakrát rychleji než bez přídavné paměti.

Samsung 7 Series - detail klávesnice
Samsung 7 Series - detail klávesnice
Notebook Samsung Chronos 7 Series - oproti běžným notebookům má menší rámeček

Notebook Samsung Chronos 7 Series - oproti běžným notebookům má menší rámeček kolem displeje, takže údajně může patnáctipalcový displej dát do šasi, do kterého by konkurence dokázala dát jen čtrnáctipalcový.

Notebook působí na první pohled luxusním kovovým dojmem. Je elegantní, trochu objemnější, za což se ale majiteli odmění osmihodinovou kapacitou baterie (naměřil MobileMark) a až patnácti sty dobíjecími cykly.

Nenabízí v základní výbavě SSD disky, místo toho disponuje již zmíněnou osmigigovou rychlou pamětí. Vybaven je procesorem Intel i7 2675QM 2,2 GHz a hybridní grafikou AMD Radeon HD6750M 1GB GDDR5.

Fotoaparáty - výklopný dotykový displej i rychlá skorozrcadlovka

Samsung představil také dva nové digitální foťáky, navazující na úspěšné modely z předchozího roku. Kompakt s dotykovým displejem, který lze překlopit na přední stranu, zaujme na první pohled, neboť jde o nezvyklé řešení kloubu.

MultiView 800 a nastavování efektů na dotykovém displeji
MultiView 800 s vyklopeným displejem

MultiView 800 a nastavování efektů na dotykovém displeji

Je trochu překvapivé, že nelze displej otočit na kloubu a využít jej k focení shora v natažené ruce. Ale na to má Miss IFA jednoduchou odpověď.

Fotoaparát MultiView 800

Fotoaparát MultiView 800 - "A takhle celej se otočit můžeš? Tak neotáčej displej a otáčej se celej."

Dotykové menu se totiž přizpůsobí orientaci displeje, a tak je v podstatě jedno, jakým způsobem fotoaparát držíte. Displej se zacvakne do pozice na horní hraně fotoaparátu a překryje tak spoušť, náhradní spoušť je na zadní straně. Ideální fotoaparát pro pořizování autoportrétů z ruky nebo na zábavné "party fotky".

Na večírku také naplno uplatníte funkce, nad kterými by se seriózní fotografové ošklíbali, konkrétně "kouzelné rámečky" (možnost snadné fotomontáže) a "legrační ksichtíky" (dotyková obrazovka je pro pokrucování obličeje ideální).

Samsung NX 200

Samsung NX 200

Fotografičtí nadšenci, kteří to s pořizováním snímků myslí vážně a touží po výměnných objektivech, ale z nějakého důvodu odmítají nosit těžkou zrcadlovkou, se mohou nechat zlákat Samsungem NX 200.

Oproti svému předchůdci přidal pár megapixelů až na současných 20,3 Mpx a v nabídce příslušenství už má devět objektivů a blesků. Nové objektivy spolupracují s fotoaparátem nejen co se ostření týče, ale speciální extra kroužek s tlačítkem slouží k rychlému výběru funkce dle uživatelova výběru (dokážeme si představit, že by se zde hodila korekce expozice, což je jedna z možností).

NX 200 a nabídka objektivů

NX 200 a nabídka objektivů

ISO 3200 (a více, pokud povolíte v nastavení)

ISO 3200 (a více, pokud povolíte v nastavení)

Velmi rychlé snímání 10 snímků za sekundu (otevřená závěrka)

Velmi rychlé snímání 10 snímků za sekundu (otevřená závěrka)

Foťák relativně rychle ostří (testováno s novým objektivem 16 mm) a jeho rychlé sekvenční snímání (3, 7 a v módu Burst až 10 snímků za sekundu) se hodí při zachycování rychlých dějů (tanec, sport). Příjemné je, že sekvenčně uložené snímky se uloží, podobně jako u fotoaparátů Casio, do "balíčku", což usnadňuje procházení a promazávání.

Tablet s Windows 7 a rychlým dotykovým psaním

Kromě androidího tabletu Galaxy 7.7 a nové kategorie zařízení Galaxy Note (více v článku na Mobil.cz) představil Samsung i další pokus o výkonný tablet s plnohodnotným systémem Windows 7.

Samsung 7 Series Slate PC

Samsung 7 Series Slate PC

S uhlopříčkou 11,6 palce a procesorem Intel Huron River Core i5 2467M / Core i3 jde o dostatečně silný hardware pro provoz Windows 7, včetně grafického rozšíření Aero. Ovládání prstem je zpočátku nezvyklé, ale brzy zjistíte, že překlepů je málo a s okny se pracovat dá. Ovládat jej lze ale i perem, jako klasické Tablet PC.

Subjektivně je tablet (stále ještě vzorek pro testování) docela mohutný, ale hmotnost 860 gramů a tloušťka necelých 13 milimetrů nevyčnívají z použitelného rámce. Rychlost je dostatečná a prohlížení internetových stránek bylo v Internet Exploreru překvapivě svižné: zoomování i posouvání bylo naprosto plynulé, tak, jak jsme zvyklí z novějších tabletů Android i iPad.

Samsung 7 Series Slate PC

Samsung 7 Series Slate PC - prohlížení webových stránek

Samsung 7 Series Slate PC s klávesnicí a dokovací stanicí

Samsung 7 Series Slate PC s klávesnicí a dokovací stanicí

Příjemným vylepšením je utilitka Swype, umožňující snadné a rychlé psaní "obtažením" slova na klávesnici (více v tomto článku). Psaní bylo velmi rychlé i na zmenšené klávesnici.

Samsung SLATE PC 7 využívá technologii FastStart, která prostřednictvím dotykového spouštěcího panelu umožňuje jednoduše využívat celou řadu aplikací, včetně takových jako Twitter, Facebook, přehrávání filmů či prohlížení map a předpovědi počasí.

Samsung 7 Series Slate PC
Samsung 7 Series Slate PC

Swype umožní psát celá slova jedním tahem. Stačí trocha tréninku a dosáhnete vynikající rychlosti i přesnosti. Podmínkou ovšem je, že píšete jazykem, který software zná.

Samsung 7 Series Slate PC

Aby nebyl uživatel odkázán jen na standardní prostředí Windows 7, dodává Samsung vylepšení pro dotykové displeje, které nabízí i ve svých All-in-one počítačích.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Tesla „srazila“ ze silnice reklamního robota. Asi v rámci kampaně

Snímek z videa zachycující údajnou srážku robota s automobilem Tesla

Podivné okolnosti nehody automobilu společnosti Tesla, která se stala v americkém Las Vegas, vyvolávají otázku, zda...

Fúzní elektrárnu budeme mít do pěti let, chlubí se firma

Pohled na část experimentálnho fúzního zařízení C2-U společnosti TAE. Má velmi...

Společnost TAE, dříve známá jako Tri Alpha Energy, během příštích pěti let začne na trhu nabízet fúzní zařízení na...

Najdete na iDNES.cz