Robotický Albert Einstein se umí smát i mračit. Podívejte se

aktualizováno 
Robotika se opět posunula o krůček dál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu vyvinuli tzv. hyper-realistického robota, který se umí nejen smát, ale zvládá i mnoho dalších obličejových výrazů. Navíc se všechno naučil sám.

Hyper-realistický robot se umí smát i hrozit. | foto: Youtube.com

Vývoj humanoidních robotů v posledních letech nebývale pokročil. Jejich celkový vzhled se od normálních lidí v ničem podstatném neliší, zvládají běžné lidské pohyby, od roku 2005 mají i lidské tváře. Jejich prostřednictvím dokonce umějí vyjádřit základní lidské emoce, jako je radost, strach či překvapení.

Zatím nejdále v tomto směru zřejmě postoupil hyper-realistický robot s hlavou Alberta Einsteina, který se dovednosti dělat grimasy naučil docela sám. Jeho tvůrci k tomu využili techniku umělé inteligence zvanou samořízené učení.

Pomocí speciálního softwarového nástroje robot v zrcadle analyzoval své vlastní obličejové výrazy tak dlouho, dokud se u něj nevyvinula schopnost více méně se přirozeně "tvářit".
"Pokud víme, žádný jiný výzkumný tým k tomu, aby robota naučil dělat realistické grimasy, strojové učení nepoužil," tvrdí Tingfan Wu, který se na vývoji robota podílel.

Rozpoznávání obličejových výrazů

Program CERT - Computer Expression Recognition Toolbox – počítačový nástroj pro rozpoznávání výrazů dodává potřebná data tak, aby na jejich základě mohly učící algoritmy vytvářet spojení mezi motory, které robotovy "svaly" (je jich asi 30) pohánějí, a mapami reprezentujícími jednotlivé obličejové výrazy.

Robotů schopných vyjadřovat emoce už je na světě povícero, ale dosud fungují jen díky fixním souborům pravidel, která jsou jim jedno po druhém vkládána do paměti. Robot je pak jen na povel vyvolá z paměti a nasadí příslušný výraz.

Hyper-realistický robot s hlavou Alberta Einsteina

Hyper-realistický robot s hlavou Alberta Einsteina

Princip robotického Einsteina je ale jiný, neboť celý proces včetně učení je zautomatizován, takže robot má k dispozici de facto nekonečný repertoár grimas, přičemž je může kontinuálně měnit. Je tedy schopen například plynule přecházet ze stavu rozhořčení do radosti apod.

Vývojová psychologie

Výzkum se opíral o poznatky z teorie strojového učení a vývojové psychologie. Psychologové upozorňují, že s něčím podobným se můžeme setkat u malých dětí, také ony se snaží ovládat své tělo zprvu chaotickými pohyby, kterými prozkoumají své možnosti, a tak postupně své schopnosti zdokonalují. Nápadně to připomíná jejich žvatlání a koktání, když se učí mluvit.

Vědci zjistili, že se robot také naučil několik nezvyklých grimas, které jsou lidským bytostem cizí. Podle nich to může být způsobeno tím, že model použitý pro popis asociací mezi pohonnými motorky a robotovou kůží je ještě velmi jednoduchý.

Kalifornští vědci si moc dobře uvědomují, že je jejich prototyp prozatím značně nedokonalý, proto již pracují na vývoji pokročilejší generace robota, jehož mimika by se měla zas o krůček přiblížit výrazům, které dokáže zobrazit lidská tvář. Možná se tak někdy dočkáme doby, kdy budou roboti tak dokonalí, až budou od skutečných lidí téměř k nerozeznání.

Zdroj: http://www.ucsd.edu/

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Revoluce začala před deseti lety. Fotovoltaiku čeká velká průhledná změna

Film perovskitu o síle 330 nanometrů na skle. To je základní aktivní prvek...

Před deseti lety vědci poprvé postavili solární článek z nového materiálu. V roce 2019 mají tzv. perovskitové články...

Robotická lékárna v Saúdské Arábii je rychlá. Netvoří se v ní fronty

V Saudské Arábii otevřeli robotickou lékárnu.

V Saúdské Arábii otevřeli první lékárnu, kde se na obsluze výraznou měrou podílejí roboti.

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz