Úkolem soutěžících netradičního závodu robotů Robotour v Brně bylo naprogramovat vlastního robota tak, aby do třiceti minut projel kilometrovou trasu v parku Lužánky a šťastně do cíle dopravil pětilitrový soudek s pivem.
Roboti měli být podle pravidel plně samostatní, nesjíždět z cesty a správně se rozhodovat na křižovatkách podle zadané mapy. Museli se také dobře vypořádat s přirozenými i umělými překážkami.
"Do klání se zapojilo 19 týmů. Tvořili je studenti, nadšenci i členové nejrůznějších spolků," řekl jeden z pořadatelů, Luděk Žalud z brněnského Vysokého učení technického (VUT). Soutěž Robotour vznikla před čtyřmi roky v Praze. V Brně se uskutečnila poprvé. Jejím cílem je prohloubit znalosti lidí zabývajících se robotikou.
Podobné soutěžeVe světě existují i jiné outdoor soutěže autonomních robotů. Jednak to byla americká Grand Challenge/Urban Challenge, kdy roboti (typicky autonomní automobily) měli samostatně překonat netriviální vzdálenosti, případně v posledním ročníku rozpoznávat značky a reagovat na ostatní roboty. Od roku 2005 pořádá Pennsylvania State University Mini Grand Challenge. Podobně jako v Robotour se musí menší roboti autonomně navigovat v Abington parku a vyhýbat překážkám. Cesta je označena pomocí dopravních kuželů a k dispozici je sada GPS průjezdních bodů. Další soutěž, která se koná v Evropě, je Field Robotic Event. Na rozdíl od jiných soutěží si zde organizátoři nechají hřiště vyrůst. Úkolem je navigace na poli osázeném kukuřicí. Zdroj: robotika.cz |
Každý ze strojů tvoří vozítko se systémem, který ho má i s nákladem provézt složitými místy na trati. Je tvořen kamerou, kompasem a navigačním systémem GPS. Systém umožňuje velmi přesně robotovi určit trasu jízdy.
Tlačítko "start" na robotovi pouští rozhodčí. Pak už je vše na robotovi.
Pokud sjede z trasy, narazí do pevného nebo třeba i pohybujícího se předmětu, je ihned diskvalifikován.
"Každý rok je na robotech vidět různá vylepšení. Součástí akce je také workshop, na němž si členové jednotlivých týmů vyměňují zkušenosti," dodal Žalud.
|