VIDEO: Příbuzní vysavačů pro vojáky a hasiče

  • 2
Malí i větší, silní i pohybliví. Firma iRobot, která je známá svými autonomními vysavači, předvedla v České republice schopnosti strojů, které jsou sice do sci-fi příliš neohrabané, ale v zachraňování životů jim to nebrání.

O tom, že kolem nás probíhá malá robotická "revoluce", většina z nás ví jen díky zprávám o útocích bezpilotních letounů kdesi v Jemenu, nebo Afghánistánu. Ale ve skutečnosti se všemožné roboty v posledních letech konečně ve větším měřítku dostávají ven z prostorů továrních hal, kde kralují už několik desetiletí.

Roboti a roboty

Pod označením robot se v češtině skrývají jak dnes existující automaty neschopné samostatného rozhodování, tak (nakonec) myslící stroje v původním Čapkově významu slova. Rozlišuje se mezi nimi i gramaticky: robot myslící je životný (mn. č. roboti), ti dnešní nesamostatní jsou neživotní (mn. č. roboty).

Rozdíl mezi oběma významy ilustruje Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český příklady, které mluví za vše: zatímco neživotné kuchyňské roboty nám jen "ulehčily vaření", životní roboti tvoří dějiny. Vybraný příklad totiž praví: Hodní a zlí roboti svedli velkou bitvu o budoucnost lidstva.

Jistě, spoustu věcí stále nedokážou, jsou neohrabané, jsou často pomalé a nemají velkou výdrž. Ale hlavní je, že nasazují vlastní kůži za člověka nebo se dostanou tam, kam lidé nemohou, nebo nechtějí.

Na házení i pojíždění

Jaká je dnes nabídka v trhu těchto tzv. profesionálních strojů pro armádní i civilní sektor, se můžete podívat na videu, kde své stroje předvádí společnost iRobot, která v tomto oboru působí už přes dvě desetiletí. Roboty chce nabízet vojákům, policistům, hasičům i třeba bezpečnostním agenturům.

Na dolním pomyslné pyramidy dnes používaných robotů svými rozměry stojí malé modely pro průzkum a obhlídku terénu. U iRobotu se model této kategorie nazývá 110 FirstLook a je to na pohled jen hračka: měří 25 cm na délku a necelých 23 cm na šířku a váží 2,45 kg.

Malé rozměry jsou ale nutné. Patří mezi "házecí" roboty, protože na místo ho lze dopravit klidně i hodem. Hasič, či voják ho může přehodit přes zeď, nebo prohodit oknem. Robot toto drsné zacházení snese, protože (téměř) vždy dopadne obrazně řečeno na "všechny čtyři" a může místo prozkoumat, zatímco jeho majitelé jsou v bezpečí.

Větší modely průzkumných robotů tuto výhodu samozřejmě nemají. Pojíždějí samostatně po pásech, ale na druhou stranu jsou také schopné nejen vysílat záběry ze svého okolí, ale také něco dělat. Obvykle jsou vybaveny manipulátory, které sice nejsou tak univerzální jako lidské ruce, ale lze je zase často vyměňovat podle toho, co se od strojů zrovna požaduje.

Vzduch je jejich moře

Roboty doma

V domácnostech zatím našly užití především při jedné neoblíbené práci: vysávání. Celkový obrat v oboru tak je zhruba 600-700 milionů dolarů ročně (cca 15 miliard korun). V kategorii dražších vysavačů nad zhruba čtyři tisíce korun, byl podle odhadu firmy iRobot v loňském roce každý osmý prodaný stroj robotický.

V nabídce iRobot chybí létající stroje, které zřejmě čeká stejně slibná budoucnost. Známé už jsou větší létající "kvadrokoptéry" a další podobné konstrukce, které používají jak fandové, tak třeba filmaři (už za pár tisíc korun si je můžete pořídit také, pokud jste dostatečně šikovní). Omezují je sice výkony dnešních baterií, ale jejich možnosti jsou velmi zajímavé.

Kromě již dnes používaných strojů můžeme do budoucna také čekat rozvoj velmi malých létajících dronů pro průzkum či jen zábavu. Dnes je to zatím záležitost jen pro ty nejnáročnější zákazníky. Britská armáda například zaplatila za pořízení a provoz celkem 160 šestnáctigramových vrtulníčků Black Hornet Nano celých 20 milionů liber, tedy 600 milionů korun.