Podívejte se, jak roboti „hráli“ legendární hru Pac-Man

  • 9
Na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí proběhlo finále soutěže robotických vozítek. Podívejte se na vyřazovací souboj 37 nejlepších robotů, kteří mají za devadesát sekund projít bludištěm ve stylu legendární hry Pac-Man

Robosoutěž ČVUT se za deset let existence stala na českých základních a středních školách fenoménem. Koncept je jednoduchý – v zájmových kroužcích a hodinách programování se studentské týmy snaží zkonstruovat robota ze stavebnice Lego Mindstorms tak, aby splnil společnou soutěžní úlohu. 

Je překvapivé, že ačkoli je úloha pro každý rok jen jedna, možných konstrukčních a programátorských řešení jsou stovky a možná tisíce. Úspěch záleží na důvtipu a správné volbě strategie.

Právě probíhající finále podzimní části Robosoutěže je vyvrcholením několika předkol, do kterých se celkem přihlásilo 156 týmů ze 75 různých škol. V pátek mezi dvanáctou a šestnáctou hodinou se utká 37 robotů. Šestadvacet jich vzniklo ve středoškolských týmech, jedenáct jich proti nim do soutěže nasadili univerzitní studenti programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT.

Pro splnění úlohy musí robotické vozítko za 90 sekund bez jakéhokoli dálkového ovládání projet co největší část bludiště, jehož plán se náhodně mění. Ve scénáři, který připomíná populární hru Pac-Man, se studentská vozítka potkávají s „duchy“, pohybujícími se roboty, které připravil tým organizátorů. Ve vyřazovacím boji se vždy utkávají dva roboti na dvou hřištích vedle sebe, za mohutného povzbuzování publika. Vítězem se stane robot, který dojede nejdál a nasbírá největší počet bodů.

Motivací k výhře je pro studenty víc. Kromě osobní prestiže a hmotných cen výhra může přinést i další výhodu: „Členové týmů, které se v Robosoutěži umístí na prvních čtyřech místech, k nám mohou nastoupit bez přijímaček,“ říká Michael Šebek, zakladatel soutěže a vedoucí katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Finále Robosoutěže bylo veřejné a vstup zdarma. Zájemci mohli vše vidět na vlastní oči a zažít atmosféru soutěže v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2).