Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Reportáž: Vědci zkoumají, jak vás dokonale oholit. Zblízka a i tam dole...

Robot si čistí zuby stokrát za den, psycholožky sledují muže, jak se holí ve sprše, a na stěnách visí psychologické profily zákazníků. Navštívili jsme výzkumné středisko společnosti Braun, kde vědci rozebírají naše každodenní rituály, aby mohli vyvinout lepší holicí strojek na každou část lidského těla.

Dámská depilace je charakteristická - dochází k šetrnému vytrhávání chloupků. Pánové na to moc nejsou a raději se holí | foto: Braun

"Takže, když to shrnu," zamýšlím se nahlas, "vaše práce spočívá v tom, že sledujete nahé muže, jak se sprchují, natáčíte je u toho a pak si s nimi o tom povídáte?" Mladičká psycholožka se začervená: "No, když to řeknete takhle, tak to moc vědecky nezní..."

Kolegyně z Libanonu sleduje mladou psycholožku, jejíž práce spočívá ve sledování toho, jak se mladí muži holí...

Kolegyně z Libanonu (vlevo) sleduje mladou psycholožku (vpravo), která z pracovních důvodů pozoruje muže přii holení ve sprše nebo před zrcadlem

Okolostojící novináři se nervózně smějí. Možná uvažují, jaké to je, sprchovat se v koupelně s jednosměrným sklem, do které právě nahlížíme. Zvláštní představa. Jenže jsme ve Výzkumném centru společnosti Braun v Kronbergu nedaleko Frankfurtu (P&G Global Center of Excellence for Devices). Tady se z podobných věcí věda nedělá, tady to totiž věda je.

Co pro vás znamená koupelna?

Německá společnost Braun je známá především elektrickými holicími strojky. Stále tvoří významnou část její produkce, nicméně Braun už nějaký ten pátek vyrábí i další domácí spotřebiče, především do koupelny a do kuchyně. A do testovacího střediska spokojenosti zákazníků, které spolupracuje s nedalekým střediskem pro výzkum a vývoj, si zve dobrovolníky, aby na nich své prototypy testovala.

Předvádění strojku pro "stylové oholení" s nástavcemStrojek pro "stylové oholení" s nástavcemStrojek pro "stylové oholení" s nástavcem

Především na mladé lidi zaměřuje Braun holicí strojky s nástavcem, který umí na tváři vytvořit různé tvary a bradky. Interně se této cílové skupině přezdívá "Justin".

"Právě provázání výzkumu a vývoje s okamžitou zpětnou vazbou zákazníků je zde jedinečné," vysvětluje nám průvodkyně, zatímco vcházíme do prvního křídla nízké moderní budovy. Vidíme zubařské křeslo, mezi novináři to zašumí. "Ano, musíme tu mít stomatologa, jak jinak bychom mohli porovnat dopad různých zubních kartáčků?"

Zubní ordinace

Zubní ordinace je plně vybavena a může sloužit i k ošetření, v praxi se zde ale především ověřuje účinnost kartáčků

Měření účinnosti čištění zubů pomocí digitální fotografie a speciálního fluorescenčního roztoku

Měření účinnosti čištění zubů pomocí digitální fotografie a speciálního fluorescenčního roztoku

Stomatolog nanese dobrovolníkovi na zuby fluorescenční hmotu, která připomíná zubní plak. Před jedním z pěti zrcadel si pak pod dohledem kamery vyčistí zuby, stomatolog pak jeho vyceněná ústa vyfotí a speciální software okamžitě spočítá, kolik procent "plaku" na zubech zůstalo.

"Chcete si to zkusit?" Zdvořile odmítnu a místo toho se ocitnu ve focus group (monitorovaná a moderovaná skupinová debata zaměřená na určitý výrobek, pozn. red.) spolu s třemi novinářkami. Kolegové nás sledují zpoza jednosměrného skla, které skryje i jejich fosforeskující zuby.

Celostní přístup k vývoji dentálních produktů: lékařské výsledky, výsledky v laboratoři, porozumění zákazníkovi

Celostní přístup k vývoji dentálních produktů: lékařské výsledky, výsledky v laboratoři, porozumění zákazníkovi

Za jednosměrným sklem se odehrávají focus groups

Za jednosměrným sklem se odehrávají focus groups - ty slouží právě k pochopení zákazníka a jeho prožitků

Psycholožka se nás ptá, jaké pocity v nás vzbuzují předkládané obrazy: auta, krajiny, spotřebiče, vlasy, květiny, nábytek a obličeje. Ve skupině se neshodneme, je to přibližně půl na půl. Někomu se líbí luxus, jiným přijde neosobní. Takové odpovědi jsou prý obvyklé, právě proto firmy vyvíjejí víc verzí stejného produktu, potřebují oslovit různé cílové skupiny, hrát na různé struny.

Které obrázky vás více vyjadřují jako osobnost? Jde o výběr obrázků ze souhrnných psychologických profilů zákazníků

Pak se moderátorka ptá, jaké pocity prožíváme, když jsme ráno v koupelně, a kolik času tam obvykle trávíme. Stanu se rázem ošklivým káčátkem skupiny:

  • "Půl hodiny, chci se nechat hýčkat."
  • "Přemýšlím, kým chci ten den být, určitě déle než čtvrt hodiny."
  • "Ráda zkouším nové šampony, mýdla a krémy... Když to vyjde, i přes půl hodiny."
  • "Ehm, pět deset minut maximálně? Pocity... Asi bych měl divný pocit, kdybych tam trávil víc než..."

A raději mlčím. Čtyři výmluvné pohledy mě připravují na zbytek exkurze. Tady se hygiena bere smrtelně vážně, je načase, abych si to uvědomil. Utěšuji se tím, že brzy uvidím onoho obrovského půltunového robota, který si s nevídanou precizností čistí zuby.

Psychologické profily

Vyjdeme ze stomatologického oddělení a míříme do další místnosti. Čekají na nás výzkumnice, v jejichž popisu práce je zprostředkovat designérům co nejlépe názor a pohled zákazníků na vzhled, barvu, tvar a ergonomii výrobků. "Využíváme k tomu takové zjednodušené osobnosti, profily, které jsme si na základě průzkumů sestavily," vysvětluje jedna z výzkumnic a ukazuje na stěnu.

Psychologické profily různých typů zákaznicPsychologické profily různých typů zákaznic

Dívky a ženy, pojmenované Vanessa, Agata, Silke, Bea, Ina a Paula reprezentují různé skupiny zákaznic. Jsou obklopeny předměty, které mají rády, a foceny v situacích, kterými se cítí definovány.

Při vývoji produktu se musí myslet třeba na jejich odlišný denní režim - maminka, která je doma s dětmi, může trávit koupelně více času, ale manažerka Paula, která pospíchá do práce, potřebuje profesionálně vypadající výsledek. Profily také reflektují různý přístup k nakupování - pro Beu je nakupování přímo posedlostí, Vanessa zase nakupuje jen účelově.

Psychologické profily různých typů zákaznicPsychologické profily různých typů zákaznicPsychologické profily různých typů zákaznic

Psychologické profily různých typů zákaznic: Vanessa je sportovkyně, která má ráda jednoduché a elegantní věci, Agata si potrpí na přírodní, lehké radosti, Silke zase vyžaduje jemný luxus. Další tři profily zahrnují ještě Beu se zálibou v nakupování a barvách, profesionální manažerku Paulu a rozvernou parádnici Inu. A to nejsou všechny "archetypy".

"Každý z těchto profilů máme na mysli, když navrhujeme nové výrobky," říká nám průvodkyně. Mají tedy šest různých řad výrobků? Prý obvykle ne, snaží se, aby jedna řada uspokojila více než jednu z jejich profilových zákaznic. Například nová řada kosmetických přístrojů Braun se snaží o drahý luxusní vzhled (lesklá i matná čerň) při zachování jednoduché funkčnosti, což imponuje Vanesse, Paule i Silke. Design byl vůbec jedním z ústředních témat, které se během návštěvy stále vynořovalo.

Markus Strobel z Procter & Gamble mluví u příležitosti designerské soutěže Braun Preis o důležitosti německé tradice designu

Markus Strobel z Procter & Gamble mluví u příležitosti designerské soutěže Braun Preis o důležitosti německé tradice designu

Design Changes Lives - nové reklamy Braunu mají zdůraznit, že spotřebiče mají být něco, skrze co lidé definují svou osobnost

Design Changes Lives - nové reklamy Braunu mají zdůraznit, že spotřebiče mají být něco, skrze co lidé definují svou osobnost

Testování výrobků

Než přijde výrobek na trh, trvá to mnoho měsíců. Překvapilo mne, jak úzce je do tohoto procesu údajně zapojeno mínění zákazníků a jak rychle dokážou dílny reagovat.

Profily zákaznic a zákazníků hrají roli v celém návrhovém a vývojovém cyklu spotřebičů. Cyklus může být několik let dlouhý, pokud na něj nahlížíme od prvního nápadu až po uvedení výrobku na trh. Ale v rámci tohoto období proběhne velké množství menších "koleček", kdy se prototypy testují na zákaznících:

designéři navrhnou (nakreslí, narýsují) koncept

koncept putuje do dílny, kde vytvoří dřevěnou nebo pěnovou maketu

maketa se nalakuje a opatří závažím, aby pocitově, vzhledově i hmotnostně odpovídala výslednému výrobku

Testování prototypů z designerské dílny - zákazníci je mají seřadit na stupnici podle toho, jak se jim líbí

Testování prototypů z designerské dílny - zákazníci je mají seřadit na stupnici podle toho, jak se jim líbí

respondenti makety komentují, posuzují, řadí podle vzhledu, ergonomie apod.

kolečko design-dílna-výzkum se několikrát opakuje

továrna mezitím vyrábí prototyp a jeho jednotlivé součástky

Jenom holící hlava strojku je složená ze 200 samostatných součástek

Jenom holicí hlava strojku je složená ze 200 samostatných součástek

probíhají další testy (odolnost, hlučnost, výdrž, účinnost)

Dermatolog speciálním mikroskopem ukazuje, jak se ráno oholil

Dermatolog speciálním mikroskopem ukazuje, jak se ráno oholil

kolečka továrna - testy se několikrát opakují

výsledný výrobek je pak opět testován, kvůli tzv. "reklamním tvrzením" je srovnáván s konkurencí, aby mohl Braun v reklamě říci, o kolik procent více vousů jejich strojek oholí

Záleží i na zvuku - hlasitost a charakteristika se měří ve studiuZáleží i na zvuku - hlasitost a charakteristika se měří ve studiu

Záleží i na zvuku - hlasitost a charakteristika se měří ve studiu

Třeba testování "reklamních tvrzení" probíhá ve speciální laboratoři, která musí být schválená a certifikovaná, aby její výsledky byly ověřitelné a validní. Bylo trochu zvláštní vidět vědce v bílých pláštích, jak pečlivě holí tvář, opatrně zachytávají každý prášek, který se při tom uvolní, a ve zkumavkách oddělují částečky kůže od vousů. Ale kdyby nedodrželi metodiku, mohla by je konkurence napadnout pro nekalou reklamu.

Oholit každý chloupek ženského i mužského těla

Mezi všemi kartáčky, fény, mixéry a dalšími spotřebiči hraje holení nadále jednu z hlavních rolí, což bylo patrné i na tom, jak jej Braun prezentuje. Už to ale není jen holení pánských vousů... Jsou tu i různé formy dámské depilace a relativně nově i holení celého těla pro pány.

Historie holicích strojků Braun - je zajímavé, že první pánský holicí strojek se docela podobá dnešním depilátorům...

Historie holicích strojků Braun - je zajímavé, že první pánský holicí strojek se docela podobá dnešním depilátorům...

Prezentace začala dámskou depilací, o které mluvil, velmi zasvěceně, jeden z výzkumníků. Vysvětlil, jaké existují různé způsoby depilací, a proč se Braun rozhodl pro "šetrné vytrhávání chloupků". Dámy po jeho boku se usmívaly.

Vždy mne zarazilo, když muži zasvěceně mluvili o dámské depilaci a ženy detailně rozebíraly pánské holení. Prý to pro ně také bylo ze začátku divné, ale postupně si na to všichni zvykli.

Vždy mne zarazilo, když muži zasvěceně mluvili o dámské depilaci a ženy detailně rozebíraly pánské holení. Prý to pro ně také bylo ze začátku divné, ale postupně si na to všichni zvykli.

Novým trendem má být depilace pod vodou. Není to prý jenom kvůli příjemnějšímu pocitu, velkou roli hraje údajně i zvuk. Čím hlasitější je depilační strojek, tím více žena vnímá bolest. Voda zvuk ztlumí, a tak je i subjektivní percepce bolestivých podnětů utlumená.

Prezentace nových trendů v depilaciPrezentace nových trendů v depilaciDepilace pod vodou je příjemnější i tím, že není tolik slyšet - výzkum ukázal, že pouhé ztlumení zvuku utlumí i pocit bolesti
Ionizující hřeben má zabezpečit, že se vlasy nenabijí statickou elektřinou a nelétají všude kolemIonizující hřeben má zabezpečit, že se vlasy nenabijí statickou elektřinou a nelétají všude kolem

Holeni/depilace je u žen součástí celého procesu zkrášlování, ke kterému slouží i další spotřebiče: fény, hřebeny, žehličky na vlasy... Nově jsou na trhu varianty s "ionizací", která má zabránit nabíjení vlasů statickou elektřinou (respektive zajistit jejich vybití).

Mezi novinářkami i novináři ale největší emoce rozpoutala rozsáhlá prezentace týkající se pánského holení. V tomto případě holení nikoli tváře, ale celého těla. Včetně holení intimních partií. Braun tomu, neoficiálně, roztomile přezdívá "shaving down there", tedy "holení tam dole". Gilette ve své reklamě pánům radí, že "when there's no underbrush, the tree looks taller" (bez křoví vypadá strom vyšší).

Asistent nám ukáže, kde všude se oholí muži s novými strojky od Braun a Gilette. I novinářky, které dosud nefotily, ve svých kabelkách nebo mobilech našly fotoaparát.

Asistent nám ukáže, kde všude se oholí muži s novými strojky od Braun a Gilette. I novinářky, které dosud nefotily, ve svých kabelkách nebo mobilech našly fotoaparát.

Pánské holení v podpaží - zatím zdaleka ne trend

Pánské holení v podpaží - zatím zdaleka ne trend, ovšem záleží na dané zemi. Například v Portugalsku si prý muži hojně holí nohy, i kvůli cyklistice.

Pánské holení celého těla

"Holení celého těla je trendem na vzestupu, a to i v oblasti střední Evropy. Pochopitelně je populární hlavně mezi mladými lidmi. Podle našich statistik si ve věku 18 let holí jinou část těla než obličej 30-50 % mužů." (statistiky Braun)

"Je to hodně zvláštní," svěřil se mi jeden z manažerů v továrně Braun, "když se mne moje nadřízená zeptá, jak se mé ženě líbí, když jsem 'tam dole' oholený... Ale zvykli jsme si na to, je to zkrátka další oblast života našich zákazníků a my ji musíme prostudovat."

Ke zklamání přítomných novinářek ale přítomný model demonstroval pouze propojení žiletky Gilette a strojku Braun do jednoho přístroje, který umí jak zastřihávat, tak namokro holit. Jde o jeden z pokusů, jak propojit výrobky Braun s dalšími výrobky firem v rámci mezinárodního kolosu Procter & Gamble (Braun ovšem už od roku 1984 patřil pod Gillete Company, kterou P&G koupila v roce 2005).

Jak dlouhé ochlupení mají muži ve světě?

Jak dlouhé ochlupení mají muži ve světě?

Pánské holení celého těla má mít (pochopitelně) mnoho užitečných, estetických i erotických výhod. Přístup k němu je ovšem odlišný stát od státu i člověk od člověka. Braun proto, alespoň zatím, zdaleka nenabízí tyto strojky všem.

Pritoritu klade na klasické holení. Udržuje různé typy strojků pro několik "psychologických profilů" mužů. Ty dva nejodlišnější jsou Max a Justin, jejichž figuríny zdobí kancelář.

V oddělení pánského holení jdou ještě dále a psychologické archetypy si nechali vyhotovit ve velkém

Max chodí čistě oholený, vždy v obleku a kravatě, je elegantní a profesionální. Nevím, proč mu neříkají Barney...

Justin je spíše surfař, rád vytváří na své tváři různé styly, jeho světem je spíše pláž, je nezávislý

Justin je spíše surfař, rád vytváří na své tváři různé styly, jeho světem je spíše pláž, je nezávislý, hruď bez chloupku...

Pro Maxe jsou určeny vyšší řady strojků, Justin sáhne po těch, které mu nabízejí kreativitu.

Braun se postaral o to, aby novináři nezapomněli, že kromě hygieny vyrábějí také mnoho přístrojů do kuchyně

Braun se postaral o to, aby novináři nezapomněli, že kromě hygieny vyrábějí také mnoho přístrojů do kuchyně

Také při navrhování a testování kuchyňských spotřebičů pomáhají psychologické profily

Také při navrhování a testování kuchyňských spotřebičů pomáhají psychologické profily

Roboti, roboti, roboti

Exkurze pokračovala návštěvou designérských dílen. Vedle sebe tu jsou kreativci a modeláři, kteří většinu času tráví čtením módních časopisů, studiem trendů a výzkumem trhu, na základě kterých vytvářejí nové, často bláznivé nápady. Bohužel jsem si je nemohl vyfotit (ani designéry a modeláře, ani návrhy), ale o jejich fantazii nebylo třeba pochybovat...

Aby ale jejich představy dostaly jasnější obrysy a bylo možné o nich mluvit (případně je otestovat na zákaznících), musejí se vyrobit modely. K tomu slouží speciální CNC fréza, která umí ze dřeva vyřezat, velmi rychle a jemně, makety odpovídající návrhům z CAD oddělení.

3D plotter

Další dav robotů na nás čekal v budově, kde se testuje výdrž a odolnost přístrojů. Jsou tu holící strojky padající z dvoumetrové výšky, strojky měřené zvenku i zevnitř ("non-destroying fault analysis") a strojky holící nekonečné "pláně" umělých vousů. Kartáčky zase čistí zuby na kolečkách a žehličky žehlí pruhy prostěradel.

Testování výdrže a opotřebování zubních kartáčků - na kolečku je "nekonečná řada zubů

Testování výdrže a opotřebování zubních kartáčků - na kolečku je "nekonečná řada zubů. Po několika minutách následuje krátká pauze, vypláchnutí, robot nanese pastu a zase se "ozubená kole" roztáčejí. Permanentní monitorování výsledků zavolá obsluhu, když některý z přístrojů selže, to je nutné zapsat a přístroj poté otestovat a najít příčinu selhání.

Největší rozruch ale vzbudil robot, který umí čistit zuby. Jde o obrovskou, více než půltunovou robotickou paži, podobnou těm, které se používají v továrnách například k montáži aut. Zde má robot za úkol napodobit čištění zubů. Různé kartáčky, elektrické i klasické, se namontují a sestaví se pro ně sekvence čistících pohybů.

Robotická paže čistí falešné zuby pokaždé stejně, aby bylo možné objektivně a měřitelně srovnávat různé kartáčkyRobotická paže čistí falešné zuby pokaždé stejně, aby bylo možné objektivně a měřitelně srovnávat různé kartáčky

Robotická paže čistí falešné zuby pokaždé stejně, aby bylo možné objektivně a měřitelně srovnávat různé kartáčky

Čištění probíhá pouze na figuríně, robot má příliš velkou sílu na to, aby k němu do "klece" bezpečně mohl někdo ve chvíli, kdy je zapnutý. Proto se robot automaticky nouzově vypne při otevření dveří.

Sekvence čištění zubů je naprogramována pohyb po pohybu na více než tisíci řádcích, vychází z reálného čištění zubů, je mírně upravená pro robota a jeho možnosti

Sekvence čištění zubů je naprogramována pohyb po pohybu na více než tisíci řádcích, vychází z reálného čištění zubů, je mírně upravená pro robota a jeho možnosti. Robotické testování umožnilo například stanovit ideální tlak na kartáček pro nejefektivnější čištění zubů. Některé nové kartáčky se snaží uživatele k tomuto tlaku ponoukat, případně jej varovat, když tlačí příliš a hrozí, že svým zubům a dásním škodí.

Materiál vozily po továrně automatizované, samostatné vozíky "ještěrky", orientující se podle kamer a elektronického navádění. Pokaždé, když se k nim přiblížil člověk, zůstaly nehnutě stát a čekaly, až odejde, aby mohly nerušeně pokračovat. Asimovy zákony robotiky tedy zatím fungují...

Robotů byla pochopitelně plná i továrna, kde se spotřebiče vyrábějí, tam jsme ovšem nesměli fotit ani nahrávat, a tak jsem si mohl odnést jen přetrvávající dojem preciznosti a robotizace.

Výrobní linky si Braun sestavuje z vlastních modulů, které většinou sám vyrábí a navrhuje (i proto to tajnůstkářství), což mu údajně umožňuje jít vysoko nad běžný standard efektivity a bezpečnosti. Pokud interní testování linky odhalí chybný výrobek, vrací se do ruky inženýrům, včetně záznamů o jeho cestě linkou. "Žádné výrobky nevyhazujeme, každý výrobek se opraví, z každé chyby se poučíme," ubezpečuje průvodce. Pokud se vyskytnou dva defekty v řadě za sebou, celá linka se zastaví. I to podle něj motivuje všechny ještě k větší preciznosti.

Cestou z továrny jsem přemýšlel nad spojením "německá přesnost". Marketing Braunu tento termín rád využívá pro zdůraznění exaktních postupů výroby a vývoje. Práce v takovém prostředí musí být jistě náročná. V každé části továrny i vývojářského centra jsme viděli specifické grafy a postupy, které regulovaly každou část vývojového i výrobního postupu. Efektivita a preciznost jsou zde mantrou. Je proto asi důležité, že je tato exaktní část provázána s tou kreativní.

S tou lidskou, která pořádá focus groups, sleduje lidi při vaření, naslouchá zákazníkům. Musíme být vlastně rádi, že dobrovolníky při holení pozoruje mladá psycholožka. Robot by se nezačervenal.

Autor:

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

Rusko začíná vyrábět vlastní notebook. Přirovnání k macbookům pokulhává

Po letech vývoje se má letos rozběhnout výroba zcela nového notebooku vyvinutého přímo v Rusku. Stroj s názvem Bitblaze...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na...

Tatry na Technetu: letiště Poprad je vysoko. První linku mělo v roce 1943

Seriál U Popradu vzniklo nejvýše položené československé dopravní letiště, jeho nadmořská výška je 718 metrů. Když se v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Typů vrtulníků s tandemovými rotory vznikla řada, ale v SSSR jen jeden

Vrtulníky s tandemovými rotory mají své výhody i nevýhody. Zatímco na Západě vznikla řada konstrukcí, z nichž některé...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Horkovzdušná vzducholoď je tak trochu jiný zeppelin. Víme, jak se řídí

Česko má na svém nebi opět jeden, ne zcela běžný létající aparát lehčí vzduchu. Mladý, ale zkušený pilot horkovzdušných...

První „letadlovka“ nebo bitva s Američany na spadnutí. I u toho byli Češi

Naši předci se v 19. století hluboce ponořili do vodního živlu a pod císařským praporem zanechali na mořích a oceánech...

VIDEO: Airbus A400M úspěšně absolvoval první testy v roli hasebního letadla

Evropské velkokapacitní hasicí letadlo má za sebou první krok, kterým byly úspěšné letové testy patřičně vybaveného...

Slavnou sbírku létajících unikátů založil dobrodruh bez bázně a hany

Na venkovském letišti Old Warden, pětašedesát kilometrů severně od centra Londýna, se nachází poklad. Prohlédnout si ho...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...