Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

TEST: Osvícené čtečky jsou čím dál lepší. Rozdíly jsou však pořád velké

aktualizováno  16:31
Na českém trhu soupeří o vaši pozornost zejména čtyři osvícené čtečky. Rukavici amerického Kindlu zvedl český eReading, počeštěnou čtečkou je i Pocketbook navázáný na Palmknihy a designově povedený Cybook.

Nahoře čtečky pod bleskem, dole ve tmě (osvětlení na maximum). Všiměte si nerovnoměrného namodralého osvětlení čtečky eReading a velmi jasného osvětlení Cybook a Kindle. | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Aktualizace: Do článku jsme doplnili tabulku s parametry testovaných čteček.

Čtečky mají srovnatelné displeje, liší se však rychlostí, osvětlením, pohodlím, dostupnými knihami a funkcemi. Elektronické čtečky jsou již několik let oblíbeným dárkem pod stromeček, jako jeden z mála přístrojů totiž mají cílovou skupinu napříč generacemi. Čtečka elektronických knih je výborným dárkem například pro:

 • studenty, kteří musejí číst hodně knih i elektronických dokumentů a rádi si podtrhávají
 • profesionály, kteří jsou stále na cestách a chtějí mít knížky u sebe v praktickém přenosném obalu
 • vášnivé čtenáře, kteří chtějí ušetřit místo nebo peníze a přitom číst, číst a číst
 • seniory, kteří chtějí pohodlně číst a na čtečce si zvětší písmo dle potřeby
 • stále častěji i děti, které hltají knížku za knížkou (a kterým rodiče věří, že čtečku neztratí nebo nezničí )

Rozdíl mezi čtečkou e-knih a tabletem

Jednou z výhod čtečky je právě to, že neumí všechno. Místo brouzdání, hraní a mailování tak skutečně máte čas číst.

Čtečka naopak není vhodným dárkem pro někoho, kdo již má tablet a knížky čte spíše výjimečně. Je nepravděpodobné, že by kvůli občasnému čtení tahal na cesty další jednoúčelové zařízení. Pro čtenáře je však elektronická čtečka neocenitelná právě tím, že na ni můžete v podstatě jen číst. Díky úspornému a hlavně k očím šetrnému elektronickému papíru je takové čtení dlouhodobě příjemné (což se o tabletu říci nedá ).

Naplňte své čtečky

Vyberte si z více než 8000 e-knih na Knihy.iDNES.cz. Pestrá nabídka žánrů, pravidelné akce!

Loni jsme testovali čtečky navázané na české obchody. Letos jsme vybrali české čtečky s osvíceným displejem a srovnali je se světovým standardem: Kindle Paperwhite, který je u nás také velmi populární. Závěr testu rozhodně není jednoznačný. Různé čtečky mají různé funkce, které jsou pro někoho nepostradatelné, pro jiného zbytečné. Snad vám tento článek pomůže vybrat tu pravou.

Recenzované čtečky:

CybookPěkná a solidní čtečka bez zvláštních funkcí a doplňků

Tahle čtečka je z designového hlediska asi nejpovedenější z testovaných přístrojů. Přitom je to exemplář nejstarší, testovali jsme jej už více než před rokem. Nutno říci, že náš původní dobrý dojem z kvalitního zpracování zůstal. Čtečka je rychlá (i když ne tak rychlá, jako nejnovější Kindle), její osvícení patří k nejlepším v testu a nemá zbytečně složité menu.

Cybook má dvě boční tlačítka, na každé straně pro posun pouze jedním směrem.

Ve čtečce už po prvním spuštění najdete řadu klasických děl, především v angličtině, němčině a francouzštině.

Osvícení je dostatečně silné, zapíná se automaticky po probuzení (pokud bylo zapnuté před probuzením) a při nejvyšší intenzitě září příjemným, jemně namodralým světlem. Jen spodní čtyři milimetry displeje jsou osvětleny nerovnoměrně a černá by mohla být černější, jinak si displej může vysloužit jen chválu.

Srovnání osvětlení Cybook (vlevo) a Kindle Paperwhite (vpravo). Cybook září dokonce jasněji (obě čtečky na maximum), má trochu chladnější světlo a celkově výborné osvětlení.

Ani takto propracované čtečce se však nevyhnuly drobné nedostatky. Menu, i když je dobře zpracované, občas trpí nelogickými mouchami. Třeba při nastavení úrovně osvětlení je okénko Aktivovat nezaškrtnuté, i když čtečka má v tu chvíli osvětlení aktivované. Také struktura menu Nastavení je tak trochu naruby: nejméně používané položky nastavení (O Aplikací a Jazyky) jsou umístěny prominentně a některé položky nejsou přeložené (Memorize FrontLight State, tedy Zapamatovat stav osvětlení displeje). K některým menu se dostanete dvojitým stisknutím jediného ovládacího tlačítka, což nemusí být zpočátku zcela intuitivní. Jednou se nám (nevíme jak) povedlo čtečku zaseknout tak, že dvě minuty nereagovala, pak se vzpamatovala.

Nevýhodou pro české čtenáře je, že obchod Bookeen Store, na který je čtečka navázaná, je jen ve francouzštině. To samozřejmě neznamená, že byste nemohli kupovat knížky v jiných obchodech (např. Palmknihy.cz a eReading.cz), ale někomu může chybět snadná možnost nakupovat knížky rovnou ze čtečky. 

Jinak je všechno, jak má být: čtečka bez problémů pracovala s formáty epub, txt, pdf a dalšími. Podpora mobi chybí. PDF umí prohlížet buď zvětšeně v rozložení, v jakém je PDF formátováno (většinou ne zcela vhodné), ale zvládá také přeformátování textu nebo automatický ořez stránky, což čtení PDF souborů velmi usnadňuje. Soubory do čtečky budete nahrávat přes USB kabel: škoda, že nenabízí zasílání e-mailem.

Cybook umí při práci s PDF ořezávat okraje (a tím zvětšit zobrazený text) a nebo dokonce zalamovat text (tedy převést PDF na plynulý text). Opět to není tak propracované jako u PocketBooku, ale úplně to stačí na většinu PDF.

Cybook má dostatečné možnosti pro poznámky, záložky a podtrhávání (nelze je exportovat). Můžete si do ní také doinstalovat různé slovníky od komunity nadšenců (např. podle tohoto neoficiálního návodu). Respektuje adresářovou strukturu na disku a nabízí možnost procházení podle adresářů, data, názvu, typu, autora, vydavatele... Nelze vytvářet kolekce a adresáře přímo ve čtečce, na to potřebujete počítač. Mezi soubory nelze vyhledávat, v rámci knížky také ne. Zato práce s obsahem a navigace mezi záložkami je povedená a svižná.

Čtečka nabízí řadu možností zobrazení, včetně pěkných patkových i bezpatkových písem, volby ohledně zarovnání, dělení slov nebo nočního režimu (bílé písmo na černém podkladu). Je tedy vhodná pro ty, kterým velmi záleží na tom, aby stránka vypadala tím či oním způsobem.

Pro koho: Čtečku doporučujeme těm, kteří budou číst knihy z více různých zdrojů a potrpí si na kvalitní vzhled. Čtečka nenabízí některé důležité funkce (třeba vyhledávání), ale zvládne bez konverze více formátů než Kindle. Tomu se také nejvíce blíží zpracováním, a přitom si drží svůj povedený design. Máte-li rádi jednoduchost a nepotřebujete Kindle, je Cybook dobrý kandidát.

Čtečku do testu zapůjčil internetový obchod Alza.cz, děkujeme.

eReadingČeská čtečka plná ambicí i závažných nedodělků

Jediná česká čtečka (vyráběná v Číně) nás při testování potrápila asi nejvíce. Nabízí toho totiž tolik, že nezbývá než tleskat nadšení jejích tvůrců. Ale bohužel i tato verze (stejně jako námi dříve testované) trpí řadou nedostatků a nelogických ovládacích prvků. Opět je tu řada zřejmě horkou jehlou šitých funkcí a doplňků. Musíte zvážit, zda si na to zvyknete vy, případně ten, komu čtečku chcete věnovat.

Na rozdíl od ostatních čteček v testu nemá eReading dotykový displej a ovládá se hardwarovými tlačítky. To je velmi pohodlné při posouvání stránek, při vkládání textu méně.

Čtečka eReading START3 Light má nasvětlení elektronického displeje, které se zapíná dlouhým podržením tlačítka vpravo dole. To z ničeho nevyplývá a výrobce to proto uvádí na více místech. Přiřazení jednoho tlačítka je praktické, osvětlení tak zapnete i potmě.

Srovnání osvětlení čtečky eReading(vlevo) a Kindle Paperwhite (vpravo). eReading měla rozhodně nejslabší světlo v testu, navíc bylo nerovnoměrné a namodralé. Pro čtení je však stále použitelné.

Osvětlení je bohužel zřejmě nejhorší v našem testu. To neznamená, že by nebylo dobré, nicméně konkurence už je dále. Pro čtení je ovšem namodralé světlo dostatečné. Pokud chcete změnit jeho úroveň, zadržte dech a ponořte se do hlubin ne úplně jednoduchého menu.

Nastavení intenzity světla je pohřbeno hluboko v menu. Položky nejsou přeložené z angličtiny, což u čtečky, která se chlubí svou českostí, překvapí.

Nečekali jsme, že zrovna u české čtečky budeme narážet na anglické názvy, ale zrovna eReading má rozhraní do češtiny přeložené opravdu chabě. Jsou zde celé větve, které jsou jen v angličtině, a taky výchozí adresářová struktura obsahuje Pictures, Documents a Memo místo Obrázků, Dokumentů a Poznámek. Připomíná to způsob, jakým si ledabylý programátor pojmenovává funkce v rozdělaném projektu, aby je později našel. U produktu cíleného na české zákazníky bychom čekali větší důslednost a důraz na český jazyk.

Pochvalu u nás má čtečka za to, že není dotyková. Ne že by na dobře udělaném dotykovém displeji bylo něco špatného, ale posouvání stránek jednou rukou stejně nejlépe ovládáte dvousměrným tlačítkem na obou stranách (jako měl Amazon Kindle 3/Keyboard). Většinu funkcí lze čtveřicí tlačítek a čtyřsměrovým ovladačem najít a ovládat bez problémů. Jen není vždy jasné, kdy použít stránkování (boční tlačítka).

Na výrazné problémy jsme narazili při přihlašování se do elektronického obchodu eReading.cz ze čtečky. Zatímco práce s obchodem přes webové stránky je velmi snadná a bezproblémová, pokud se k obchodu chcete přihlásit ze čtečky, narazíte hned u první stránky. Nejenže je psaní pomocí kurzorových kláves pomalé a nepohodlné. Z nepochopitelného důvodu se klávesnice okamžitě objeví, kdykoli jedete přes nějaké políčko, a trvalo nám opravdu dlouho, než jsme se s jednoduchým formulářem poprali. Bylo to neintuitivní a myslíme si, že by to řada uživatelů vzdala nebo by to aspoň donesla někomu "k vyřešení".

Vyplňování údajů bylo opravdu zdlouhavé a nepohodlné, kurzor mezi políčky skákal dost nepředvídatelně.

Obchod eReading.cz nabízí přes pět tisíc elektronických knih. Novinkou je, že si knihy můžete nejenom kupovat, ale můžete si některé i půjčit. Za zapůjčení jedné knihy zaplatíte cca 50 korun (platí se paušál 980 Kč za 20 výpůjček). Ne všechny knihy jsou do programu výpůjček zahrnuty, takže si asi napřed projděte knihy, které si budete půjčovat, než paušál zaplatíte.

Obchod na eReading.cz je ve své mobilní verzi (na čtečce) dosti spartánský. Hledat podle názvu nebo autora zde nejde, to musíte na počítači.

Nákup knížek je možný přímo z čtečky, knihu zaplatíte z předplaceného kreditu a ta se stáhne do přístroje přes wi-fi.

Můžete si také zdarma stáhnout náhled knížek z obchodu eReading.cz.

Knihy koupené v tomto obchodě, které nejsou chráněné DRM, můžete číst i v jiných čtečkách (k dispozici ve formátech PDF, ePub a MOBI).

Ještě na závěr několik maličkostí, které nás během čtení na eReading.cz čtečce iritovaly: neustále se ptala, jestli se má odpojit od sítě, překreslování displeje bylo občas velmi pomalé, někdy na displeji po neúplném překreslení zůstalo rušivé smetí, v Nastavení je další menu Nastavení, celé menu je dosti nepřehledné, prohlížeč velmi špatně použitelný (dokonce i ve srovnání se čtečkami).

Pochválit i pokárat musíme práci se soubory PDF: funguje přeformátování textu (reflow). Ovládání je při čtení PDF celkem pomalé a ne zrovna intuitivní, čekání na reakci klidně i dvacet sekund, zasekává se, není pohodlné, často navíc vůbec není jasné, na co se čeká.

Práce s PDF je ve čtečce eReading.cz trochu pomalá, ale docela pohodlná. Zvládá přeformátovat PDF na plynulý text.

Takto vypadá přeformátované PDF.

Čtečka naopak obsahuje několik věcí, které u konkurence nenajdeme, především přehrávač zvuku a reproduktory, nepotřebujete sluchátka. Paměť můžete rozšířit SD kartou, čtečka podporuje Adobe DRM a nabízí širokou podporu formátů.

Pro koho: Čtečku můžeme doporučit trpělivějším uživatelům, uživatelům, kteří budou číst převážně v češtině a těm, kteří nemají rádi dotykové displeje. V současnosti je také eReading.cz v Česku jediný, kdo nabízí 30denní zápůjčky knížek (samozřejmě ne všech).

Čtečku do testu zapůjčila společnost eReading.cz, děkujeme.

Kindle PaperwhiteZlatý standard umí češtinu jen pasivně

Amazon se svými čtečkami Kindle ovládl celosvětový trh. I v Česku se čtečkám Kindle velmi daří, a to navzdory tomu, že čeština oficiálně nepatří mezi podporované jazyky. České knížky samozřejmě v Kindlu zobrazíte: nahrát je můžete přes USB kabel nebo si je pošlete na svou adresu jmeno@kindle.com.

Čtečku Kindle Paperwhite 2013 jsme již recenzovali: ve srovnání s loňskou Paperwhite nabízí několik vylepšení, především lepší osvětlení, rychlejší procesor a nástroj pro výuku slovíček. Nová verze je tedy rozhodně lepší než Paperwhite z roku 2012, ale není mezi nimi takový rozdíl, aby majitelé předchozí verze měli důvod k upgradu.

Vlevo původní Paperwhite, vpravo verze 2013. Obě čtečky jsou rozsvícené na maximum, což ukazuje rovnoměrnější, jasnější a tepleji zabarvené osvícení na novém modelu. Mírně změněná je i ikonka záložky (vpravo nahoře).

Jak si Kindle stojí ve srovnání s ostatními testovanými čtečkami? Po hardwarové stránce více než dobře: Kindle je právem považován za metu, ke které se ostatní výrobci snaží přiblížit. Osvětlení je fantastické, rovnoměrné a očím příjemné. Čtečka je navíc velmi rychlá, což usnadňuje její používání.

Pokud jste zvyklí na hardwarová tlačítka, bude vám chvíli trvat, než si zvyknete klepat prstem na displej. Ale je to jednoduché a displej je na omak mnohem příjemnější než lesklé Gorilla Glass na tabletech. Na předchozí stránku se dostanete buď klepnutím na levé straně, nebo krátkým svižným přetažením prstu zleva doprava.

Těm, kdo používali předchozí generace Kindlu, chybí u dotykové verze hardwarová tlačítka. Ne že by to byla nějaká tragédie, rejdit občas prstem po matném displeji, ale posouvání stránek stiskem dedikovaného tlačítka je přece jen jistější.

Kindle také zaostává za konkurencí v podpoře formátů e-knih. V podstatě se soustředí jen na své MOBI. To je otevřený formát a jsou v něm dostupné i mnohé knížky v českých obchodech (Palmknihy, eReading ). Kindle však podporuje pouze svou DRM ochranu, na Adobe DRM nebo jiné systémy si zálusk rozhodně nedělá. Z pozice, kterou Amazon na trhu s elektronickými knihami má, je to i pochopitelně.

Pověstně špatná bývalá na Kindlu podpora PDF. Stránky jste si mohli zobrazit tak, jak byly, číst na šířku nebo nazoomovat, ovšem čtení A4kovych PDF pohodlně nebylo. Částečným (v řadě případů vynikajícícm) řešením byla a je konverze PDF souborů. Stačí poslat si na jmeno@kindle. com příslušný PDF dokument a do předmětu napsat "convert".

Nejnovější Kindle však díky zrychlení zvládá čtení PDF i způsobem, který si spojujeme spíše s tabletem. Zobrazíte stránku, poklepáním přiblížíte na sloupeček textu a můžete číst i plynule posouvat. Není to sice tak propracované, jako u PocketBooku, ale pokrok je to velký a PDF jsou tím rázem mnohem použitelnějším formátem.

S češtinou nemá Kindle problémy, ale menu je stále jen v angličtině. To by však nemělo vadit ani těm, kdo tímto jazykem zatím příliš nevládnou.

Velkou výhodou Kindlu je jeho provázanost se službami a formáty Amazonu, které jsou tak rozšířené, že je jejich podpora prakticky samozřejmostí. Například možnost přistupovat ke svým dokumentům v cloudu nebo sdílení napříč více zařízeními nemá zatím žádná jiná čtečka tak propracované.

Pro koho: Amazon Kindle Paperwhite doporučujeme především těm, kteří čtou hodně v angličtině, větší výběr anglických knih vám nikdo nenabídne. Z českých knih nebudete mít (alespoň ne legálně) přístup ke všem knihám, ale k velké části z nich ano. A díky prográmkům na posílání článků a dokumentů přímo do Kindlu je to vynikající společník těch, kteří rádi čtou dlouhé texty na cestách a nechtějí si trápit očí u počítače nebo tabletu. Bonusem je intuitivní nástroj na opakování slovíček.

Testovali jsme nově zakoupenou čtečku soukromně zapůjčenou redakci.

PocketBookČtečka nabitá funkcemi a extra doplňky

Osvětlená dotyková čtečka od PocketBook je zajímavou kombinací pokročilých možností a snahy o jednoduché ovládání. Její silnou stránkou je velké množství funkcí, které u ostatních čteček nenajdete. To určitě řadu uživatelů nadchne, pro jiné to naopak mohou být rušivé elementy.

Bílá čtečka PocketBook nás zaujala velkým množství funkcí (dostupná je i v černé a stříbrné barvě).

Už od začátku byla čtečka napěchována řadou knih. Úvodní stránka nabízí přehled naposledy nahraných knih, naposledy čtených knih a dokonce můžete přes speciální menu (na spodní liště) přepínat mezi posledními "aplikacemi" nebo dokumenty.

Nahoře vidíme seznam "nedávných událostí", čímž čtečka nejspíše myslí rozečtené nebo nedávno nahrané knihy. Dole je menu, ikonky jsou opatřeny i popisky.

Osvětlení je průměrné až nadprůměrné, zcela dole trochu zaostává, nahoře naopak mírně prosvítá. Oproti konkurenci je osvětlení méně intenzivní, ale to není nutně na překážku. Nelíbí se nám jasná zelená dioda dole uprostřed, která při čtení svým blikáním může rušit.

Srovnání osvětlení PocketBook (vlevo) a Kindle Paperwhite (vpravo). Až na několik milimetrů slabšího osvětlení dole si PocketBook vede velmi dobře.

PocketBook nabízí řadu přídavných aplikací. Najdeme tu Dropbox, který můžete využít jako cloudove úložiště svých dokumentů (samozřejmě je potřeba využít wi-fi ). Je tu poznámkový blok, kalendář a několik her. Dokonce si můžete i kreslit, i když bez možnosti ukládání je kreslení spíše vychytávka než užitečný nástroj.

PocketBook nabízí řadu přídavných aplikací, kromě obligátního webového prohlížeče i hry, kalendář, propojení s DropBoxem nebo čtečku zpráv.

Klávesnice je jednoduchá a přiměřeně responzivní. Na nějaké delší texty to není, ale heslo na wi-fi zadáte bez problémů.

Čtečka PocketBook si zaslouží velkou pochvalu za čtení PDF souboru. V nabídce najdete (pod nenápadným označením Režim) užitečné nástroje pro snadné čtení PDF souborů na malém displeji. Především zde můžete zvolit přeformátování (reflow) textů, které se pokusí vycucnout ze souboru text a grafiku a zobrazit je na displeji tak jako jakýkoli jiný text. Můžete také zvolit čtení po sloupcích (hodí se pro časopisy nebo třeba sbírky zákonů) a nebo lepší ořez stránky (hodí se pro eliminaci okrajů a hlavičky i patičky stránky ). Čtečka PocketBook sice není nejrychlejším přístrojem v testu, ale čtení PDF rozhodně zvládá nejlépe.

PocketBook nabízí skvělé možnosti pro procházení PDF dokumentů. Můžete je roztáhnout a oříznout, nebo je procházet po sloupcích.

Sloupcové zobrazení je dobré třeba pro sbírky zákonů nebo články v časopisech.

Další pokročilé nástroje má PocketBook přichystané pro ty, kdo si rádi dělají poznámky. Kromě podtrhávání můžete zkusit i psaní poznámek nebo vystřižení screenshotu přímo z právě čtené knížky.

Provázání se zavedeným elektronickým obchodem Palmknihy.cz (přes osm tisíc knih) se realizuje skrze mobilní web obchodu, což není právě dvakrát pohodlné. Ale aspoň zde jde vyhledávat, na rozdíl od mobilní verze webu eReading.cz.

Obchod Palmknihy.cz (vpravo) přece jen zatím není na čtečce tak snadno použitelný jako obchod Amazon (na Kindle vlevo). Ale na Amazonu si zase nekoupíte české knížky.

Samotné čtení (vidíte, proto si vlastně tu čtečku kupujete, že?) je na PocketBooku bezproblémové. Písmo je pěkné, ohledně zobrazení můžete nastavit vše od velikosti písma a řádkování přes dělení slov až po styl překreslování. Nám se dobře četl bezpatkový Droid nebo PT Serif. Nastavení i funkcí je v podstatě tolik, že bude trvat nějakou dobu, než se v nich všech zorientujete.

PocketBook nabízí obdobu standardní služby, na kterou jsou zvyklí uživatelé Kindlu.

Potěšilo nás, že konečně i jiná firma než Amazon umožňuje zasílání dokumentů přes e-mail. Další bonus je DropBox. Výborný je dodávaný slovník ABBYY Lingvo En-Cs, ve kterém u anglických slovíček najdete jak anglický výklad slovíčka, tak stručný český překlad. Někoho určitě potěší, že si na čtečce zahraje šachy nebo sudoku, přesně tyhle hry se na čtečku celkem hodí. Provázání s ReadRate zase potěší knihomoly se sociálně-mediálními inklinacemi. Čtečka se chlubí předčítáním textu do sluchátek, ale češtinu zatím tato verze nepodporuje. 

Pobavila nás vtipně přeložená chybová hláška: "Tato kniha nemá obsah." Objeví se, pokud chcete přejít na seznam kapitol a kniha jím nedisponuje.

Pro koho: PocketBook bude vyhovovat především studentům a technicky zdatnějším uživatelům, kteří si zde budou moci nastavit vše podle svých představ. Ale i pokud hledáte jen jednoduchou čtečku, najdete za chvíli, co potřebujete. Velmi dobře zvládá PocketBook práci s PDF i dalšími formáty.

Čtečku do testu zapůjčilo české zastoupení PocketBook, děkujeme.

Parametry testovaných čteček
eReadingKindleCybookPocketbook
Osvětlenípoužitelnévýbornévýbornévelmi dobré
Displej 6"800 x 6001 024 x 7681 024 x 7681 024 x 768
Hmotnost215 g206 g195 g198 g
Listování pomocí tlačítekanoneanoano
Propojení s obchodemeReading.czAmazon.comBookeenStore.comPalmknihy.cz
formát epubanopřes Calibreanoano
formát mobiano (?)anoneano
formát doc/docxanopřes convertneano
PDFanoanoanoano
PDF reflowano, pomalépřes convertanoano, výborné
Zachová složkyanoneanoano
Audioreproduktorynesluchátkasluchátka
Paměťové kartymicroSDnemicroSDmicroSD
Synchronizaceneanonečástečně
Slovníkano, neotestovánoano, výbornýano, neotestovánoano, výborný

Vysvětlivky: 

 • Napojení na obchod - střídat nelze (pouze Cybook prý umožňuje, netestováno), ale v obchodech Palmknihy a eReading můžete obvykle nakupovat soubory pro kteroukoli čtečku (formáty epub i mobi)
 • Formáty - nejrozšířenější jsou epub a mobi, pro dokumenty PDF. Chráněné mobi můžete nakupovat a číst pouze na čtečkách Kindle (nebo na tabletu či PC s aplikací Kindle). Také epub umožňuje chráněný nákup (DRM), který zase nepodporuje Kindle. Řada českých knih je dostupných bez DRM.
 • Synchronizace - můžete používat více čteček zároveň (třeba na Kindle, tabletu i PC). Kindle např. napříč čtečkami synchronizuje poslední stránku i poznámky a záložky.
 • Slovník - umožňuje okamžitý překlad slovíček přímo z knihy. Pohodlnější u dotykových čteček. Obvykle je možné doinstalovat další slovníky.
Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

 • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

Dohoda s Německem: na stole jsou Leopardy, Pumy a raketomety MLRS

Válka na Ukrajině významně rozhýbala nejen nákupy nových zbraní, ale paradoxně také jejich výměny v rámci evropského...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Oral, tahal vlečky i letadla. První československý traktor byl ze Škodovky

Vstup traktorů do polí a luk meziválečného Československa byl velice decentní. A s prvním sériově vyráběným...

Takhle vypadá přelet kanálu La Manche z křídla historického letou RAF

Vychutnejte si nesestříhanou verzi přeletu letounu RAF Miles Magister přes kanál La Manche v jeho nejužším místě, tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trať bradavického expresu. V jednom viaduktu je „zakletý“ kůň i s vozem

Jedna z nejkrásnějších železničních tratí světa je natažená mezi skotskými sídly Fort William a Mallaig. Trať vede i po...

To už se nebude opakovat. Jak se „český“ letoun Magister rozloučil s Anglií

Tohle se nebude psát lehko, říkám si při pohledu na hladinu Lamanšského průlivu pode mnou. Byly to tři dny doslova...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...