Češi staví dobré mosty, více padají jinde, řekl odborník v Rozstřelu

  16:55aktualizováno  16:55
Havárie mostů rozhodně nelze vyloučit ani do budoucna. Důležité je, že se z nich technika poučí, řekl v Rozstřelu odborník na technické stavby Jiří Kolísko z ČVUT.

Zhruba před rokem spadla lávka pro pěší v Tróji. Už víme, proč spadla? To byla první otázka pro Jiřího Kolíska v Rozstřelu. Ten upozorňuje, že stále probíhá šetření, příčinou pádu však podle jeho názoru byla nevhodná konstrukce. Nedostatečně chránila tzv. předpínací lana, která lávku držela.

Nymburská lávka byla konstrukčně velmi podobná a zkoumání zahájená po pádu trojské lávky ukázala, že nelze jasně určit, v jakém stavu se konstrukce nachází a jak dlouho by byla ještě bezpečná. Expertíza tedy nakonec lávku „odsoudila“ k likvidaci.

Stejnou příčinu - tedy korozi předpínacích prvků - měl podle Kolíska také pád dálničního mostu v Janově. „Ovšem to byla specifická konstrukce, která se bude nově považovat za rizikovou,“ odhadl český odborník v Rozstřelu. Tento typ mostní konstrukce v České republice nemáme.

Fotogalerie

Historie techniky je bohužel podobných katastrof plná, říká Kolísko. Důležité podle něj je, že se z nich poučíme. „Dnes se například ví, že předpínací výztuže musí být chráněny proti korozi mnohem lépe, než se předpokládalo v 80. letech. I tak se ovšem nedá vyloučit, že se v budoucnosti něco stane,“ uvedl.

Nemyslí si rovněž, že by tuzemské mosty byly v katastrofálním stavu. V Česku je zhruba třicet tisíc mostů všech typů, všechny jsou pod dohledem. „Je samozřejmě otázkou, zda se informacím o jejich stavu věnuje dostatečná pozornost,“ míní Kolísko. Současná vlna zájmu o stav mostů by v tomto směru podle něj však mohla pomoci.

V Praze je v havarijním stavu v současnosti již uzavřený most u Vltavské. „Tam došlo k rychlému rozšíření spáry, o které se vědělo již delší dobu,“ vysvětlil.

Kolísko s kolegy se podílel také na analýze železničního mostu na Výtoni. Doporučili ho k náhradě. Jakoukoliv jinou možnost včetně rekonstrukce považuje za nepravděpodobnou. „Bohužel, nýtovaná konstrukce mostu vede především k takzvané štěrbinové korozi, které lze jen obtížně zabránit,“ říká Kolísko. Jedinou možností by podle něj by bylo, aby most někdo každodenně kontroloval. „To se ovšem pochopitelně nedělalo, pokud vím, poslední nátěr proběhl někdy před zhruba padesáti lety,“ uvedl.

Most musí tedy podle Kolíska nahradit nová stavba, která by měla vydržet nejméně sto let, možná déle. Rozhodně nebude obsahovat některé problematické prvky z původního mostu. „Právě proto, že už jsme se z minulosti poučili,“ řekl Kolísko.

Otázku, zda historické mosty vydrží více než moderní, vzal Jiří Kolísko s humorem. „V Čechách spadla za posledních zhruba 40 let za provozu pouze Trojská lávka, všechny ostatní podobné případy se staly během výstavby, takže tam evidentně došlo k nějaké lidské chybě,“ hájí práci českých stavařů a konstruktérů Kolísko. Na pády jsou podle něj „odborníci“ jiní; mnohem více se jich stalo například v USA, které v poslední době dohání Čína.

Jiří Kolísko je šéfem Kloknerova ústavu při ČVUT. Kloknerův ústav se zabývá jak posuzováním stavu staveb, tak výzkumem v oblasti stavebnictví. Byl založen na ČVUT už v roce 1921 pod názvem „Výzkumný a zkušební ústav hmot a konstrukcí stavebních“ a vznikl jako první vědeckovýzkumné pracoviště svého druhu v Československu a ve střední Evropě.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kluzák porazil „tryskáče“. Československá letadla století

Albatros a Delfin

Součástí projektu Československá křídla 1918 - 2018 byla mimo jiné anketa Nejpopulárnější československé letadlo...

Za kolik lze dostavět Temelín? Záleží, odkud jsou peníze

výměna paliva

I v Evropě je možné postavit jadernou elektrárnu levně. Ale jenom za určitých okolností, říká fyzik Vladimír Wagner. A...

Podívejte se, jak stroj složí košili i triko za pár sekund. Bude drahý

FoldiMate

Kus oblečení stačí vložit do připravených svorek, automat FoldiMate jej vtáhne dovnitř, složí a položí na komínek...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE KOTELNY VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz