Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Pražský okruh sleduje počítač z Ostravy. Do pěti minut víte o každé bouračce

Vidí a vědí vše. Jak hustý je provoz, jaké bude v daném místě počasí i jakým způsobem právě zasahují záchranáři. Vítejte v Řídícím centru silničního okruhu kolem Prahy.

Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Pražský okruh (a navazující kousek dálnice D1) je první a zatím jedinou inteligentní dálnicí v Česku. Je osazen kamerami a detektory ve vozovce i na konstrukcích okolo. S jejich pomocí (a za asistence patřičného algoritmu) by si sám dokázal regulovat silniční provoz. V praxi má rozhodovací pravomoc samozřejmě člověk.

Navigace a dopravní info?

Jak se dostanou informace o dopravě do vaší navigace?

Většina moderních navigací je vybavena službou RDS-TMC. Ta je určená k poskytování dopravních informací. Integruje v sobě veškeré informace a nabízí řidiči možnost optimalizace trasy.

Základem systému je šíření dopravních informací v rámci rádiového vysílání v FM pásmu s použitím technologie RDS.

Pro příjem signálu RDS-TMC potřebujete rádiový přijímač umožňující zpracování TMC nebo navigaci s RDS-TMC, která představuje ideální řešení. Pokud je na vaší trase nějaký dopravní problém, navigace trasu přepočítá a navede vás jinudy.

Více u kolegů na serveru Mobil.cz zde.

Systém používá údaje odečtené přímo na dálnici, od integrovaných záchranných složek (hasiči, sanitky) a policie.

Co z toho má řidič? Pokud je vybaven navigací s funkcí RDS-TMC (podrobněji v rámečku), je o všem, co se před ním na cestě děje, okamžitě informován. Například v okamžiku výjezdu hasičů vyšle počítač z Národního dopravního informačního centra (NDIC) v Ostravě příslušnou informaci i do vaší navigace. Ta se zobrazí na mapě a navigace nabídne alternativní trasu. Díky tomu se můžete včas vyhnout uvíznutí v koloně.

Ověřené informace o komplikacích v dopravě již do pěti minut

Tvůrci systému tvrdí, že první ověřené informace o nehodě (nebo jiné události na silnici), se dostanou do navigací řidičů do pěti minut po oznámení události.

Pokud nemáte navigaci, na inteligentní dálnici se tyto informace stejně rychle dozvíte z informačních panelů.

Přes RDS je můžete přijímat i na obyčejném autorádiu, které je vybavené touto funkcí. V tunelech, kde běžně není rádiový signál, naladíte veřejnoprávní rozhlas a jeho Zelenou vlnu.

Pokud například po průjezdu kolem aktuální autohavárie zavoláte na linku 112 a nahlásíte ji, můžete výrazně pomoci ke zpřesnění celého systému. Situaci mimo dosah dohledových kamer ověří po vašem zavolání například policejní hlídka.

Než vyrazíte na cestu, můžete si stav dopravy ověřit na našem serveru auto.idnes.cz/doprava.asp nebo na serveru ŘSD www.dopravniinfo.cz.

Odkud se řídí Pražský okruh

Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná

Dispečink řídícího centra silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná

První inteligentní dálnici v Česku společně ovládají dispečeři ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Policie ČR z řídícího centra Silničního okruhu kolem Prahy (zkráceně ŘC SKOP Rudná). Stačí jim k tomu jediná místnost v Rudné u Prahy. Ostravské pracoviště má za úkol zpracovávat a posílat informace pro navigace a informační panely. Proměnlivé značky, které potkáte pouze na inteligentní dálnici, řídí centrum v Rudné.

Každý dispečer sleduje tři až pět monitorů a jedno takzvané velkoplošné zobrazení. To tvoří celkem 20 zobrazovacích modulů o rozměrech 1 x 0,75 metru. Rozmístěny jsou ve dvou řadách po desíti a každý má rozlišení 1024 x 768 pixelů.

Celá plocha mamutí obrazovky má délku deset metrů a na výšku měří metr a půl. Celkové rozlišení je 10240 x 1536 bodů. Dispečeři na obrazovce většinou sledují řídící systémy tunelů a dálnic. Jejich počet si volí samotní operátoři. Běžně využívají šest oken.

Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná

Pohled dispečerů tunelů na velkoplošné zobrazovací zařízení o rozměrech 10 x 1,5 m.

Kolem stěny je rozmístěno dalších 26 monitorů, které přenášejí obraz z průmyslových kamer (CCTV) rozmístěných po celém okruhu. A to včetně obou tunelů (Cholupice a Lochkov) a na úseku dálnice D1 mezi nultým a 22. kilometrem.

Informace přináší do řídícího centra přibližně 200 kilometrů datových kabelů (optika DKS, DIS, KT + rozvody na Rudné a Mirošovicích, tunelech a jednotlivých portálech).

Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná

Pracoviště dispečerů ŘSD je vlevo, v pravo sedí Policie ČR

Podobných dispečinků je v Česku více. V Brně řídí provoz na silnicích Dopravní informační centrum (DIC) Brno, pražskou zácpu pak reguluje DIC Praha.

Tunely jsou řízené z Řídícího centra tunelu Klimkovice, Řídícího centra tunelu Valík a Řídícího centra tunelů Panenská a Libouchec. V budoucnu k nim přibudou další. Svá informační centra totiž připravují i další města.

Technika Pražského okruhu v číslech
Počet monitorů dispečera 3 - 5
Velkoplošné zobrazení
Počet zobrazovacích modulů 20
Rozměry obří obrazovky délka 10 metrů
výška 1,5 metrů
Rozlišení jednoho modulu 1024 x 768 pixelů
Celkové rozlišení 10 240 x 7 680 pixelů
Monitory kamer 26 CCTV
Datový tok páteřní sítě 1 Gbit
Počet mezi sebou spolupracujících softwarů 17
Zařízení na okruhu
Statické kamery s možností ovládání 25
Tunelové kamery 250 bez možnosti ovládání
Meteostanice 12 včetně na D1 (0-22 km)
Čítačů dopravy 74
Detekce nadměrného nákladu 9
Detekce nebezpečného nákladu 4
Úseková měření rychlosti 4
Videodetekce v tunelech 106
Informační tabule (ZPI)
Trasa 7
Portály tunelů 4
14,4 km D1 (nově) 1
Proměnné dopravní značení cca 500
Liniové řízení dopravy
SKOP 34 portálů
D1 11 portálů
Počítače na pražském okruhu
Portály proměnlivého značení 59
Servery a pracovní stanice 30
Ostatní 29
Celkem 118

Na Pražském okruhu je využíván systém dvojího napájení (dva nezávislé přívody s využitím souběhu transformátorů). Pokud selže i to, systém jistí do doby náběhu dieselagregátu záložní zdroj UPS. Dispečink na Rudné je jištěn podobně. Důležité řídící jednotky portálů po trase jsou zálohovány akumulátory.

NDIC Ostrava

NDIC Ostrava

Poslední slovo má člověk

Počítače by sice na základě údajů, které získají z detektorů, meteohlásek, kamer a různých dalších čidel, teoreticky mohly řídit provoz na okruhu kolem Prahy samy, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Výpočetní technika situaci na vozovce vyhodnocuje a takzvanými alarmy varuje dispečera. Ten nahlášený jev ověřuje a především vyhodnocuje jeho kritičnost. Na dispečerovi je i konečné rozhodnutí, které by mělo situaci vyřešit.

Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná

Obraz přehledových kamer z Pražského okruhu

Proč nemohou řídit provoz přímo počítače?

Představte si situaci, při které v tunelu upadne celá korba nákladního automobilu na vozovku. Nikomu se nic nestane. Korba však překáží provozu. Vzhledem k její velikosti, ale i k tomu, že se nehoda odehrála v tunelu, vyhodnotí detekční systém situaci jako autonehodu, při které je nutné tunel a tudíž Pražský okruh uzavřít.

Ve skutečnosti není nutné situaci řešit takto drasticky. Dispečer podle záběrů z kamer situaci vyhodnotí a uzavře pouze pruh, ve kterém je spadlá korba. Tunel se nemusí uzavřít a Pražský okruh nestojí.

Informační cedule upozorní řidiče na dopravní situaci.Informační cedule upozorní řidiče na dopravní situaci.

Panely liniového řízení dopravy (testování systému)

Dispečer dopravy (zaměstnanec Policie ČR) může zasáhnout změnou předepsané rychlosti (na proměnlivých značkách), či uzavřením jízdního pruhu pomocí liniového řízení provozu. V případě nutnosti uzavře na dálku i celý okruh.

Dispečer také ovládá výběr zpráv, které se zobrazí na informačních panelech. Právě na nich se za jízdy dočtete, že v tunelu je uzavřen jízdní pruh, protože v něm leží korba z kamionu. Mezitím už z Ostravy letí informace do navigací atd.

Inteligentní dálnice si předpovídá počasí sama

Inteligentní dálnice získává v reálném čase maximum informací o provozu, včetně aktuální meteorologické situace s předpovědí pro konkrétní místo na několik hodin dopředu. Vše dokáže následně vyhodnotit a teoreticky řídit provoz pomocí proměnlivých dopravních značek tak, abyste jako řidiči bezpečně a plynule dojeli do svého cíle.

Řídící centrum silničního okruhu kolem Prahy (ŘC SOKP) Rudná

Ovládání rychlosti v tunelu

Pokud doprava zhoustne nebo se zhorší meteorologická situace, mohou dispečeři snížit rychlost z maximálních sto třicet. K dispozici mají šablony, ze kterých na základě statistických údajů vyplývá, při jaké rychlosti je, v dané konkrétní situaci na konkrétním místě, provoz nejvíce bezpečný a plynulý.

V ideálním případě jsou proměnné dopravní značky v klidovém režimu, tedy vypnuté a na informačních panelech je zobrazen text s neutrálním obsahem.

Informace o průměrné rychlosti dopravního proudu, jeho hustotě (klidný provoz až kolony) a odstupech mezi vozidly získávají sčítače. Ty jsou zabudované do vozovky, nebo umístěné na zadní straně mýtných bran.

Tyto údaje slouží k výpočtům stupňů provozu (1 - plynulý provoz, 2 - houstnoucí provoz, 3 - silný provoz, 4 - tvorba kolon vozidel, 5 - dopravní kolaps). Systém také zvládá odhad dojezdových časů (travel time) do vzdálených cílů. Takové informace vidíte běžně například na německých dálnicích.

Dalším údajem, který je nezbytný pro řízení provozu, je aktuální meteorologická situace. Při ní se vychází z údajů poskytnutých Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), které se doplňují o přesné údaje z daného místa, na kterém je automatická silniční meteostanice. Těch je v Česku kolem tří set.

NDIC Ostrava

Mapa aktuální meteorologická situace. Trojúhelníky jsou meteostanice, jejich barva určuje typ počasí.

Meteostanice jsou zařízení, která měří (podle typu a vybavení) teplotu vzduchu, teplotu vozovky, teplotu rosného bodu, teplotu mrznutí, rychlost a směr větru, vlhkost vzduchu, stav povrchu vozovky a další parametry. Některé meteostanice umí předpovědět počasí na několik hodin dopředu. To je důležité zejména v zimě, kdy přístroje předpoví míru nebezpečí vzniku náledí.

NDIC OstravaNDIC OstravaNDIC Ostrava

Záběry kamery meteostanice, kterou se ověřuje počasí

Konkrétní situaci (déšť, sněžení, náledí, mlhu) ověří dispečer otočnou dohledovou kamerou, která je součástí stanice. Data získaná v celé ČR jsou aktualizována každých 5 až 6 minut a zanáší se do speciální mapy. Kromě informací pro řidiče slouží i pro údržbu silnic.

Další údaje o dopravním provozu na pozemních komunikacích poskytují hlášení dobrovolných zpravodajů Zelené vlny, silničářů, Policie ČR či úřadů.

  • Nejčtenější

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

Německé obojživelné vozidlo generály moc nenadchlo. Bylo příliš zranitelné

S obojživelným vozidlem LWS se počítalo i pro zamýšlenou invazi do Velké Británie. Jeho užitná hodnota na případném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvýše položená železniční stanice v Evropě je v tunelu, dál vlak nejede

Mezi nejznámější železnice světa patří švýcarská Jungfraubahn, která obsahuje i nejvýše položenou evropskou železniční...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Naučit robota mluvit česky dá práci. Je to na dlouho, říká vědec Jan Šedivý

Premium Tým okolo Jana Šedivého postavil robota, který vyhrál prestižní zahraniční soutěž. Umí si totiž s lidmi popovídat o...

Drama nad Evropou. Vodíkové balony bojují o pohár a strategie jsou různé

Po odkladu startu o 24 hodin konečně z polského Toruně odstartoval Pohár Gordona Bennetta. Nejstarší aviatický závod...

I tři dny ve vzduchu počasí navzdory. Startuje Pohár Gordona Bennetta

O víkendu se mezi zvýšený letecký provoz v souvislosti s evakuací z Kábulu přimísí ještě jedna složka letectví –...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...