Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Pozitivní efekt pandemie? Brutálně urychlila vývoj i využívání technologií

  13:45
Deset let rozvoje za osm týdnů, desetinásobek rozšíření za patnáct dní. Výzkumná agentura CTA, která pořádá největší světový veletrh spotřební elektroniky CES, nás nechala nahlédnout do statistik za loňský a predikcí pro letošní rok. Nikoho nepřekvapí, že se většina věcí točí kolem zdraví, zábavy a všeho na dálku.

Samsung Bot Handy umí nalít sklenku vína, se „slováckým firmwarem“ jednou možná i panáka slivovice. | foto: Samsung

„Když je na tom ekonomika nejhůře, daří se nejlépe inovacím. Při minulé krizi, té finanční v letech 2008 a 2009, došlo k prudkému rozvoji cloudu, elektronického obchodování a tehdy zcela nových služeb, jako třeba aplikacemi řízené sdílení v dopravě,“ vysvětluje Steve Koeing z analytického oddělení agentury CTA.

Podle agentury McKinsey je podobný efekt patrný při současné  koronavirové krizi. Elektronické obchodování udělalo za osm týdnů stejný rozvoj jako za posledních deset let. Obrovský nárůst je u služeb videa na přání. Netflixu trvalo sedm let přilákat 50 milionů předplatitelů, Disney+ to během krize dokázal za pět měsíců. Během dvou týdnů přešlo na systém vzdálené výuky 250 milionů studentů, za pouhých 15 dní se zdesetinásobilo využívání telemedicíny.

Dramatické zrychlení je patrné právě v kategorii zdraví. Hodinky, náramky a další senzory hlídají mnoho důležitých životních funkcí a v aplikaci mohou upozornit na negativní trend a doporučit úpravu životního stylu nebo návštěvu lékaře. Mnohé umožňují napojení na lékařské systémy, takže varování o vašem postupně se zvyšujícím krevním tlaku či objevující se nepravidelnosti v srdečním rytmu může dostat i váš obvodní lékař.

Pětiletá predikce agentury CTA na růst prodejů zařízení pro monitoring zdravotního stavu komunikujících přes internet (data pro USA).

Velký nárůst se očekává v oblasti „Digital Therapeutics“, kdy bude zařízení, například chytrý telefon s patřičnou aplikací, přímou součástí léčebného procesu. Jednou z jarnějších vlaštovek je aplikace Epsy, která pomůže pacientům s epilepsií, umí sledovat trendy, predikovat záchvaty a pomoci se včasným a správným braním léků.

Společnost Philips dokončuje práci na systému, který umožní vzdálenou kontrolu nejen nastávající matky, ale i plodu. Nemocnice takový systém nastávající rodičce zapůjčí domů a v pravidelných intervalech může na dálku udělat kontrolu a osobní návštěvu v nemocnici naplánovat jen v případě, že pro to bude důvod.

Umělá inteligence, strojové učení a roboti v první linii

Systémy s využitím umělé inteligence a strojového učení se v uplynulých letech často využívaly k monitorování a vyhodnocování běhu a fungování strojů, nyní se počítá s intenzivnějším nasazením i u lidí. 

Například ve Velké Británii investují 330 milionů dolarů do vývoje AI systému pro zdravotní péči. Systém jednak může analyzovat data z výše zmíněných čidel a nacházet varovné signály jak u jednotlivců, tak ve velkém měřítku v celé společnosti, a může si všimnou závislostí i trendů, které by jinak dost možná zůstaly dlouho přehlédnuté.

Počítá se i s využitím fotoaparátu, mikrofonu a dalších senzorů v chytrém telefonu. Analýzou těchto vstupů lze odhalit například některé začínající nemoci. To jsou trendy a postupy, o kterých se roky především teoreticky hovoří a nyní jsou ve velkém měřítku skutečně nasazovány. „Viděli jsme dva roky digitální transformace proběhnout ve dvou měsících,“ uvedl k tomu ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella.

Ohlédnutí a výhled

Z hlediska prodejů domácí elektroniky a služeb byl rok 2020 velmi úspěšný a rok 2021 na tom má být ještě lépe. Consumer Technology Association (CTA) předpovídá, že v roce 2021 se jen v USA o 11 % zvýší útrata za software a služby, zejména ty streamovací, na celkovou částku 112 miliard dolarů. V roce 2020 byl nárůst o 31 %. Patnáctiprocentní nárůst čeká zisky ze streamování videa, devatenáctiprocentní nárůst streamování audia, útrata za hry pro herní konzole a PC vzroste o 8 %.

Skokany mají být elektrické dopravní prostředky, zejména elektrokola a koloběžky. V roce 2121 se jich má v USA prodat 1,6 milionu, což znamená nárůst o 60 %.  O 35 % vzrostou prodeje zařízení pro osobní monitorování zdravotního stavu, prodá se jich 14 milionů, celá kategorie „zdraví a fitness“ vyroste o 13 %.

A pro zajímavost, poprvé v historii se prodalo více bezdrátových sluchátek než těch s kabelem, kategorie zcela bezdrátových sluchátek (true wireless headphones) má poskočit o 32 % na 91 milionů prodaných kusů v USA, ale není důvod předpokládat, že pro Evropu by byl trend nějak zásadně odlišný. Při výběru těch vhodných pro vás se můžete inspirovat v našem velkém srovnávacím testuduelu dvou modelů nebo samostatných recenzích.

Digitální transformace probíhá i v oblastech, kde by to člověk před dobou covidovou neočekával. Například útrata za služby „digitálního fitness“ vzrostly o 30 až 35 procent, přičemž provozovatelé některých tělocvičen a fitness center trendu včas využili a nabídly online tréninky, lekce a konzultace vhodného stravování.

Podle agentury CTA koronavirová pandemie urychlila také rozvoj robotů. Specializované stroje autonomně čistí a desinfikují prostory v nemocnicích, obchodech a dalších veřejných místech, v USA se častěji využívají k doručování zásilek, kontrole naplnění regálů a doplňování zboží do nich. V některých nemocnicích je využívají i pro třídění pacientů při vstupu, hlasově projdete a vyplníte vstupní formulář, robot vám změří teplotu a další parametry a usnadňuje tak práci přetíženému personálu a sníží množství kontaktů zdravých s nakaženými.

Doručování zásilek pomocí robotů Scout společnosti Amazon se postupně rozšiřuje do dalších měst na západním pobřeží USA, na Floridě se během pandemie rozmohlo doručování léků pomocí dronů, zejména pro seniory.

Na tiskové konferenci společnosti Samsung nás trochu překvapil i lehce humanoidní robot Samsung Bot Handy s jednou rukou, který má být schopen i péče a domácích prací. Naskládá nádobí do myčky, prádlo do pračky, prostře stůl a díky strojově naučenému rozpoznávání objektů a znalosti jejich charakteristiky i souvislostí má být schopen docela přirozeně zacházet s vybavením domácnosti.

  • Nejčtenější

Čína překonala USA. Má odolnější elektromagnetické dělo kontrolované AI

v diskusi je 175 příspěvků

11. prosince 2023  16:38

Je to víc než dva roky, co se americká armáda rozhodla ukončit podporu vývoje elektromagnetických...

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 38 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 146 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Čína překonala USA. Má odolnější elektromagnetické dělo kontrolované AI

v diskusi je 175 příspěvků

11. prosince 2023  16:38

Je to víc než dva roky, co se americká armáda rozhodla ukončit podporu vývoje elektromagnetických...

OBRAZEM: Na zimní přelet Tater v balonu čekali tři dny. Povedlo se

v diskusi je 13 příspěvků

11. prosince 2023

Létání balonem v zimním období má řadu výhod i nevýhod. Slabé termického proudění dovoluje létání...

Tuto funkci nechte aktivní od spuštění Windows, může vám zachránit notebook

v diskusi jsou 4 příspěvky

11. prosince 2023

Ztráta notebooku nebo jeho odcizení je věc velmi nemilá. Pokud na to však budete připraveni a navíc...

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 38 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

Mražený špenát nebo smažák? Jak vykouzlit večeři za pár minut
Mražený špenát nebo smažák? Jak vykouzlit večeři za pár minut

Patříte mezi milovníky špenátu, ale nechcete si dávat ten mražený, protože bývá bez chuti? Jste příznivcem smaženého sýru s hranolkami, ale nechce...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...