Ve světě se stále více diskutuje o tom, zda postupně neopustit vysílání prostřednictvím televizních vysílačů a nenechat vše na internetových či satelitních systémech. Ve hře je i vysílání prostřednictví 5G vysílačů, což je označováno jako 5G Broadcasting.
V Česku se toho zatím bát nemusíme, stejně jako toho, že bychom v následujících letech měli znovu přecházet na další generaci digitálního televizního standardu.
„Licence pro DVB-T2 vysílání jsou do roku 2030, ale předpokládáme, že v tomto standardu budeme vysílat i dál,“ řekl už před třemi lety generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan.
Stát nyní počítá s šířením televizního vysílání v pásmu UHF prostřednictvím pozemních vysílačů i po roce 2030. Podle Strategie správy rádiového spektra, kterou schválila vláda, ale bude zároveň prostřednictvím Českého telekomunikačního úřadu sledovat využívání alternativních distribučních platforem TV vysílání.
Pásmo UHF pro televizní vysílání ve formátu DVB-T2 zahrnuje i kmitočty 600 MHz, o kterých se hovoří v souvislosti s možným rozšiřováním frekvencí pro vysokorychlostní mobilní sítě. „Strategie deklaruje záměr ČTÚ průběžně monitorovat stav využití i alternativních distribučních platforem TV vysílání a přípravu návrhů či doporučení pro právní akty EU k pozemnímu vysílání (DTT) při zohlednění souvisejících sociálních, kulturních, ekonomických a environmentálních aspektů, technologického vývoje, změny chování spotřebitelů a požadavků na připojení občanů ke službám elektronických komunikací v zájmu posílení růstu a inovací,“ uvedl úřad ve strategii.
Strategie současně na přechodné období do roku 2030 navrhuje možnost časově omezeného zpřístupnění mezinárodně zkoordinovaných kmitočtů vysílacích sítí číslo 25 a 26 pro využití sítěmi DTT, pro ověřování provozu alternativních technologií ve vysílání, případně pro dokrývání zájmových lokalit signálem DTT.
„V dalších krocích ještě letos připravíme podmínky pro kmitočty na zlepšení příjmu DVB-T2, otevření horní části pásma 26 GHz pro nové moderní služby a pro nové řešení krizové komunikace státu připravíme ve spolupráci s ministerstvem vnitra vhodné rádiové kmitočty,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.
Zamýšlená opatření strategie v podpoře mobilních sítí 5G a budoucích generací současně pamatují i na podporu využívání průmyslovými aplikacemi. Tento záměr navazuje jak na stávající povinnosti držitelů přídělů rádiových kmitočtů v některých pásmech 4G a 5G, tak na dosavadní praxi zájemců o využití kmitočtů dosahovat dohod o využívání kmitočtů pro neveřejné účely i mimo povinnosti uložené v licencích mobilních operátorů. Pásma 4G/5G, či pásmo 26 GHz, jsou zahrnuta mezi zájmová pásma pro průmyslové a neveřejné aplikace, spolu s pásmy využitelnými pro rozvoj provozu a komunikaci bezpilotních prostředků.