Poslechněte si nejtišší tramvajovou trať v Praze. Více hluku nadělají auta kolem

aktualizováno 
Zatímco jinde se obyčejné železniční kolejnice pro tramvajové tratě používají běžně, Praha má teprve svou první bezžlábkovou trať. Díky ní obyvatelé okolních domů jedoucí tramvaj téměř neslyší. I auta jsou hlučnější. Kde to půjde, tam se budou tyto kolejnice v Praze používat.

Okolek

Okolek je výstupek na obvodu kola kolejového vozidla bránící vykolejení. Obvykle ho najdete na straně kola, která je blíže ke středu vozu.

Od letošního dubna si cestující i řidiči užívají komfortní jízdy tramvají mezi Kbelskou ulicí a obratištěm Lehovec po první bezžlábkové kolejnici (tramvajová kolejnice má typický žlábek). Nejedná se o nic světoborného, přesto teprve nyní Praha použila tento otevřený svršek s železniční kolejnicí poprvé v novodobé historii pražské tramvajové dopravy.

I podle Dopravního podniku se koleje velmi osvědčily. Proto se touto technologií právě v těchto dnech opravuje i mnohem delší úsek v Plzeňské ulici.

První železniční kolejnice v Praze má TT Poděbradská

První železniční kolejnice v Praze má TT Poděbradská

Železniční kolejnice 49E1, kterou fanoušci nejspíš znají pod starším názvem S49, byla použita i z ekonomických důvodů. Její pořizovací cena je totiž o 30 % nižší, než u dosud používaného žlábkového typu NT1. Její další, nikoliv zanedbatelnou výhodou, je nižší hlučnost při provozu.

Symbol bezžlábkové kolejnice

Kolo tramvaje, která může na bezžlábkovou kolejnici, musí mít výšku okolku minimálně 16 mm. Způsobilé tramvaje, kterých je 80 %, jsou označeny symbolem železniční kolejnice.

Celá "tichá" trať má délku 1239 metrů z centra a 1122 metrů do centra. V rozdílu délek nehledejte žádný podfuk. Trať prostě vede každým směrem trochu jinak.

Přechodový kus S49/NT1Přechodový kus S49/NT1

Novým prvkem je přechodový kus mezi kolejnicemi NT1 - S49 (nebo B1 - S49). Pražská strojírna vyvinula a poté i vyrobila přechodový kus z jednoho bloku. Tímto odstranila dosavadní problém zranitelných svarů, které se používaly při propojování nestejných tvarů kolejnic.

Hluk na Poděbradské před a po rekonstrukci Laeq v dB:

Před Před Po Po
Den Noc Den Noc
Stanoviště 1 61,0 58,0 59,3 53,7
Stanoviště 2 59,6 58,4 58,6 53,3

Při jízdě do klesání je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbrojePři jízdě do klesání je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbrojePři jízdě do klesání je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbroje

Při jízdě "z kopce" je slyšet jen šum a zvuk elektrovýzbroje. V opačném směru jsou vozy nepatrně hlučnější. To platí také o pražany ne příliš oblíbené tramvaji 14T, která na jiných úsecích už na dálku vydává charakteristický zvuk pojízdného železářství.

Pro realizaci byly již v předstihu zakoupeny pražce (označení B 03) s rozdílnou úložnou plochou, která má sklon 1:20. Normální pražec má tvar hranolu, tady jde o tvar "lichoběžníku", který lépe drží ve štěrkovém loži. Přímo v Ústředních dílnách z nich bylo smontováno 143 kusů kolejnicových polí. Nebylo tedy nutné koleje kompletovat v terénu na místě a celá stavba mohla proběhnout rychleji.Tento postup se Dopravnímu podniku osvědčil již dříve.

Položená a zčásti zaštěrkovaná kolejová pole

Položená a zčásti zaštěrkovaná kolejová pole

Podle zkušeností dopravce se běžné vlaky na této trati chovají velmi klině. Dokonce i vozy T6, které jsou jinak charakteristické svou neklidnou jízdou v "kolejovém kanálu", se na této trati "umravnily". Pokud nevíte, co odborný termín "neklidná jízda" znamená, pak vězte, že jde o ty chvíle jízdy, kdy s vámi tramvaj "pěkně hází". Svůj podíl na zlepšení má samozřejmě také kvalitní podbití trati a její správná geometrie.

Podbíjení TT. V poředí je směrovací zařízení

Podbíjení trati. V popředí je směrovací zařízení

Na přejezdech a přechodech je použito zakrytí povrchu až do výše temene kolejnice. Auto tedy při přejíždění o nic "nedrncá".

Aby vznikl potřebný prostor pro okolek, byly použity dvě technologie. U velmi zatížených přejezdů pro individuální dopravu byly dodatečně namontovány odolné profily KRUG. Na ostatních přechodech jsou žlábky z tvrzené gumové bokovnice.

V obou případech musí kolej splňovat požadovaný limit tzv. měrné svodové vodivosti - to znamená, že musí účinně bránit šíření takzvaných bludných proudů.

Nakládka štěrkovací soupravy

Nakládka štěrkovací soupravy. Výsypný vůz byl zapůjčen z DP Mostu a Litvínova

Nečekaný objev

Při rekonstrukci v podchodu Hloubětín (dříve se této zastávce říkalo Havana) byly pod tramvajovou tratí "objeveny" léta nepoužívané toalety.  O jejich existenci se vědělo, k dispozici byla i původní projektová dokumentace, ale za provozu tramvají se nedala ověřit skutečná tloušťka stropu toalet.

Při demontáži starých kolejí se ukázalo, že betonová konstrukce stropu je oproti projektu tlustší a zasahovala by do nové konstrukce tramvajového tělesa. Díky tomuto "nečekanému objevu " bylo proto rozhodnuto strop ubourat a po provedení nezbytného "úklidu" byl celý prostor zasypán popílkocementem.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Těla byla nahá, v šatech odešli povstalci. Následky havárie letu OK-584

Letoun DC-3 "Dakota" v barvách ČSA na ruzyňském letišti

Trosky letu OK-584 jsou rozesety na úpatí řeckého pohoří Taygetos. Na místo havárie se z ČSA vydává Josef Hubáček a...

OBRAZEM: Nosič s raketoplánem na zádech a přelet rodiště Nicka Twispa

Nosič Boeing 747 SCA (Shuttle Carrier Aircraft) a raketoplán Enterprise

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) provozoval dva Boeingy 747 upravené do role nosičů raketoplánů. Jeden z...

OBRAZEM: Kluzák porazil „tryskáče“. Československá letadla století

Albatros a Delfin

Součástí projektu Československá křídla 1918 - 2018 byla mimo jiné anketa Nejpopulárnější československé letadlo...

Najdete na iDNES.cz