Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Vědci konečně ukázali, jak opravdu fungoval „počítač“ starý 2000 let

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači, byť patrně vznikl již před 2 100 lety. Od jeho objevení nedal odborníků spát. Nyní se zdá, že mu nejen přišli na kloub, ale dokonce dokázali vytvořit jeho digitální kopii.

Po více než století se vědcům podařilo zrekonstruovat mechanismus, který vznikl v antických dobách. Právě před 120 lety jej totiž objevil u ostrova Antikythéra řecký potápěč Elias Stadiatos ve vraku římské nákladní lodi. 

Abychom byli přesní. Tento nálezce přímo stroj neobjevil, jen spolu s další výbavou z lodi vyzdvihl i podivný objekt, který byl obalen usazeninami. Až teprve o dva roky později vyšlo díky dalšími Řekovi najevo, že to není jen nějaký kámen, ale objev zásadního významu, nad kterým se tají dech. Obalený nánosy byl totiž mechanismus z bronzu. Tento relativně malý stojek obsahoval soukolí ozubených kol, obsahoval číselníky, ručičky a obal z bronzu a dřeva, vše značně porušené.

O podobných mechanismech, které můžeme označovat jako analogové počítače, se totiž myslelo, že vznikaly až o tisíc let později. Pokud by opravdu byl mechanismus tak starým, znamenalo by to, že dávní předci byli mnohem šikovnější a nápaditější, než jsme původně předpokládali a že jsme si některé jejich schopnosti museli osvojovat znovu. 

Jen třetina stroje

Bohužel se hned zpočátku nepodařilo uchovat celé zařízení vcelku, po vyzvednutí z hloubky přes čtyřicet metrů a následném zkoumání se rozpadlo na několik kusů. 

Mechanismus z Antikythery

V dnešní době je možné stroj stroj zkoumat v podobě 82 různých fragmentů. Problémem také bylo, že současné úlomky představují asi jen třetinu celého stroje, a tak se nejdříve vůbec musel nalézt účel, pro který byl vyroben. Jak probíhaly první pokusy o zkoumání tohoto stroje, se můžete dočíst v našem starším starším článku

My se jen zastavíme v roce 2005, kdy se společným úsilím několika vědeckých týmů a dvou společností, které dodaly výbavu, konečně podařilo rozlousknout záhadu tohoto strojku. Musel na to být použit  speciální tomograf (CT) vážící 12 tun. Ale výsledek byl, že se podařilo rozklíčovat funkci strojku, která spočívala v poměrně přesné projekci pohybu řady nebeských těles. Z toho pak odvozoval a ukazoval i některé kalendářové funkce. Vědce zaujala neuvěřitelná přesnost tohoto zařízení, které lidstvo dokázalo zopakovat asi až o zhruba 1 800 let později. Přesto některé otázky zůstaly ještě nezodpovězené, když se pomocí tomografu sice podařilo dekódovat strukturu zadní části stroje, ale přední část zůstala do značné míry neznámá. Tedy až do letoška. 

3D model tisíce let starého stroje

V polovině března totiž vydal server Scientific Reports, patřící pod vydavatele prestižního vědeckého časopisu Nature, výsledky zkoumání odborníku z britské univerzity University College London (UCL) a  z Kyperského institutu (The Cyprus Institute, Cyl).

Právě jim se podařilo s velkou dávkou pravděpodobnosti vytvořit digitální model mechanismu z Antikythéry, který ukazuje, jak mohl celý stroj vypadat a co všechno uměl. Vycházeli přitom z oněch 82 fragmentů, které obsahovaly třicítku ozubených kol. Vedle těchto částí jim při rekonstrukci pomohl i objev nápisů, které na úlomcích odkrylo již zmíněné zkoumání pomocí počítačové tomografie.

„Rentgenové CT odhalilo nápisy popisující pohyby Slunce, Měsíce a všech pěti planet, které byly ve starověku známé, zobrazených na přední straně. Nápisy specifikující složitá planetární období nás přinutily uvažovat nově o mechanismu tohoto kosmu, a tím jsme také zjistili, že se žádná předchozí rekonstrukce neshodovala s těmito daty,“ píší autoři. 

3D model mechanismu z Antikythery

Zároveň popisují, proč jejich model odpovídá zjištěným vlastnostem a nápisům vyrytým na samotném mechanismu, který byl podle všeho poháněn klikou. Na přední straně je tak vidění pohyb planet, přičemž ve středu je Země, dále se zobrazují fáze Měsíce a jeho poloha ve zvěrokruhu. Pak následuje okruh pro Merkur, Venuši, Slunce, Mars, Jupiter a Saturn. Zároveň stroj ukazuje různé úkazy, jako je například zatmění, ale třeba i to, kdy se má pořádat olympiáda. 

Řešení této složité 3D hádanky odhalilo genialitu tvůrce, který zkombinoval cykly známé z babylonské astronomie, matematiky, Platónových zkoumání i starořeckých astronomických teorií. 

Na základě nynějšího virtuálního modelu teď chtějí jeho tvůrci vytvořit i  fyzickou podobu mechanismu v reálné velikosti, která odpovídá zhruba rozměrům krabice od bot.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Tvor s krkem dlouhým jako autobus měl 18 krčních obratlů

Pokud byste chtěli spatřit živočicha s prokazatelně nejdelším krkem, museli byste putovat strojem času až do středně...

KOMENTÁŘ: Vrátí se důstojné létání? Krize jako příležitost pro restart

Pasažéři na palubách letadel si dnes často připadají jako substrát přepravovaný z místa A do místa B, a nikoli jako...

Služební cesty od stolu ve 3D. Virtuální veletrhy mohou vypadat jako hra

Virtuální výstavy, konference a veletrhy byly v posledních měsících nezbytností. Pokud budou fungovat i po pandemii...

Velký bratr na vašem malém gauči. Co všechno o vás ví vaše elektronika?

Premium Když si varnou konvici zapnete přes mobil, ušetříte 8 sekund. Je to hodně, nebo málo výměnou za informaci, kdy, kde a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...