Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Vědci konečně ukázali, jak opravdu fungoval „počítač“ starý 2000 let

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači, byť patrně vznikl již před 2 100 lety. Od jeho objevení nedal odborníků spát. Nyní se zdá, že mu nejen přišli na kloub, ale dokonce dokázali vytvořit jeho digitální kopii.

Po více než století se vědcům podařilo zrekonstruovat mechanismus, který vznikl v antických dobách. Právě před 120 lety jej totiž objevil u ostrova Antikythéra řecký potápěč Elias Stadiatos ve vraku římské nákladní lodi. 

Abychom byli přesní. Tento nálezce přímo stroj neobjevil, jen spolu s další výbavou z lodi vyzdvihl i podivný objekt, který byl obalen usazeninami. Až teprve o dva roky později vyšlo díky dalšími Řekovi najevo, že to není jen nějaký kámen, ale objev zásadního významu, nad kterým se tají dech. Obalený nánosy byl totiž mechanismus z bronzu. Tento relativně malý stojek obsahoval soukolí ozubených kol, obsahoval číselníky, ručičky a obal z bronzu a dřeva, vše značně porušené.

O podobných mechanismech, které můžeme označovat jako analogové počítače, se totiž myslelo, že vznikaly až o tisíc let později. Pokud by opravdu byl mechanismus tak starým, znamenalo by to, že dávní předci byli mnohem šikovnější a nápaditější, než jsme původně předpokládali a že jsme si některé jejich schopnosti museli osvojovat znovu. 

Jen třetina stroje

Bohužel se hned zpočátku nepodařilo uchovat celé zařízení vcelku, po vyzvednutí z hloubky přes čtyřicet metrů a následném zkoumání se rozpadlo na několik kusů. 

Mechanismus z Antikythery

V dnešní době je možné stroj stroj zkoumat v podobě 82 různých fragmentů. Problémem také bylo, že současné úlomky představují asi jen třetinu celého stroje, a tak se nejdříve vůbec musel nalézt účel, pro který byl vyroben. Jak probíhaly první pokusy o zkoumání tohoto stroje, se můžete dočíst v našem starším starším článku

My se jen zastavíme v roce 2005, kdy se společným úsilím několika vědeckých týmů a dvou společností, které dodaly výbavu, konečně podařilo rozlousknout záhadu tohoto strojku. Musel na to být použit  speciální tomograf (CT) vážící 12 tun. Ale výsledek byl, že se podařilo rozklíčovat funkci strojku, která spočívala v poměrně přesné projekci pohybu řady nebeských těles. Z toho pak odvozoval a ukazoval i některé kalendářové funkce. Vědce zaujala neuvěřitelná přesnost tohoto zařízení, které lidstvo dokázalo zopakovat asi až o zhruba 1 800 let později. Přesto některé otázky zůstaly ještě nezodpovězené, když se pomocí tomografu sice podařilo dekódovat strukturu zadní části stroje, ale přední část zůstala do značné míry neznámá. Tedy až do letoška. 

3D model tisíce let starého stroje

V polovině března totiž vydal server Scientific Reports, patřící pod vydavatele prestižního vědeckého časopisu Nature, výsledky zkoumání odborníku z britské univerzity University College London (UCL) a  z Kyperského institutu (The Cyprus Institute, Cyl).

Právě jim se podařilo s velkou dávkou pravděpodobnosti vytvořit digitální model mechanismu z Antikythéry, který ukazuje, jak mohl celý stroj vypadat a co všechno uměl. Vycházeli přitom z oněch 82 fragmentů, které obsahovaly třicítku ozubených kol. Vedle těchto částí jim při rekonstrukci pomohl i objev nápisů, které na úlomcích odkrylo již zmíněné zkoumání pomocí počítačové tomografie.

„Rentgenové CT odhalilo nápisy popisující pohyby Slunce, Měsíce a všech pěti planet, které byly ve starověku známé, zobrazených na přední straně. Nápisy specifikující složitá planetární období nás přinutily uvažovat nově o mechanismu tohoto kosmu, a tím jsme také zjistili, že se žádná předchozí rekonstrukce neshodovala s těmito daty,“ píší autoři. 

3D model mechanismu z Antikythery

Zároveň popisují, proč jejich model odpovídá zjištěným vlastnostem a nápisům vyrytým na samotném mechanismu, který byl podle všeho poháněn klikou. Na přední straně je tak vidění pohyb planet, přičemž ve středu je Země, dále se zobrazují fáze Měsíce a jeho poloha ve zvěrokruhu. Pak následuje okruh pro Merkur, Venuši, Slunce, Mars, Jupiter a Saturn. Zároveň stroj ukazuje různé úkazy, jako je například zatmění, ale třeba i to, kdy se má pořádat olympiáda. 

Řešení této složité 3D hádanky odhalilo genialitu tvůrce, který zkombinoval cykly známé z babylonské astronomie, matematiky, Platónových zkoumání i starořeckých astronomických teorií. 

Na základě nynějšího virtuálního modelu teď chtějí jeho tvůrci vytvořit i  fyzickou podobu mechanismu v reálné velikosti, která odpovídá zhruba rozměrům krabice od bot.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte letadla studené války? Mnohá bojovala i v horkých konfliktech

Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Služební cesty od stolu ve 3D. Virtuální veletrhy mohou vypadat jako hra

Virtuální výstavy, konference a veletrhy byly v posledních měsících nezbytností. Pokud budou fungovat i po pandemii...

SpaceX chtělo rychle vyřešit exploze svých lodí. A způsobilo tím další

Poslední explozi prototypu lodi Starship zřejmě způsobil dodatečně nainstalovaný náhradní systém. Ten loď paradoxně...

Vědci konečně ukázali, jak opravdu fungoval „počítač“ starý 2000 let

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači, byť patrně vznikl již...

Škrtič v letadle ČSA. Zřícení zabránila šála i duchapřítomnost pilota

Premium Pojďte a přečtěte si vyprávění z minulého věku, kdy Československé státní aerolinie byly ještě v plenkách. Vydejme se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...