TEST: Maličký robůtek Ozobot následuje, co mu naprogramujete fixou

  • 0
Programování fixou na čtvrtku bílého papíru – to je největší lákadlo malého robota Ozobot. Jednoduchý koncept má potenciál zvláště u rodičů, kteří jsou ochotni věnovat čas vyhledávání zajímavých materiálů a projektů.

Mezi výukovými hračkami je Ozobot už taková klasika. Firma vznikla v roce 2012 a od té doby si získaly její výukové produkty popularitu mezi rodiči i učiteli. Ozobot byl inspirací pro řadu dalších podobných projektů, včetně námi testovaného Intelina. Nyní jsme otestovali novou a opět mírně vylepšenou verzi Ozobot Evo.

Pro někoho může být to, jak malý Ozobot Evo je, zklamáním. Jindy ale oceníte, že si s ním můžete hrát i v malých prostorách, stačí v podstatě papír A4.

Robůtek Ozobot je na první pohled velmi malý a „nudný“. Jezdí po papíře a sleduje nakreslenou čáru. Jenže v této jednoduchosti tkví genialita tohoto nápadu. Pokud robůtek uvidí kombinaci barev, interpretuje ji jako příkaz a zachová se podle něj.

Ocenili jsme, že je součástí balení několik cvičení, které postupně odhalují, co všechno Ozy umí a jak toho využít.

Ozobot Evo

od 6 let věku

cena: 3 100 až 3 700 Kč
zapůjčil: Alza.cz

Ozobota pochopí doslova i malé dítě. Zároveň lze ovšem fixou a barevnými kódy i na relativně malém prostoru vykouzlit celkem komplexní kombinace. Pokud tápete, můžete se inspirovat online, na stránkách naleznete stovky lekcí a nápadů.

Test programovacích hraček 2019

Podrobné texty a videa

Výrobce navíc nezapomněl přibalit interaktivní tutoriál, který během desítky ukázek a úkolů postupně a srozumitelně vysvětlí, jak Ozobot funguje a jak mu dávat pokyny.

Ocenili jsme, že je součástí balení několik cvičení, které postupně odhalují,...
Ocenili jsme, že je součástí balení několik cvičení, které postupně odhalují,...

Ocenili jsme, že je součástí balení několik cvičení, které postupně odhalují, co všechno Ozy umí a jak toho využít.

Protože robot může kromě papíru sledovat i nákresy na obrazovce tabletu, jsou jeho možnosti omezené prakticky jen fantazií a schopností uživatele. Rodiče mohou také využít nápady z internetu, kolem tohoto robota je totiž celkem velká výuková komunita. Drobnou nevýhodou je místy nespolehlivý senzor, robot občas odmítal rozpoznat kódy, které jsme mu nakreslili, a to dokonce občas i tehdy, když jsme využili dodané nálepky.

Celkové hodnocení robůtka Ozobot
Proč koupit?Proč nekoupit?
+ malý, jednoduchý, skladný- vyšší cena
+ velké množství materiálů- občas senzor nepřečte kód
+ snadno srozumitelný koncept- vyžaduje rovný povrch
+ pomocí mobilu lze rozšířit o další možnosti a příkazy

Témata: papír, Robot, Testy