Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Ostravské centrum Svět techniky se otevře v roce 2014, poučí malé i velké

  14:30
Za čtyři roky se lidé poprvé podívají do nového Světa techniky. Jedinečné centrum vyroste v Ostravě a lidem přiblíží vědu a technické obory zábavnou a hravou formou.
Děti a technika - ilustrační foto

Děti a technika - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zatímco v jiných koutech světa oblíbenost vědy a techniky roste, v Moravskoslezském kraji, který je historicky spjatý právě se strojírenstvím, hutnictvím a těžařstvím, na to lidé rádi zapomínají. Zlepšit v budoucnu zájem o technické obory má Svět techniky.

"„Projekt vznikl, protože chceme pomoci žákům, studentům i veřejnosti porozumět důležitosti vědy a techniky v našem životě. V centru si lidé budou moci hrát, dívat se, učit se a tvořit a poznat tak úžasný svět,“ zdůvodňuje vznik projektu jeho odborná garantka Lenka Mynářová.

Projekt seznámí lidi s minulostí i budoucností techniky

Svět techniky

Technologický zábavně-poučný park má vzniknout v areálu Dolní oblasti Vítkovic v roce 2014.

Vstupné: dětské 35 Kč, dospělý 60 Kč, rodinné pro pět osob 200 korun

Co návštěvníky čeká: kino 3D Imax, "stroj času", simulátor zemětřesení, sopka, zeď faktů, chemická laboratoř, jak funguje..., meteorologická stanice, projdi se na mapě, jak jsme žili, setrvačník, jak jsme komunikovali v minulosti, setkání s duhou, vodní kaskáda simulující vodní tok, pedálový generátor, vejce v lahvi, dřevěný svět, Archimédova spirála, model sluneční soustavy, velký otáčecí glóbus, vodní nádrž, zahrada, expozice jak žijí zvířata 3D, obrázky lidského těla a další.

„Chceme ale nejen přiblížit minulost technických oborů v regionu, ale také upozornit na jejich budoucnost. Budou to právě technické obory, které rozhodnou, jestli se kraj bude rozvíjet, nebo skončíme jen jako skanzen," dodává Lenka Mynářová. Svět techniky se začne stavět už příští rok a návštěvníci do něj poprvé vkročí o tři roky později. Zatím je vše v plánech, ale pokud sdružení Dolní oblast Vítkovic na podzim získá grant ve výši 500 milionů korun od ministerstva školství, tělovýchovy a sportu, bude chybět už jen krůček k realizaci všech vymyšlených "specialit", které budou lákat návštěvníky.

Centra tohoto typu zatím v České republice chybí. Technická centra jsou sice v Praze, Brně, Plzni a Liberci, ale ostravský Svět techniky se od nich výrazně odliší. Nevyroste totiž na žádném novém místě, ale přímo tam, kde věda i technika mají svou historii - na území industriální památky Dolní oblast Vítkovic, která je součástí Evropského kulturního dědictví.

"Jedinečnost je nejen v lokalitě, ale i v myšlence - podařilo se nám spojit historii, současnost a budoucnost. A také v lidech. Svou vizi jsme totiž prezentovali těm nejlepším - ať už je to pan architekt Pleskot, největší zaměstnavatelé regionu, primátoři statutárních měst a další," popsala jedinečnost centra Lenka Mynářová.

Návštěvníky přivítá největší industriální obraz

O tom, že na projektu pracují významní lidé, svědčí právě i účast českého architekta Josefa Pleskota, kterému se podařilo navrhnout novou budovu tak, aby dokonale zapadla do industriálního rázu kulturního dědictví Dolní oblasti Vítkovic. Jednou ze zajímavostí, kterou se tato budova liší od mnoha jiných, je například největší interaktivní industriální obraz. Ten vznikne tak, že přední část budovy Světa techniky ozdobí místo fasády obrovská zrcadla, která odrazí obraz industriální památky Dolní oblasti Vítkovic.

"Když se lidé podívají od parku, uvidí industriální část a naopak," popisuje architekt Josef Pleskot jedinečný měnící se obraz. Zajímavě vyřešil také vchod do budovy Světa techniky, který se posune pod úroveň země tak, aby nerušil výjimečný výjev.

Lidé ze sdružení Dolní oblast Vítkovic čerpali inspiraci v podobných centrech po celém světě. "Asi nejsilněji na nás zapůsobilo Cite v Paříži svou velkorysostí a promyšleností. Hodně nám pomohla i Science Center Academy v Mechelenu a konzultace se zahraničními kolegy," dodává Lenka Mynářová.

VE TVARU PŮLMĚSÍCE. Svět Techniky (černá budova vlevo dole) bude součástí opraveného areálu Dolní oblasti Vítkovic, který nabídne návštěvníkům odpočinek, zábavu i poučení.

Svět techniky (černá budova vlevo dole) bude součástí opraveného areálu Dolní oblasti Vítkovic, který nabídne návštěvníkům odpočinek, zábavu i poučení.

Pět "světů" - pro děti i dospělé

Budova Světa techniky bude mít k dispozici deset tisíc metrů čtverečních, na kterých vyroste celkem pět částí, tedy světů, s expozicemi. Děti jistě ocení Dětský svět v přízemí budovy, kde je expozicemi provede dřevěná loutka Alenka. Každá zdejší expozice bude pojata jako pohádkový příběh Alenky z říše divů. V Dětském světě si děti vyzkoušejí například jak funguje město, domy a park, lidské tělo a některé přístroje. S modely si mohou hrát, vyzkoušet a také si je osahat.

Když je omrzí zkoušení a zkoumání věcí, mohou si udělat procházku do Pohádkového světa, kde jim liška, Rumcajs nebo skřítci ukážou různé dovednosti. V poslední části Vytvoř si najdou stavebnice, zmenšeniny nástrojů a nářadí, magnetické tabule s magnetkami, plochami pro kreslení a další aktivity pro příjemné a tvořivé strávení času. "V Dětském světě zaujmou dvě oblasti. Část Jak to funguje - to znamená, že děti si budou hrát se zmenšenými modely, např. se stavebními stroji a podobně, které mohou samy ovládat - a pak část Vytvoř si, kde je prostor pro dětskou kreativitu a manuální činnost," vysvětluje Jiří Michálek z Vítkovice Machinery Group.

Také ve Světě vědy a objevů si lidé bez ohledu na věk pohrají. Najdou tady různé vodní prvky jako vodní kaskáda, modely vodního mlýnku nebo přehrady.

Malí i velcí si užijí zábavu při hrách i pokusech

Svět techniky nabídne také zkoušku výrobu elektřiny nebo informace o tom, jak se komunikovalo v minulosti a dnes. Zábavná bude jistě i laboratoř věnovaná chemii nebo další hry a pokusy, které ukážou fyziku a matematiku úplně jinak.

"V části matematika si například lidé mohou vyzkoušet, jak funguje taková pravděpodobnost na válci s milionem bílých kuliček a s jednou červenou. Otáčíte páčkou a snažíte se ve válci najít tu červenou," popisuje jednu ze zajímavostí Petr Pavlíček, spoluautor projektu a také učitel na gymnáziu v Opavě, který se na podobné zábavné výstavy podíval například v Paříži, Švýcarsku nebo v Budapešti. Celý tento svět bude jakousi procházkou po jednotlivých místnostech, které budou věnované různým fyzikálním i jiným problémům, například optickým klamům nebo odstředivé síle. "Odstředivou sílu návštěvníci poznají, pokud vezmou do ruky kufřík se setrvačníkem. Pak se jim zdá, jako by byl živý," dodává Petr Pavlíček.

Zeď faktů přiblíží zajímavé momenty v dějinách

Všechny exponáty tak zábavnou formou pomohou lidem zapamatovat si třeba právě fyzikální pokusy nebo matematické operace. Pro milovníky historie ve Světě vědy a objevů připravili projektanti tzv. Zeď faktů, kde se objeví veškeré objevy a vynálezy z celého světa, které hrály klíčovou roli v lidských dějinách. Projít se na mapě Ostravy a Moravskoslezského kraje a nejen tam, umožní třetí část Svět civilizace.

Na pětadvaceti metrech čtverečních se z ptačí perspektivy návštěvníci podívají nejen na významná místa kraje. Ve třech místnostech se zase vrátí do minulosti před 200, 100 a 50 lety. "Ve Světě civilizace favorizuji virtuální přelety nad mapou Ostravy a Moravskoslezského kraje a expozici Jak jsme žili přibližující život lidí v tomto regionu s bohatou průmyslovou činností," říká jeden z projektantů Jiří Michálek.

Vyzkoušet si měření počasí i sopku půjde ve Světě přírody

Čtvrtým světem je Svět přírody, který návštěvníci najdou nejen v budově, ale také na zahradě. "Mým favoritem tady je Stroj času vyúsťující v expozici Vesmír," upozorňuje na zajímavou expozici Jiří Michálek. Během této procházky časem, která začne někdy před čtyřmi a půl miliardami let, se budou lidé setkávat se všemi důležitými historickými momenty. Návštěvník začne u velkého třesku, projde kolem dinosaurů, Egyptem a tak dále až do současnosti.

"Hlavními trháky budou také meteorologická stanice s možností předpovídat počasí a simulátor zemětřesení s možností vidět a poznat na vlastní kůži, jak se chová země při různých intenzitách tohoto jevu," dodává Jiří Michálek.

Poslední část Světa techniky se bude věnovat dočasným výstavám, které se v čase budou obměňovat, různým dílnám, kroužkům i odborným seminářům. V prostorách by také mělo být 3D Imax kino, ve kterém se budou promítat populárně naučné filmy například o přírodě a v jeho předsálí najdou návštěvníci expozici s názvem Filmová technika.

Svůj prostor získaly také firmy a instituce regionu

Ve Světě techniky také získají možnost vystavovat významné firmy z regionu, které se podílejí na projektu. Lidé tak navštíví interaktivní chemické laboratoře od firmy Bochemie Group ve Světě vědy a objevů. Ve Světě civilizace se zase představí Arcelor Mittal s expozicí, která přiblíží výrobu železa, a Vítkovice Machinery Group přiblíží proces využití zemního plynu v dopravě. "Podpoříme expozici o výrobě železa a oceli včetně historie, vývoje i budoucích možností," říká Ctirad Lolek za Arcelor Mittal. OKD zase popíše dobývání surovin a jejich význam pro společnost ve Světě přírody.

Prostor také dostala Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, která na projektu Světa techniky také pracuje. "Máme sedm fakult a každá z nich má co ukázat. Autem poháněným sluneční energií počínaje a modelováním virtuální reality konče. Smyslem univerzity je založit vzdělávání na tvůrčí a výzkumné činnosti," přibližuje rektor Ivo Vondrák spolupráci Vysoké školy báňské.

Autoři:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

První slovenský sériově vyráběný motocykl Manet M-90 měl speciální motor

Mezi významná centra výroby jednostopých motorových vozidel v bývalém Československu patřila Považská Bystrica. V roce...

Dron přítel člověka. Jaké možnosti létající stroje nabízejí a co musíte dodržet

Premium Zatímco modely letadýlek ovládaných na dálku vyžadují cit pro techniku a jisté znalosti aerodynamiky, dirigovat jejich...

OBRAZEM: Po letu v Caravelle chtěl Chruščov podobný stroj, tak vznikl Tu-134

Mezi nejvýznamnější sovětské dopravní letouny patří Tupolev Tu-134, jehož vznik ovlivnil francouzský letoun Caravelle....

Legendární drezína Muvka si zahrála i ve filmu Svatební cesta do Jiljí

Na jedné straně spektra hnacích drážních vozidel najdeme rychlíkové i těžké nákladní lokomotivy, na té druhé straně se...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...