Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Nobelovku“ získaly bakterie z trusu ničící odpad i diamanty z tequily

Co myslíte? Je horší úder do hlavy plnou nebo prázdnou lahví? Jistý Stephan Bolliger dostal za výzkum tohoto problému Cenu míru. Jedna vědkyně zase zjistila, že krávy se jménem dojí víc než ty, které jméno nemají. Opět se udělovaly žertovné Nobelovy ceny.

Nositelé Ig Nobelových cen za rok 2009 | foto: Alexey Eliseeve

Tak jako každý rok začátkem října, i letos proběhlo předávání Ig Nobelových cen. Ty jsou parodií na skutečné Nobelovy ceny. Loni jednu z hlavních cen vyhrál objev prokazující, že Coca-Cola zabíjí spermie. - více v článku Objev, který získal žertovnou Nobelovu cenu

Vítězové Ig Nobel Prize 2009

Veterinární medicína: Catherine Douglasová, Peter Rowlinson (Newcastle University) - studie, že krávy, které mají jméno, dojí více mléka než ty, které jméno nemají.


Milka dojí nejvíce?

Přátelský vztah ke krávě koreluje s dojivostí?

Studie se zabývá vztahem mezi lidmi a zvířaty. Autoři provedli studii mezi 516 farmáři ve Velké Británii. Devadesát procent účastníků se domnívá, že krávy mají pocity a podle 78 % jsou velmi inteligentní.

Vysoká produkce mléka (více než 200 litrů) byla zjištěna v případech, kdy farmáři mají přátelský vztah s krávami. Na farmách, kde krávy mají jména, je průměrná produkce mléka vyšší o 258 litrů než na farmách, kde jsou krávy "anonymním" zdrojem mléka.
zdroj: Bertenshaw, Catherine; Rowlinson, Peter Exploring Stock Managers' Perceptions of the Human-Animal Relationship on Dairy Farms and an Association with Milk Production Anthrozoos: A Multidisciplinary Journal of The Interactions of People & Animals, Volume 22, Number 1, March 2009 , pp. 59-69(11)


Cena míru: Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali, Bear Kneubuehl (University of Bern) - experiment, zda je nebezpečnější úder do hlavy prázdnou, nebo plnou lahví.

Cena míru - Stephan Bollinger si právě rozbil láhev o svoji hlavu

Stephan Bollinger poté, co obdržení ceny oslavil rozbitím láhve o vlastní hlavu.


Pivní lahev - nebezpečná zbraň

Jsou nebezpečnější prázdné, nebo plné?

Autor konstatuje, že pivní lahve jsou často používány k útoku na jinou osobu. Položil si zajímavou otázku, zda je nebezpečnější útok pomocí prázdné, nebo plné lahve o objemu půl litru.

Závěry výzkumu ukazují, že se plná láhev rozbíjí při dopadové energii 30 J, prázdná při 40 J. I nižší hodnota je dostatečná pro způsobení fraktury lebky. V závěru studie autor konstatuje, že "pivní lahve mohou způsobit frakturu lebky, a proto jsou velmi nebezpečné." (Doufejme jen, že článek neposlouží jako inspirace úředníkům EU, kteří je po žárovkách také zakáží.)

Zdroj: Stephan A. Bolliger Are full or empty beer bottles sturdier and does their fracture-threshold suffice to break the human skull? Journal of Forensic and Legal Medicine, Volume 16, Issue 3, April 2009, Pages 138-142.


Cena za ekonomiku: Kaupthing Bank, Landsbanki, Glitnir Bank a Centrální Banka Islandu- za ukázku toho, jak snadno a rychle mohou být maličké banky transformovány v obrovské a naopak. Dále pak za demonstraci toho, že podobné procesy mohou být demonstrovány v celé národní ekonomice.

Cena za chemii: Javier Morales, Miguel Apátiga, Victor M. Casteno (Universidad de México) - výroba diamantů z kapalin, zejména z tequily.

Cena za chemii - autoři si připíjejí na úspěch studie "Diamanty z alkoholických nápojů"

Autoři přípíjejí na úspěch své studie "Diamanty z alkoholu, zejména pak Tequily."


Umělé diamanty z Mexika

Tequila pro výrobu diamantového filmu

Diamant je izolátor, ale pokud dojde k umělému přidání příměsí, může se z něj stát polovodič výborných vlastností. Diamantové filmy mají některé fyzikální vlastnosti ještě lepší, než materiály na bázi křemíku, což je předurčuje k použití při vysokých teplotách a jiných extrémních podmínkách.
Výroba diamantových filmů však není snadná, zpravidla se jedná o vypařování organických materiálů, které pak krystalizují na jiném povrchu. Obecně proces funguje, pokud materiály obsahují přibližně stejné množství uhlíku a kyslíku a menší množství vodíku.
Tým vědců z Mexika zjistil, že páry 80 procentní tequily injektované do nízkotlaké komory poskytují jedny z nejlepších výsledků. Zkoumání struktury krystalizovaného uhlíku ukazuje, že má skutečně vlastnosti diamantových filmů. Jiné druhy alkoholu fungují také, zdá se však, že mexická tequila má pravděpodobně nejlepší kombinaci kyslíku, uhlíku a vodíku.

Zdroj: Javier Morales, Miguel Apátiga, Victor M. Castaño Growth of Diamond Films from Tequila Material Science; New Scientist, Physorog.com


Cena za medicínu: Donald R. Unger, California - za celoživotní křupání s klouby prstů na levé ruce, kdy ověřil, že po 60 letech není levá ruka více nebo méně postižená artritidou než ta, s kterou nekřupal...

Cena za fyziku: Katherine K. Whitcome, Daniel E. Lierberman, Liza J. Shapiro - vysvětlení, proč se těhotné ženy nepřekotí.

Daniel Leiberman a Katherine Whitcome děkují za ocenění své studie "proč se těhotné ženy nepřekotí"

Překotí se autorka studie Katherine Whitcome, nebo ne?

Cena za literaturu: Irská policie - za udělení padesáti pokut nejhoršímu řidiči, jenž je polského původu a jehož jméno Prawo Jazdy se dá přeložit jako "řidičský průkaz".

Cena za veřejné zdraví: Elena N. Bodnar of Hinsdale, Raphael C. Lee, Sandra Marijan (Ukrajina a Chicago) - vynález podprsenky, která může být snadno použita jako dvě ochranné roušky - jedna pro držitelku, druhá pro další osobu.

Elena Bodnar představuje nový model podprsenky

Elena Bodnar předvádí novou podprsenku

Elena Bodnar vysvětluje manipulaci s podprsenkou, která se může změnit ve dvě ochranné roušky

Autoři demonstrují snadnou manipulaci.

Cena za matematiku: Gideon Gono, guvernér Zimbabwské banky - občané Zimbabwe mají způsob, jak se procvičit v počítání jak velkých, tak malých čísel. Zimbabwe vytiskla bankovky v nominálních hodnotách 0.01 dolaru až 100 bilionů.


Velká a malá čísla

Exponenty v Zimbabwe

Zimbabwe trpí dlouhodobou hyperinflací. V červnu 2008 byla roční inflace 11,2 milionů procent. To se projevuje i tak, že ceny v regálech, které byly změněny ráno odpoledne již neplatí a u pokladny zaplatíte cenu navýšenou o inflaci za tuto dobu. - zvíce o situaci v Zimbabwe čtěte zde
První emise Zimbabwských dolarů (označovaná jako ZWD) se tiskla v hodnotách od dvou do 1000 dolarů. Ta byla nahrazena druhou emisí (označovanou jako ZWN), v nominálních hodnotách 1 centu až 100.000.000.000 dolarů. V srpnu 2008 byl vydána třetí generace dolarů, označovaná jako ZWR. Nominální hodnoty měly rozsah 0,01 dolaru až 1014. Převodní vztah mezi druhou emisí je 1010 a mezi první emisí 1013.
V únoru 2009 byla vydána zatím poslední, čtvrtá emise označená jako ZWL. Její nominální hodnoty jsou od 1 do 500 dolarů, s tím že 1 ZWL odpovídá 1012 ZWR (třetí emise), 1022 ZWN (druhá emise) a 1025 ZWD (první emise). Jednoduché, že?


Cena za biologii: Fumiaki Taguchi, Song Guofu, Zhang Guanglei (Kitasato University) - za zjištění, že bakterie objevená v trusu pandy obrovské může redukovat hmotnost kuchyňského odpadu až o 90 procent.


Věda nebo pavěda?

Přesto, že názvy objevů vytržené z kontextu působí komicky a na první pohled si nepředstavíte publikaci v seriózním časopise, opak je pravdou. Všechny objevy byly publikovány. Příkladem "velmi kvalitních" publikací, měřeno impakt faktorem časopisu, je např. práce s názvem "Drahé padělky léků jsou účinnější než levné" publikována v JAMA - The Journal of the American Medical Association. Tento časopis má hodnotu 31,7. Text práce


Skupina oceněných v letošním roce

Žertovné Nobelovy ceny

Celá událost je podporována internetovým magazínem "Annals of Improbable Research". V areálu Harvardovy univerzity v Cambridge, Massachusetts se již po devatenácté sešla komise aby vyhlásila nejvíce kreativní, neobvyklé nebo kuriozní objevy v deseti kategoriích. Sedm z deseti výherců neváhalo na vlastní náklady přijet si do Harvardu pro cenu osobně.

Ig Nobel 2009

Opět se jednalo o zcela netradiční představení. Klíčovou prezentaci (v délce jedné minuty) přednesl francouzský matematik Benoît Mandelbrot, profesor na Yalské univerzitě a autor pojmu fraktál. Název přednášky? "Riziko". Následovala mini-opera"Big Bang", během které bankéři vysvětlili explozivní vzestup a následný pád amerických bank. Šlo samozřejmě o parodii na aktuální ekonomickou krizi.

Konference se zúčastnili i předchozí vítězové: Deborah Andersonová (za prokázání faktu, že Coca Cola je efektivní spermicid), Francis Fesmire (doktor, který přišel na to, že nezvladatelnou škytavku je možné vyléčit "digitální rektální masáží") a Dan Mayer (autor studie o účincích polykání mečů z lékařského hlediska).

Laureáti Ig Nobelovek za rok 2009 vytahují meč z hrdla Dana Meyera, který se proslavil vědeckou studií na toto téma.

Letošní vítězové se snaží vytáhnout meč z hrdla Dana Mayera, autora lékařské studie na toto téma.

Marc Abrahams, editor Annals of Improbable Research, uzavřel ceremonii již tradiční větou: Pokud jste nevyhráli Ig Nobelovu cenu dnes večer - a zvláště pak pokud jste ji vyhráli - přeji vám více štěstí příští rok.

Zatímco Marc Abrahams by ještě rád pokračoval, holčička vynucuje přísně minutový limit mávnutím ruky.

Nekompromisní mávnutí ruky ukončuje minutový projev Marca Abrahama.

  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...