Navštivte město budoucnosti. Doprava zdarma

aktualizováno 
Krajní pruhy silnice se večer promění v chodníky, a když se lidé podívají na ulici skrze skrze chytrý telefon, uvidí ve které budově probíhá jaká kulturní akce. Takhle vypadají vize korejských urbanistů, a za pět let i jedno soulské předměstí.

„Digital Media City“ (http://dmc.seoul.go.kr/english/jsp/about/overview.jsp), jak se projekt oficiálně nazývá, se začalo rodit v hlavách soulských zastupitelů a developerů už v devadesátých letech. Soul se dlouhodobě snaží přilákat co nejvíce technologických společností a futuristická čtvrť pro sídla korporací i bydlení zaměstnanců je podle jeho radnice tím správným magnetem.

Metropole se však do roku 2002 intenzivně připravovala na pořádání mistrovství světa v kopané, a tak nezbýval dostatek zdrojů. Nyní však už jsou stavební práce v plném běhu. Co nové předměstí svým obyvatelům a návštěvníkům nabídne?

Elektronika kam se podíváš

Téměř všechny vymoženosti se motají kolem konceptu „všudypřítomné výpočetní techniky“ (tzv. „ubiquitous computing“). Čtvt bude plná bezdrátově propojených senzorů, čipů a dataprojektorů a místní budou moci využívat mnoha originálních služeb.

Nejzajímavější je asi dopravní systém. Automobilka Hyundai vyvinula pro novou čtvt malý elektromobil „EtherBeetle“, který bude na ulici k dispozici zdarma, aby kohokoli dopravil kamkoli po Digital Media City, a to zčásti pomocí hlasového ovládání. Dopravní značení bude proměnlivé, dokonce i čáry na některých ulicích nebudou namalované barvou, ale promítané, a ve chvíli, kdy počítače zjistí, že opadla dopravní špička, se z krajních pruhů stane prostor pro pěší. Cedule s jízdními řády budou okamžitě reagovat na náhlé změny v dopravě a taxíky v Digital Media City přivoláte stisknutím tlačítka na telefonu, najdou si vás pak samy.

Ostatně, obyvatelé ani návštěvníci nebudou mít moc důvodů své mobilní telefony nebo PDA odkládat. Chystají se na ně například marketingové finty v podobě zasílání časově omezených kupónů na slevu v kavárně, kolem které projdou. Na displeji si lidé budou také moci zobrazit ulici, na které právě stojí, posetou informacemi o tom, ve které budově mohou navštívit jakou kulturní akci.

Pro ovládání například některých dveří půjde využít vlastní dlaň; když ji rozevřete pod malým projektorem, objeví se vám na ni menu, které budete moci ovládat prsty druhé ruky.

Restaurace by měly pomocí displejů ve stolech umožnit návštěvníkům kontrolovat přípravu vybraného pokrmu, během jídla pak budou moc labužníci například sledovat fotografie z kraje, ze kterého recept pochází.

Čtvť nejen inženýrů, ale i umělců

Na své si přijdou i ti, kteří před ryze praktickým využitím techniky dávají přednost zábavě nebo umění, především tomu modernímu. Lampy na některých ulicích budou reagovat barvou a intenzitou světla na velikost a hlučnost procházejících skupin chodců.. Na jednom z  domů bude velký displej ukazovat graf příchozích a odchozích dat do oblasti z a do různých částí světa, a opodál zase budou moct lidé na velkých obrazovkách pozorovat přímé přenosy z ulic sesterských měst.

Digital Media City by mělo žít i analogovou kulturou, například pouličním divadlem; to hlavně proto, aby přilákalo co nejvíce umělců a kreativců, a stalo se tak známým a prestižním.

Opravdu světlejší zítřky?

Nová čtvrť kromě nadšení z pokroku vzbuzuje i otázky. Budou skutečně její obyvatelé žít díky elektronice lepší život, anebo budou drahé technologie používat namísto levných a snad i jednodušších věcí, jako jsou třeba plakátovací plochy nebo klíče? Nenastane chaos, až vypadne proud? Bude možné po desítky let neustále pořád různé kulturní akce? Co se s městečkem stane, až výpočetní technika projde lety evoluce a najednou se Digital Media City stane zastaralou periferií? A co bude s jeho obyvateli až zestárnou, a technice kolem sebe přestanou rozumět?

Ze středu Evropy tedy bude možná lepší sledovat nové soulské předměstí nejen jako krok vpřed, ale také jako zajímavý experiment, který se nemusí zcela podařit. My zatím musíme být vděční za každou kavárnu, která u pár stolků nabídne připojení k internetu přes WiFi.

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v našich testovacích jízdách.

Daimler a BMW ohlásily spolupráci na mobilitě budoucnosti

BMW Concept X7 iPerformance

Německé automobilky Daimler a BMW prohloubí spolupráci ve službách v oblasti mobility. Do sdílených...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu...

Škoda do roku 2022 představí deset elektroaut a vyvine nový VW Passat

ŠKODA VISION iV

Škoda Auto do konce roku 2022 uvede na trh 30 nových modelů, deset z nich bude mít čistě elektrický...

První mrtvý řidič tesly v Evropě. Záchranáři se pak báli elektromobilu

Záchranáři nemohli vytáhnout muže z Tesly, auto bylo pod proudem

VIDEO První smrtelná nehoda elektromobilu tesla v Evropě se stala v nizozemském městečku Baarn. Řidič byl...

Kobalt může nabourat velkolepé plány na elektrickou budoucnost aut

Potašový důl na těžbu kobaltu v americkém Utahu

Češi se seznámili za posledních několik týdnů dopodrobna s lithiem, tento kov ovšem není jediným,...

Elektrický Jaguar nabízí famózní svezení, slabinou je domácí nabíjení

Vzduchový podvozek Jaguaru i-Pace skvěle vyžehlí i hodně hrbolatou cestu.

VIDEO První elektrický jaguar překvapivě není sportovní sedan, ale luxusní SUV. Výrobce se tak pustil do...

Poslední rok bez elektromobilů: automobilky si v Česku věří

Dovezené automobily čekají na distribuci v britském přístavu Sheernese (říjen...

Rok 2018 nebyl v Česku pro řadu automobilek příliš úspěšný. Celkově bylo registrováno 261 437...

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Unikátní koloběžka z Ostravy i vrták z Kanady vznikly ve stejném programu

Bionická koloběžka

Používají ji architekti i obuvníci, výrobci letadel i vrtacích souprav pro těžaře. Její výsledky najdete v kuchyni i v...

Google se omlouvá za mikrofon, o kterém zákazníkům neřekl

O mikrofonu v ovladači bezpečnostního systému Nest Guard uživatelé nevěděli.

Aktualizace firmwaru, která zařízení přidá možnost ovládání hlasovou asistentkou, může dost překvapit v případě, že...

Najdete na iDNES.cz