Nástupce TGV bude o 40 km/h rychlejší. Rychleji vlak v Evropě nepojede

  18:04aktualizováno  18:04
Rychlostí až 360 kilometrů za hodinu pojede nový vlak AGV, který má na železnicích nahradit současné rychlovlaky TGV.

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou rychlostí - podobně jako francouzské střely AGV (nástupce TGV). Na Vysočině se počítá s vybudováním čtyř zastávek. | foto: Reuters

Francouzská strojírenská společnost Alstom dnes představila novou generaci vysokorychlostních vlaků, které mají být následovníkem vlaků TGV. Alstom doufá, že nové vlaky posílí jeho pozici na trhu s železničními dopravními prostředky a pomohou mu udržet si náskok před konkurenčními společnostmi Siemens a Bombardier.

Prototyp nazvaný AGV bude mít komerční rychlost 360 kilometrů za hodinu.

Dosavadní modely měly rychlost o 40 kilometrů nižší.  AGV navíc překonává o 10 km/h doposud nejrychlejší kolejový vlak Velaro E. Více zde...

První vlaky AGV by měla získat soukromá italská železniční společnost Nuovo Trasporto Viaggiatori (NTV), která si objednala 25 vlaků v hodnotě 650 milionů eur (16,7 miliardy Kč).

Vysokorychlostní železnice se snaží přebrat zákazníky nízkonákladovým leteckým společnostem. Železnice hlavně upozorňují na menší zpoždění než u letadel a na ekologii. Elektrický vlak vypouští méně skleníkových plynů než letadla.

Alstom dodal, že vyrobil 70 procent všech vlaků na světě, které jedou rychleji než 300 kilometrů v hodině. V poslední době získal nové kontrakty v Itálii, Argentině a Maroku. Jedná také o velkých projektech v Kalifornii, Brazílii a Číně, kam by chtěl dodat vlaky pro spojení mezi Šanghají a Pekingem.

"Abychom si udrželi naše vedoucí postavení, musíme rozšířit a zmodernizovat naši nabídku produktů," uvedl výkonný předseda společnosti Patrick Kron při oficiálním představení nového prototypu vlaku. Dodal také, že firma vyvinula nový vlak za použití vlastních financí. Nový vlak je díky vyššímu vyžití hliníku a směsí lehčí a váží 395 tun. Starší modely váží 430 tun. Celý stroj má být navíc z 98 % recyklovatelný.

Potřebuje také o 15 procent méně elektřiny, než konkurenti. Vlaků TGV prodal Alstom od jejich uvedení do provozu v roce 1981 celkem 650 kusů. V roce 1996 uvedla firma jejich dvoupodlažní verzi.

Řídící pult strojvůdce v rychlovlaku AGV

TGV ve francouzštině znamená Trains a Grande Vitesse, tedy vysokorychlostní vlaková souprava. AGV znamená že jde o vysokorychlostní motorový vlak, tedy vlak bez lokomotivy. AGV nemá silnou lokomotivu vpředu nebo vzadu, ale využívá motory umístěné v podvozcích pod vlakem. Souprava může mít od sedmi do 14 vozů.

Dnešního ceremoniálu, na kterém Alstom nový vlak představil, se účastní také prezident Nicolas Sarkozy. Ten byl jedním z hlavních organizátorů státní pomoci pro Alstom v roce 2004, kdy měl Alstom vážné finanční problémy kvůli nákladům spojeným s vadnými generátory. Sarkozy byl tehdy ministrem financí.

Alstom loni představil na zkušební jízdě speciální vlakovou soupravu, která vytvořila nový rychlostní rekord na klasické železnici. Speciálně upravená vlaková souprava V150, která využívá součástky od TGV i AGV, loni v dubnu jela na nově vytvořené trati v regionu Champagne rychlostí 574,8 kilometru v hodině a překonala tak předchozí rekord z roku 1990, který činil 515,3 km/h. Absolutní rychlostní rekord však drží magnetický vlak maglev, který v roce 2003 v Japonsku překonal rychlost 581 km/h. Tyto vlaky však nejezdí po klasických kolejích, ale na magnetickém polštáři, napsala agentura Reuters.

Alstom je výrobcem i dalších rychlovlaků, včetně italsko-českého Pendolina, a elektrárenského zařízení. Výrobní závody má i v České republice a na Slovensku, kde zaměstnává přes 900 lidí. Celá skupina Alstom zaměstnává v 70 zemích téměř 69.000 pracovníků.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Přepadl banku, ale zvolil špatný způsob útěku. „Udala“ ho koloběžka Uber

Ilustrační snímek

Devatenáctiletý muž přepadl banku v Texasu. S lupem odjel na elektrické koloběžce, kterou lze pronajmout...

Nový evropský letoun v roce 2040 nahradí Eurofightery i stroje Rafale

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Již za šest let by se mohl objevit technologický demonstrátor nového bojového letounu, který budou vyvíjet společnosti...

Kolik lidí se zraní na elektrických koloběžkách? Více než na kolech

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Statistiky z ambulantních pracovišť v Kalifornii ukazují, že elektrické koloběžky hrály roli ve větším počtu přijatých...

Najdete na iDNES.cz