Pokud hledáte kvalitní elektroniku a dvouletou záruku, čínské e-shopy vás svou nabídkou zřejmě nepřesvědčí. Ale pokud rádi šetříte a nevadí vám, že občas dostanete poštou levný nedodělek, možná vás zaujmou. Vyzkoušeli jsme maličkosti, které potěší i naštvou.
- Mikroskop, který si můžete připnout na telefon (za necelých 100 Kč)
- Miniaturní dálkově ovládanou kvadrokoptéru s kamerou (za 450 Kč)
- Neoriginální pouzdro na mobil (za 25 Kč včetně poštovného)
- „Originální“ nabíječka (za necelých 250 Kč)
- Sluchátka v čepici (za necelých 200 Kč)
- A další drobnosti
Produkty pocházejí z obchodů DealExtreme, GearBest, AliExpress a čínského (hongkongského) eBay. Všechny mají stránky v angličtině. Občas jsme narazili na nelogické popisky, chyby v popiscích či dokonce přímo lživé či zavádějící popisky. Jindy byl inzerován originální značkový výrobek, ale přišla (podle našeho měření) neznačková kopie. Také s takovými zážitky je při nakupování na čínských e-shopech dobré počítat.
Doprava zdarmaZatímco po Česku zaplatíte minimálně stovku za poštovné, doprava z čínského e-shopu je obvykle zcela bezplatná. Platí to i u směšně levných kabelů za 25 korun, za dopravu přes půl světa neplatíte ani korunu navíc. Nevýhodou je nevyzpytatelná doba doručení. Někdy přišla obálka už za týden, jindy jsme čekali i skoro dva měsíce. Pokud pospícháte, zvolte si dražší poštovné. Nebo si aspoň zvolte sledovaný balíček, ať víte, na čem jste. Doručení trvá obvykle 10 - 30 dní. Pokud chcete mít jistotu, že zboží dorazí do Vánoc, budete zřejmě muset připlatit za rychlejší dopravu (např. DHL), příplatek se pohybuje mezi 100 - 300 korun podle hmotnosti a e-shopu. |
Při objednávání elektroniky a dalšího „dražšího“ zboží ze zemí mimo EU musí čeští zákazníci při importu počítat s daní. U levnějších produktů není doplatek žádný, u dražších věcí (nad 22 eur) je dobré počítat s daní ve výši 21 % z ceny. Některé čínské e-shopy se tomu snaží předejít a na zásilku píšou „gift“, ale to už dávno nefunguje.
Aktualizace: Doplnili jsme informace o poštovném.