Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Mokrý kolodiový proces ukázal světu kouzlo zastaveného okamžiku i smrt

Použít pro fotografování plech nebo sklo, polité vrstvou tekutého obvazu byl nápad, který posunul vynález fotografie o veliký kus dopředu. I přes náročnost přípravy i zpracování se okamžitě rozšířil. Oproti dřívějším fototechnikám měl totiž jednu obrovskou výhodu. Dokázal zkrátit expoziční časy z hodin a minut na pouhé sekundy.

První historickou fotografickou technikou, kterou si v rámci technetího seriálu s fotografem Karlem Richtrem představíme, bude tzv. mokrý kolodiový proces. Jeho princip byl současně objeven několika lidmi, ale nejlépe ho v roce 1851 popsal Angličan Frederick Scott Archer, který je považován za jeho vynálezce. 

Tento proces přišel po vynálezu řady jiných fotografických technik. Zejména daguerrotypie byla co do kvality zachyceného obrazu již opravdovým skvostem. Její nevýhoda ovšem spočívala v práci s jedovatými parami rtuti a také v dlouhých expozičních časech. Ty byly v řádech minut. 

Mokrý kolodiový proces umožnil expoziční časy zkrátit na sekundy. „Lidé tak mohli poprvé zachytit třeba mořské vlny či kouř z komína,“ poznamenává Karel Richtr v našem podcastu, uvozujícím náš seriál o historických fotografických technikách. 

Fotograf David B. Woodbury držící fotografickou skleněnou desku. Za ním je vidět jeho pojízdná temná komora. Cold Harbor, Virginia, květen až červen 1864.

Proces našel široké uplatnění. Potkáváme se s ním i u fotografů, kteří kočovali s pojízdnou fotokomorou a dokumentovali boje americké občanské války. Široké veřejnosti ukázali mrtvé vojáky, ale třeba i podobu slavných velitelů. 

Generál George A. Custer, americká občanská válka, 15. dubna 1865

Základem této fotografické techniky je kolodium. Roztok nitrocelulózy v alkohol-éterové směsi, který rychle zasychá a používalo se jako forma tekutého obvazu na rány. F. S. Archer kolodium použil jako médium světlocitlivé vrstvy, která se nalije na plechovou desku nebo na sklo a v lázni dusičnanu stříbrného se zcitliví na světlo. 

Fotograf Karel Richtr polil černou plechovou desku roztokem kolodia a chemikálií (viz první recept) a zkušeně vytváří jednolitou vrstvu. Přebytečné kolodium stéká zpět do láhve.

Roztok kolodia je zprvu čirá tekutina, která používáním postupně dostává červenou barvu. V okamžiku, kdy připomíná červené víno, je na konci své použitelnosti. Kolodium se nalije na černý plech a opatrně se slije tak, aby se vytvořila souvislá vrstva. Poté se mokrá deka ponoří do zcitlivovací lázně. Tato fáze trvá, jak říká Karel Richtr, „tak akorát na jednu cigaretu.“ Tedy asi čtyři minuty. 

Kolodiem politá deska se ponechala ve zcitlivujícím roztoku (viz první recept) po dobu asi čtyřech minut. poté je nutné již pracovat v červeném světle.

Recept první

kolodium obsahuje:

1,5 g bromidu draselného 

2 g jodidu draselného 

120 ml kolodia

120 ml lihu

4 ml vody

zcitlivovací lázeň obsahuje: 

90 g dusičnanu stříbrného

1000 ml destilované vody 

3 kapky kyseliny dusičné

Je potřeba už mít nachystanou scénu. Na pořízení snímku nezbývá po vytažení desky z lázně už mnoho času. Mokrý plech Karel vkládá do fotografické kazety vlastní výroby a poté do vlastnoručně vyrobeného fotoaparátu. Je nutné rychle exponovat snímek, dokud je deska ještě vlhká. Právě v tom spočívá hlavní nevýhoda tohoto procesu. Éter s alkoholem/lihem v kolodiu rychle usychají. 

Okamžitě po exponování se musí obraz vyvolat. To z toho důvodu, aby se do světlocitlivé vrstvy ještě dostala vývojka. V okamžiku, kdy by kolodium zaschlo, nepůjde obraz již vyvolat. 

Fotograf Karel Richtr se mokrým kolodiovým procesem zabývá řadu let a je nutné poznamenat, že v jeho rukách vypadá tato technika možná jednodušší, než ve skutečnosti je. Vzhledem k faktu, že se pracuje s éterem, je rozumné dodržovat určitá bezpečností opatření, pramenící z jeho silné hořlavosti a v jisté koncentraci s kyslíkem dokonce i výbušnosti. O jeho omamné schopnosti by pak své mohla vyprávět nejedna inhalující krasotinka. 

Po exponování se musí rychle zahájit proces vyvolání. Karel Richtr nalévá vývojku do stále ještě vlhkého naexponovaného kolodia.

Naexponovanou desku poléváme předem připravenou vývojkou. Je dobré, když je čerstvě namíchaná před samotným fotografováním. Po přerušení reakce vodou následuje lázeň v ustalovači. 

Recept druhý

vývojka obsahuje:

16 g síranu železnatého 

360 ml vody 

15 ml kyseliny octové ledové 

20 ml lihu 

ustalovač obsahuje: 

200g thiosíran sodného 

1000 ml vody 

V okamžiku, kdy zmizí mléčný nádech v nejsilnějších místech kolodiové vrstvy (zejména v okraji plechu), je čas na vymytí ustalovače vodou. Tím však zdaleka není hotovo. Obraz na desce je nutné ještě zafixovat před působením vzduchu, aby časem nezoxidoval. K tomu slouží celá řada laků.

Závěrečné lakování sandarakovým lakem, který zamezí oxidaci obrazu. Plech i lak je nutné předehřát.

Tradičně se však používá lak ze sandarakové pryskyřice, který si, jako ostatně veškerou chemii, Karel také vlastnoručně namíchal. Roztok je nutné několikrát filtrovat, aby případné nečistoty po zalakování nehyzdily obraz. 

Recept třetí

lak obsahuje:

400 ml lihu 

60 g sandarakové pryskyřice 

40 ml levandulového olej (čisté esence) 

voda, dle čistoty lihu

Následně se deska trochu nahřeje nad kahanem, aby lak lépe proschnul. I tak je však dobré nechat vše několik hodin odpočívat a zatvrdnout. Výsledná deska je stranově obrácená a příjemně voní po levanduli. Jde o jediný originál, který je možné množit pouze opětovným přefotografováním nebo skenem. 

Kvalita obrazu je opravdu působivá. Asi netřeba připomínat fakt, že velikost obrazu je přímo úměrné velikosti fotoaparátu. Ovšem s velikostí plochy výrazně narůstá celková pracnost. 

Výsledný snímek je stranově převrácený a jde o jediný originál. Mokrý kolodiový proces na plechu. Variant procesu je více, fotografuje se i na sklo.

V našem seriálu Staré fotografické techniky si postupně představíme další milníky fotografie. A o tom, jak bývalého IT specialistu Karla Richtra před lety nadchnul mokrý kolodiový proces, jsme si povídal v tomto podcastu. 

  • Nejčtenější

Barevný film v historickém foťáku. Na výsledky pokusu snad ani nekoukejte

Před měsícem vzbudil velký ohlas náš experiment s padesát pět let starým fotoaparátem, kterým jsme na černobílý...

Pancéřovaný Phoenix získal v Brně zlaté ocenění. Na výstavě měl svou premiéru

Advertorial Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od uskutečnění svého prvního ročníku. Od té doby prošel mnoha změnami a ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple chce lidi převést do rozšířené reality brýlemi ovládanými i očima

Společnost Apple v pondělí večer představila novou várku svých produktů. Potvrdila se i ta nejočekávanější novinka,...

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Vznikl na přání vojáků, ale proslavil se jako létající trajekt

Transportní letoun Bristol Freighter, vznikající koncem druhé světové války, byl původně určen pro dálněvýchodní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Britská královská jachta měla sloužit i jako útočiště při jaderné válce

U příležitosti korunovace Karla III. se podívejme na poslední britskou královskou jachtu HMY Britannia, kterou si však...

Kroužili, aby si jich v Brně všimli. Zapomenutý příběh ztracené vzducholodi

Exkluzivně Byla to první a největší rakousko-uherská vojenská vzducholoď, a proto se nelze divit, že se příběh o jejím zmizení...

Mezi největší unikáty Národního technického muzea patří parní vůz Komarek

Jedním z největších tuzemských unikátů z oboru dopravní techniky je parní železniční vůz řady M124.0, zvaný Komarek....

VIDEO: Vznikl na přání vojáků, ale proslavil se jako létající trajekt

Transportní letoun Bristol Freighter, vznikající koncem druhé světové války, byl původně určen pro dálněvýchodní...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...