

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže Maďarského královského letectva. Navíc jde o letoun, se kterým létal slavný letec Dezső Szentgyörgyi. I příběh tohoto leteckého esa si v článku připomeneme.
„Stavba modelu trvala zhruba měsíc, cca 50–60 hodin čistého času,“ uvádí Petr Záras.
„Vybral jsem si stroj maďarského letectva, pilota Dezső Szentgyörgyiho, který byl největším maďarským esem na východní frontě,“ vysvětluje modelář.
Boční pohled na letoun s charakteristickou sedmičkou na trupu
Podle modeláře je na modelu vždy nejsložitější, vyvážit kamufláž a opotřebení tak, aby stroj vypadal pokud možno realisticky. A k tomu má napomáhat třeba právě studium historických fotografických podkladů.
Model letounu je umístěn do zajímavého diorámatu, zobrazující dobu krátce po porážce sil Osy u Stalingradu koncem zimy 1943.
Vzhled travnatých ploch má evokovat jarní tání na ukrajinském letišti Poltava.
Výrobce modelu letounu je zn. Eduard a měřítko 1:72, obtisky SBS Model a Schwimmwagen je od výrobce Hasegawa.
Tráva na diorámatu shora
Madarské letecké eso Dezső Szentgyörgyi. Mezi lety 1942 až 1945 zaznamenal tento pilot na východní frontě 30 potvrzených sestřelů, z čehož sestřel první byl omylem německý bombardér He 111. V květnu 1945 byl zajat Američany, ale následně v letech 1946 až 1949 létal pro společnost Maszovlete. V roce 1950 byl na základě vykonstruovaných obvinění zatčen a propuštěn byl až v roce 1956. Od roku 1957 se stal pilotem maďarské letecké společnosti Maleva.
Autor: Wikipedia
Dezső Szentgyörgyi zahynul při letecké katastrofě jako kapitán dopravního letounu Iljušin Il-18V, HA-MOC dne 28. srpna 1971. Během přiblížení na kodaňské letiště se letadlo nízko nad mořskou hladinou dostalo do silného střihu větru a roztříštilo se o hladinu. Z devítičlenné posádky nepřežil nikdo, z 25 cestujících se zachránili tři lidé. Slavnému pilotovi zbývaly pouhé tři týdny do důchodu. Hrob Dezső Szentgyörgyiho na hřbitově ve Farkasrétu v roce 2011
Autor: Wikipedia / Tamás Szenti