Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

aktualizováno 
Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu. Apple si podal patentovou přihlášku, ve které ukazuje vizi notebooku s interaktivní klávesnicí.

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s haptickou odezvou | foto: patent: Apple, montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Smartphony slavné značky BlackBerry měly v minulosti jeden zcela jasný rys -...

Smartphony slavné značky BlackBerry měly v minulosti jeden zcela jasný rys - QWERTY klávesnici. Teď mezi nimi zbyl jediný model, který se jí drží.

Nahradit hardwarovou klávesnici dotykovým displejem, to není na první pohled žádná novinka. Tento vývoj jsme mohli sledovat u mobilních telefonů. Ještě před dvanácti lety se mohlo zdát, že datlování na fyzické klávesnici typu BlackBerry bude vždy pohodlnější a rychlejší, než matlání prsty po dotykovém displeji. Trh však rozhodl jinak a dnes jsou ve světě mobilních telefonů hardwarové QWERTY klávesnice naprostou raritou.

Firma Apple, která iPhonem výrazně přispěla k rozšíření dotykových displejů a psaní prstem, možná chystá podobnou revoluci i v oblasti přenosných počítačů.

Místo klávesnice a touchpadu notebooku dotykový displej

O něco podobného už se v posledním desetiletí pokusilo několik výrobců, včetně těch velkých, jakými jsou Acer, Toshiba nebo Lenovo. Žádný z těchto strojů však nezaznamenal masivní úspěch. Mohl by tedy uspět nápad Applu, či spíše série nápadů, kterou si nyní firma nechala patentovat?

Asus Dual Panel Concept

Asus Dual Panel Concept, 2009

Acer Iconia

Acer Iconia, 2010

Toshiba Libretto W100

Toshiba Libretto, 2010

Book využívá stejný kloub, jako má větší model Yoga 910.

Lenovo Yoga Book, 2016

Apple v patentové přihlášce popisuje několik známých prvků. Třeba to, že dotykový displej nahrazující klávesnici by mohl pro každou aplikaci ukazovat její jiné rozložení, podle toho, co se pro daný program hodí.

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859
Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Jiná klávesnice pro psaní, jiná pro hraní...

Kromě toho samozřejmě Apple slibuje zajímavá gesta. V podstatě si můžete představit klávesnici, jako ji znáte z tabletu, včetně automatických oprav, gest, zoomování, „svajpování“. Gesta by fungovala na povrchu celé plochy spodní části notebooku.

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Hlavní zbraní by měla být haptická odezva. Ta by se měla postarat o iluzi psaní na hardwarové klávesnici, což je něco, co zatím žádný výrobce nedokázal.

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859
Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Haptická odezva může být zajištěna elektronicky, mechanicky nebo kombinací

Z patentové přihlášky samozřejmě není jisté, zda v tomto případě Apple patentuje něco, co už v praxi umí, nebo si patentuje spíše nápad, který ještě není podpořen funkčním prototypem. Apple totiž v USA nemusí podpořit přihlášku funkčním výrobkem.

Pro každého něco?

Pro ty, kterým by haptická odezva nestačila, by sloužila „nasazovací“ klávesnice, kterou by bylo možné položit na základnu notebooku. Jinak by mohla zůstat například srolovaná v brašně. A konečně zde Apple představil i nápad, jak celou mechanickou klávesnici „zabalit“ do fólie a chránit ji před vodou a znečištěním, aniž by to narušilo její použitelnost.

Podaná patentová přihláška samozřejmě nemusí znamenat, že Apple na takovémto notebooku skutečně pracuje, o to méně pak, že se takový produkt dostane do prodeje. Ukazuje však na trend, který jsme mohli sledovat u mobilních telefonů, tedy odchod od mechanických částí směrem k nepohyblivým.

U mobilních telefonů jsme dlouho nevěřili, že by dotekové displeje mohly hardwarovou klávesnici porazit. I v době, kdy nastoupily chytré softwarové klávesnice typu Swype nebo SwiftKey, jsme stále předpokládali, že jistotu hardwarových tlačítek nic nenahradí. U notebooků si to dnes myslíme taky. Uvidíme, jestli nás Apple i tentokrát překvapí.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Nová generace Lego má skrytou stranu. Ožije pomocí rozšířené reality

Xxx

Lego uvádí novou řadu stavebnic nazvanou Hidden Side. Poprvé nabídne propojení fyzického a virtuálního světa pomocí...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Unikátní koloběžka z Ostravy i vrták z Kanady vznikly ve stejném programu

Bionická koloběžka

Používají ji architekti i obuvníci, výrobci letadel i vrtacích souprav pro těžaře. Její výsledky najdete v kuchyni i v...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz