Letušky nahoře bez. I takový luxus v oblacích byl dříve možný

Šedesátá léta minulého století znamenala pro civilní letectví skutečný rozmach. Právě v těchto letech zažívali i běžní cestující luxus jako nikdy předtím ani potom. V komunisty ovládaném Československu jste však na letenku do spřátelené Havany nedokázali vydělat ani za dva roky.
Letušky v 60. letech minulého století.

Letušky v 60. letech minulého století. | foto: Archiv autora Lubora Obendraufa

V minulém díle jsme skončili v padesátých letech. Tehdy musel na letenku do Paříže našinec pracovat celý rok. Skutečný rozmach civilní letecké dopravy však nastal v závěru šedesátých let minulého století. Způsobil jej zejména nástup velkokapacitních letounů, jejichž typickým představitelem byl Boeing 747, známý jako Jumbo Jet.

Na kratších a středních linkách začaly dominovat turbovrtulové typy letadel. Zástupcem je například britský stroj Vickers Viscount vyráběný od roku 1948 a pamětníkům známý i z pražského ruzyňského letiště od leteckých společností Alitalia či Austrian Airlines.

Letecké linky se prodlužovaly a v rámci Evropy přibývalo i vnitrostátních linek. Rostoucí konkurence začala tlačit cenu letenek dolů. Na dálkových linkách už převažovaly moderní proudové letouny s prodlouženým doletem. K výjimkám patřily elegantní stroje Bristol Britannia létající u řady společností v Anglii, ale také u kubánské aerolinky Cubana. Od ní si dvojici těchto letadel pronajaly i naše ČSA. Létaly s nimi z Prahy do Havany. 

Je bezesporu zajímavostí, že v ekonomické třídě v nich měli cestující tolik prostoru na nohy jako u konkurence ve třídě obchodní. Z Moskvy do Havany zase létal jiný obr – turbovrtulový TU-114 „Rossia“ známý svými protiběžnými vrtulemi a velmi štíhlý trupem.

Letušky nahoře bez, limuzínou až do hotelu

Psal se rok 1969 a společnost Modern Air uspořádala na Den otců /Fathers Day/ let z Berlína do Paříže. Na tom by nebylo nic zvláštního, jenže stovka mužů na palubě byla obsluhována dámami, jejichž horní část oděvu byla zcela průhledná. A i když letenky byly přibližně o čtyřicet procent dražší než u jiných společností, oba lety byly obratem vyprodány. 

Dopravce však stejnou akci k velké lítosti pánských cestujících již nikdy nezopakoval. Není bez zajímavosti, že oba „pánské lety“ se uskutečnily na stroji Convair 990 Coronado. Ten patřil do dvojice letadel, kterým se přezdívalo „proudoví aristokraté“.

Convair 990A Coronado Spantaxu v Praze

A ceny letenek v té době? Například se společností British Airways jste mohli v v ekonomické třídě letět z Londýna do Havany za 192 liber. První třída vyšla na 589 liber a v ceně byla cesta z letiště klimatizovanou limuzínou až do hotelu. Pro srovnání uveďme, že cena průměrného rodinného vozu začínala tehdy na 720 librách a kvalifikovaný dělník si v Anglii měsíčně vydělal cca 318 liber.

V komunistickém Československu jste v první polovině šedesátých let mohli letět z Prahy do Havany a zpět za cca 23 400 Kčs. Za slušný měsíční plat byla tehdy u nás považována částka mezi 900 až 1 000 korunami. Dělník ve výrobě byl rád za 800 Kčs.

Revoluce v ČSA: letadlo, které vyjíždělo z dráhy a přistávalo s padákem

Letový řád ČSA 1958 a TU-104 A.

Na palubách letadel se stále kouřilo, teplá jídla byla u delších linek samozřejmostí. Už řadu let také létaly na dálkových linkách proudové TU-104A s čepovaným pivem na palubě. Není bez zajímavosti, že prvenství v tomto oboru si za posledních pár let nárokovalo několik dalších aerolinek. Nejprve jako „první na světě“ zavedli čepované pivo na palubě nizozemské KLM. Letos v září tuto „novinku“ zavedli na vnitrostátních linkách japonské ANA (All Nippon Airways).

Koncem šedesátých let už byla poprvé avizována éra velkokapacitních letadel. Pohodlí cestujících řada společností vylepšovala sluchátky s hudbou. Také promítáním filmů na dálkových linkách už bylo častější. Prim v tomto ohledu hrály letecké společnosti z USA. Ty také nabízely cestujícím pohodlnější sedačky než evropské aerolinky. A nebylo to jen tím, že populace v USA už tehdy rychle tloustla.

Takovéto pohodlí nabízel Boeing 747 v 70. letech minulého století.

V Rusku levněji a nadzvukově

A přišla léta sedmdesátá, v letecké dopravě plná novinek. V první polovině dekády začaly létat velkokapacitní Jumbo Jety Boeing 747. V roce 1978 nastala v civilizovaném světě deregulace letecké dopravy a začaly velmi rychle vznikat nové aerolinky. Obojí přispělo k dramatickému snížení cen letenek a rozmachu letecké turistiky pro široké masy obyvatel.

Oproti tomu v zemích za železnou oponou byla řada vnitrostátních linek státy dotována. Nejvíce v SSSR, méně v ostatních zemích. Jako novinka se na obou stranách zdi objevila nadzvuková letecká doprava.

Vybuchlé kolo zapálilo nádrž a concorde neměl šanci. Pak skončily všechny

Concorde F-BTSD

Na jediné lince v Sovětském svazu byly postupně nasazeny nadzvukové letouny TU-144. Legendární Concorde pak létal ve Francii a v Anglii.

Díky štědré dotaci vlády stála v roce 1977 zpáteční letenka z Moskvy do Alma Aty 167 rublů. To přitom bylo jen o 12 až 14 procent více než za cestu podzvukovým letadlem. Oproti tomu zpátečka na Concorde z Londýna do New Yorku přišla na více než 1 450 liber a to opravdu nebylo pro každého.

Například společnost Pan American v uvedené době létala Boeingy 747 z Londýna do New Yorku a zpět za 280 amerických dolarů (ekonomická třída). Aerolinky také nabízely speciální zpáteční letenku pro mladé do 26 let. Do Evropy se tak vydali první „baťůžkáři“ ze zámoří. Vyšlo je to na 165 dolarů.

Čtvrtého května 1970 začaly také naše ČSA létat z Prahy do New Yorku. Cesta letouny IL-62 vedla přes Montreal. Zpáteční letenka stála přes 21 000 Kčs. Průměrný zástupce dělnické třídy si přitom tehdy vydělal cca 900 Kčs měsíčně.

Pohled do letounu IL 62 společnosti ČSA za letu.

Velkokapacitní letouny zvýšily pohodlí všech cestujících. U řady společností se opět zvětšily rozteče sedaček i jejich šíře. Kabinová zavazadla byla už u všech letadel přepravována pouze v uzavíratelných boxech nad hlavami cestujících. Předtím si je umísťovali například do síťované poličky u stropu, podobně jako ve vlaku. Mimo první a obchodní třídu už se jedlo pouze z plastu, ale příbory byly stále kovové. Začaly se však stále častěji objevovat i plastové příbory a pohárky na pití. 

Bohužel, ropná krize v tomto desetiletí letecké dopravě nakonec neprospěla. I přesto se však mnoho leteckých společností zdráhalo výrazně navyšovat ceny letenek, aby nepřišly o zákazníky. 

Konec druhého dílu
První díl najdete zde.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 56 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...