Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za oknem vybuchuje meteorit, lidé zděšeně prchají. Realita, nebo film?

Internetem se v posledních dnech šíří virální reklama, ve které několik lidí na pracovním pohovoru vyděsily skutečně působící záběry dopadu meteoritu. Téměř určitě jde o nahranou scénu než o skutečné reakce vystrašených lidí.

Jaký byl váš nejhorší zážitek při přijímacím pohovoru? Pokud jste během něj nezažili konec světa, nejste na tom nejhůř na světě. Alespoň nás o tom chtěla přesvědčit reklama jednoho výrobce televizí, ve které údajně skrytá kamera natočí několik uchazečů o zaměstnání vyděšených téměř k smrti falešnými záběry pádu meteoritu na 4K (či také Ultra HD) televizi.

Rozlišení má být takové, že lidé nerozeznají záběry promítané na obrazovku od výhledu z okna. Není to poprvé, kdy se podobná reklama objevila, o jednom videu jsme krátce napsali i u nás.

Ovšem "meteorit" je ještě úspěšnější. Za týden má na YouTube něco přes 8 milionů shlédnutí a na sociálních sítích byla nejsdílenější reklamou druhého zářijového týdne. Nabízí se otázka: kdo se tu skutečně nachytal, lidé zachycení na videu, nebo my u obrazovek? Jinými slovy: může být iluze u 4K rozlišení skutečně tak přesvědčivá?

Němý, nebo se zvukem?

Na začátek se zastavme u jedné fyzikální drobnosti. Otřesy a zvuky ve videu se sice zdají být realistické, ale ve skutečnosti by dopad tělesa nevydával žádný zvuk. Náraz by přišel pouze s vizuálním varováním.

Stačí si jen vzpomenout na události v Čejlabinsku, kde byl nejprve vidět vysoce nadzvukovou rychlostí se pohybující bolid, a pak teprve do města dorazila tlaková vlna a zvuk. Právě to byl důvod, proč byla řada lidí zraněných v obličeji. Šli se podívat, co to venku svítí, a pak jim tlaková vlna vyrazila okna přímo do tváře, jak jsme psali dříve.

Když v tomto máme jasno, věnujme se detailům, přesněji detailům zobrazení. 4K televize mají rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů. V reklamě se používá televize s úhlopříčkou 83,9 palce. Abyste si to mohli představit, při poměru stran 16:9 má pak výsledný rozměry zhruba 1,9 metru na metr. Vzdálenost mezi jednotlivými pixely je tedy zhruba 0,49 milimetru.

Lidé při "pohovoru" seděli od obrazovky odhadem zhruba tři metry daleko. Stačilo by to, aby nedokázali rozlišit jednotlivé body na obrazovce? Ti z nás v redakci, kdo mají vlastní očité zkušenosti se 4K televizory, si myslí, že ano. Ale našemu slovu určitě věřit nemusíte. Vychází to i matematicky.

Musíme si uvědomit, jak dobré rozlišení má lidské oko. Běžně se uvádí, že lidé mají tzv. úhlové rozlišení kolem jedné úhlové minuty. (Pro srovnání: Měsíc v úplňku zabírá nad obzorem cca 30 úhlových minut, čili půl stupně.) Pro perfektní zrak se udává hodnota ještě lepší, až kolem 0,6 úhlové minuty, ale my se držme průměrné hodnoty. Koneckonců nikde není řečeno, že by trik fungoval na každého.

Proč 3 438?

Při jeho výpočtu jsme si pomohli jednotkou rovinného úhlu, tedy radiánem. Celý kruh odpovídá 2 × 3,14 radiánům. Jedna úhlová minuta je 1/21 600 kruhu, takže stačí vydělit 2 × 3,14 právě číslem 21 600.

Nyní se můžeme dopočítat toho, jak daleko od nás musí být libovolný předmět, aby nám splynul v jediný bod. Kouzelné číslo je 3 438. Každý předmět se nám na vzdálenost 3 483krát větší, než je jeho rozměr, zmenší na jediný bod.

Už víme, že jeden pixel má zhruba 0,49 milimetru. Když to vynásobíme naším magickým číslem 3 438, vyjde nám, že člověk se slušným zrakem musí od obrazovky sedět zhruba jen 1,7 metru. Tato podmínka byla pohodlně splněna.

Televize by nejspíše ošálila i člověka s úplně dokonalým zrakem s rozlišením 0,6 úhlové minuty, kterého uvažoval Phil Plait na blogu Bad Astronomy. Toho by televize zmátla na zhruba 2,8 metru a "účastníci pohovoru" byli zřejmě od obrazovky dále. A teď už nám také můžete věřit, co jsme říkali od začátku, tedy že na 4K televizi pixely normálně neuvidíte.

Noční vidění, nebo filmový efekt?

Paralaxa není zdaleka jediným podezřelým prvkem virální reklamy. Další vodítko je třeba záběr "nočním viděním" ze zhasnuté místnosti.

Dalším podezřelým momentem je rozsvícení v místnosti na konci iluze. Uchazeče...
Rychlý přechod z režimu nočního vidění do normálního barevného režimu (po...

Rychlý přechod z režimu nočního vidění do normálního barevného režimu (po "rozsvícení") je ovšem bez střihu a podezřele rychlý, což naznačuje spíše využití následné počítačové úpravy.

Ostatně už jen pohled na pravidelnou "elipsu" u snímku nalevo napoví, že jde spíše o efekt "vinětace" než o skutečnou kameru s nočním viděním, která si osvětluje záběr. Také barevné podání úplně neodpovídá.

Jen ve dvou rozměrech

Televize by zřejmě zvládla podat scénu natolik kontrastně, aby iluze byla dostatečně přesvědčivá. Černá je u ní skutečně černá a světelný výkon tak veliký, že může být skutečně nepříjemný. Ne sice tolik jako pravý meteorit, ale dost na to, aby nachytal prakticky každého, kdo s pádem meteoritů nemá přímou zkušenost (tedy naštěstí většinu z nás).

Zásadní problém iluze televizoru jakožto okna se jmenuje paralaxa. Podívejte se na ilustraci: žena ve žluté halence vidí na daném místě okna (tedy na daném pixelu obrazovky) něco jiného, než její kolegyně v červeném. A samozřejmě, pokud by vstala, její pohled by se také změnil. V televizní obrazovce v reklamě LG se ale perspekitva nemění, protože by to mátlo diváky, kteří se na scénu dívají ze statické skryté kamery.

Vysoké rozlišení na nás přirozeně působí trojrozměrně, takže při běžném pohledu by na člověka patrně působil skutečně velmi reálně. Ale i přes všechny detaily zůstává obraz stále plochý a to ho podle nás musí pozorovateli prozradit. Jde o tzv. paralaxu. Tak se označuje úhel, který svírají přímky ze dvou různých míst k pozorovanému bodu. Jinými slovy popisuje to, že z jednoho místa v místnosti vidíme oknem jinou část výhledu než od protější stěny.

U běžné televize, jaká byla použita ve videu, to samozřejmě neplatí. Když na videu lidé vejdou do místnosti, přejdou k židli a sednou si, obraz se nepohne a zůstává stále stejný. Jistě, na pohovoru jsme všichni nervózní a okolí nevěnujeme obvykle příliš velkou pozornost. Ale skutečně bychom si nevšimli ani v případě, že nás něco na obraze zaujme natolik, že vyskočíme ze židle?

Již zmíněný Phil Plait má v dalším příspěvku k reklamě dobrou poznámku, že trik mohl zabrat jen na několik lidí z mnoha. To samozřejmě nelze vyloučit, ale na druhou stranu se ve videu najdou i další detaily, které ho usvědčují z "nepravosti".

Někdy jde o drobné technické detaily, třeba změna polohy monitoru na stole. Jiné jsou spíše obsahové. Nás například "praštil" do očí závěrečný výjev, kdy už rozesmátá uchazečka předvádí nevěřícný údiv nad televizí . Všichni zúčastnění v přitom v tu chvíli stojí tak, aby na televizi bylo dokonale vidět, a přitom zároveň tak, aby se vše důležité odehrávalo čelem k divákovi.

Závěrečná scéna s přesnou choreografií (je vidět televize i všichni čtyři protagoinsté) a divadelními gesty dává tušit, že jde o herecké výkony.

V tu chvíli už se reklama nezapře. Na druhou stranu, nikdo nemůže říci, že by toto dílko nesplnilo svůj účel. Viděly ho miliony a psalo se o něm v celé řadě médií. Takže i když to není pravda, je to atraktivní nepravda. A to se u reklamy cení především.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...