Letka zabijáckých robotů USA chytila počítačový virus. Nikdo neví jak

  18:15aktualizováno  18:15
Pilotní místnost v USA, ze které jsou řízeny bezpilotní letouny v Afghanistánu, je nakažena počítačovým virem. Přestože se neprokázalo, že by infekce přímo ohrozila misi, ukázala, že je tato nová technologie velmi zranitelná. Odborníci navíc neví, jak se viru zbavit.

Na základně v Nevadě připravují k letu bezpilotní letoun Predator.

"Vždycky, když ten virus smažeme, tak se znovu objeví," uvedl zdroj magazínu Wired. "Domníváme se, že je neškodný, ale s jistotou to tvrdit nemůžeme." Na virus poprvé upozornil armádní bezpečnostní systém v druhé polovině září.

Virus napadl řídící počítače v pilotní místnosti amerických bezpilotních letounů na základně Creech Ari Force Base v Nevadě. Odtud američtí piloti dálkově ovládají drony typu Predator a Reaper, nasazené v Afghanistánu a dalších válečných zónách. Podle Wired zaznamenává virus "každý stisk klávesy, který se na nakažených počítačích odehraje", zatím se však neprokázalo, že by došlo k úniku citlivých informací nebo k ohrožení mise.

Poprvé zabíjelo dálkově ovládané letadlo v roce 2007 (viz náš předchozí článek). Ozbrojená bezpilotní letadla už za poslední čtyři roky zabila přes dva tisíce podezřelých lidí (ozbrojenců i civilistů).

Nebezpečí strojového zabíjení

Napadení počítačového systému není jediným problémem zabijáckých okřídlených robotů. Kritici poukazují na těžkou ověřitelnost totožnosti zabitých (obvykle je identifikace znemožněna výbuchem, drony zabíjejí například řízenou střelou či svržením laserově naváděné bomby). Může se tak stát, že je pro piloty (řídící stroj na dálku) jednodušší zabít, než nezabít.

Armáda oponuje: vojáci potřebují, aby jim bezpilotní pomocníci asistovali v nebezpečných situacích a zajistili bezpečnost tam, kde je nasazení lidí nemyslitelné či příliš rizikové.

A jak vyřešili na základně v Creech problém s virem? Všechny disky poctivě zformátovali a vše nainstalovali znovu. Znamenalo to mnoho hodin práce, celý systém se musel v podstatě vybudovat od začátku. Oficiální armádní zdroje odmítly situaci komentovat a ubezpečily, že počítačová bezpečnost je braná velmi vážně.

Autor:

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Proudnicová lokomotiva ČSD oplývala elegancí, ale ne užitnou hodnotou

Proudnicová parní lokomotiva 386.001

Československé státní dráhy provozovaly během své historie pouze jedinou aerodynamickou parní lokomotivu. Zatímco ve...

Za kolik lze dostavět Temelín? Záleží, odkud jsou peníze

výměna paliva

I v Evropě je možné postavit jadernou elektrárnu levně. Ale jenom za určitých okolností, říká fyzik Vladimír Wagner. A...

Let L-610 byl náš největší. Nehezká historie jednoho hezkého letadla

Let L-610 (Praha, 08/1989)

Ve středu 28. prosince 1988 poprvé vzlétl prototyp největšího letadla československé konstrukce L-610. Jeho ne příliš...

Najdete na iDNES.cz