Letiště ukazuje Commodore 64, magneťák a další historické skvosty

aktualizováno 
Cestující a návštěvníci pražského letiště možná budou překvapeni výstavou, kterou hostí letištní Terminál 2. Nově otevřené Muzeum spotřebičů je totiž přenese do minulého století, do doby, kdy lidé poslouchali krystalky a požívali 8bitové počítače ZX Spectrum.
Vývoj řady v minulosti populárních druhů spotřebičů si mohou až do začátku dubna prohlédnout lidé dorazivší na letiště Ruzyně. Celé výstavě dominuje socha Šrotozemšťana, která byla v roce 2008 postavena z elektroodpadu na pražském Andělu.
Rozmístìní expozic Muzea spotøebièù

Jednotlivé expozice se zabývají historií gramofonů, magnetofonů, rádií, přenosných přehrávačů, telefonů, televizí, počítačů. Navíc nechybí informace o recyklaci vysloužilých spotřebičů.

Nejdřív soutěž, potom výstava

Jednotlivé exponáty do tohoto specifického muzea dodala firma Asekol, která se zabývá likvidací elektrospotřebičů. Historická zařízení získala prostřednictvím soutěže O nejstarší sebraný elektrospotřebič, kterou vyhlásila na konci roku 2008. Cílem bylo nashromáždit spotřebiče, které se pracovníkům sběrných dvorů zdály zajímavé a historicky hodnotné, a uchránit je tak před následnou recyklací.

unikly zkáze

Historickou techniku nevyhazujte, můžete ji prodat

Všechny exponáty mají stejný původ. Léta ležely na půdách, ve sklepech, nebo se staly součástí pozůstalosti. A navzdory tomu, že to jsou mnohdy krásné, dokonale zachovalé a technicky i historicky cenné kousky, je lidé bezmyšlenkovitě vyhodili do sběrných dvorů. Zde byly, naštěstí, díky dobrému nápadu, zachráněny. V opačném případě by již byly rozebrány, recyklovány, spáleny, navždy zničeny. Při procházce muzeem se to jeví jako velká škoda.

Tip redakce: Historické elektrospotřebiče v zachovalém stavu můžete snadno prodat v internetových bazarech a aukčních portálech.
Můžete tak zachránit unikátní ukázky technického umu, řemesla a fortelu, který naši předkové ovládali a jaký se dnes již vidí jen málokdy. A navíc si můžete snadno přivydělat.

Expozice Muzea spotřebičů (zdroj: Asekol)

Gramofony a magnetofony
Expozice - Gramofony a magnetofony

Panel gramofonů a magnetofonů, který se nachází hned za vstupní bránou, má za cíl představit kořeny komunikačních elektrozařízení včetně předelektronické éry. Návštěvníci zde najdou gramofony, magnetofony a vůbec nejstarší exponát celého Muzea spotřebičů - fonograf T. A. Edisona. Díky němu spotřebiče obsáhnou téměř celé století dějin.

Supraphon GE 08

Mezi další zajímavé přístroje patří například elektronický gramofon Supraphon z roku 1946, stylový kufříkový magnetofon Supraphon GE 080 z období 1960-1965 a magnetofon Tesla Duo ANP 210 vyráběný v letech 1960-1967.

Přenosné přehrávače
Expozice - Pøenosné pøehrávaèe

V této sekci je představena pestrá škála přehrávačů od magnetofonů přes diktafon až po walkmany, discmany a MP3 přehrávače. Ty jsou kvůli většímu efektu umístěny také na figurínách. Časově se exponáty pohybují mezi lety 1967 a 1985. Návštěvníci zde najdou například diktafon Tesla D 8 (ANP 305) z roku 1967, o tři roky mladší magnetofon International nebo kazetový Superscope C 10 z roku 1974

Svět rádia a rozhlasu
Expozice - Svìt rádia a rozhlasu

První interaktivní panel. Lidé si zde mohou poslechnout Přednášku o dětské lživosti z roku 1932, rozcvičku z roku 1933, legendární komentář fotbalového zápasu Sparta - Slavia od Josefa Laufera z roku 1939 nebo vysílání Československého rozhlasu v okamžiku napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 z dobových rozhlasových přijímačů.

Rozhlasový pøijímaè Telefunken Viola

Rozhlasové přijímače přesahují rozsah padesáti let, nejstarší je z roku 1933, nejmladší z období kolem Sametové revoluce. Za vidění zde určitě stojí nejstarší přístroj Philips Philette 96 4 AS z let 1933-1934, o tři roky mladší Telefunken Viola (na snímku) a poválečný Markofon B 452.

Komunikace a telefony
Expozice - Komunikace a telefony

Sekce s největším počtem exponátů od nástěnného telefonu přes telegraf, dálnopis a stolní telefony až po mobily. Časově pokrývá období od 20. let minulého století až po současnost. Výjimečným exponátem je bezesporu telegraf z roku 1925, nástěnný telefon ze stejného období či krásný stolní telefon Siemens Halske z roku 1935.

Součástí sekce bude i výkladový slovník odborných termínů.

Přenos obrazu a zvuku, TV
Expozice -  Pøenos obrazu a zvuku, TV

Další interaktivní panel. Návštěvníci zde uvidí zahájení vysílání Československé televize z roku 1953, černobílý pořad pro děti Rozmarýnek z roku 1960, záběry z okupace v roce 1968 a Spartakiádu na Strahově z roku 1980 na dobových přístrojích. Nejstarší televizor zde představený se vyráběl v letech 1953-1957, nejmladší je LCD z roku 1997.

Televizní pøijímaè  Tesla 4002 A

Zajímavými exponáty jsou Tesla 4002 A (na snímku) z let 1954-1957, Rekord z roku 1955 a Rádio-televizor-magnetofon SHARP 10P-28G, 1980-1990.

Součástí sekce bude i 2D expozice promítaček.

Interakce a počítače
Expozice - Interakce a poèítaèe

Třetí interaktivní panel. Zvláště muže budou pravděpodobně zajímat čtvrtstoletí staré hry Pac-man, Tetris či Arkanoid, které si je možno zahrát na dobových přístrojích. Právě na tomto panelu je dobře vidět, s jakou rychlostí se technologie vyvíjejí.

Poèítaè Commodore 64

Časové rozpětí je díky elektrickému kalkulačnímu stroji Nisa z let 1965-1975 zhruba 25 let. Na místě je k vidění například nejprodávanější počítač všech dob Commodore 64 z roku 1985 (na snímku) nebo Sinclair ZX Spectrum z let 1982-1985.

Součástí sekce bude i 2D expozice záznamových nosičů od děrných štítků přes pásky a CD až po pevný disk.

Svět recyklace

Poslední a největší sekcí Muzea spotřebičů je kruhový středový panel s informacemi o společnosti ASEKOL a recyklaci elektrozařízení. Kolem panelu je na zemi nakreslen koloběh spotřebiče od jeho vyrobení až po recyklaci a následného znovupoužití součástek ve výrobě. Součástí panelu jsou čtyři plazmové televize a různé druhy elektrozařízení včetně prvního českého tranzistorového přehrávače Tesla T 85 2800B, který byl pro svůj jedinečný design zván Brusel z let 1958-1960, mikrofonu Tesla AMD 103 z let 1975-1980 či rozhlasového přijímače Philips 208 U z poválečné doby.

Lidé si mohou přístroje vyzkoušet

Na výběru jednotlivých přístrojů pro výstavu se podílelo Technické muzeum v Brně. Zařízení jsou většinou funkční a návštěvníci si některé z nich mohou i vyzkoušet. Není tak problém si zahrát historické hry nebo si zavolat z polního telefonu. Navíc je možné vyslechnou historické televizní a rozhlasové záznamy.

Údaje o stovce vystavených spotřebičích jsou na speciálních panelech spolu s informacemi o době, v níž vznikly. Podrobnosti o výstavě najde návštěvník na speciální stránce Muzea spotřebičů.

Autor:
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Boeing tajil změny, úřad pokazil certifikaci, kritizuje zpráva 737 Max

Výsledky první závěrečné zprávy potvrzují předchozí podezření. Systém stabilizace MCAS byl výsledkem chybných dat od...

Premium

Srdce vám prověří na dálku. Šéf pojišťovny hledá budoucnost prevence

Zdravotní pojišťovna lidi nemůže léčit. Dobře nastavenými programy však může povzbudit své klienty k pravidelné...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Inovace ve zdraví, mobilitě i VR. Pražský FuturePort chce být mezinárodní

Třetí ročník konference Future Port Prague se přestěhoval z Holešovické tržnice na Výstaviště Holešovice. Větší haly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz