Revoluce už za rok: Lenovo ukázalo „ohebný počítač“, vejde se do kapsy

Exkluzivně   0:31aktualizováno  5:57
Orlando (od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Třináctipalcový tablet, plnohodnotný počítač a ultrapřenosný notebook, to vše v jednom malém zařízení. Vývojáři čínské firmy Lenovo se pochlubili prototypem úplně nové kategorie „Foldable PC“. Lehký počítač se vejde i do kabelky, poběží na něm Windows 10 a má sloužit jako plnohodnotný stroj pro práci i zábavu.

„Před vstupem do místnosti jste museli podepsat prohlášení o mlčenlivosti, tak je čas ukázat vám, proč,“ předstoupil před skupinu novinářů Luis Hernandez, viceprezident společnosti Lenovo. „Tu novinku mám tady v téhle tašce.“ Z malé tašky vytáhl přístroj o velikosti obyčejného diáře.

Luis Hernandez, viceprezident společnosti Lenovo, předstoupil před novináře s...

Luis Hernandez, viceprezident společnosti Lenovo, předstoupil před novináře s pečlivě utajovanou novinkou.

Ohebné displeje nejsou žádnou novinkou, ve světě mobilů se už dávno (zatím, ne vždy úspěšně) řeší . Přesto bylo v sále slyšet zalapání po dechu, když Hernandez jedním nacvičeným pohybem knížku otevřel a uvnitř se skrýval velký 13palcový displej.

Zařízení působi jako obří tablet, ale díky ohebnosti je skladné jako obyčejná...

Zařízení působi jako obří tablet, ale díky ohebnosti je skladné jako obyčejná kniha

„Představujeme úplně novou kategorii. Plnohodnotný počítač s Windows 10, který se vejde do kapsy,“ pokračoval Hernandez. Lenovo tuto kategorii nazývá „Foldable PC“. Na trh jej Lenovo uvede v roce 2020 a poběží na něm Windows 10.

Všechny fotky nového zařízení Lenovo X1 Foldable PC

Protože jde o prototyp, ne všechny parametry jsou definitivní. Zatím je jisté, že 13palcový ohebný OLED panel, vyrobený firmou LG, má mít rozlišení 2K. Je pochopitelně dotykový a součástí zařízení je i aktivní stylus.

Lenovo ThinkPad X1 Foldable PC

Lenovo ThinkPad X1 Foldable PC

„Ohebný počítač Lenovo kombinuje produktivitu notebooků a skladnost mobilních telefonů,“ uvedl Christian Teissman, viceprezident společnosti Lenovo, který produkt předvedl veřejnosti. „Přizpůsobí se vašemu životu.“ Ukázal tři hlavní režimy, ve kterém jde přístroj používat: multimediální tablet, lehce ohnutá kniha a ohnutý displej připomínající malý notebook. Protože baterie je na jedné straně ohybu, počítač se nepřeklápí.

Hmotnost má být pod 0,9 kg, přesto se ale Lenovo pokusí vtěstnat do přístroje baterku, která jej bude pohánět celý den (obvykle se tím myslí 12 až 16 hodin, přesné číslo však nepadlo). Právě výdrž baterie bude klíčová pro to, aby zařízení dostálo svému slibovanému potenciálu.

Tablet i notebook v jednom elegantním odolném balení

Lenovo novému zařízení neříká notebook, ale „Foldable PC“. Přesto ale zařadilo novinku do své prestižní řady notebooků ThinkPad, konkrétně nejvyšší kategorie X1. To podle Hernandeze znamená, že musí zařízení projít sérií 22 testů výdrže a odolnosti. Musí vydržet chlad, vlhkost, vibrace, pády, otřesy a prach (12x Mil-Spec)

Kdo je tedy ideálním uživatelem takového zařízení? Vždyť většina lidí už má smartphone, který také vydrží leccos, vejde se do kapsy a zvládnete na něm vyřídit maily i sledovat filmy. 

Větší displej (a dodejme, že na první pohled nádherný displej) samozřejmě dělá z Foldable PC skvělý mediální přehrávač. Lenovo očekává, že o tento koncept projeví lidé s vysokými nároky na mobilitu, tedy především lidé, kteří hodně cestují a potřebují pracovat a bavit se na cestách. Ohebný ThinkPad se opravdu vejde do kabelky nebo kapsy u kabátu, přitom na něm běží plnohodnotný Windows 10 a podporuje dokování (lze tedy jednoduše připojit další periférie jako je myš, klávesnice a monitor). Pro podnikatele by se tak mohl stát hlavním zařízením na cesty i do kanceláře. Pro digitální nomády zase stylovým doplňkem, který jim odlehčí zavazadlo asi o jedno kilo. A pro všechny bude zřejmě přitažlivý onen akumulátor, pokud skutečně vydrží celý den neustálého připojení.

Jak se na tom bude psát?

Naše hlavní potenciální výtka k tomuto zařízení směřuje ke klávesnici. Tablet je výborný na konzumaci obsahu, čtení webu, prohlížení fotek, sledování videa. Když k němu máte dobrý stylus (což Foldable PC má), můžete i celkem dobře opravovat dokumenty a dělat si rychlé poznámky.

V ohnutém stavu se automaticky objeví klávesnice v dolní polovině, zatímco...

V ohnutém stavu se automaticky objeví klávesnice v dolní polovině, zatímco horní polovina má otevřenou obrazovku. Klávesnice je pochopitelně dotyková, všiměte si aktivních ploch pro touchpad nebo kurzorové klávesy.

Ale tablet se naprosto nehodí pro psaní delších textů. Pokud chcete napsat pár vět můžete samozřejmě využít prediktivní dotykovou klávesnici. Ale na delší psaní, na programování, na analýzu dat, na všestrannou produktivitu, tam všude je dobrá klávesnice těžko nahraditelná.

Pokud by zařízení mělo „jen“ obyčejný displej, obáváme se, že by psaní všemi deseti nefungovalo. Na rychlé psaní poslepu se totiž prsty musí něčeho chytit.

„ThinkPady jsou pověstné dobrou klávesnicí. Bude mít tento nový ohebný displej nějakou haptickou odezvu nebo 3D výstupky v režimu klávesnice, aby se na něm lépe psalo?“ zeptali jsme se Hernandeze poté, co se mu podařilo vyplést se z klubka zuřivých fotografů.

„To nemůžu zatím komentovat,“ zavrtěl viceprezident hlavou. „Ale jak říkáte, ThinkPady mají skvělou klávesnici. A tohle bude ThinkPad,“ dodal významně. Jak konkrétně to tedy Lenovo zajistí a jak se na novém ultrapřenosném počítači bude psát, to budeme moci posoudit až v roce 2020. Možná půjde o nějaký nástavec ve formě bluetooth klávesnice, ostatně Foldable PC má vzadu zabudovaný stojánek.

Poznámka: Společnost Lenovo uhradila náklady spojené s cestou redaktora na konferenci.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o klávesnici a akumulátoru. Doplnili jsme další fotografie produktu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Zrcadlo doby: jak československý armádní film natáčel západní letadla

British Aerospace Nimrod AEW3

V roce 1980 navštívili pracovníci Československého armádního filmu aerosalon v anglickém Farnborough, aby tam na...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Z takových kostiček stavěli nacisté jaderný reaktor. A mohl fungovat

Uranová kostka, která se v roce 2013 objevila na Marylandské univerzitě.

Nečekaný „dárek“ z dob německého jaderného programu znovu ukazuje, co chybělo Němcům k sestrojení vlastního funkčního...

Nejpomalejší, máte padáka! O výpovědi rozhodují stroje, přiznal Amazon

O tom, kdo bude propuštěn z distribučního centra Amazonu, rozhodují automaty...

Zasedl si na vás šéf a dal vám výpověď? Pro zaměstnance v amerických distribučních centrech Amazonu je taková otázka...

Navrhla robota a trénuje senzory. Třináctiletá programátorka se AI nebojí

Anna Du se svým robotem, který hledá plasty na mořském dně

Navigační systém pro dálkově ovládaného robota, který pod vodou hledá ohniska mikroplastů. Strojové učení detekující...

Najdete na iDNES.cz