Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Kopírovat + Vložit. Zemřel vědec, kterému vděčíme za přátelský počítač

  17:48aktualizováno  17:48
Většina dnešních uživatelů počítače zřejmě amerického programátora a matematika Larryho Teslera nezná. Výsledky jeho bádání však používáme každý den. Vymyslel nástroje Vyjmout, Kopírovat a Vložit. Kromě toho také prosadil ovládání programů bez složitého přepínání režimů. Tesler zemřel ve věku 74 let.

Zemřel Larry Tesler, programátor a vynálezce schránky, do které lze kopírovat a vložit text | foto: Wikimedia, montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Číslo účtu. E-mailová adresa. Odkaz na článek. Složité cizojazyčné jméno. Přece to nebudu přepisovat a riskovat, že při tom udělám zbytečnou chybu. Stačí to zkopírovat a potom vložit.

Nástroje pro práci se schránkou (clipboard) jsou univerzálně dostupné prakticky ve všech programech, operačních systémech a platformách. A vděčíme za to do značné míry právě jednomu kalifornskému programátorovi.

Uživatelská přívětivost, která nám dnes přijde samozřejmá

Larry Tesler vychodil střední školu s vědeckým zaměřením v New Yorku a pokračoval studiem informatiky na slavné kalifornské Stanford University. Tam se poprvé setkal s programováním. V šedesátých letech byl v oblasti budoucího Silicon Valley jeden z mála „programátorů na volné noze“, v telefonním seznamu neměl o drobné zakázky nouzi. Přednášel také na nově založené „bezplatné univerzitě“ o monopolu IBM nebo o prokrastinaci.

Výzkumné centrum Xerox PARC ve slunném Palo Altu v Kalifornii

Výzkumné centrum Xerox PARC ve slunném Palo Altu v Kalifornii

Zatímco čekal, až se pro něj najde místo v prestižní laboratori Xerox Palo Alto Research Center (Xerox PARC), vymyslel jeden z prvních značkovacích jazyků – Pub, předchůdce dnešního HTML. Tato zkušenost se mu hodila, když v roce 1973 konečně přijal místo ve výzkumné laboratoři Xerox PARC.

Už v sedmdesátých letech, kdy byl počítač nástrojem pro hrstku vyvolených expertů, přemýšlel Tesler, jak zvýšit pochopitelnost a použitelnost počítačových programů. Ve slavné laboratoři Xerox PARC – kde se silně inspiroval i Steve Jobs při vývoji počítačů Apple – pracoval Tesler na textovém procesoru Gypsy.

Larry Tesler ukazuje, jak v programu Gypsy fungovalo kopírování a vkládání...

Ukázka kopírování a vkládání v programu Gypsy (1975)

Byl to z dnešního pohledu velmi základní nástroj pro práci s formátovaným textem. Přestože Tesler za svou kariéru zažil mnoho věcí, právě jeho nápad zjednodušit manipulaci s textem se používá i po 45 letech.

Jednoduchý koncept spočíval ve dvou příkazech: CUT a PASTE:

  • CUT – označený text se vystřihne a přemístí se do spodní části obrazovky, tzv. koše, kde je k dispozici, ale už není součástí dokumentu
  • PASTE – na označené místo v dokumentu se vloží text z koše

„Později Apple nazval ten koš schránkou (clipboard), což se ujalo,“ vysvětluje Tesler na videu z roku 2017. Ale myšlenka zůstala stejná.

Slova „vystřihnout“ (CUT) a „přilepit“ (PASTE) byla podle Teslera stejně důležitá jako to, co příkaz dělal. Záleželo mu totiž na srozumitelnosti. Lingvistická volba přitom pramenila z jeho zkušenosti při práci s papírem: „Když jsem koncem šedesátých let vystřihoval nůžkami věci z katalogu a lepil je na papír pomocí lepidla. A snil jsem přitom o interaktivním programu, který by mi to usnadnil.“

Svůj sen si splnil právě při vývoji textového procesoru Gypsy. Kromě kopírování a vkládání představil program i několik dalších inovativních konceptů, které používáme dodnes: zrušení výběru textu kliknutím mimo text, vyhledávání v textu i pomocí textu vloženého ze schránky (koše), vybrání slova dvojklikem kurzoru myši.

Počítač by měl být srozumitelný pro každého

V sedmdesátých letech se ještě o počítačích nepřemýšlelo nutně jako o nástroji pro každého. V laboratořích Xerox PARC se ale rozmáhala myšlenka, že by měl být počítač použitelný pro kohokoli, nejenom pro vytrénované specialisty. Přispěl k tomu například legendární Douglas Engelbart, vynálezce počítačové myši, který věřil, že počítače se stanou „rozšířením lidských smyslů“ a umožní tak lidem lepší komunikaci a porozumění na dálku.

Uživatelská přívětivost

Za termín „user-friendly“ do značné míry vděčíme právě Larrymu Teslerovi. Když mu v roce 1974 jeden obchodník v rámci předváděcí akce řekl, že na něj program působí „nepřívětivě“, Teslera ten termín fascinoval. Od té doby prosazoval termín „přívětivý“ (friendly) a používal jej ve všech svých analýzách k posouzení vztahu k uživateli.

S tím souvisí i další Teslerův termín, „What you see is what you get“ (co vidíš, to dostaneš), který popisuje, jak počítač pracuje s formátovaným textem. Dnes je znám pod zkratkou WYSIWYG.

Také Tesler zastával názor, že počítače by měly být použitelné pro každého. Jeho hlavní myšlenkou (podle které později pojmenoval i svůj web) bylo odstranění různých „režimů“ (módů) z počítačových aplikací. Tehdy totiž bylo běžné, že počítač fungoval v různých režimech. Pokud jste chtěli otevřít soubor, museli jste se přepnout do režimu čtení/zápis. Pokud jste chtěli vyhledávat, museli jste se přepnout do režimu textové operace atd. To ale zvyšovalo nároky na uživatele a znamenalo to, že ne každá operace, kterou software umí, je kdykoli po ruce. „Lidé se často ptali, jak se dostanu z tohoto režimu,“ popsal Tesler. Navíc přepínání režimů zdržovalo a znemožňovalo pokročilou práci.

První počítačová myš Douglese Engelbarta - její replika je vystavena v Muzeu...

První počítačová myš Douglese Engelbarta

Teslerova intuice nebyla vždy správná. Byl třeba dlouho odpůrcem počítačové myši. Když viděl, jak těžké je pomocí tehdy neohrabané myši vybrat text, nechápal, proč by někdo k výběru raději nepoužil klávesové zkratky. „Na to (vybírání myší) jsem nevěřil,“ vzpomínal Tesler pro magazín IEEE. „Říkal jsem si, že klávesnice je k tomu mnohem lepší.“ Tesler tedy zorganizoval uživatelský test – to je dnes celkem běžná součást vývoje, tehdy to ale byla div ne kacířská myšlenka – a naučil lidi z ulice používat klávesnici k výběru textu.

„Hodinu pracovali jen s klávesnicí. Já jsem jim pak dal myš,“ popisuje Tesler. Jeho plán byl, že nadřízeným ukáže, jak lidé myš odmítají coby nepotřebnou. „Jenže se to obrátilo proti mě. Lidé sice napřed řekli, že myš nepotřebují, ale pak si ji zkusili a po dvou minutách už na šipky ani nesáhli.“

Jako správný výzkumník se Tesler smířil s tím, že výsledek experimentu dopadl jinak, než čekal. Namísto toho, aby myš zavrhl, tedy začal pracovat na její implementaci a vylepšeních. I díky němu dnes můžeme text vybrat, přesunout a zkopírovat myší.

Teslerova kariéra samozřejmě neskončila v roce 1975. Pracoval pro Apple na počítači Lisa (prosadil zde ovládání jedním klikem myši) nebo na přenosných Newtonech („Tam jsem udělal neuvěřitelné množství chyb,“ řekl později). Podílel se na vývoji programovacího jazyka PASCAL. Do roku 2005 působil jako viceprezident firmy Amazon, kde měl na starost uživatelskou stránku a podílel se na řadě patentů. Bavilo ho „jít večer domů a vědět, že desítky milionů lidí používají, co právě dnes vytvořil“.

Poslední roky pracoval jako nezávislý konzultant právě v oblasti uživatelské použitelnosti. A vždy byl advokátem chytrých řešení, která berou v potaz běžné uživatele. „Nikdy nebyla tak skvělá příležitost vymyslet nové inovace v oblasti interakce uživatelů s počítačem,“ řekl Tesler v roce 2005. „To, co vyvíjíme dnes, může mít stejně revoluční dopady, jako to, co jsme vyvíjeli tehdy před lety. Ale dnes jsou výzvy větší a vše se okamžitě dotkne velkého množství lidí.“

Až dnes budete něco kopírovat a vkládat, věnujte Larrymu Teslerovi tichou vzpomínku. Až dnes budete něco kopírovat a vkládat, věnujte Larrymu Teslerovi tichou vzpomínku. Až dnes budete něco kopírovat a vkládat, věnujte Larrymu Teslerovi tichou vzpomínku.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Rekordní aero pro přelet Atlantiku bylo modifikováno na dopravní pro ČSA

Svého času dva naši armádní letci plánovali přelet Atlantiku, realizovat odvážný nápad jim však nebylo dopřáno. V...

V Chile rozvážejí ochranné pomůcky dronem

Ani v odlehlejších oblastech protáhlého státu Chile se lidé neobejdou bez ochranných pomůcek. I v tomto státě se šíří...

Záchrana při blackoutu. Náhradní zdroje umí nastartovat sebe i elektrárny

Advertorial Takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, je dlouhodobým strašákem moderních energetických...

Neměli na růžích ustláno. Půlstoletí muzea s řadou leteckých unikátů

Dvakrát ho málem zrušili a dvakrát se muselo stěhovat. Řeč je o druhém nejstarším leteckém muzeu na území bývalého...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...