Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Kopírovat + Vložit. Zemřel vědec, kterému vděčíme za přátelský počítač

  17:48
Většina dnešních uživatelů počítače zřejmě amerického programátora a matematika Larryho Teslera nezná. Výsledky jeho bádání však používáme každý den. Vymyslel nástroje Vyjmout, Kopírovat a Vložit. Kromě toho také prosadil ovládání programů bez složitého přepínání režimů. Tesler zemřel ve věku 74 let.
Zemřel Larry Tesler, programátor a vynálezce schránky, do které lze kopírovat a...

Zemřel Larry Tesler, programátor a vynálezce schránky, do které lze kopírovat a vložit text | foto: Wikimedia, montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Číslo účtu. E-mailová adresa. Odkaz na článek. Složité cizojazyčné jméno. Přece to nebudu přepisovat a riskovat, že při tom udělám zbytečnou chybu. Stačí to zkopírovat a potom vložit.

Nástroje pro práci se schránkou (clipboard) jsou univerzálně dostupné prakticky ve všech programech, operačních systémech a platformách. A vděčíme za to do značné míry právě jednomu kalifornskému programátorovi.

Uživatelská přívětivost, která nám dnes přijde samozřejmá

Larry Tesler vychodil střední školu s vědeckým zaměřením v New Yorku a pokračoval studiem informatiky na slavné kalifornské Stanford University. Tam se poprvé setkal s programováním. V šedesátých letech byl v oblasti budoucího Silicon Valley jeden z mála „programátorů na volné noze“, v telefonním seznamu neměl o drobné zakázky nouzi. Přednášel také na nově založené „bezplatné univerzitě“ o monopolu IBM nebo o prokrastinaci.

Výzkumné centrum Xerox PARC ve slunném Palo Altu v Kalifornii

Zatímco čekal, až se pro něj najde místo v prestižní laboratori Xerox Palo Alto Research Center (Xerox PARC), vymyslel jeden z prvních značkovacích jazyků – Pub, předchůdce dnešního HTML. Tato zkušenost se mu hodila, když v roce 1973 konečně přijal místo ve výzkumné laboratoři Xerox PARC.

Už v sedmdesátých letech, kdy byl počítač nástrojem pro hrstku vyvolených expertů, přemýšlel Tesler, jak zvýšit pochopitelnost a použitelnost počítačových programů. Ve slavné laboratoři Xerox PARC – kde se silně inspiroval i Steve Jobs při vývoji počítačů Apple – pracoval Tesler na textovém procesoru Gypsy.

Ukázka kopírování a vkládání v programu Gypsy (1975)

Byl to z dnešního pohledu velmi základní nástroj pro práci s formátovaným textem. Přestože Tesler za svou kariéru zažil mnoho věcí, právě jeho nápad zjednodušit manipulaci s textem se používá i po 45 letech.

Jednoduchý koncept spočíval ve dvou příkazech: CUT a PASTE:

  • CUT – označený text se vystřihne a přemístí se do spodní části obrazovky, tzv. koše, kde je k dispozici, ale už není součástí dokumentu
  • PASTE – na označené místo v dokumentu se vloží text z koše

„Později Apple nazval ten koš schránkou (clipboard), což se ujalo,“ vysvětluje Tesler na videu z roku 2017. Ale myšlenka zůstala stejná.

Slova „vystřihnout“ (CUT) a „přilepit“ (PASTE) byla podle Teslera stejně důležitá jako to, co příkaz dělal. Záleželo mu totiž na srozumitelnosti. Lingvistická volba přitom pramenila z jeho zkušenosti při práci s papírem: „Když jsem koncem šedesátých let vystřihoval nůžkami věci z katalogu a lepil je na papír pomocí lepidla. A snil jsem přitom o interaktivním programu, který by mi to usnadnil.“

Svůj sen si splnil právě při vývoji textového procesoru Gypsy. Kromě kopírování a vkládání představil program i několik dalších inovativních konceptů, které používáme dodnes: zrušení výběru textu kliknutím mimo text, vyhledávání v textu i pomocí textu vloženého ze schránky (koše), vybrání slova dvojklikem kurzoru myši.

Počítač by měl být srozumitelný pro každého

V sedmdesátých letech se ještě o počítačích nepřemýšlelo nutně jako o nástroji pro každého. V laboratořích Xerox PARC se ale rozmáhala myšlenka, že by měl být počítač použitelný pro kohokoli, nejenom pro vytrénované specialisty. Přispěl k tomu například legendární Douglas Engelbart, vynálezce počítačové myši, který věřil, že počítače se stanou „rozšířením lidských smyslů“ a umožní tak lidem lepší komunikaci a porozumění na dálku.

Uživatelská přívětivost

Za termín „user-friendly“ do značné míry vděčíme právě Larrymu Teslerovi. Když mu v roce 1974 jeden obchodník v rámci předváděcí akce řekl, že na něj program působí „nepřívětivě“, Teslera ten termín fascinoval. Od té doby prosazoval termín „přívětivý“ (friendly) a používal jej ve všech svých analýzách k posouzení vztahu k uživateli.

S tím souvisí i další Teslerův termín, „What you see is what you get“ (co vidíš, to dostaneš), který popisuje, jak počítač pracuje s formátovaným textem. Dnes je znám pod zkratkou WYSIWYG.

Také Tesler zastával názor, že počítače by měly být použitelné pro každého. Jeho hlavní myšlenkou (podle které později pojmenoval i svůj web) bylo odstranění různých „režimů“ (módů) z počítačových aplikací. Tehdy totiž bylo běžné, že počítač fungoval v různých režimech. Pokud jste chtěli otevřít soubor, museli jste se přepnout do režimu čtení/zápis. Pokud jste chtěli vyhledávat, museli jste se přepnout do režimu textové operace atd. To ale zvyšovalo nároky na uživatele a znamenalo to, že ne každá operace, kterou software umí, je kdykoli po ruce. „Lidé se často ptali, jak se dostanu z tohoto režimu,“ popsal Tesler. Navíc přepínání režimů zdržovalo a znemožňovalo pokročilou práci.

První počítačová myš Douglese Engelbarta

Teslerova intuice nebyla vždy správná. Byl třeba dlouho odpůrcem počítačové myši. Když viděl, jak těžké je pomocí tehdy neohrabané myši vybrat text, nechápal, proč by někdo k výběru raději nepoužil klávesové zkratky. „Na to (vybírání myší) jsem nevěřil,“ vzpomínal Tesler pro magazín IEEE. „Říkal jsem si, že klávesnice je k tomu mnohem lepší.“ Tesler tedy zorganizoval uživatelský test – to je dnes celkem běžná součást vývoje, tehdy to ale byla div ne kacířská myšlenka – a naučil lidi z ulice používat klávesnici k výběru textu.

„Hodinu pracovali jen s klávesnicí. Já jsem jim pak dal myš,“ popisuje Tesler. Jeho plán byl, že nadřízeným ukáže, jak lidé myš odmítají coby nepotřebnou. „Jenže se to obrátilo proti mě. Lidé sice napřed řekli, že myš nepotřebují, ale pak si ji zkusili a po dvou minutách už na šipky ani nesáhli.“

Jako správný výzkumník se Tesler smířil s tím, že výsledek experimentu dopadl jinak, než čekal. Namísto toho, aby myš zavrhl, tedy začal pracovat na její implementaci a vylepšeních. I díky němu dnes můžeme text vybrat, přesunout a zkopírovat myší.

Teslerova kariéra samozřejmě neskončila v roce 1975. Pracoval pro Apple na počítači Lisa (prosadil zde ovládání jedním klikem myši) nebo na přenosných Newtonech („Tam jsem udělal neuvěřitelné množství chyb,“ řekl později). Podílel se na vývoji programovacího jazyka PASCAL. Do roku 2005 působil jako viceprezident firmy Amazon, kde měl na starost uživatelskou stránku a podílel se na řadě patentů. Bavilo ho „jít večer domů a vědět, že desítky milionů lidí používají, co právě dnes vytvořil“.

Poslední roky pracoval jako nezávislý konzultant právě v oblasti uživatelské použitelnosti. A vždy byl advokátem chytrých řešení, která berou v potaz běžné uživatele. „Nikdy nebyla tak skvělá příležitost vymyslet nové inovace v oblasti interakce uživatelů s počítačem,“ řekl Tesler v roce 2005. „To, co vyvíjíme dnes, může mít stejně revoluční dopady, jako to, co jsme vyvíjeli tehdy před lety. Ale dnes jsou výzvy větší a vše se okamžitě dotkne velkého množství lidí.“

Až dnes budete něco kopírovat a vkládat, věnujte Larrymu Teslerovi tichou vzpomínku. Až dnes budete něco kopírovat a vkládat, věnujte Larrymu Teslerovi tichou vzpomínku. Až dnes budete něco kopírovat a vkládat, věnujte Larrymu Teslerovi tichou vzpomínku.

Autor:
  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 141 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 70 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

K letectvu ho nejdřív pustit nechtěli. Izraelský stíhač se stal esem es

v diskusi je 1 příspěvek

8. prosince 2023

Premium Giora „Hawkeye“ Epstein se stal nejlepším stíhačem v kategorii soubojů proudových letadel, ne...

Letecký svátek. Taková byla letošní airshow Air Legend v Melun Villaroche

v diskusi je 6 příspěvků

8. prosince 2023

Letecká show Air Legend na letišti Melun Villaroche jihovýchodně od Paříže přinesla v roce 2023...

Generativní AI Gemini od Googlu překonala v testu i lidské experty

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023  16:06

Google je zatím v oblasti generativní umělé inteligence spojován především se svým chatbotem Bard....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...