Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Štíty z českých 3D tiskáren už chrání zdravotníky, dostávají je zdarma

Státní zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky lze směle označit jako fiasko, chybějící pomůcky se tak mnozí snaží vytvořit svépomocí. Jedním z nich je i český král 3D tisku Josef Průša. Jeho tým během tří dnů vytvořil prototyp ochranného štítu a nyní jich pro zdravotníky vyrábí dva tisíce denně.

V bývalé administrativní budově elektrárny v pražských Holešovicích najdete světový unikát. Je to obří 3D tisková farma, na které společnost Průša Research vyrábí díly svých 3D tiskáren – stručně řečeno, tiskárny tisknou tiskárny. Pochopitelně jen ty vytisknutelné plastové části. 

Jednou z předností tohoto řešení výroby je možnost okamžité změny – jakmile je schválen nějaký „upgrade“, během několika hodin může farma tisknout již tyto nové modifikované díly. Takovou flexibilitu výroba klasickým vstřikováním do formy neumožní.

Tuto flexibilitu nyní tým Josefa Průši využil pro realizaci nápadu vzniklého v rámci iniciativy Covid19 CZ (Data proti Covid). Vytvořil a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři doladil ochranný štít pro lékaře a zdravotnický personál - a prakticky okamžitě jej začal ve velkém vyrábět.

Jeho hlavovou část (tj. čelenku s úchyty) lze totiž vytvořit na běžných 3D tiskárnách, průhledné hledí pak řezat na laserovém plotteru z libovolného laserem řezatelného plastu o tloušťce 0,5–1 mm.

Pro zdravotnický personál zadarmo

Již první den se takto podařilo vyrobit 800 štítů, v pátek jich bylo 1 600 k dispozici zdravotníkům – některé šly přepravními službami, jiné do nemocnic rozvezli dobrovolníci.

Fotogalerie

Jedním z nich je i trabantí cestovatel Dan Přibáň. „Je o mně známo, že umím poměrně dobře řídit auto. Mnoho lidí si myslí, že to je jediná věc, kterou umím. A tak jsem se rozhodl tuto svou superschopnost využít a stal se doručovatelem ochranných štítů,“ napsal s nadsázkou sobě vlastní v sobotu na Facebook.

Zdravotníci mohou štíty objednávat ve formuláři na webu prusa3D.cz/covid19/, tvůrce jim je nabízí zcela zdarma. V tuto chvíli činí denní výrobní kapacita dva tisíce kusů. 

Limitem rychlosti výroby v tuto chvíli není 3D tisk čelenky – při plném nasazení tiskové farmy by jich stihli vyrobit dvojnásobek –, ale kapacita laserového plotteru řezajícího průhledná hledí. Podle Martina Bacha z tiskového oddělení Průša Research se na zvýšení produkční kapacity pracuje a mohlo by k ní dojít již během pondělí.

Pomoci může celá komunita

Soubor s modelem pro 3D tiskárny, veškerá dokumentace a informace potřebné pro výrobu štítu jsou již k dispozici na webu prusaprinters.org, takže se do výroby štítů může pustit kdokoli z 3D tiskařské komunity, například různé kutilské laby – v roce 2017 jsme navštívili tehdy nově otevřený brněnský FabLab. Tyto kutilské dílny jednadvacátého století zpravidla nebudou mít problém ani s výrobou průhledné části štítu. 

Model náhlavní části štítu. „Rozpal“ úchytů pro otvory v průhledném hledí odpovídá kancelářské děrovačce.

„Střih“ gumy odporovým drátem na improvizovaném, 3D tiskem vyrobeném stroji.

Tisk štítů na 3D tiskové farmě. Jedna tiskárna Průša i3 zvládne čtyři hlavové díly najednou. 

„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším,” pokračuje Průša. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickým doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat. Takový systém může fungovat po celém světě. „Už nyní nás kontaktují profesionálové z některých států USA, z Velké Británie nebo Bulharska,” říká Josef Průša.

3D tisk je v komunitě tvůrců velmi oblíbený nástroj, o čemž jsme se mohli přesvědčit i na loňském festivalu Maker Faire 2019, jehož byla redakce Technet.cz partnerem. Míst, kde mohou v Česku štíty vznikat, je tak velké množství.

Pozor na hygienické podmínky

Při výrobě je nutné udržovat vysokou čistotu (či lépe sterilnost) prostředí. V Průša Research všichni pracují v rouškách a štítech, používají vlastní vyráběné dezinfekční gely a vytištěné díly ukládají v co nejkratším čase do sáčků.

Štíty využívají i na odběrném místě v Pelhřimově.

Štíty se kompletují až před nasazením na hlavu.

„Výrobci musí otevřeně sdělovat, v jakých podmínkách pomůcka vznikala, a konzultovat s lékařem minimalizaci rizika. I my doporučujeme štít před použitím důkladně sterilizovat ověřeným virucidním přípravkem nebo ho po vyrobení nechat minimálně 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím. Bylo by tragické v dobré víře situaci zhoršit,” upozorňuje Průša.

Vzhledem k omezeným možnostem sterilizace se na ochrnaný štít oficiálně pohlíží jako na jednorázovou pomůcku.

Od „šije celé Česko“ po „tiskne celé Česko“

Kombinace zákazu vycházení bez zakrytých úst a nosu a absolutního nedostatku roušek (náústků) vyústila v jejich domácí výrobu – mnoho roky jen výjimečně používaných šicích strojů nyní jede celé dny a dobrovolníci doma vyrábí roušky pro sebe, své blízké a mnohdy i pro zdravotní personál, farmaceuty a farmaceutky v lékárnách či prodavačky v obchodech.

Rouška z 3D tiskárny od 3Dcentrum / ProLab / ČZU

V ProLabu na Technické fakultě ČZU v Praze vytvořili 3D model „high tech“ náústku, který by měl po osazení těsněním (např. gumou do oken z hobbymarketu) a filtračním materiálem (vystřiženým např. ze sáčku do vysavače) zajistit pohodlnější nošení a slušnou ochranu. Příslušné tiskové soubory a návody získáte na stránce projektu.

Mezi jednotlivými nošeními je potřeba plastové části náústku dezinfikovat lihem a samozřejmě měnit filtry. A jak připomínají samotní tvůrci – nejde o respirátor, ale lepší variantu běžné textilní roušky na krátké použití, například při nákupech.

  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

Symbol spolehlivosti. „Švýcarák“ slaví 125 let, legendární nůž byl i na Měsíci

Premium Víc než půl miliardy kapesních nožů s křížem vzniklo od 12. června 1897, kdy si nechal zakladatel značky Karl Elsener...

KVÍZ: Na Falklandách dopadli Argentinci zle, Britové dobře. Jak dopadnete vy?

Na závěr seriálu věnovaného válce o Falklandy si můžete své znalosti o tomto konfliktu ověřit v kvízu. Nemá smysl házet...

Jak přišla do Prahy revoluce v technologii svozu komunálního odpadu

Tvrzení, že každý kluk chtěl být popelářem, je poněkud přitažené za vlasy. Historie svozu komunálního odpadu je však...

POZOR VLAK: Objevili jsme železniční unikát z období konce páry

Seriál Tvůrcům železniční magazínu POZOR VLAK se podařil velký objev. Vypátrali desítky dosud nepublikovaných fotografií a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...