Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Štíty z českých 3D tiskáren už chrání zdravotníky, dostávají je zdarma

Státní zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky lze směle označit jako fiasko, chybějící pomůcky se tak mnozí snaží vytvořit svépomocí. Jedním z nich je i český král 3D tisku Josef Průša. Jeho tým během tří dnů vytvořil prototyp ochranného štítu a nyní jich pro zdravotníky vyrábí dva tisíce denně.

V bývalé administrativní budově elektrárny v pražských Holešovicích najdete světový unikát. Je to obří 3D tisková farma, na které společnost Průša Research vyrábí díly svých 3D tiskáren – stručně řečeno, tiskárny tisknou tiskárny. Pochopitelně jen ty vytisknutelné plastové části. 

Jednou z předností tohoto řešení výroby je možnost okamžité změny – jakmile je schválen nějaký „upgrade“, během několika hodin může farma tisknout již tyto nové modifikované díly. Takovou flexibilitu výroba klasickým vstřikováním do formy neumožní.

Tuto flexibilitu nyní tým Josefa Průši využil pro realizaci nápadu vzniklého v rámci iniciativy Covid19 CZ (Data proti Covid). Vytvořil a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři doladil ochranný štít pro lékaře a zdravotnický personál - a prakticky okamžitě jej začal ve velkém vyrábět.

Jeho hlavovou část (tj. čelenku s úchyty) lze totiž vytvořit na běžných 3D tiskárnách, průhledné hledí pak řezat na laserovém plotteru z libovolného laserem řezatelného plastu o tloušťce 0,5–1 mm.

Pro zdravotnický personál zadarmo

Již první den se takto podařilo vyrobit 800 štítů, v pátek jich bylo 1 600 k dispozici zdravotníkům – některé šly přepravními službami, jiné do nemocnic rozvezli dobrovolníci.

Fotogalerie

Jedním z nich je i trabantí cestovatel Dan Přibáň. „Je o mně známo, že umím poměrně dobře řídit auto. Mnoho lidí si myslí, že to je jediná věc, kterou umím. A tak jsem se rozhodl tuto svou superschopnost využít a stal se doručovatelem ochranných štítů,“ napsal s nadsázkou sobě vlastní v sobotu na Facebook.

Zdravotníci mohou štíty objednávat ve formuláři na webu prusa3D.cz/covid19/, tvůrce jim je nabízí zcela zdarma. V tuto chvíli činí denní výrobní kapacita dva tisíce kusů. 

Limitem rychlosti výroby v tuto chvíli není 3D tisk čelenky – při plném nasazení tiskové farmy by jich stihli vyrobit dvojnásobek –, ale kapacita laserového plotteru řezajícího průhledná hledí. Podle Martina Bacha z tiskového oddělení Průša Research se na zvýšení produkční kapacity pracuje a mohlo by k ní dojít již během pondělí.

Pomoci může celá komunita

Soubor s modelem pro 3D tiskárny, veškerá dokumentace a informace potřebné pro výrobu štítu jsou již k dispozici na webu prusaprinters.org, takže se do výroby štítů může pustit kdokoli z 3D tiskařské komunity, například různé kutilské laby – v roce 2017 jsme navštívili tehdy nově otevřený brněnský FabLab. Tyto kutilské dílny jednadvacátého století zpravidla nebudou mít problém ani s výrobou průhledné části štítu. 

Model náhlavní části štítu. „Rozpal“ úchytů pro otvory v průhledném hledí...

Model náhlavní části štítu. „Rozpal“ úchytů pro otvory v průhledném hledí odpovídá kancelářské děrovačce.

„Střih“ gumy odporovým drátem na 3D tiskem vyrobeném stroji.

„Střih“ gumy odporovým drátem na improvizovaném, 3D tiskem vyrobeném stroji.

Tisk štítů na 3D tiskové farmě.

Tisk štítů na 3D tiskové farmě. Jedna tiskárna Průša i3 zvládne čtyři hlavové díly najednou. 

„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším,” pokračuje Průša. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickým doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat. Takový systém může fungovat po celém světě. „Už nyní nás kontaktují profesionálové z některých států USA, z Velké Británie nebo Bulharska,” říká Josef Průša.

3D tisk je v komunitě tvůrců velmi oblíbený nástroj, o čemž jsme se mohli přesvědčit i na loňském festivalu Maker Faire 2019, jehož byla redakce Technet.cz partnerem. Míst, kde mohou v Česku štíty vznikat, je tak velké množství.

Pozor na hygienické podmínky

Při výrobě je nutné udržovat vysokou čistotu (či lépe sterilnost) prostředí. V Průša Research všichni pracují v rouškách a štítech, používají vlastní vyráběné dezinfekční gely a vytištěné díly ukládají v co nejkratším čase do sáčků.

Štíty využívají i na odběrném místě v Pelhřimově.

Štíty využívají i na odběrném místě v Pelhřimově.

Štíty se kompletují až před nasazením na hlavu.

Štíty se kompletují až před nasazením na hlavu.

„Výrobci musí otevřeně sdělovat, v jakých podmínkách pomůcka vznikala, a konzultovat s lékařem minimalizaci rizika. I my doporučujeme štít před použitím důkladně sterilizovat ověřeným virucidním přípravkem nebo ho po vyrobení nechat minimálně 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím. Bylo by tragické v dobré víře situaci zhoršit,” upozorňuje Průša.

Vzhledem k omezeným možnostem sterilizace se na ochrnaný štít oficiálně pohlíží jako na jednorázovou pomůcku.

Od „šije celé Česko“ po „tiskne celé Česko“

Kombinace zákazu vycházení bez zakrytých úst a nosu a absolutního nedostatku roušek (náústků) vyústila v jejich domácí výrobu – mnoho roky jen výjimečně používaných šicích strojů nyní jede celé dny a dobrovolníci doma vyrábí roušky pro sebe, své blízké a mnohdy i pro zdravotní personál, farmaceuty a farmaceutky v lékárnách či prodavačky v obchodech.

Rouška z 3D tiskárny od 3Dcentrun/ProLab/ČZU

Rouška z 3D tiskárny od 3Dcentrum / ProLab / ČZU

V ProLabu na Technické fakultě ČZU v Praze vytvořili 3D model „high tech“ náústku, který by měl po osazení těsněním (např. gumou do oken z hobbymarketu) a filtračním materiálem (vystřiženým např. ze sáčku do vysavače) zajistit pohodlnější nošení a slušnou ochranu. Příslušné tiskové soubory a návody získáte na stránce projektu.

Mezi jednotlivými nošeními je potřeba plastové části náústku dezinfikovat lihem a samozřejmě měnit filtry. A jak připomínají samotní tvůrci – nejde o respirátor, ale lepší variantu běžné textilní roušky na krátké použití, například při nákupech.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Perseverance na Marsu vyrobil kyslík, stačil by na deset minut dýchání

Stroje, které v únoru dorazily na Mars, se tento týden činí. Po úspěšném testu malého vrtulníčku bylo otestováno další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejen Astra. Co víme o rizikových sraženinách po vakcínách proti covidu

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Čeští specialisté na „umělá zemětřesení“ hlídají těžaře po celém světě

Těžba ropy a zemního plynu i „čistá“ geotermální energie jsou v jednom ohledu podobně nebezpečné – mohou vyvolat...

Legendy ČSD obrazem. Brejlovcům utnul „populační explozi“ velký požár

Největšími legendami motorové trakce ČSD se staly lokomotivy zvané brejlovci. Za svou přiléhavou přezdívku vděčí...

Vědci konečně ukázali, jak opravdu fungoval „počítač“ starý 2000 let

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači, byť patrně vznikl již...

Škrtič v letadle ČSA. Zřícení zabránila šála i duchapřítomnost pilota

Premium Pojďte a přečtěte si vyprávění z minulého věku, kdy Československé státní aerolinie byly ještě v plenkách. Vydejme se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...