Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 26. června 2022 Adriana

Apríl na konci března: ztracené letadlo teď čeká na jadernou bombu

  18:00
Malajsijské letadlo, které zmizelo před dvaceti dny a stále se nenašlo, je živnou půdou pro konspirační teorie. Prý přistálo na ostrově Diego Garcia a posléze bude použito jako nosič jaderné bomby při útoku na způsob toho z 11. září 2001. Podívali jsme se na konspirační hypotézu detailně.

Podle konspiračních teorií má být let MH370 předehrou atomové války (ilustrační snímek) | foto: BW

Uvedený konspirační text koluje už několik dnů po internetu. Najdete jej na mnoha serverech včetně těch, které zaštiťují lidé, kteří ještě donedávna působili v poměrně významných státních funkcích. Odkazy na tuto teorii nám posílají i čtenáři. Není divu, okolnosti zmizení letu MH370 jsou opravdu atypické a podobným spekulacím nahrávají. Pokusili jsme se je potvrdit, či vyvrátit. Jednotlivé části teorie jsme proto důkladně zanalyzovali.

Vše o letu MH370

Odpovědi na podstatné otázky, nejčastější spekulace.

Boeing 777-200 společnosti Malaysia Airlines. Právě tento stroj se na začátku března ztratil nad Jihočínským mořem.

Pravděpodobná trasa ztraceného Boeingu 777 malajsijských aerolinií.

Neradi bychom, aby náš text byl vykládán jako posměch či znevažování tragédie. Pokud vás zajímají fakta, tak si přečtěte i texty v boxíku, které jsme ke zmizení letadla publikovali.

Teorie se existuje ve více verzích, spekulace se objevila již dva dny po zmizení letadla. Do českého prostředí ji zřejmě přinesla diskuze na aeronet.cz. Předkládáme tu verzi, která je nejpřehlednější, z "Kontrarevolučního magazínu" bývalého poradce prezidenta Klause. Text konspirační teorie uvádíme kurzívou.

Začínáme. Konspirační teorie:

Při studování podkladů jak z oficiálních, tak i alternativních zdrojů vyplynulo, že je úplně snadné řídit dopravní letoun jako dron na dálkové ovládání. Všechna moderní letadla, jak ta z 11. záři 2001, tak i ta dnešní, disponuji systémem Fly-by-Wire, tedy mechanickým ovládáním letadla přes programovatelné servo-motory a elektronické obvody s programy, které jsou ovládány centrálním modulem ovládáni letadla, tedy počítačem. A na tomto počítači běží software. Když si uvědomíme, co všechno dělala a dodnes dělá NSA ohledně špehování na internetu, kam všude se dokáže dostat, určitě není problém "napíchnout" letadlo. Řeknu to jinak: Určitě nebude problém převzít řízení letadla na dálku, pokud se třeba zjistí, že do kokpitu pronikli teroristé.

Je to možné?

 • Ne: Řízení fly-by-wire je odstranění mechanických vazeb mezi řídícími prvky v kabině a mezi jednotlivými aktivními prvky letadla. Ale stejně tak má třeba tzv. elektronický plyn většina automobilů. Lze na dálku běžně ovládat plyn aut, které jedou po silnici? Nejde.
 • Ano: Napíchnout lze opravdu cokoliv. Třeba maso na špejli, nebo lze napíchnout žílu při odběru krve a lze i napíchnout telefonní hovor.

Klasický úvod konspirační teorie: vytváří zdání, že je zde nějaká organizace, která má prakticky neomezené možnosti a s fyzikou i technickými problémy si dělá asi takové starosti jako béčkový akční film.

Konspirační teorie:

Systém vzdáleného převzetí ovládání stroje může být získán jednak prvoplánově, tzn. ve spolupráci s výrobcem letadla, který v následné spolupráci s americkými úřady potichu "upraví" software letadla tak, aby se v nouzové situaci dalo letadlo převzít doslova z rukou pilotů i proti jejich vůli, anebo neprvoplánově, pomocí hacknutí softwaru dálkově bez vědomí výrobce letadla. Nebudu se zde pouštět do spekulací, o který typ ovládnutí stroje šlo v případě letu MH370, ale každopádně nešlo o nouzovou situaci, ani havárii, protože by postrádalo logiku, proč by piloti vypínali navigační a sledovací systémy. Oni je totiž zřejmě vůbec nevypínali, ani o tom nemuseli vědět, protože kontrolky jim mohly pořád svítit na přístrojové desce, že je vše OK. Boeing již dříve oznámil, že si je vědom softwarové zranitelnosti svých letadel.

Je to možné?

 • Ano: letadla lze do určité míry dálkově ovládat. Systém rádiového řízení letadla byl již několikrát použitý při simulacích havárie letadla. Ale stroj byl řízen z relativní blízkosti, nikoliv na dálku třeba přes satelit.
 • Ne: Boeing 777 nelze dálkově ovládat, letadlo na to není uzpůsobeno. A rozhodně na to není uzpůsoben civilní malajsijský stroj, který byl v době nehody 12 let starý.
 • Ano: Na dálku je možné řídit ledacos. Na Haiti prý dokážou mistři voodoo dálkově ovládat nemrtvé (či neživé). Dálkově lze dnes ovládat topení, alarmy, ventily, atd.

Celkově se kloníme k odpovědi, že dálkové ovládání tohoto konkrétního letadla je když ne úplně vyloučené, tak velmi nepravděpodobné. Vyžadovalo by tzv. "velké spiknutí", tedy spolupráci mnoha a mnoha zainteresovaných lidí, kteří by museli všichni unisono zapírat, jak za plného provozu předělali Boeing na drona.

Konspirační teorie:

A co se týče možné sebevraždy pilotů, to je strašně fajn teorie, ale úplně na hlavu, protože to by se v kabině museli potkat dva sebevrazi, a ještě předtím, než by to zapíchli někde do moře, by museli vypnout pasažérům mobily a tablety, protože je dobře známo, že při havárii letadla do vody zůstanou na hladině kufry, kabelky, igelitové tašky a v nich zapnuté mobily, protože lidé zkrátka nejsou všichni ukáznění a nemají mobily v "airplane režimu" s vypnutým GSM vysílačem. Sebevražedný pilot by věděl, že ho najdou. Když ne podle mobilů, minimálně ho zachytí vojenské radary v oblasti. Letadlo nezmizí jen tak, ovšem v případe MH 370 je všechno podivné: jako by někdo v celé oblasti rušil, nebo vypnul radary.

Je to možné?

 • Ne: Sebevražedný pilot nemusí kalkulovat s tím, že by ho nemohli najít, může chtít "jen" spáchat sebevraždu.
 • Ne: V kabině mohl zůstat jen jeden pilot (druhý mohl odejít třeba na toaletu), není důvod předpokládat, že za zmizením stojí spiknutí obou pilotů zároveň.
 • Ne: Nikdo nikomu nemusel nic vypínat. V běžné letové hladině nelze z letadla přes mobily telefonovat a na palubě zmizelého Boeingu nebyly satelitní telefony. Navíc je obvyklé, že lidé si mobily před startem vypínají, nebo přepínají do letového režimu.
 • Ano: Někdo mobil vypnout nebo přepnout do letového režimu nemusel.
 • Ne: Při pádu letadla do moře sice mohou telefony vyplavat na hladinu, ale slaná voda je pravděpodobně rychle znehodnotí.
 • Ano: Dostatečně velká armáda delfínů s BTS stanicí v batůžcích a pořádnými náhradními baterkami by mohla pokrýt oceán GSM signálem.
 • Ne: Uprostřed moře (oceánu) nejsou základnové stanice, takže se nikdo nikam nedovolá a ani nikdo nic nezjistí. Havárie by musela nastat velmi blízko břehu a to by jistě někdo zaregistroval. Pevnina je v regionu a v dosahu možného doletu letadla hustě osídlená.

Nám se nezdá, že by argumenty proti sebevraždě byly zvlášť přesvědčivé. Není to jediná hypotéza, ale rozhodně není možné ji jen tak zavrhnout, i když se o to často snaží i samotní vyšetřovatelé.

Konspirační teorie:

A tím se dostáváme k jádru pudla. Uprostřed Indického oceánu leží malý ostrov, který veřejnost ani skoro nezná. Je to malý atol s názvem Diego Garcia s obrovskými radary včasného varováni, které jsou zapojeny do systému americké strategické obrany. Hlavním cílem radaru je sledování odpalu balistických raket v prostoru Středního Východu, Číny, Indie a Pákistánu. Představa, že by Američané neviděli na radaru dopravní letadlo, které neodpovídá, které má vypnuté identifikační systémy a teoreticky může nést na palubě jadernou bombu a mířit s ní nad obydlené území v prostoru Blízkého Východu, rozuměj na území spojenců, jako je Izrael, tomu se prostě nedá věřit.

Je to možné?

 • Ano: Ostrov Diego Garcia existuje, je to britské území, na kterém působí i americká armáda. Ostrov leží v Indickém oceánu pod Maledivami asi sedm stupňů pod rovníkem.
 • Ano: veřejnost o ostrově obvykle nemá ani tušení.
 • Ano: Je zde letecká základna, tudíž je zde letiště a budou zde i radary.
 • Těžko odpovědět: Radary mohly letadlo zachytit a také nemusely. Je otázkou, jak fungují a jaký prostor sledují.

Co je konspirační teorie?

Za konspirační teorii v kontextu tohoto článku označujeme hypotézy a alternativní výklady, které za pozorovanými jevy vidí "velké spiknutí", např. vlády, ilumnátů, mimozemšťanů.

Zastánci konspiračních teorií pochopitelně shromažďují data hlavně ve svůj prospěch. Díky potvrzujícímu omylu a tendenci věřit "velkým příběhům" se řada těchto teorií šíří bez nutnosti reálných důkazů.

Více o největších konspiračních teoriích v našem přehledovém článku.

Pokud znáte nějaké populární konspirační teorie, tento odstavec textu vám bude připadat velmi povědomý. Jako vždy stačí naznačit, že "všemocná" velmoc na něčem mohla mít zájem, a to je obvykle jediný dostačující argument k tomu, aby mohla být z něčeho obviněna. A nebyla by to pořádná konspirační teorie, kdyby nebyl zmíněn Izrael. V tomto případě to byl opravdu nelehký úkol, tento geografický můstek je dost vratký i pro oslíka.

Konspirační teorie:

Jaká je zde spojitost s 11. zářím 2001? Řízení letadla můžete převzít ze dvou důvodů: buď s ním chcete někam napálit (do mrakodrapu), anebo s ním chcete přistát proti vůli pilotů. Ostrov Diego Garcia disponuje letištěm. A pokud opravdu let MH370 mířil do Indického oceánu, nemohl by v letovém dosahu přistát nikde jinde než právě na atolu Diego Garcia.

Je to možné?

 • Ano: řízení letadla můžeme převzít (pokud to budeme umět a budeme teroristé) k nárazu letadla do nějakého objektu nebo k přistání proti vůli pilotů (a asi i palubního personálu, cestujících a dalších x miliard lidí na světě).
 • Ano: Ostrov Diego Garcia má letiště.
 • Ne: Indický oceán není jen tajemný vojenský ostrov Diego Garcia, který při pohledu na mapu leží opticky v jeho středu. Ale opravdu jen opticky. Zde doporučujeme použít globus. Letadlo mohlo přistát na Maledivách, Srí Lance, na ostrovech patřících Austrálii (Vánoční ostrov, Kokosové ostrovy), mohlo přistát v Indii, v Austrálii, v Indonésii a na mnoha dalších místech, která patří taktéž pod oblast Indického oceánu.

Korálový ostrůvek Diego Garcia

Nezlobte se, ale pokud by už tedy armáda letadlo schovávala, proč by jej schovávala na své vlastní základně? Nota bene na základně, kde jsou umístěny tisíce (až pět tisíc) vojáků. Stíhačku by možná někdo ještě schoval, ale letadlo typu Boeing 777?

Konspirační teorie:

Zbývá si zodpovědět otázku, proč by to někdo dělal. A co se stane s cestujícími? Nejprve si odpovězme, co se stalo s cestujícími z 11. září, konkrétně s cestujícími z letadel, která údajně narazila do Pentagonu a do pole v Pensylvánii a velmi pravděpodobně i s cestujícími z letadel, co narazila do dvojčat v New Yorku. Nerad to říkám, ale tito lidé už jsou po smrti. Nejspíše je ještě v letadle poté, co dosedlo na utajené letiště (s vypnutými komunikačními systémy, stejně jako v případě tohoto letu MH370), uspali plynem či kyanovodíkem. Někdo z pasažérů, i kdyby byli vzati pod přísahu, by mohl začít mluvit. I kdyby jim za mlčení zaplatili.

Je to možné?

 • Ano: Proč by to někdo dělal, k tomu se dá napsat nekonečně argumentů, které vyloučit nepůjdou.
 • Ano: Již koncentrační tábory za druhé světové války ukázaly, že hromadné vraždy lidí lze provádět za použití jedovatého plynu.
 • Ne: Neprokázalo se, že by se při jedenáctém září ztratila nějaká letadla, která nahradila ty z pravidelných linek, která podle nekonspiračních teorií měla havarovat. Více o konspiračních teoriích týkajících se 11. září zde.
 • Ne: Jedovatý plyn si musely "užít" i desítky, stovky či tisíce amerických příslušníků tajných služeb, které se měly na takovéto konspiraci podílet. Protože, jak se píše: "I kdyby byli vzati pod přísahu, mohli by začít mluvit. I kdyby jim za mlčení zaplatili." 

Jakmile jednou začnete věřit na "velké spiknutí", musíte předpokládat prakticky neomezené a trvalé vyvražďování svědků, svědků tohoto vyvražďování a dalších. Jinými slovy, velké spiknutí samo sebe destabilizuje a funguje mnohem lépe ve fantazii špionských románů, než ve skutečnosti. 

Teroristický útok není vyloučen

Základní myšlenka, tedy že let MH370 byl unesen, pořád není vyloučena. Slabinou této konspirační teorie není tvrzení, že je letadlo uneseno. Slabinou je tvrzení, že jde od přípravu na velké spiknutí.

Konspirační teorie:

Důležité je říct, k čemu se takové letadlo použije. Použije se jako dálkově ovládaný dron naplněný výbušninami či urychlovačem hoření a napálí se s ním do výškové budovy. Ta potom díky urychlovači hoření shoří jako papír. Ale může jít o pokročilejší plán, na palubu se uloží nukleární bomba. Letadlo se pošle do vzduchu, změní se mu volací kód, vletí do vzdušného prostoru třeba nad Los Angeles a bomba se odpálí. Následně se z útoku obviní Írán nebo Moskva, protože se najdou "důkazy". Proti takto doručené bombě není obrany, žádná protiraketová obrana nemá šanci, protože nikdo nemůže tušit, že to dopravní letadlo na obloze ve skutečnosti nese bombu.

Je to možné?

 • Ano: Teoreticky je možné cokoliv.
 • Ano: V hollywoodských filmech jsme viděli ještě větší blbosti.
 • Ne: Beton ani s urychlovačem hoření neshoří jako papír. Ale tolerujeme zde básnickou licenci.
 • Ano i Ne: Moskvu z něčeho podobného obvinit lze, tam by se to dalo ukecat, že letadlo podobného typu v ruském rejstříku mají. Irán má smůlu, díky sankcím jsou jejich letadla velmi stará a k podobnému účelu papírově (konspiračně) nezpůsobilá.

A tady už se i autor konspirační teorie vydal zcela mimo cokoli, co vyplývá z aktuálních událostí, a spíše na ně roubuje své zřejmě oblíbené fantazie.

Konspirační teorie:

Abychom pochopili tento hypotetický scénář, je tady jednoduchý popis. Nejprve je potřeba získat letadlo. Můžete ho koupit, ale potom těžko budete útok na americké město svalovat na bohaté teroristy. Takže letadlo ukradnete za letu dálkově přes volatilní software řízení letadla. Převezmete nad ním kontrolu, nejlépe vždy nad mořem a v noci, protože vznikne následovně při pátrání po letadle panika a podvědomá představa, ze letadlo leží na dně moře. To funguje na lidi spolehlivě. S letadlem doletíte na odlehlé letiště, mimo dosah civilizace.

Je to možné?

 • Ne: Když chci svalit útok na bohaté teroristy, tak si můžu myslet, že si letadlo koupili. Jsou přeci bohatí.
 • Ano: Pokud je u teroristů překážkou jejich bohatství, což z textu přímo nevyplývá, tak opravdu bude těžké veřejnost přesvědčit že (například) somálský pastevec koz si koupil starší Boeing 777 za miliardy korun.
 • Ano: Panika na lidi funguje spolehlivě.
 • Ne: S "volatilním softwarem" toho moc udělat nelze.

Zajímavé je spojení "podvědomá představa, že letadlo leží na dně moře". Taková představa je u letadla, které se ztratilo nad oceánem, velmi reálná. Nechápeme, proč by měla být "podvědomá".

Konspirační teorie:

Militarizovaný ostrov uprostřed oceánu je ideální volba. Zbavíte se cestujících, v zájmu národní bezpečnosti. Vytrháte sedačky a na palubu stroje umístíte jadernou bombu, ideálně termonukleární hlavici. Přeprogramujete letový odpovídač a signalizaci, aby se stroj hlásil jako jiný let, konkrétně let nějaké existující letecké společnosti na pravidelné lince do města, na které chcete zaútočit, a pod cizím volacím znakem vletíte nad město a odpálíte nálož v letadle.

Je to možné?

 • Ano: Ostrov Diego Garcia je militarizovaný.
 • Ne: Ostrov neleží uprostřed oceánu, viz výše.
 • Ne: Pokud chci na palubu umístit jadernou bombu, nemusím vytrhávat sedačky. V letadle je pro její uložení dost místa, třeba v nákladovém prostoru. Boeing 777-200 ER je velké letadlo. To samé platí i pro termonukleární hlavici, která by se vešla klidně na toaletu.
 • Ano: Letový odpovídač lze naprogramovat na cokoli.
 • Ano: S letadlem, v kterém je jaderná hlavice, lze doletět nad nějaké město a a lze nad městem hlavici odpálit.

Kde je vůle (a jaderná hlavice), tam je i cesta. K tomuto scénáři máme všichni podvědomě (!) blízko, protože jsme na něj zvyklí z desítek akčních filmů z dob studené války. A tak nám vlastně ani nepřijde nijak za vlasy přitažený, používá se jako ultimátní hrozba v narativu. A zaručeně získá pozornost.

Konspirační teorie:

Aby iluze byla dokonalá, postaráte se i o skutečné letadlo a skutečnou linku, jejíž volací kód používáte. Převezmete kontrolu nad letadlem a pošlete ho do hlubin oceánu, aby se nezjistilo, že to letadlo, co přivezlo nad L.A. jadernou bombu, bylo ve skutečnosti úplně jiné letadlo, zmizelé před pár měsíci na druhé straně světa. Ovšem pozor, aby iluze byla opravdu stoprocentní, je potřeba po "zmizení" uneseného letadla na moři po pár dnech či týdnech narafičit trosky, třeba pár kufrů nebo nějaký kus plechu s barvami aerolinek letadla. Hádám, že i v případě letu MH370 se toho dočkáme.

Je to možné?

 • Ano: Všeobecně se doufá (autor konspirační teorie jen hádá), že se objeví trosky zmizelého Boeingu Malaysia Airlines, aby se podařilo jeho zmizení objasnit.
 • Ano: Trosky letadla lze narafičit.
 • Ano: Únos dalšího letadla je možný.
 • Ano: Může to být stroj letící na nějaké pravidelné lince do Los Angeles.

Pokud konspirační teorii dobře chápeme, tak zmizelé malajsijské letadlo se vetře na nějakou pravidelnou linku, kde nahradí letadlo, které onu linku opravdu letí. Z geografického hlediska je ostrov Diego Garcia přesně na opačné straně světa než Los Angeles. Ke vší smůle je to východním i západním směrem skoro stejně daleko a to konkrétně přes 16 tisíc kilometrů, což je více, než maximální dolet tohoto typu letadla s plnými nádržemi. Takže, aby byla teorie realizovatelná, musí letadlo letět odjinud, s mezipřistáním (další svědci, o které se bude muset někdo "postarat"). A nebo se na něj už nyní musí montovat přídavné nádrže, což nebude úplně snadné. Ale když zvládli všechno výše, tak tohle už je opravdu jen maličkost.

Konspirační teorie:

Abych to shrnul: útok podle tohoto scénáře, pokud k němu dojde, proběhne zřejmě v noci. Všimněte si, že i let MH370 zmizel pravě po půlnoci. Je to logické, vizuální orientace cestujících i lidí na zemi je nulová. Nevědí, kam letí, kam se stáčejí, lidé na zemi nevidí, co letí nad hlavou, maximálně slyší zvuk motoru, ale je-li letadlo dostatečně vysoko, tak ani to ne. Ukrást letadlo v noci a navíc ve vzduchu, máte-li k tomu upravené technické prostředky (od výrobce letadla?), je hračka.

Je to možné?

 • Ano: Noc je ideální, většina lidí spí.
 • Ano: Let MH370 startoval po půlnoci malajsijského času, tudíž většinu svého záhadného letu absolvoval v noci.
 • Ne: Vizuální orientace lidí nemusí být ani v noci nulová, ale opět přijímáme možnou básnickou licenci autora.
 • Ne: Hračka je předmět sloužící k zábavě a ani v přenesené formě nelze považovat dálkové převzetí kontroly letícího letadla za snadný. Pokud by to platilo, tak pracovní úřady po celém světě přemýšlejí, co s tisíci piloty dopravních letadel.

Stojí za povšimnutí, že tady už autor konspirační teorie sděluje nějakou svou "jasnou" představu o tom, jak útok "proběhne". Už ani nehloubá nad otázkou, "zda", ale pouze nad tím, "kdy". To je odvážná zkratka.

Konspirační teorie:

Teď se pustím do spekulací. Potřebuje snad někdo z americké vlády či tajných služeb nové 11. září? Nedávno v USA zmizely nukleární hlavice. Nepodařilo se je najít. Vláda později vše dementovala, prý je jenom "přesunula". Teď zmizelo letadlo? Nechci byt prorokem, ale nukleární úder v Evropě nebo ještě lepe na území Izraele, z něhož by následně byl obviněn třeba Írán, to by stálo za řeč a za rozpoutání války globálního rozměru, z níž by ekonomicky profitovaly USA. 

Je to možné?

 • Ano: I konspirátor může spekulovat.
 • Ano: Potřebuje někdo nové 11. září? Konspirátoři zcela jistě.
 • Ne: Žádné nukleární hlavice nezmizely.
 • Ano: Teď (konkrétně 8. března) zmizelo letadlo.
 • Ano: Nukleární útok v Evropě či v Izraeli by stál za řeč. Opět bereme výrok jako básnickou licenci, ale přeložíme to raději tak, že podobný útok by jistě na sebe strhl veškerou pozornost.
 • Ne: Globální válka není priorita nikoho vyjma lidí s poškozeným mozkem.
 • Ne: Opakujeme, že Írán nemá ve svém leteckém rejstříku Boeing 777 (buďme důslední v detailech).

Takže až teď přišly na řadu spekulace? False-flag útok jadernou hlavicí na spojence je mimochodem velmi oblíbený, naposledy o něm známé konspirační servery mluvily v listopadu 2013 s titulkem "Obama plánoval masivní falešný útok na Ameriku".

Konspirační teorie:

Ale pozor, to letadlo může byt odpáleno i nad územím Ruské Federace. Proč? Ruská televize šokovala svět, když v hlavní zpravodajské relaci šéf této televize popisoval, jak funguje ruský systém "posledního úderu", tzv. "Systema Perimetr", v anglickém označení Dead Hand, resp. Doomsday Device, který dokáže USA obrátit v popel. Obama totiž vyhrožoval Putinovi po telefonu asi víc, než bylo zdrávo, tedy v náznacích jaderné síly, a Putin mu sdělil informace, které následující den uveřejnil ruský tisk, že i kdyby bylo zničeno velení ruské obrany, systém Perimetr by dal příkaz k odpálení ruských jaderných raket automaticky, bez zásahu lidské ruky. Proč by to Putin a ruská televize pouštěli do éteru? Takto ostrá slova naposledy padala při Karibské krizi v 60. letech. Rusové zřejmě musejí mít pádný důvod k takovéto rétorice.

Je to možné?

 • Ano: Letadlo může být teoreticky odpáleno i nad či na území Ruské federace.
 • Ano i Ne: Dále souvislost textu s kauzou letadla příliš nechápeme. Rusové vědí, že jim (asi Američané) chtějí nad hlavami ve zmizelém Boeingu nechat vybuchnout jadernou nálož? Nebo se rovnou obávají, že letadlo penetruje jejich velení obrany?

Studená válka je něco, na co jsou všichni "zvyklí", takže tyto hypotézy respektují tradiční rozdělení sil, a jsou tedy podvědomě (?) přitažlivé.

Konspirační teorie:

Spojené státy se opravdu budou snažit Rusko "vyvodíkovat" a už si vůbec ani neberou rukavičky. Mají pocit neporazitelnosti, neohrozitelnosti, chtějí s Ruskem skoncovat. Takže únos letadla, zmizení nukleárních hlavic a ruské televizní varování svým obranným systémem mohou mít stejného jmenovatele.

Je to možné?

 • Ano i Ne: Zde už tápeme výrazně, opět nám uniká souvislost, ač je zde zmíněna.
 • Ano: Výraz vyvodíkovat vyhlašujeme výrazem měsíce března 2014.

Ne že by během studené války nebyly okamžiky, kdy byl osud světa nahnutý. Ale určitě nikdy to nebylo tak přímočaré, jak je to prezentováno tímto konspiračním teoretikem. Nejenže má jeho spekulace silné trhliny v konfrontaci s realitou, ale nerespektuje ani žánr konspiračních teorií. Ve velkém spiknutí by přece mělo jít o více: o nenápadné ovládání obyvatel nebo rovnou o dobře utajenou manipulaci veřejným míněním. Zkrátka pokud má někdo prakticky neomezené možnosti, obvykle je chce využít k ještě většímu obohacení. Nukleární válka je v tomto pohledu, to si přiznejme, tak trochu na houby.

 • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft kdysi vyřešil jeden problém monočlánků. Trik se však nevyužívá

Bez monočlánků a baterií se dnes už jen těžko obejdeme. Musíme však mít na paměti, že jejich životnost je omezena, u...

Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

POZOR VLAK: Objevili jsme železniční unikát z období konce páry

Seriál Tvůrcům železniční magazínu POZOR VLAK se podařil velký objev. Vypátrali desítky dosud nepublikovaných fotografií a...

Praotec Airbusu A380 vznikl krátce po válce a obsluhoval i jaderný program

Revolučním dopravním letounem z pohledu dvoupodlažní koncepce byl francouzský Breguet 763 známý pod neoficiální...

OBRAZEM: Mohutné lokomotivy EP-2 udivovaly výkonem i technickým řešením

Prakticky každá lokomotiva je zajímavá. Jenže některá je zajímavější a zde je zářným příkladem i americká dvoupólová...

Celá republika měla k dispozici 64 kilobitů, vzpomíná pionýr českého internetu

Premium Přeju ti všechno nejlepší k Vánocům. Nazdar Milan. Tak nějak zněl první český mail, který z Prahy odešel do Paříže v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...