Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Nový Kindle Paperwhite je lepší a zářivější. Zrychlení však nepocítíte

Nová verze čtečky Amazon Kindle Paperwhite slibuje kvalitnější nasvětlení elektronického papíru a tento slib splnila. Je také trochu rychlejší a nabízí pěknou funkci pro učení slovíček. Loňskou verzi ovšem výkonem nepřekonala tak výrazně, aby to běžný uživatel vůbec pocítil.

Jestliže jste se jednou přidali mezi miliony uživatelů čtečky Amazon Kindle, jen těžko budete značku měnit. Už třeba jen kvůli těm knihám, které máte nakoupeny u Amazonu a které byste si na jiných čtečkách nepřečetli. Takže "kindlisté" mají před sebou každoročně dilema: mají si koupit novou čtečku, nebo jim ta stávající stačí? Nová verze elektronické čtečky Kindle Paperwhite se od loňské předchůdkyně liší jen v detailech.

Vlevo Kindle Paperwhite z roku 2012, vpravo Kindle Paperwhite z roku 2013.

Rozměry 169 mm x 117 mm x 9.1 mm zůstávají nezměněny. Hmotnost se o šest gramů snížila.

Navenek jsou si podobné jako vejce vejci, ale při srovnání vedle sebe jsou některé odlišnosti nepřehlédnutelné. Především má nová čtečka mírně jasnější osvětlení elektronického displeje. Je navíc kontrastnější, rovnoměrnější a nemá modré zabarvení.

Vlevo původní Paperwhite, vpravo nový Paperwhite 2013. Obě čtečky jsou rozsvícené na maximum, což ukazuje rovnoměrnější, jasnější a tepleji zabarvené osvícení na nové čtečce. Mírně změněná je i ikonka záložky (vpravo nahoře).

Připomeňme, že nejde o podsvětlení jako u mobilních telefonů a tabletů, ale o nasvětlení elektronického papíru, které je příjemnější pro dlouhodobé čtení. Technicky dopadá světlo na elektronický papír shora, a tak není výsledkem ostré podsvětlení, ale přívětivě ambientní odražené světlo.

Rychlejší procesor, ale zajímavější jsou slovíčka

Nová verze je také o něco rychlejší než ta předchozí, Amazon udává, že o 25 procent. Při nabíhání systému je rozdíl znatelný, ale při běžném procházení stránek jsou obě čtečky rychlé, takže udávaný padesátiprocentní náskok novější generace není až tak podstatný. Dotyky fungují spolehlivě a velmi rychlé je třeba označování textu. Ale tablet přece jen reaguje trochu rychleji, takže třeba při psaní na klávesnici počítejte s mírnou prodlevou - u krátkých textů to nevadí, a delší texty na elektronické čtečce asi nikdo psát nebude.

Pokud jste zvyklí na hardwarová tlačítka, bude vám chvíli trvat, než si zvyknete klepat prstem na displej. Ale je to jednoduché a displej je na omak mnohem příjemnější, než lesklé Gorilla Glass na tabletech. Na předchozí stránku se dostanete buď klepnutím na levé straně.

Fungují také gesta: tažení doprava či doleva, a dokonce i iPhonem proslavený "pinch", tedy zoomování dvěma prsty. Horní menu se zobrazí po klepnutí do horní části displeje (nepřekáží tam tedy celou dobu. Menu je další oblast, kde je rychlá odezva čtečky důležitá.

Paperwhite z roku 2013 také nabízí několik nových funkcí. Jde opět spíše o detaily: umožní rychleji vyhledat vybraná slova nejen ve slovníku, ale i na Wikipedii. Jednodušší je procházení obsahu knihy nebo listování a vracení se k rozečtené kapitole. Zcela novou funkcí je šikovné studium cizího jazyka pomocí přidávání slovíček do slovníku a jejich následné opakování - prográmek si dokonce pamatuje, v jakém kontextu jste se se slovíčkem setkali.

Nemusíte si přitom slovíčka nikam ukládat, prográmek Vocabulary Builder si prostě pamatuje všechna slovíčka, která jste ve slovníku vyhledávali. Předinstalovaný je anglický a americký výkladový slovník Oxford Dictionary, ale doinstalovat si můžete i další, včetně slovníku českého (neoficiální návod na root.cz).

Vyhledávání v cloudu je nyní mnohem rychlejší - nečeká, až celé klíčové slovo vypíšete a potvrdíte, ale rovnou vám ukazuje návrhy.

Má cenu upgradovat?

Amazon rozhodně dělá vše pro to, aby čtenáři mohli čtečky obměnit bez potíží. Všechny zakoupené knížky si do nové čtečky můžete stáhnout z cloudu velmi snadno, a od nedávná to platí i o všech dokumentech a článcích, které si na čtečku zasíláte jinými způsoby.

Už dlouho také Amazon slibuje, že bude možné knížky půjčovat známým nebo získat elektronickou knížku ke knížce tištěné za symbolickou cenu. Na tyto novinky zatím čtenáři jen čekají. V tomto směru přináší nový Kindle Paperwhite jen vylepšení pro sdílené účty: rodiče tak mohou dítěti dát Kindle bez obav, že jim vyluxuje kreditní kartu nebo bude číst něco, co by zatím nemělo.

Skok z verze bez nasvícení k verzi s nasvícením je ohromný, a mohu jej jedině doporučit. Přestože že může zdát jemně ozářený elektronický papír jako zbytečná funkce, hned první týden ji oceníte vícekrát, než byste čekali: na cestě MHD, v zšeřelém pokoji, v noci před spaním, venku na ulici. Osvětlení navíc neubírá baterii až tolik života, takže jde o rozumný doplněk.

Amazon Kindle Paperwhite 2

90 %

Amazon zkrátka elektronické čtečky umí. Už tak vynikající osvětlená dotyková čtečka Paperwhite je nyní ještě svižnější, mírně kontrastnější, a tím pádem i pohodlnější.

Pro majitele neosvětlených čteček Kindle je nová verze jistě lákavá. Majitelé předchozí verze Paperwhite však nemají ke kupování novějšího modelu mnoho důvodů. Pokud tedy netouží právě po tom slovníčku.

Cena: 129 dolarů v USA, cca 3 800 Kč v České republice.

Pro ty, kteří zatím žádnou čtečku nemají, je Amazon Kindle sázka na jistotu. Musí ovšem počítat s tím, že je primárně dělaná pro obchod Amazon s anglickými knížkami. Ale dostanete do ní i knížky české.

Nová verze Kindlu má osvětlení zřetelně lepší a pokud tedy kupujete novou osvícenou čtečku, můžeme doporučit právě Kindle Paperwhite, verzi 2013. Nebudete zklamaní.

Ale pokud máte minulou verzi (Kindle Paperwhite z roku 2012), není pro upgrade na novou verzi žádný zvláštní důvod. Zrychlení je sice měřitelné, ale nikterak výrazné. To, že čtečka o dvacet sekund rychleji restartuje, určitě běžně nevyužijete - obvykle není důvod restartovat čtečku častěji než dvakrát třikrát do roka. A probouzejí se obě dostatečně svižně. Při listování stránkami textu jsou pak rozdíly zanedbatelné, jen u obrázků má nová čtečka díky silnějšímu procesoru navrch, ale jsou to opět zlomky sekundy.

Jedinou skupinou lidí, kteří by mohli skutečně zvažovat verzi 2013 na úkor verze 2012, jsou studenti, kteří to myslí vážně s pronikáním to tajů angličtiny (či jiného podporovaného cizího jazyka ). Nejnovější Kindle Paperwhite 2013 je totiž vybaven velmi pěkným nástrojem pro studium slovíček (viz výše), a nesmírně tak usnadní aktivní rozšiřování slovní zásoby.

Příští Kindle Paperwhite by však mohl představit opravdu výrazné novinky, především elektronický papír s rozlišením 300ppi a možná i matně skleněným displejem. To je další důvod pro to, aby majitelé Paperwhitu 2012 s upgradem nespěchali.

Nový Kindle Paperwhite WiFi je v USA dostupný za necelých 120 dolarů. Po doplacení DPH a cla (a v českých e-shopech připočítejme i příplatek za dvouletou záruku) vyjde čtečka na tři až čtyři tisíce korun (podle kurzu dolaru).

Autor:
  • Nejčtenější

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Česká firma vyrobí z neprodaných pouzder obaly na iPhony, rozdíl nepoznáte

Do testovací fáze se v Česku dostala linka, která bude ze starých neprodaných krytů na mobily a tablety dělat obaly...

KOMENTÁŘ: Fetiš jménem Apple a zbytečný humbuk kolem jeho novinek

Hodinu a půl jsem čekal na nějaké pořádné inovace a pak přišly titulky. Tak nějak bych shrnul svůj dojem z úterního...

POZOR VLAK: Ukážeme vám kompletní demontáž lokomotivy

Nové vydání video magazínu POZOR VLAK vás provede fascinujícím procesem demontáže vysloužilé lokomotivy. Proč se musela...

OBRAZEM: První závod ultralehkých balonů se představil nad údolím Berounky

O uplynulém víkendu se v Letech u Dobřichovic uskutečnil první mezinárodní závod ultralehkých balonů v historii pod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...