Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Jsem biodetektiv, jmenuji se DNA a usvědčím každého!

aktualizováno 
Víte co znamená tajemná zkratka DNA? Víte, že u nás existuje databáze DNA, kde jsou uloženy biologické vzorky z neobjasněných zločinů? Víte, že vaše DNA vás spolehlivě usvědčí i po mnoha letech? Přečtěte si o tom jak DNA pomáhá k objasňování vražd a jiných zločinů.

V roce 1988 byla Lynette Whitová nalezena zavražděná ve svém bytě v hlavním městě Walesu, Cardiffu. DNA vzorek z místa činu neodpovídal žádnému DNA fingerprintu uloženému v britské národní DNA databázi a vrah nebyl dopaden. Avšak inovace v práci s DNA databázemi, kterou bychom mohli nazvat jako `rodinná DNA pouta` umožňující získat seznam všech příbuzných osob vlastníka vzorku DNA, přivedla detektivy po 15-ti letech k vrahovi Lynette Whitové. Toto je jedena z mnoha kauz, kdy kriminalisté k dopadení vraha použili metodu DNA fingerprintingu neboli genetickou daktyloskopii a porovnávací analýzy DNA profilů uložených v DNA databázi.

Otisk prstu neboli fingerprint (z anglického finger = prst, print = otisk) je známý v kriminalistice již od počátku 19. století. Slouží k dopadení pachatelů a již mnoho let existují databáze, ve kterých jsou v elektronické podobě uchovány otisky prstů registrovaných osob. Otisk prstu je ovšem tkáňově specifický. Jinak řečeno, můžeme jej získat pouze z prstu a z žádné jiné části těla. Využití daktyloskopie u řady případů je tím logicky značně limitováno. Optimální by bylo získat stejný fingerprint z jakékoli části těla, či jediné buňky. Lze toho docílit prostřednictvím DNA analýz. Všechny buňky v těle živého organismu totiž obsahují stejnou genetickou informaci.

DNA usvědčí každého i po letech

Genetická daktyloskopie je v kriminalistice poměrně mladou metodou. Poprvé byla uplatněna v roce 1986 ve Velké Británii.  O tři roky dříve došlo mezi vesnicemi Narborough a Enderby k vraždě 15-ti leté Lindy Mannové, která byla těsně před smrtí znásilněna.  Odebrané sperma z oblasti genitálií zavražděné bylo zamraženo a případ zůstal neobjasněn. V roce 1986 bylo v blízkosti místa vraždy Lindy Mannové objeveno tělo mladé dívky, oběti další vraždy. Vzhledem k okolnostem a podobnostem obou vražd vzniklo podezření, že oba trestné činy budou mít stejného pachatele. Tehdy byl poprvé nasazen DNA fingerprinting pro potvrzení této hypotézy a dopadení pachatele. Kriminalisty k pachateli přivedly  porovnávací analýzy DNA profilů získaných po odebrání vzorku krve asi 4500 osob mužského pohlaví z okolních vesnic s  profily DNA získaných ze vzorků spermatu zajištěných u obou případů. Zde se již dá hovořit o vytvoření databáze obsahující DNA fingerprinty občanů. V současnosti se v britské národní databázi nachází přes tři milióny DNA profilů. Metoda analýzy DNA pro kriminalistické účely se po tomto případu rozšířila také do dalších zemí. V České republice byla poprvé využita v roce 1992.

Více informací o genetické daktyloskopii

 • Stručná historie genetické - zde
 • Případ vraha usvědčeného díky DNA z vlasu - zde

Jak si DNA fingerprint lze představit

Například jako čárový kód velmi podobný tomu, pod kterým jsou vedeny výrobky prodávané v obchodech.

V databázi jsou uloženy DNA stopy z místa činu

Co je to DNA

DNA je makromolekula, kterou si můžeme představit jako spirálu tvořenou dvěma řetězci, jež pospolu drží podobně jako zip.

Každý zub je tvořen tzv. bazemi. Což jsou čtyři molekuly, které jsou označovány zkratkami A, C, T, G. Zuby do sebe specificky zapadají: A+T a C+G.

Genetická informace každého živého tvora je v DNA zapsána jako pořadí (sekvence) těchto bazí, jehož kombinacemi vzniká genetický kód. DNA sekvence každé živé entity je unikátní a mezi jedinci jednoho živočišného či rostlinného druhu v ní nalezneme rozdíly.

Vyjma klonů nelze u dvou jedinců nalézt identickou DNA sekvenci, tudíž ani DNA profil.

Národní databáze DNA je policejní informační systém nakládající s osobními údaji a s veškerým příslušenstvím nezbytným k provozování databáze fingerprintů DNA. To jsou výsledky DNA analýzy, které s vysokou pravděpodobností identifikují osobu [čl. 2 písm. c), d) Závazného pokynu policejního prezidenta č. 88/2002].

Národní databáze obsahuje profily DNA získané z biologického materiálu nalezeného z míst dosud neobjasněných trestných činů nebo mimořádných událostí a osob, které jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody, zejména pro zvlášt’ závažné trestné činy. Jsou zde obsaženy i profily DNA osob, jež byly za takové trestné činy odsouzeny a dosud výkon trestu odnětí svobody nenastoupily, a osob, proti nimž bylo pro tyto trestné činy zahájeno trestní stíhání. Národní databáze DNA obsahuje také DNA fingerprinty mrtvol, kosterních nálezů a zbytků lidských těl neznámé totožnosti .
Více se dočtete na stránkách www.iPravnik.cz 

Zločin na Novém Zélandu

Stejně tak jako DNA fingerprinting se stává primární metodou identifikace lidí, podobně tomu je u rostlin. V severní Americe již existuje několik organizací, které nabízejí DNA fingerprintové analýzy pro šlechtitelské společnosti. DNA fingerprinting se u hospodářských plodin používá pro stanovení odrůdové pravosti, čistoty a pro ochranu autorských práv podléhající mezinárodnímu ujednání UPOV.

Například obyvatelé Nového Zélandu si ještě vzpomínají na velký rozruch vyvolaný ztrátou odrůdy kiwi, která se začala  ilegálně pěstovat v Chile a distribuovat do dalších zemí jako chilské kiwi. To pro zemi přineslo velký konkurenční boj na poli mezinárodního obchodu. Kvůli této ‘krádeži‘ přišla země o zisky, jelikož musela s cenami prodeje kiwi výrazně dolů. Podobný osud málem postihl novozélandskou odrůdu jablka Pacific Rose. Avšak v tomto případě byla jistá politická delegace, která vzácnou odrůdu pašovala,  zadržena při činu.

V současnosti již nebude na Novém Zélandě k podobným případům docházet tak lehce a bez potrestání. Tamní zemědělské společnosti začaly identifikovat vzácné odrůdy významných plodin pomocí DNA fingerprintingu. Země se tak bude moci v podobných případech bránit snáz, jelikož jim jednoznačný důkaz o původu odrůdy poskytne DNA. V naší zemi se také uvažuje o DNA identifikaci českých odrůd, ale zatím nelze hovořit o jejím rutinním využívání. Hlavním důvodem jsou především značné finanční náklady potřebné na DNA analýzy.

DNA pomůže v léčbě dědičných chorob

Původně byla metoda genetické identifikace, neboli DNA fingerprinting, vyvinuta s  představou, že by se porovnáním DNA profilů daly zjistit příznaky dědičných chorob, které by pak bylo možné s předstihem léčit. Autor DNA fingerprintingu Alec Jeffreys z Univerzity Leicester ve Velké Británii řekl: „Až jednou budeme mít všichni svou genetickou informaci uloženou v databázi, ocitneme se na jedné lodi.  To přinese eliminaci diskriminace.“
O možnostech diagnózy různých dědičných chorob, využití i potenciálním zneužití znalosti DNA profilu jedince si povíme zas někdy příště.

Definice

 • A, C, T, G – zkratky chemických jmen jednotlivých komponent (bazí) DNA: adenin, cytozin, tymin a guanin. Jejich pořadí v DNA řetězci určuje informaci, která kontroluje funkci buněk.
 • DNA – deoxyribonukleotidová kyselina, látka dědičnosti řídící růst, organizaci, vývoj a funkci buněk.
 • DNA fingerprint – profil generovaný během laboratorních analýz DNA, jež je unikátní pro každý organismus. Molekulární biologie - vědní obor, který vyrostl ze spojení biochemie a genetiky.
 • UPOV- mezinárodní unie na ochranu nových odrůd.

Autorka je vědeckou pracovnicí Výzkumného ústavu rostlinné výroby Praha-Ruzyně

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

 • Nejčtenější

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Až ráno si všimli, že ve vlaku chybí prezident. Přes noc vypadl z okna

Před 100 lety, 23. května 1920, vypadl francouzský prezident Paul Deschanel za jízdy z okna svého vlaku. Bizarní nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft rozsekal Office na kousky a dal je na web jako „tekuté komponenty“

Microsoft ukázal nový koncept, jak budou fungovat jednotlivé části Office na webu s novou filozofií. Využívá k tomu...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

 • Další z rubriky

Karavany, dodávky i elektromobil. Stroje, které vozily astronauty k rampám

Při letech do vesmíru se právem upírá pozornost na rakety, lodě a jejich náklad. Opomíjeno by ale nemělo být ani...

Rekordní aero pro přelet Atlantiku bylo modifikováno na dopravní pro ČSA

Svého času dva naši armádní letci plánovali přelet Atlantiku, realizovat odvážný nápad jim však nebylo dopřáno. V...

Nový dron DJI Mavic Air 2 je větší a těžší, ale vydrží déle ve vzduchu

Nejznámější výrobce dronů pro domácí a poloprofesionální využití, společnost DJI, představil nový dron, který nahrazuje...

Přehlédli čtyřmotorové letadlo. Stačila k tomu záměna jednoho písmene

Z výzkumného letu nad Pacifikem se na základnu Moffet Field v Kalifornii vrací Convair 990 patřící NASA. Při kontaktu s...

Najdete na iDNES.cz