Jsem biodetektiv, jmenuji se DNA a usvědčím každého!

aktualizováno 
Víte co znamená tajemná zkratka DNA? Víte, že u nás existuje databáze DNA, kde jsou uloženy biologické vzorky z neobjasněných zločinů? Víte, že vaše DNA vás spolehlivě usvědčí i po mnoha letech? Přečtěte si o tom jak DNA pomáhá k objasňování vražd a jiných zločinů.

V roce 1988 byla Lynette Whitová nalezena zavražděná ve svém bytě v hlavním městě Walesu, Cardiffu. DNA vzorek z místa činu neodpovídal žádnému DNA fingerprintu uloženému v britské národní DNA databázi a vrah nebyl dopaden. Avšak inovace v práci s DNA databázemi, kterou bychom mohli nazvat jako `rodinná DNA pouta` umožňující získat seznam všech příbuzných osob vlastníka vzorku DNA, přivedla detektivy po 15-ti letech k vrahovi Lynette Whitové. Toto je jedena z mnoha kauz, kdy kriminalisté k dopadení vraha použili metodu DNA fingerprintingu neboli genetickou daktyloskopii a porovnávací analýzy DNA profilů uložených v DNA databázi.

Otisk prstu neboli fingerprint (z anglického finger = prst, print = otisk) je známý v kriminalistice již od počátku 19. století. Slouží k dopadení pachatelů a již mnoho let existují databáze, ve kterých jsou v elektronické podobě uchovány otisky prstů registrovaných osob. Otisk prstu je ovšem tkáňově specifický. Jinak řečeno, můžeme jej získat pouze z prstu a z žádné jiné části těla. Využití daktyloskopie u řady případů je tím logicky značně limitováno. Optimální by bylo získat stejný fingerprint z jakékoli části těla, či jediné buňky. Lze toho docílit prostřednictvím DNA analýz. Všechny buňky v těle živého organismu totiž obsahují stejnou genetickou informaci.

DNA usvědčí každého i po letech

Genetická daktyloskopie je v kriminalistice poměrně mladou metodou. Poprvé byla uplatněna v roce 1986 ve Velké Británii.  O tři roky dříve došlo mezi vesnicemi Narborough a Enderby k vraždě 15-ti leté Lindy Mannové, která byla těsně před smrtí znásilněna.  Odebrané sperma z oblasti genitálií zavražděné bylo zamraženo a případ zůstal neobjasněn. V roce 1986 bylo v blízkosti místa vraždy Lindy Mannové objeveno tělo mladé dívky, oběti další vraždy. Vzhledem k okolnostem a podobnostem obou vražd vzniklo podezření, že oba trestné činy budou mít stejného pachatele. Tehdy byl poprvé nasazen DNA fingerprinting pro potvrzení této hypotézy a dopadení pachatele. Kriminalisty k pachateli přivedly  porovnávací analýzy DNA profilů získaných po odebrání vzorku krve asi 4500 osob mužského pohlaví z okolních vesnic s  profily DNA získaných ze vzorků spermatu zajištěných u obou případů. Zde se již dá hovořit o vytvoření databáze obsahující DNA fingerprinty občanů. V současnosti se v britské národní databázi nachází přes tři milióny DNA profilů. Metoda analýzy DNA pro kriminalistické účely se po tomto případu rozšířila také do dalších zemí. V České republice byla poprvé využita v roce 1992.

Více informací o genetické daktyloskopii

  • Stručná historie genetické - zde
  • Případ vraha usvědčeného díky DNA z vlasu - zde

Jak si DNA fingerprint lze představit

Například jako čárový kód velmi podobný tomu, pod kterým jsou vedeny výrobky prodávané v obchodech.

V databázi jsou uloženy DNA stopy z místa činu

Co je to DNA

DNA je makromolekula, kterou si můžeme představit jako spirálu tvořenou dvěma řetězci, jež pospolu drží podobně jako zip.

Každý zub je tvořen tzv. bazemi. Což jsou čtyři molekuly, které jsou označovány zkratkami A, C, T, G. Zuby do sebe specificky zapadají: A+T a C+G.

Genetická informace každého živého tvora je v DNA zapsána jako pořadí (sekvence) těchto bazí, jehož kombinacemi vzniká genetický kód. DNA sekvence každé živé entity je unikátní a mezi jedinci jednoho živočišného či rostlinného druhu v ní nalezneme rozdíly.

Vyjma klonů nelze u dvou jedinců nalézt identickou DNA sekvenci, tudíž ani DNA profil.

Národní databáze DNA je policejní informační systém nakládající s osobními údaji a s veškerým příslušenstvím nezbytným k provozování databáze fingerprintů DNA. To jsou výsledky DNA analýzy, které s vysokou pravděpodobností identifikují osobu [čl. 2 písm. c), d) Závazného pokynu policejního prezidenta č. 88/2002].

Národní databáze obsahuje profily DNA získané z biologického materiálu nalezeného z míst dosud neobjasněných trestných činů nebo mimořádných událostí a osob, které jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody, zejména pro zvlášt’ závažné trestné činy. Jsou zde obsaženy i profily DNA osob, jež byly za takové trestné činy odsouzeny a dosud výkon trestu odnětí svobody nenastoupily, a osob, proti nimž bylo pro tyto trestné činy zahájeno trestní stíhání. Národní databáze DNA obsahuje také DNA fingerprinty mrtvol, kosterních nálezů a zbytků lidských těl neznámé totožnosti .
Více se dočtete na stránkách www.iPravnik.cz 

Zločin na Novém Zélandu

Stejně tak jako DNA fingerprinting se stává primární metodou identifikace lidí, podobně tomu je u rostlin. V severní Americe již existuje několik organizací, které nabízejí DNA fingerprintové analýzy pro šlechtitelské společnosti. DNA fingerprinting se u hospodářských plodin používá pro stanovení odrůdové pravosti, čistoty a pro ochranu autorských práv podléhající mezinárodnímu ujednání UPOV.

Například obyvatelé Nového Zélandu si ještě vzpomínají na velký rozruch vyvolaný ztrátou odrůdy kiwi, která se začala  ilegálně pěstovat v Chile a distribuovat do dalších zemí jako chilské kiwi. To pro zemi přineslo velký konkurenční boj na poli mezinárodního obchodu. Kvůli této ‘krádeži‘ přišla země o zisky, jelikož musela s cenami prodeje kiwi výrazně dolů. Podobný osud málem postihl novozélandskou odrůdu jablka Pacific Rose. Avšak v tomto případě byla jistá politická delegace, která vzácnou odrůdu pašovala,  zadržena při činu.

V současnosti již nebude na Novém Zélandě k podobným případům docházet tak lehce a bez potrestání. Tamní zemědělské společnosti začaly identifikovat vzácné odrůdy významných plodin pomocí DNA fingerprintingu. Země se tak bude moci v podobných případech bránit snáz, jelikož jim jednoznačný důkaz o původu odrůdy poskytne DNA. V naší zemi se také uvažuje o DNA identifikaci českých odrůd, ale zatím nelze hovořit o jejím rutinním využívání. Hlavním důvodem jsou především značné finanční náklady potřebné na DNA analýzy.

DNA pomůže v léčbě dědičných chorob

Původně byla metoda genetické identifikace, neboli DNA fingerprinting, vyvinuta s  představou, že by se porovnáním DNA profilů daly zjistit příznaky dědičných chorob, které by pak bylo možné s předstihem léčit. Autor DNA fingerprintingu Alec Jeffreys z Univerzity Leicester ve Velké Británii řekl: „Až jednou budeme mít všichni svou genetickou informaci uloženou v databázi, ocitneme se na jedné lodi.  To přinese eliminaci diskriminace.“
O možnostech diagnózy různých dědičných chorob, využití i potenciálním zneužití znalosti DNA profilu jedince si povíme zas někdy příště.

Definice

  • A, C, T, G – zkratky chemických jmen jednotlivých komponent (bazí) DNA: adenin, cytozin, tymin a guanin. Jejich pořadí v DNA řetězci určuje informaci, která kontroluje funkci buněk.
  • DNA – deoxyribonukleotidová kyselina, látka dědičnosti řídící růst, organizaci, vývoj a funkci buněk.
  • DNA fingerprint – profil generovaný během laboratorních analýz DNA, jež je unikátní pro každý organismus. Molekulární biologie - vědní obor, který vyrostl ze spojení biochemie a genetiky.
  • UPOV- mezinárodní unie na ochranu nových odrůd.

Autorka je vědeckou pracovnicí Výzkumného ústavu rostlinné výroby Praha-Ruzyně

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Software 737 Max programovali levně externisté, stěžují si lidé z Boeingu

Motor CFM LEAP-1B navržený pro Boeing 737 MAX

Software letadel Boeing 737 MAX se zřejmě podílel na nehodách těchto nových letadel. Podle některých vývojářů z Boeingu...

Konec mýtu o drahotě. Poradíme, čím kvalitně tisknout fotky za pár korun

Epson L7160

Domácí tisk fotografií je opředen řadou mýtů, které mohou zájemce odradit. Obvyklým nepravdivým tvrzením je vysoká cena...

YouTube maže návody pro hackery. Odborníci varují, že to pomůže těm zlým

YouTube začalo blokovat videa s návody, jak obejít počítačové zabezpečení

V posledních dnech začal server YouTube mazat videa, která podrobně ukazují, jak obejít bezpečnostní opatření. Zdánlivě...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz