Jak se přenášely fotografie na dálku pomocí telegrafu

aktualizováno 
Posílat obrázky telegramem zní možná na pohled nesmyslně, ve skutečnosti to samozřejmě možné bylo. A to s využitím podobných postupů, které používáme i dnes. Jen to nebylo nic levného.

Obraz přenesený „methodou Bortini-Ascoli-ovou“. | foto: Epocha 1911/Bejvavalo.cz

Nový způsob telegrafování obrazů.

Dosavadní způsob telegrafování obrazů do dálky vyžaduje složitých a nákladných přístrojů, se kterými začasto se těžce pracuje, a jichž obsluha není právě snadná.

Je tedy snahou vynálezců zjednodušit je tak, aby bez užití složitých zařízení umožnily přec rychlé, věrné a laciné telegrafování obrazu.

Dva Italové, Bortini a Ascoli, vynalezli nový jednoduchý a praktický způsob, který budeme moci užiti všude, kde máme k disposici telegrafní úřad. Methoda obou vynálezců bude mít velkou důležitost při stíhání nebezpečných zločinců; neomezí se však jen na tento specielní obor. Levný tiskací přístroj nutný pro praktické provádění, jakož i fotografický přístroj opatřený mřížkou může si poříditi při dnešní poměrné láci přístrojů každá redakce obrázkového časopisu, ba i mnohý soukromník zajímající se o věc.

Při provádění je nutno obraz nebo kresbu rozložití v soustavu čtverečků. Všimněm si pozorněji některého z obrázků našeho listu, jež jsou většinou hotoveny autotypicky, při čemž se pomocí rastru (mřížky) rozdělí obraz na řadu čtverečků. Podobnou fotografii můžeme s použitím mřížky zhotoviti podle obrázku určeného na přenos každým fotografickým přístrojem. Nato si sestavíme jakousi stupnici různě velikých černých čtverečků, asi tak, jak to vidíme na připojeném obrázku.

Každý čtvereček si označíme jedním písmenem abecedy. Pak vezmem na pomoc silně zvětšující ruční lupu a prohlížíme postupně jednotlivé čtverečky fotografie, srovnávajíce jich velikost s velikostí čtverečků stupnice. A najdem, že na př. první čtvereček odpovídá našemu čtverečku označenému písmenou N, druhý že odpovídá čtverečku označenému písmenou G, atd.

Abeceda pro telegrafování obrazů methodou Bortini-Ascoli-ovou.

Abeceda pro telegrafování obrazů methodou Bortini-Ascoli-ovou.

Nalezená písmena abecedy, tak jak jsme je našli srovnáním, jsou tudiž jakýmsi písmenkovým přešifrováním našeho obrazu, a stačí jen písmeny odtelegrafovat. Příjemce depeše čte písmenka a pomocí zvláštního tiskacího stroje tiskne čtverečky na papír v tomže pořádku, ve kterém odesilatel sledoval jednotlivé body původního obrazu.

Způsob tento, jak seznáme z vyloženého principu, je velice jednoduchý; počítejme však, vyplatí-li se a nebude-li příliš drahý. Fotografický přístroj odesílací stanice jakož i tiskací přístroj příjemcův je možno si opatřit za laciný peníz. Jedná se tedy jen o výlohy spojené s telegrafováním písmenek.

Prohledněm si znovu lupou některou fotografii našeho časopisu. Obyčejně čítá mřížka při autotypické reprodukci užitá obrazů až 50 bodů na 1 cm délky. Kdybychom měli tedy odeslat obrázek rozměrů 4x4 cm, který je dle toho složen ze 40 tisíc bodů, byli bychom nuceni odtelegrafovat 40 tisíc písmenek, jež bychom byli nuceni spojovat ve slova (ovšem beze-smyslná).

U nás se jak známo za jedno slovo považuje slovo, které neobsahuje více než patnáct písmen; slova delší se počítají za dvě. V našem případě bychom tudíž mohli spojovat písmena v jakási slova nejvýše patnáctipísmenová, jichž by bylo v užitém příkladě 2667. Za takový telegram bychom za platili asi 160 K, což by ovšem přišlo hodně draho.

Vynálezci si však pomohli jednoduše tím, že užili hrubšího rastru, který však přec vyhovoval požadavkům zdařilé a věrné reprodukce, a který má jenom 14 čtverečků na 1 cm délky. Obrázek 4 X 4 cm bude jím tedy rozložen na 3136 čtverečků, což odpovídá 210 slovům za 12 K 60 h.

Methoda Bortini-Ascoli-ova má budoucnost, poněvač poskytuje věrné obrázky, nevyžaduje složitých manipulací a komplikovaných strojů, dá se užiti všude, kde je telegrafní úřad v místě, a co hlavního v našem století peněz, je levná.

Text byl převzat ze serveru Bejvávalo.cz se svolením provozovatele, a byl redakčně upraven. Originální text najdete zde.

Autor:
 
Témata: fotografie

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Hledání nestačí, Google začne „konat“. Nové funkce umí česky a pomůžou

„Měníme se ze společnosti, která vám pomáhá věci najít, na společnost, která...

„Měníme se ze společnosti, která vám pomáhá věci najít, na společnost, která vám pomáhá věci uskutečnit.“ Tak začal...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Navrhla robota a trénuje senzory. Třináctiletá programátorka se AI nebojí

Anna Du se svým robotem, který hledá plasty na mořském dně

Navigační systém pro dálkově ovládaného robota, který pod vodou hledá ohniska mikroplastů. Strojové učení detekující...

Najdete na iDNES.cz