Jak speciální psi hledají peníze nejen u pražských kmotrů

aktualizováno 
Cvičí se na starých rozřezaných bankovkách a pomáhají odhalovat peníze tam, kde nemají podle zákona být. Speciálně cvičení psi pomohli i v Česku v boji proti prorůstání mafie do politiky.

Speciálně cvičení psi hledají nejen peníze. | foto: http://www.dhs.gov/

V Česku se peníze ve velkém objevují v krabicích od bot a od vín, někdy pod podlahou a v minulém týdnu našla policie stovky milionů při prohlídkách bytů a kanceláří pražských kmotrů a některých politiků ODS - celá kauza zde.

K vyhledávání bankovek přitom využila pomoc rakouských kolegů, kteří mají za tímto účelem speciálně vycvičené psy. I přes nárůst elektronických transakcí se totiž moderní svět bez bankovek a mincí stále neobejde.

K čemu hotovost?

Peníze v hotovosti představují výhodu v podobě okamžité směnitelnosti, poskytují anonymitu a možnost transakcí bez přítomnosti dalších osob a institucí, a to i v místech, kde nejsou banky, internet ani elektřina. Nejen z těchto důvodů jsou oblíbené v podezřelých a zločineckých transakcích.

Svlékání na letišti

Papír se detekuje hůře než kov.

Detekce papíru je na rozdíl od detekce kovu stále problémem. Bez dalších podrobností uvedlo letiště v Kuala Lumpuru, že provádí instalaci detektorů na bankovky. Jaké technologie přicházejí v úvahu?

Může jít o tzv. svlékající detektory, ať již na bázi milivln, nebo rozptýleného rentgenového záření, které vidí pod oblečení (více zde).

Používání těchto skenerů však stále více naráží na ochranu soukromí prověřovaných osob.

O snaze objektivizovat detekci pachů jsme již psali v tomto dílu Tajemství kriminalistiky.

V případech, kdy se tedy osoby snaží vyhnout stopám po finančních transakcích, dochází k převážení nebo skladovaní většího množství peněz.

Mince pro podobné transakce v řádu milionů nejsou příliš zajímavé jednak z důvodu nízkého poměru finanční hodnoty k hmotnosti a jednak kvůli snadné detekci pomocí detektorů kovů. V případě bankovek už je to lepší (nebo horší, záleží na tom, z které strany se to vezme). Jejich "finanční hustota" (hodnota oproti hmotnosti nebo objemu) je totiž mnohem větší a milionové částky se tak dají převézt v příručním zavazadle. V současné době se vyhledávání provádí zejména pomocí speciálně vycvičených psů.

Univerzální pes neexistuje

Univerzální pes, který "vyčenichá" drogy, výbušniny i peníze, neexistuje. Jeho výcvik totiž není jednoduchý a univerzálnost rozhodně nelze požadovat. Důležitá je především přesnost a spolehlivost detekce. Cílem je tedy takový trénink, který učí psa ignorovat ostatní pachy aromatických věcí, jako jsou káva nebo potraviny, které mohou být přepravovány záměrně ve snaze překrýt právě pach bankovek.

Trénink psů cvičených na detekci bankovek probíhá podobně jako výcvik psů na jiné objekty. Odměňováním v případě nálezu se vytvoří návyk, kterým je pes motivován k dalším nálezům. Používají se brikety ze skartovaných bankovek. Protože bankovky mají limitovanou životnost, která se pohybuje v závislosti na nominální hodnotě v řádu jednoho roku až pěti let, je takových briket dostatek.

Bankovky jsou v centrálních bankách tříděny pomocí přístrojů, které automaticky detekují pravost a stupeň opotřebení a znečištění. Poškozené a opotřebované bankovky končí ve skartovacích strojích, které z nich řežou proužky zhruba 2 × 10 milimetrů. Následně se likvidují zpravidla spalováním. V USA a v eurozóně se tak denně likvidují tuny bankovek.

Opotřebované vyřazené bankovky rozřezané na proužky 2 × 10 mm. Buď jdou přímo...

Opotřebované vyřazené bankovky rozřezané na proužky 2 × 10 mm. Buď jdou přímo ke spálení, nebo se na nich cvičí vyhledávací psi.

Asi nejdokonalejší systém na hledání bankovek v Evropě má v současnosti italská finanční policie. Aby eliminovali množství falešných poplachů, které jsou způsobeny jednoduchým faktem, že v podstatě každý má alespoň malé množství bankovek v peněžence, cvičí psy tak, že reagují pouze na větší množství bankovek.

Usvědčen psem

Využití psů v policejní činnosti je široké a zahrnuje jak klasické taktické (pátrací a bezpečnostní) akce, tak i využití psa jako důkazního prostředku.

V prvním případě jde o pátrání po osobách v terénu podle jejich pachu nebo vyhledávaní nebezpečných (výbušniny) a zakázaných materiálů (drogy) nebo látek, které mohou svědčit například o úmyslně založeném požáru (tzv. požární pes je trénovaný na hořlaviny jako například benzín). Pes indikuje podezření a následně je daná osoba prohledána.

V druhém případě se psi využívají v rámci takzvané kriminalistické odorologie. Pes načichá stopu a porovnává ji se srovnávacími materiály různých osob. Na rozdíl od pátracích aplikací může být v některých zemích pes brán jako důkaz u soudu. To znamená, že prostřednictvím psa je ztotožněna osoba, která například na místě činu s něčím manipulovala.

Odorologie je nesmírně zajímavá z technického hlediska, ale na druhou stranu je i značně diskutabilní z hlediska subjektivity zkoumaní a interpretace.

Kriminalistické odorologii se bude věnovat jeden z dalších dílů Tajemství kriminalistiky.

V celé Evropské unii bylo toto množství stanoveno na 10 tisíc eur (kolem 257 tisíc korun), které je možné vyvážet bez povolení. Není se co divit, policie a finanční orgány podle serveru France24 odhadují, že každoročně mizí jen z Itálie v daňových rájích zhruba 120 miliard nezdaněných eur (přibližně šest procent HDP Itálie).

Drogy jsou všude. I na bankovkách

Kromě zmíněné Itálie je využití psů známo z USA, kde je také asi nejvíce diskutováno i z právního a technického hlediska. Řeší se, zda pes trénovaný na vyhledávání drog může detekovat nepřímo i bankovky. Studie totiž ukazují, že přes 80 procent bankovek je kontaminováno drogami. Nejčastěji kokainem, který se přes ruličku vytvořenou z bankovky šňupe. Naprostá většina bankovek je však stopovým množstvím drogy kontaminována nepřímo.

Policie se v mnoha případech snaží prokázat, že velké množství peněz v hotovosti pochází z finančních transakcí spojených s obchodováním s drogami. Ale setkává se s argumenty, že sám fakt přítomnosti drog na bankovkách nic neznamená, protože, jak je uvedeno výše, většina bankovek v oběhu je takto kontaminována také.

Tajná služba a detekce padělků

Organizace United States Secret Service je proslavená ochranou prezidenta. Jejím primárním úkolem však byl v době vzniku (1864) boj proti padělání bankovek a tento úkol jí zůstal dodnes. Až v roce 1901 po zavraždění prezidenta McKinleyho byla její působnost rozšířena i na ochranu prezidentů USA.

Divize bojující proti padělání disponuje jednou z nejlepších laboratoří na zkoumání dokumentů vůbec a má největší databázi papíru a psacích prostředků na světě. V současné době se ve spolupráci s kolumbijskou policií podílí na výcviku psů zaměřených na vyhledávaní padělků. Výcvik psa a psovoda v rámci tohoto mezinárodního programu trvá 12 týdnů. Pes je cvičen na pach inkoustů používaných při tisku padělaných bankovek.

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Nejslavnější tramvaj světa T3 vznikla v Československu

Oblíbeným motivem pro propagační fotografie moderní pražské tramvajové dopravy...

Do historie tuzemské městské hromadné dopravy se výrazně zapsala tramvaj T3. Ta byla i v obrovském množství exportována...

Za kolik lze dostavět Temelín? Záleží, odkud jsou peníze

výměna paliva

I v Evropě je možné postavit jadernou elektrárnu levně. Ale jenom za určitých okolností, říká fyzik Vladimír Wagner. A...

Tesla „srazila“ ze silnice reklamního robota. Asi v rámci kampaně

Snímek z videa zachycující údajnou srážku robota s automobilem Tesla

Podivné okolnosti nehody automobilu společnosti Tesla, která se stala v americkém Las Vegas, vyvolávají otázku, zda...

Najdete na iDNES.cz