Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak bude fungovat satelitní mýtné v Česku

  16:00
Vláda uvažuje o zavedení satelitního mýtného i na silnicích druhé a třetí třídy. Zjišťovali jsme, jak systém funguje a zda dokáže rozpoznat vozidlo jedoucí po zpoplatněné silnici od dodávky na lesní cestě.

K platbě mýtného nejsou potřeba brány

Satelitní mýtný systém, narozdíl od stávajícího mikrovlnného, který zatím v Česku funguje, nepotřebuje žádné mýtné brány a další technologie s nimi související. Nemusí se tak stavět nové konstrukce, či řešit přívody (či výrobu) energie. Více jsme o mikrovlnném mýtném psali v tomto článku.

Zavedení mikrovlnného mýtného v roce 2006 někteří odbornící kritizovali právě z důvodu omezenosti systému a nemožnosti jeho rozšíření na další komunikace. Současná situace jim dává za pravdu. Uvažovaný satelitní systém lze poměrně jednoduše a rychle zavést na všechny typy silnic.

Uvedený fakt potvrzuje i docent Miroslav Svítek z Ústavu řídicí techniky a telematiky ČVUT v Praze. "Satelitní mýtný systém umožňuje dynamické stanovení rozsahu zpoplatněné infrastruktury a to nejen pouze na silniční infrastrukturu, ale i na centra měst, mosty, tunely, atd.," upřesňuje výhody Svítek. "Stávající mikrovlnný systém je omezen nákladnou výstavbou kontrolních bran vyžadujících stavební povolení, instalaci napájení a komunikačního spojení."

Jak funguje satelitní mýtné?

Základem je řídící jednotka OBU (On Board Unit), která bude instalována v každém voze, na které se placení mýtného vztahuje. Tato jednotka bude vybavena podrobnou digitální mapou a databází placených úseků. Pomocí signálu GPS bude stále určovat svoji polohu a pokud se bude pohybovat po placeném území, spočítá patřičnou platbu.

Schéma funkce satelitního mýtného
 

OBU jednotka ve vozidle přijímá GPS satelitní signál a vyhodnotí, zda jde o placenou vozovku. Pokud ano, spočítá projetý úsek, patřičnou cenu a tato data odešle provozovateli.

Informace o platbě pak pošle pomocí mobilního GSM datového spojení do datového centra provozovatele mýtného systému, kde se data zpracují a uloží. Vyúčtování mýtného pak probíhá podobně jako v případě telekomunikačních služeb - provozovatel automobilu dostane výpis a dlužnou částku uhradí na daný účet. 

Pozná polní cestu od dálnice? 

Každý kdo používá GPS navigaci však ví, že tento systém je poměrně nepřesný. Lehce se stane, že ačkoliv jedete po polní cestě, navigace vám tvrdošijně ukazuje, že se pohybujete po rovnoběžné dálnici. Dokáže takovýmto problémům satelitní mýtné předcházet? 

Důležitý je nastavený způsob zpoplatnění jednotlivých úseků. "Celá technologie zpracování dat z jednotky ve vozidle je nastavena tak, aby rozpoznání průjezdu zpoplatněným úsekem bylo identifikováno s vysokou spolehlivostí. Pokud tato spolehlivost není dosažena, systém úsek nezapočítá," vysvětluje Svítek.

"V rámci systému existují dvě koncepce vozidlových jednotek mýtného - tzv. „lehký klient“ (thin client) a "tlustý klient" (thick client)," říká docent Svítek. "První typ jednotky nerozpozná, že vozidlo projíždí zpoplatněným úsekem a proto musí posílat data o poloze v pravidelných časových intervalech s tím, že teprve centrální systém rozhodne, kolik kilometrů vozidlo ujelo zpoplatněných úseků. Druhá koncepce  provádí zpracování polohových dat přímo v jednotce, která rozpozná zpoplatněný úsek a do centra posílá pouze informace o jeho projetí. Uspoří se tak náklady na komunikaci a řidič je okamžitě informován o projetém zpoplatněném úseku," vysvětluje fungování mýtného Svítek.  

Co se stane když zmizí signál GPS?

Satelitní systém mýtného si poradí i s místy, kde signál GPS není. Podle docenta Svítka dokáže totiž jeho výpadky dopočítat z předchozí a budoucí polohy vozu tak, aby výsledná trajektorie dávala logický smysl. Tento způsob je navíc nutný pouze u jednotek typu thin client. "V případě tlustého klienta tuto funkci zabezpečuje sama vozidlová jednotka. Pokud výpadek trvá déle, je hlášena chyba a vozidlo podléhá dohledovému systému," upřesňuje Svítek.

Pomocí stacionárních a mobilních systémů budou všechny OBU jednotky namátkově kontrolovány - bezdrátově, přímo za jízdy. Pokud systém nahlásí chybu, vozidlo bude při nejbližší příležitosti zastaveno a jednotka podrobena kontrole. Celá koncepce počítá i s možností využití zpoplatněné silnice bez OBU jednotky - mýtné bude možno zaplatit ve speciálních kioscích, či přes internet. V případě kontroly se pak prokážete vytištěným kupónem.  

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

NASA ruší projekt roveru, který měl hledat vodu na Měsíci

Už minulý rok měla na Měsíc vyrazit pojízdná laboratoř Viper, jejímž cílem mělo být hledání vody a ledu na naší přirozené oběžnici. Neustálé zdržování a růst nákladů vedly nakonec k tomu, že se celý...

22. července 2024  18:01

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...