Vláček Intelino je doporučen dětem od tří let, pod dohledem si s ním však mohou...

Vláček Intelino je doporučen dětem od tří let, pod dohledem si s ním však mohou hrát i děti mladší. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, jsou malé programovací dílky. | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

TEST: Programovatelný vláček baví děti i dospělé, jezdí opravdu rychle

  • 10
Hráli jste si jako děti s vláčky? Nová hračka Intelino kombinuje klasickou zábavu s novými technologiemi. Vláček můžete programovat pomocí barevných kostiček nebo jej ovládat v reálném čase mobilním telefonem.

Ani ne rok stará hračka Intelino se poprvé představila na veletrhu CES v lednu 2019. Na vývoji hračky prodávané americkou společností se podíleli čeští tvůrci, což byste však z balení ani z webu nijak nepoznali. Je vidět, že se svou platformou mají globální plány. Nyní už se programovatelný vláček Intelino prodává i v českých obchodech.

od 3 do 99 let

cena: cca 2 900 Kč
zapůjčil: Alza.cz

Miniaturní vláček jezdí po kolejích a řídí se pokyny, které vyznačíte pomocí barevných kostiček přicvaknutých na koleje. Můžete tedy dát pokyn ke zrychlení, zpomalení nebo odbočení vláčku.

Lokomotiva může vagonek táhnout pomocí magnetu i tlačit před sebou

Výhybky mají napevno připevněné dvě barevné kostičky. Třetí tam můžete doplnit. Tím ovlivníte, jestli se vláček vydá rovně, případně odbočí (doprava nebo doleva, podle zapojení dílu výhybky). Pokud uživatel třetí kostičku nedá, bude vláček volit na výhybce směr náhodně. To lze vhodně zakomponovat do „plánu“ celé tratě a docílit tak i s menším množstvím kolejnic celkem různorodé chování vláčku. Některé příkazy totiž fungují jen v jednom směru, jiné v obou směrech, a s tím už se dá hodně vymyslet.

Vláček také můžete ovládat v reálném čase přes aplikaci na mobilu a vyzkoušet tak, jakou maximální rychlost na kolejích vyvine.

Vláček Intelino na rovné trati dosahuje úctyhodné rychlosti až 82 cm/s (asi 3 km/h)

Na hraní s vláčkem nás nejvíc bavil manuální režim, při kterém jsme mohli pracovat s odpojováním a následným připojováním vagonku. To při programování až tolik nejde, nelze totiž vláčku dát jiný příkaz, pokud má vagonek nebo pokud jej nemá. Doplnění systému o základní podmínky nebo počítadla by Intelinu hodně pomohlo.

Test programovacích hraček 2019

Podrobné texty a videa

Ať jsme dělali co dělali, nepodařilo se nám lokomotivu vykolejit rychlou jízdou. Při jízdě s vagonkem už se ale vykolejení několikrát podařilo, vždy to však bylo v situaci, kdy lokomotiva před sebou vagonek tlačila, namísto aby jej táhla, nebo když couvala do výhybky.

V námi testovaném základním balení byly koleje právě dostatečné ke zbudování základního okruhu s vnořeným vnitřním kruhem s využitím čtyř výhybek. To je pro začátek dostatečné a na vyzkoušení různých povelů to stačí. Koho hračka chytí, bude dokupovat koleje. Vláček sice jezdí i po těch dřevěných z IKEA, ale na ty samozřejmě nepřicvaknete žádné povely. Pomocí speciálního adaptéru (kupuje se zvlášť) však můžete dřevěné i originální plastové koleje kombinovat.

Základní set stačí právě na sestavení takovéhoto okruhu se čtyřmi výhybkami.

Sestavování kolejí je snadné. Koleje jsou oboustranné a secvaknou se bez problémů.

Celkově se nám hračka Intelino celkem líbila. Nabízí spoustu možností pro hru dítěte samotného i dítěte s dospělým. Navíc máme pocit, že popisek v tomto případě nepřehání, když uvádí, že je hračka vhodná pro děti od 3 do 99 let. Díky tomu, že funguje s mobilem i bez mobilu, se totiž opravdu může jednat o zajímavou mezigenerační hračku.

Celkové hodnocení vláčku Intelino
Proč koupit? Proč nekoupit?
+ zábava pro mladší i starší- vyšší cena
+ snadné párování s telefonem- občas chybí podmínky a cykly
+ možnost používat hned po rozbalení- výjimečně vláček nepřečte barvu
+ překvapivá rychlost vláčku - je potřeba dokupovat koleje
+ výborný manuální a poloautomatický režim

Témata: hračka, Testy