Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Indická justice začala věřit detektoru lži. Vědci nesouhlasí

  14:54
Odpovědi kontrolované moderní verzí detektoru lži byly použity jako klíčový důkaz u soudu. Odborníci však varují, že to není příliš spolehlivý prostředek na zjišťování pravdivosti výpovědi.

Tahle nová technologie patří podle kritiků spíše do světa George Orwella. Jiní v ní zase vidí účinnou zbraň v boji proti terorismu, která vytlačí waterboarding a další kruté vyslýchací metody na okraj zájmu. Vědci předpovídají, že její využití bude znamenat konec lhaní. Řeč je o metodách zobrazení mozku, při nichž lze údajně odhalit, zda vyšetřovaný člověk mluví, či nemluví pravdu. V Indii už výsledky takového vyšetření poprvé využili jako klíčový důkaz u soudu, píše deník The International Herald Tribune.

Ještě předtím, než se odborníci stačili shodnout, zda má lékařské vyšetření mozku skutečnou vypovídací hodnotu, se Indie stala první zemí na světě, která na jeho základě odsoudila obžalovaného. Tamní soudce se totiž rozhodl, že záznam o mozkové aktivitě podezřelé kriminálnice bude považovat za průkazný. To pak vedlo k tomu, že žena odešla ze soudní síně s trestem doživotního vězení za vraždu.

Američtí psychologové a neurologové, kteří se na výzkum modernějších detektorů lži zaměřili po 11. září 2001 a jsou v této oblasti na světové špici, považují zobrazení mozku za sice slibný, ale zatím ne zcela spolehlivý prostředek. Odvážný postup Indie někteří z nich označují za fascinující, jiní ale za směšný, nespravedlivý, či dokonce hrůzný.

"Připadá mi to zároveň zajímavé a znepokojující," přiznává Henry Greely, který vyučuje bioetiku na právnické fakultě Stanfordovy Univerzity. "Stále hledáme to kouzlo, metodu, jak odhalit lež. Možná ji jednou najdeme, takový důkaz ale musí splňovat ty nejvyšší standardy dřív, než na jeho základě začneme ničit lidské životy." Ať už si američtí vědci myslí cokoliv, soudní orgány v mnoha zemích, včetně Izraele a Singapuru, se o nové metody intenzivně zajímají a jejich zaměstnanci pečlivě sledují postup práce odborníků ve vládních laboratořích.

V Evropě není detektor lži příliš populární, používá se zpravidla pouze pro policejní účely, civilní použití je minimální. Navíc pro účely policie není jeho použití příliš časté. V našich podmínkách osoba musí souhlasit a to, že odmítne, nelze hodnotit v trestním procesu negativně. Více v článku Detektor lži usvědčí každého. Pravda, nebo lež?

Pokusy, jak s konečnou platností stanovit, zda podezřelý při výslechu mluví pravdu, jsou dlouhodobě problematické. Medikamenty, které měly u podezřelých vyvolat "záchvat pravdomluvnosti", příliš nefungují. Výsledky testů na klasickém detektoru lži neboli polygrafu ukazují spíše to, zda je vyšetřovaný ve stresu, než to, zda lže, což dokážou dobří lháři skvěle využít. Už v roce 1998 proto vydal Nejvyšší soud Spojených států prohlášení, v němž uvádí, že prostě neexistuje shoda ohledně důvěryhodnosti důkazů získaných polygrafem.

Indické úřady se snaží pravdivé informace od podezřelých získat pomocí elektroencefalografie neboli EEG, při níž se bioelektrická aktivita mozku vyšetřovaného snímá povrchovými elektrodami. Podezřelý při tom sedí v tiché místnosti se zavřenýma očima a vyšetřovatel předčítá podrobnosti týkající se zločinu - záznam o mozkové aktivitě pak analyzuje specializovaný software. Ten určí, zda se při zmínkách o některých aspektech zločinu, které může znát jen jeho pachatel, aktivují určité oblasti v mozku. S jeho přispěním je prý možné rozlišit, zda daný člověk pouze vzpomíná na události, jejichž byl svědkem, či na činy, jež sám spáchal.

S novým testem elektrické oscilace mozku (Brain Electrical Oscillations Signature Test - BEOS) přišel Ind Čampadi Ráman Mukundan, který dříve vedl oddělení klinické psychologie v Národním institutu pro duševní zdraví a neurovědy v Béngalúru. Jeho systém ale kolegové ze zahraničí kritizují.

Podle nich je problematické hlavně to, že technologii indičtí žalobci využili dříve, než byly její výsledky ověřeny byť jen jedinou nezávislou studií.

"Skutečnost, že tak rozvinutá a demokratická společnost jako Indie bude soudit lidi na základě neověřené technologie, je neuvěřitelná," tvrdí například americký odborník Peter Rosenfeld, který se věnuje právě výzkumům toho, jak odhalit lež.

Indické úřady však vědecká skepse nejspíše neodradí. Poprvé, když soud v roce 2006 systém BEOS během procesu vzal v úvahu, bylo vyšetření mozku pouze pomocným důkazem. Nyní se ale pro soudce stal výsledek vyšetření důkazem klíčovým. Odsouzená mladá Indka, která podle soudu otrávila svého přítele arzenem, nicméně stále trvá na své nevině.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 38 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 38 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...